Kontrolní mapa skal na území NP České Švýcarsko - 2020 (na celé ploše)
Aktuální místní omezení lezení
Sezónní omezení lezení
Zakázané sektory
MG
Orgány OP
Dokumenty OP
Ochrana přírody
archív
Shrnutí roční spolupráce mezi OVK Labské pískovce na NPČŠ.
Jan Pleticha, 7. 12. 2021 , 11 komentářů  (diskuse)

Prvovýstupy
Správa NP připravila seznam skalních objektů na území NP (viz příloha), kde navrhuje omezit tvorbu prvovýstupů. S ohledem na rozsah seznamu a potřebu seznámení s podkladem bylo domluveno, že v následujících žádostech nebude o tyto objekty žádáno. V následujících měsících (do konce roku 2022) ale proběhnou místní šetření a vysvětlení situace, případně korekce konečného seznamu. 

Pravidla pro prvovýstupce 
Správa NP požádala prostřednictvím ČHS prvovýstupce o provedení revize a kontrolu hlášení provedených prvovýstupů. Prvovýstupy s končící platností v roce 2021 budou prodlouženy o 1 rok (max. o 3 roky v případě území postiženého kůrovcovou kalamitou a dočasně omezeno v přístupu – klidová území, bývalá I. zóna).

Navržena změna pravidel
Současně povoleno max. 5 prvovýstupů; pokud budou alespoň tři dokončeny, tak se může žádat o další.
 
Oblast Kyjovské údolí a Brtníky – skalní objekt Svíčka
Nepovolený prvovýstup – byl zrušen; nebylo povoleno v rámci správního řízení. Bylo domluveno společné terénní šetření a zhodnocení situace   
 
Tisá 
informace o novém předsedovi OVK Tisá – představení na společném jednání v lednu 2022

Horoškoly
Správa NP připraví zprávu o problematických místech a jevech na jednání v lednu 2022.

K celému znění, včetně výčtu mnoha desítek pro prvovýstuopy zavíraných skal, se dostanete kliknutím na ikonu PDF.

last update: 20. 12. 2021 8:29:34

Předběžný přehled prvovýstupů v pískovcových skalách v roce 2021 v porovnání s předešlými léty.
1. 12. 2021  (diskuse)

Pro přicházející dlouhé zimní večery jsme vystavili sumační modul s předběžným přehledem prvovýstupů v pískovcových skalách ČR v roce 2021, včetně porovnání s předešlými léty. Termínem předběžný rozumíme to, že ještě není vše zapsáno nebo schváleno, ale určitý pohled už to dává.
last update: 1. 12. 2021 11:11:25

PP Borecké skály - Rozhodnutí 2021
10. 11. 2021 , 4 komentáře  (diskuse)

KÚ Libereckého kraje vydal nové Rozhodmutí ohledně lezení v PP Borecké skály (viz. také klik na ikonu PDF vlevo).


Ve zkratce jde o to, že KÚ LK:

1) uděluje souhlas s lezením v PP Borecké skály s výjimkou podsektorů VII., VIII. a IX. dle Sochora 1986 (zde není žádná změna, platí do konce roku 2026),

2) povoluje jeden projekt na Boční stěnu,

3) povoluje provoz na dvou nových cestách  "Žízním - žiju"  a "Ve stínu lípy".

Takže celý tento byrokratický kolotoč, který zaměstnal řadu lidí, se roztočil vlastně jen proto, aby KÚ LK povolil jeden projekt a posvětil dvě nové cesty ve skalách, jejichž lezecký význam se limitně blíží nule. Stále jsem přesvědčen o tom, že mnohem lepší by byla cesta sdíleného systému všech dotčených stran, kde by vše bylo mnohem jednodušší, rychlejší a dlouhodobě udržitelnější.

Zdeněk Strnad


last update: 10. 11. 2021 7:13:55

Přetrvávající problémy v NP Saské Švýcarsko.
9. 9. 2021 , 3 komentáře  (diskuse)

Se začínající podzimní lezeckou sezónou ve "velkém" Sasku je třeba upozornit na to, že po nájezdu lýkožroutů jsou smrkové lesy na velké části území NP České Švýcarsko zcela uschlé ... a to nastojato:



Okolo hlavních cest jsou uschlé stromy postupně káceny, ale je toho tolik, že to ještě bude nějaký čas trvat a NP některé hlavní přístupové cesty zcela uzavřel: 



Nejhorší je situace v zadních částech okolo Großer Zschand, kde řada obvyklých přístupových stezek je pro popadané stromy zcela neprostupná (dali jsme pokus, ale fakt se to projít nedá).

Detailní aktuální informace najdete na webu NP (poslední aktualizace ze dne 3.9.2021).


last update: 9. 9. 2021 14:10:46

Informace o ukončení uzavírky v oblasti Růžového hřebene
30. 8. 2021 , 1 komentář  (diskuse)

Aktualizace 30.8.2021:
 
Strážci hlásí, že čápi v Kaňonu Labe už konečně vylétli, a proto omezení v oblasti Růžového hřebene bylo zrušeno..
 
Jana Holešinská
vedoucí oddělení státní správy NPČŠ
 
-------

Aktualizace 20.8.2021:

Kvůli opožděnému hnízdění jsme museli prodloužit omezení přístupu v oblasti Růžového hřebene v NPR Kaňon Labe, uzavírka byla původně hlášená do dnešního dne, tj. do 20.8.2021. Strážci tento týden provedli kontrolu a zjistili, že čápi se pořád ještě drží na hnízdě a k létání se moc nemají.

Potřebovali bychom uzavírku prodloužit ještě o jeden týden, tedy do 27.8.2021.

Obdobnou situaci se přiznám, jsme ještě nezažili, letošní rok je hodně zvláštní a bude zajímavé pozorovat, jeslti budou čápi vůbec schopní podzimního tahu. Strážci se na lokalitu v nejbližších dnech soustředí a pokud bude změna, dáme hned vědět a oblast uvolníme. 
 
Předem děkuju všem horolezcům za pochopení.
 
Jana Holešinská
vedoucí oddělení státní správy NPČŠ
 
-------

Z důvodu chladnějšího průběhu jarního období v roce 2021 je opožděný průběh hnízdění čápů černých. Mláďata v oblasti Růžového hřebene prospívají, v současné době jsou ale asi jen 40 dní stará a zatím nelétají. 
 
Správa NP České Švýcarsko proto oznamuje prodloužení uzavírky pro horolezeckou činnost v oblasti NPR Kaňon Labe (pravý břeh) do 20. 8. 2021. Uzávěra se týká Růžového hřebene od Golema po Růžový pilíř.
 
Stanovená doba uzavírky je předpoklad, který budeme podle situace v terénu upřesňovat. Uzavírka bude prodloužena jen na nezbytně nutnou dobu. Předem děkujeme všem horolezcům za pochopení.
 
Jana Holešinská,
vedoucí oddělení státní správy NPČŠ


last update: 30. 8. 2021 8:57:07

Prodloužení dočasné uzavírky pro hnízdění čápa černého (2. vydání)
20. 8. 2021  (diskuse)

Kvůli opožděnému hnízdění jsme museli prodloužit omezení přístupu v oblasti Růžového hřebene v NPR Kaňon Labe, uzavírka byla původně hlášená do dnešního dne, tj. do 20.8.2021. Strážci tento týden provedli kontrolu a zjistili, že čápi se pořád ještě drží na hnízdě a k létání se moc nemají.

Potřebovali bychom uzavírku prodloužit ještě o jeden týden, tedy do 27.8.2021.

Obdobnou situaci se přiznám, jsem ještě nezažili, letošní rok je hodně zvláštní a bude zajímavé pozorovat, jeslti budou čápi vůbec schopní podzimního tahu. Strážci se na lokalitu v nejbližších dnech soustředí a pokud bude změna, dáme hned vědět a oblast uvolníme. 
 
Předem děkuju všem horolezcům za pochopení.
 
Jana Holešinská
NPČŠ

------

Uzavírky v podsektoru Růžové stěny na pravém břehu Labského údolí jsou prodlouženy až do 31.7. 2021!


last update: 20. 8. 2021 8:26:01

Oznámení správců oblasti Pravý a Levý břeh v Labském údolí.
4. 8. 2021 , 2 komentáře  (diskuse)

Jelikož dochází k překotnému rozdělávání projektů a s tím spojené vykrádání směrů jsme nuceni s okamžitou platností (02.08.2021) rozšířit seznam skalních sektorů v oblastech Labského údolí, s povinností prvovýstupců žádat o schválení zamýšleného projektu.
 
Doplněné sektory Pravý břeh
Na výsluní, Suchá Kamenice, Sanace, Šoulend, Belveder, Nad přívozem, Centrální část, Ostroh Španělské stěny, Katedrální stěny, Naděje, Krkavčí ostroh, U bivaku, Na konci světa, Ostroh Skříně, Metropole, Ostroh Duhové věže, Růžová vřesina, U Josefovy hlavy, Podskalí, Růžové stěny, Růžová vyhlídka 
 
Doplněné sektory Levý břeh:
Čertův roh, Levá Čirta, Pravá Čirta, U Zloděje a Atlantidy, Ostroh Východního rohu,  Ostroh Jeptišky,  Ostroh Gilotiny,  Mordor,  Nad Koňákem,  Ostroh Labské panny,  Nad Švýcarkou,  U Žlebské jehly, U hranic
 
Rozdělané projekty v těchto doplněných sektorech prvovýstupci nahlásí do konce srpna 2021 správcům oblasti. Doplněná pravidla najdete klimnutím na ikonu PDF výše nebo zde.
 
Správci oblastí: 
Zbyněk Homola a Richard Litochleb

last update: 4. 8. 2021 7:11:10

Dočasné omezení přístupu k horolezeckým objektům v klidových územích NPČŠ
24. 7. 2021  (diskuse)

Národní park České Švýcarsko aktuálně čelí velkoplošnému rozpadu smrkových porostů zasažených lýkožroutem smrkovým. Tato skutečnost má významný dopad i na bezpečnost návštěvníků národního parku a místních obyvatel a týká se to i horolezecké veřejnosti.
 
Zhoršení bezpečnostní situace bylo konstatováno i v případě přístupových horolezeckých tras vyhrazených v klidovém území národního parku. Z tohoto důvodu byl omezen na dočasnou dobu přístup k velké části horolezecky využívaných skal v příhraniční oblasti NP. Omezení se týká lokalit Stříbrných stěn, okolí Pravčické brány, Zadních Jetřichovic a Dravčích skal.
 
Správa NP deklaruje, že se jedná o dočasná omezení. Situace bude v pravidelných intervalech (jednou za tři měsíce) vyhodnocována a Správa NP bude průběžně reagovat na změny v dotčených lesních porostech.
 
Děkujeme vám za pochopení přijímaných opatření, jejichž cílem je ochrana životů a zdraví návštěvníků a místních obyvatel a zároveň ochrana unikátní přírody národního parku.

Tomáš Salov
tiskový mluvčí a vztahy s veřejností
NPČŠ

PS:
Ve výpisech skal v dotčených sektorech jsou tyo krátkodobé zákazy vypisovány, v mapě ČR se to (zatím) neukazuje, to ještě musíme vyřešit, takto určené zákazy se za posledních 15 let zatím nikde nevyskytly.


last update: 24. 7. 2021 14:42:18

Nelegální cesty v Krkonoších.
28. 6. 2021 , 3 komentáře  (diskuse)

Na základě článku na serveru iDnes (viz. zde) se na nás obrátili místní lezci, kda bychom nevyužili mediální prostor SO a v dobrém úmyslu pomohli dohledat autory cest.

Prosím, kdo s tím máte něco společného (nebo jste ochotni mít společného), ozvěte se přímo na KRNAP a zkuste to nějak vykomunikovat. Podle toho, co k tomu už na pozadí proběhlo, je stále ještě určitá šance na domluvu o povolení lezení s ponecháním nýtů  a BH.
last update: 28. 6. 2021 17:42:50

Kdysi dávno lezené skály u hradu Valečov (3. vydání)
11. 5. 2021 , 9 komentářů  (diskuse)

Josef "Pepis" Koudelka při svých průzkumných výpravách nalezl v okolí hradu Valečov několik "okruhovaných" skal, které dosud nikde nebyly registrovány. Podle stáří kruhů soudíme, že jsou někdy ze 70.let, na některých jsou krabičky s vrcholovkami, co tam po roce 2000 dali Němci.

Na Valečově jsou dnes prvovýstupy zakázány a dlouhá léta se mohlo lézt jen na 3 skály v blízkém okolí hradu, a proto jsme trochu váhali, zda je na SO zapsat nebo nezapsat. Po konzultaci s CHKO je Pepis zapsal, postupně připojí fotky a během léta dopíše i polohy. Co s nimi dál se bude řešit během léta.

Doplnění 1.4.2021:
---------------------------------------------------
Aby diskuse mohla mít racionální základ, tak sem dávám linky na vydané dokumenty CHKO Český ráj:

Povolení 2006
Povolení 2008
Povolení 2011
Povolení 2016

Doplnění 11.5.2021:
---------------------------------------------------
Na SO se objevila další kolekce "nových" skal u Valečova, tentokráte s fotkami a polohami. Po konzultaci s autorem je jasné, že jsou to většinou zdublované již zapsané skalky bez polohy a bez fotky. Během léta se v tom, v součinnosti s CHKO, bude muset udělat pořádek, berte to tedy jen jako "studijní materiál" pro finální depistáž.




Obr.1: Hradní jehla, jedna z nich ... (foto: Josef Koudelka, 2020)

last update: 11. 5. 2021 8:53:48

Hnízdění - Kokořínsko 2021 (Dubské skály)
20. 4. 2021  (diskuse)

Na základě průzkumu v terénu CHKO rozhodlo do odvolání (tj. do vyhnízdění) uzařít v roce 2021 nasledující objekty (omezení u skal je označeno):
 
Harasov:
Pšovská věž, Pšovská brána, Zbojník, Věžička u Černínova, Stěna u Harasova a Panna.
 
Planý důl:
Komorná, Hraběnka, Kočka, Pudřenka, Placička,Poslední věž, Minotaurus, Salome,  Pepínova věž, Herodes, Veterán, Pulec, Vyhlídková věž, Barbora, Gastonova věž, List, Balvan, Hláska, Dědův zub, Bivaková stěna, Deštivá, Jenovéfa, Lesní muž, Drážďanská věž, Prostřední věž, Bohnická věž, Duo, Kulisa, Vklíněnec, Trojhran, Strážce bludiště, Zbloudilec, Šnokhouska, Dvojče, Třetí dítě žebráků, Mechová, Malý strážce a Strážce stěny. 

Beškov:
Patník a Timova věž
 
oblast Vidim - sektor Osinalický důl a rokle Habrůvka:
Únorová, Narcis, Oříšek, Andělíček, Děravá,Odřená Olgoj-Chorchoj, Hubert, Echo
 
Hradčanské stěny:
Panenská skála, Tvarožník, Lesní hlava, Ralská vyhlídka, Rozkvetlá věž, Zarostlá věž, Tvarohová jehla
 
Obrok:
Klec na blázny, Stěny u srubu, Ptačí masiv, Valečská stěna, Kozí hřbety, Žabí zámek, Velikonoční  těna, Boží blázen, Dvojrožec 
 
Skály na Rači:
Věrka, Horní skála, Strážnice, Severní hradba,Svatyne, Severní bašta, Šnek, Pohřebiště, Rytířská stěna, Zbrojnice, Hladomorna, Zakšínská věž, Zakšínská stěna, Fénix, Valkýra, Asterix, Obelix, Obětiště, Rakev, Katafalk, Kraken, El Capitan, Račská Madona, Stěna nad lomem, Zvonice
 
V případě, že se hnízdění nevyvede, tak se omezení hned zruší. 
 
Martin Strnad
OVK Kokořínsko.

last update: 20. 4. 2021 9:08:24

Hnízdění v oblastech ČR
24. 3. 2021  (diskuse)

Od března začalo jako každoročně hnízdění: sokolů, černých čápů, výrů, poštolek, krkavců a ptactva v oblastech ČR a byly ustanoveny dočasné uzavírky skalních objektů kvůli hnízdění.

Kde jsou uzavírky zveřejněny

Tyto uzavírky jsou zveřejněny na webu skalnioblasti.cz, kde o těchto uzavírkách pravidelně informujeme lezeckou veřejnost. Díky aplikaci pro skalní oblasti si lezci mohou snadno před lezením zjistit, které skalní objekty jsou dočasně pro lezení uzavřeny. Prosím o respektování uzavírek

Aby sezónní hnízdění probíhalo pro ptactvo v poklidu, prosím lezeckou veřejnost, aby se dočasné uzavírky ve všech oblastech ČR respektovalo.

Již 11 let spolupracuji s NPČŠ při ochraně ohrožených druhů ptactva v době hnízdění a snažíme se o vzájemnou spolupráci, jejíž výsledkem jsou uzavírky pouze lokální a ne plošné.

Děkuji všem za pochopení a dodržování dočasných uzavírek lezeckých objektů v oblastech ČR.

A děkuji webu skalnioblasti.cz za každoroční zveřejňování a zprostředkování informací lezecké veřejnosti o dočasných uzavírkách nutných pro hnízdění.

Jeník Pleticha


















Za fotografie děkuji panu Sojkovi z NPČŠ.

last update: 24. 3. 2021 18:01:00

Informace NPČŠ o uzavřených lokalitách z důvodů hnízdění (2.vydání).
10. 3. 2021  (diskuse)

Správa NP České Švýcarsko tímto vydává upozornění na uzavřené oblasti pro horolezeckou činnost v oblasti Labských pískovců. Především z důvodu hnízdění sokola stěhovavého a čápa černého jsou uzavřeny tyto sektory, které budou v terénu také označeny informačními tabulemi a páskami.
 
Děkujeme, že respektujete pravidla ochrany přírody.
 
Ostrov okolí Obra (Rozhledna (masív) , Venušin pahorek, Běliningrad, Věž Zdenky, Obr, Sfinga, Hrobka, Zalesněná věž)
 
Rájecké údolí celé údolí v okolí věže Blíženci (od Pohraničního rohu po Nosatec)
 
Bělá Faraon, Velká věž, Bělská jehla, Brána
 
Modřín od Březové věže po Jelení věž; uzavřené jsou i skály pro bouldering ve vymezené oblasti

Doplnění 10.3.2021:



Na východě je oblast ohraničena skalním objektem Jelení věž. Na západě skalním objektem Březová věž. Od těchto věží vedou pásky dolů kolmo na masívy do vzdálenosti cca 180 m. Jižní část uzavírky jde cca rovnoběžně s masivy. Letos tak došlo k omezení nejen horolezectví ale větší části boulderové oblasti Modřín.

 
Labské údolí - pravý břeh Dle podmínek vydaného opatření (okolí Růžové vyhlídky, okolí Španělské stěny, Suchá Kamenice)
 
Labské údolí - levý břeh oblast Dolního Žlebu – Ústecká věž, Citadela, Kyklop
 
České Švýcarsko (mimo NP) - Všemily okolí skály Strážce Slunečného dolu, Vlastička atd. (jak bude přesně jasné, kde je hnízdo, tak to NP ještě upřesní).
 
Pracovníci Správy NP situaci monitorují, informace se bude průběžně aktualizovat podle situace v terénu.

last update: 10. 3. 2021 20:09:33

Ve Vysoké Lípě spadla část Medvěda.
28. 2. 2021  (diskuse)

Při kontrolách v oblasti Vysoká Lípa jsem smutně musel konstatovat, že se nám částečně rozsypala věž Medvěd. Naštěstí mimo lezené cesty, vrcholové zařízení je v pořádku.
 
Zdravím vás.
Vláďa Nehasil

Medvěd vyfocený před zřícením skal:



Medvěd vyfocený po zřícení skal:





 

last update: 28. 2. 2021 6:59:02

Souhlas s provozováním horolezecké činnosti na území PP Dutý kámen
23. 2. 2021 , 3 komentáře  (diskuse)

Horolezecká činnost je povolena pouze na skalních útvarech Děravec, Sloupská jehla, Kužel a Půlený kámen.
 
Horolezecká činnost je omezena pouze na období od 1. 7. do 31. 10. 
 
Při zjištěném zahnízdění ptáků na skalách je horolezec povinen přerušit výstup a bezodkladně o tomto informovat krajský úřad.
 
Horolezci jsou povinni se chovat na lezeckých objektech šetrně ke skalám a k jejich blízkému okolí tak, aby nedocházelo k poškozování přírody, tj. zejména nebudou zasahovat do porostu na skalách a v jejich okolí, nebudou odstraňovat kameny, dřeviny či zeminu z terásek a povrchu skal.
 
Je zakázáno poškozovat nebo jakkoliv upravovat povrch skal, např. nevhodnou manipulací lanem, vysekáváním chytů či stupů apod.
 
Při výstupu je možné používat stávající fixní jistící prostředky a dále vyjímatelné jistící prostředky na textilní bázi, které nepoškozují skály. Použití jistících prostředků poškozujících skálu (např. vklíněnec, friend) je zakázáno. Každý horolezec je povinen si své jistící prostředky po ukončení lezení odstranit.
 
Při lezení nelze používat magnézium a jiné chemické látky, které by měly sloužit ke zvýšení tření na skalách.
 
Provozovat horolezectví je dovoleno pouze na suchých skalách a za denního světla.
 
Vytváření nových lezeckých cest je možné pouze na základě souhlasu orgánu ochrany přírody.


Obr.: Sloupská jehla, foto: K.Turpiš, 2016

last update: 23. 2. 2021 9:20:27

Info o časových zákazech z důvodu hnízdění dravců v oblastech severozápadních Čech.
6. 2. 2021  (diskuse)

Jaro sice ještě není úplně za dveřmi, ale raději včas připomínáme časová omezení v oblastech severozápadních Čech, která většinou platí od 1. února:
 
Bořeň - sever (1.2. - 30.6.), 
Zlatník (1.2. - 30.6.)
Vrabinec (1.2. - 30.6.)
Výří skály (1.3. - 30.6.)
Skály u Tušimic (15.1. - 15.7.)

OVK apeluje na všechny lezce, aby striktně dodržovali výše uvedené časové sezonní uzávěry a v případě zjištění hnízdění v jiných než výše uvedených oblastech nahlásili toto příslušnému správci skal.

Pavel Suchopárek
předseda OVK pro severozápadní Čechy

last update: 6. 2. 2021 14:57:04

Labské údolí - pravý břeh (2021)
12. 1. 2021 , 4 komentáře  (diskuse)


  Na úřední desce Národního parku České Švýcarsko se objevilo Opatření obecné povahy s platností od 1.1.2021 (takže už to platí). Úplný text a mapovou přílohu si můžete stáhnout a studovat po kliknutí na PDF ikony vlevo.

Důležité body:

a) Prvovýstupy nejsou povoleny na těchto skalách:

Belveder: Sarajevská stěna, Belveder, Nad Přívozem: Pod Drnem, Mešita, Medvěd, Majdaléna, Hlídač, Strážce Dolního Žlebu, Verdonek, Centrum: Ledová stěna, Hektor, Trůn, Zrcadlo, Baldachýn, Velká bašta, Malá bašta, Katedrální stěny: Metalistická stěna, Krkavčí ostroh: Klárka, Na Konci světa: Rolling Stone, Ostroh Skříně: Vojtěch, Skříň, Metropole: Prezident, Ostroh Duhové věže: Želva, Duhová věž, Mrňous, Mlok, Růžová vřesina: Růžová palice, U Josefovy hlavy: Karlova stěna, Růžové stěny: Růžový pilíř, Rodná hrouda

b) Na tyto skály bude o zamýšlených prvovýstupech min. 30 dní předem informována Správa NP, která může prvovýstup zakázat z důvodu ochrany přírody nebo stanovit podmínky (viz § 66 ZOPK):

Admirál, Duhová stěna, Josefova hlava, Jižní Tyršova věž - jižní, Tyršova věž - severní, Karlova stěna, Klášter, Kormidelník, Letní rezidence, Maják, Minaret, Planeta, Pražská stěna, Růžová věž, Skleněný vrch, Španělská stěna, Španělská bota, Titanik, 
Vezír

Poznámka: zároveň stále platí, že o každý prvovýstup se musí vždy a předem žádat správce skal (viz. článek).
 
c) Změnila se i zonace zelených a červených ploch:



d) Platnost Opatření je až do roku 2030(!). 

Na závěr bych jen poznamenal, že v dokumentu jsou i tyto věty (str.5 dole): "Cílem Správy NP je postupně omezit tvorbu nových cest na minimum. Tento dlouhodobý cíl je výsledkem jednání Správy NP a Českého horolezeckého svazu.".  ... tak si to přeberte, jak umíte.

Poznámka: obsah Opatření zatím není promítnut do databáze na SO, bude třeba na to připravit datové struktury a pak to naplnit, což zase není práce na deset minut.  Jak to bude, dáme vědět.

last update: 12. 1. 2021 11:51:38

Ukončení dočasných uzavírek
1. 6. 2020  (diskuse)

Od 1.6.2020 je opět celý pravý břeh Labského údolí pro lezení povolen, hnízdění sokola skončilo.
 
Také ve Všemilech byla k 1.6.2020 byly dočasné uzavírky na skalních objektech  
Strážce Slunečného dolu, Krkavčí hnízdo, Čtvrtá pracka, Vlastička, Severní cimbuří, Osada a Okenní věž zrušeny.
 
Jan Pleticha
OVK LP

last update: 1. 6. 2020 8:54:37

"Velká plotna" na Suchých skalách doiištěna nebude!
9. 12. 2018 , 2 komentáře  (diskuse)

Nejprve si připomeňme, že tzv. "Velká plotna" je dolní část cesty Sokolí stěna na Sokolí věž. Nastupuje se středem J stěny pilíře podél trhliny a stěnou k 1. kruhu. Stěnou šikmo vlevo vzhůru na malý balkónek (velké hodiny), hranou (smyčky) a vpravo stěnkou ke 2. kruhu. Až sem je to zhruba 30 metrů, klasifikace VIIb Jednotné pískovcové klasifikace (JPK), resp. cca VIIc saských. Dále se obvykle neleze a slaní se dolů.

Originální cesta pokračuje dále pilířkem přes skobu doprava na travnaté stupně a do kouta. Koutovou spárou asi 3 m vzhůru (jištění), překrok do Z stěny a jí ke 3. kruhu. Do spáry a jí (4. kruh) na vrchol. Okolo posledních dvou kruhů je to výrazně těžší, psané je to za VIII JPK, resp. VIIIb saských.



Obr.1: Dva kruhy na Velké plotně (Sokolí věž, Suché skály).

Jde o velmi populární cestu v lehce ukloněné plotně, která na první pohled vypadá celkem lehce, a tak se ji snaží vylézt kde kdo, často bez základních dovedností založit smyčku nebo nalézt a provázat hodiny (tím mám na mysli zejména překližkáře, kteří zde mají šanci použít pouze jedno preso do 1.kruhu... a uznávám, že na 30 metrů je to docela málo) .

Kritických míst je několik. První je nástupová spárka, která se vlastně leze na boční odšlapy, jako jištění jsou jen tři malé uzlíky a kdo je nemá nebo je neumí zasadit, tak má docela problém. Faktem je, že právě z ní už vypadla řada lidí, některé úrazy byly velmi vážné a v poslední době minimálně jeden byl fatální. Navíc spodek plotny bývá často vlhký nebo mokrý, to se pak noha smekne, ani nevíš jak.

Druhé blbé místo je těsně pod 1.kruhem, odlézá se z malé poličky (tam se dají dát dva dobré protisměrné uzly nebo ufóni, předpokladem pochopitelně je, že materiál máš a umíš ho použít) po již dost ošlapaných ploškách a i přítomní ostřílení borci přiznali, že cvaknutí kruhu je docela "na játra".

Třetí problém mají ti, kteří po odlezu od 1. kruhu nenajdou hodiny na vlevo hraně (asi tak 8 metrů nad kruhem). Řada tvz. borců nekouká vlevo vpravo, valí to přímo nahoru a najednou koukají, že jim zase hrozí podlaha. Jeden by nevěřil, ale je to tak ...

Nad hodinami se v původním popisu cesty uvádí smyčky, ale ono jich tam moc není. Vlevo za hranou býval asi 2 m vysoký odštěp, kde se dávala lanovice, ale ten před lety spadl ( ... a borec, co letěl s ním, to taky nepřežil). A ani dolez ke 2.kruhu dnes není úplně zadarmo, bývaly tam malé ostré lištičky, dnes už tam nejsou a to co tam zbylo někomu nemusí stačit.

Po několika úrazech proto byla koncem léta 2018 otevřena otázka, zda by se Velká plotna neměla dojistit.

Během podzimních měsíců se v místní lezecké komunitě o věci diskutovalo a přes emaily nebo web se sbíraly názory jednotlivých lezců s tím, že o případném dojištění Velké plotny se rozhodne na podzimním zasedání OVK pro Lužické a Jizerské hory.

A stalo se, na zasedání OVK dne 8.12:2018 přítomní členové hlasováním rozhodli, že Velká plotna se nijak dojišťovat nebude a neprošel ani návrh, aby se 1.kruh posunul níže tak, aby se dal cvaknout z malé poličky pod ním (přesná čísla o hlasování budou v Zápise).

Před hlasováním proběhla rozsáhlá diskuse. Začínala konstatováním, že předem sesbírané názory z lezecké veřejnosti jsou jasně proti jakémukoliv dojišťování (poměr hlasů je zhruba 7 hlasů  proti dojištění ku 1 hlasu pro dojištění (přesná čísla zase budou v Zápise).

Za skupinu "odpíračů" vystoupily místní lezecké autority jako Petr "Špek" SlaninaOndřej 'Plagát' Sojka nebo Jiří 'Doudleba' Doubrava, kteří "unisono" jakékoliv podobné dojišťování odmítli s tím, že Sušky je třeba uchovat jako klasickou pískovcovou oblast s dodržováním Pravidel a místních tradic.

Zazněly věty typu "kdo na to nemá, ať tam neleze", "každý si musí zvážit sám, zda na to má", "lezení je z principu nebezpečný sport, s tím musí každý počítat" nebo "přece nemůžeme zničit Velkou plotnu přidanými borháky, to už by pak nebyla Velká plotna, ale nějaký Kindergarden". Za souhlasného mručení pak mistr Špek nechal nahlédnout do svého nitra: "... já na některé cesty zraju i několik let, ale když to pak vylezu, tak si to pamatuji celý život a o to tento rozměr lezení bychom dojišťováním přišli".

Správce Sušek Jan Kusko se naopak snažil dojištění Velké plotny prosadit, jeho expresivní vystoupení lze shrnout do jediné věty: "... kdybyste tam toho kluka pod skálou viděli, tak byste tady mluvili jinak". 

Po hlasování se dohodlo, že na nebezpečnost této cesty se znovu všemožně upozorní, k nástupu by se dokonce měla dát i nějaká cedulka, ale jak by to mělo v reálu vypadat, zatím nikdo nevěděl.

Zároveň s tím se probraly i některé další místní problémy. OVK znovu důrazně upozorňuje na povinnost prvovýstupců konzultovat nové cesty se správcem skal předem (jeho telefon je na boudě pod Hlavní věží, to aby se nikdo nemohl vymlouvat) a znovu opakuje, že zde platí absolutní zákaz používání MG.

Zdeněk Strnad

last update: 9. 12. 2018 7:16:37

NPČŠ a CHKO LP vydal nové oznámení dočasných uzavírek zdůvodu hnízdění sokola (2. vydání)
21. 4. 2018  (diskuse)

Aktualizace k 21.4.2018:

Oblast Modřín 

Březnová věž ,Nová Bašta,Sojčí stěna,Stará Bašta,Brádle,Modrá věž,Modrásek,Svatební stěna,Modrý kámen,Stolová hora, Semler,Rajská věž,Eden,Zvonice,Stěna nad zvonicí,Kahan,Bivaková,Revizor,Stará pekárna,Nová pekárna,Jelení skok,Jelení skála,Lastura,Karkulka,Poštolčí stěna,Žemle,Wentovka,Kota 18,Vatikán  Zlomiskovou věž 

Oblast Ostrov 

Rozhledna  (masív) , Venušin Pahorek,Běliningrad,Věž Zdenky,Obr,Sfinga,Hrobka, Zalesněnou věž 
 
----------------------------------------

Rájecké údolí

- od 3.4.2018 do 30.6.2018 od Pohraniční roh  až po Nosatec (jedná se o celé údolí kolem věže Blíženci)
- strážci NPČŠ území označili pásky a dočasnou uzavírku budou hlídat.

Labské údolí - pravý břeh
- od 3.4.2018 do 30.6.2018  dočasně uzavřeny jsou skalní objekty Štikas, Jižní Bašta, Španělská stěna, Španělská bota, Rozlámaná stěna a Penzion svět 

Jetřichovice
V oblasti Jetřichovice u skály Žluté cimbuří je dočasná uzavírka ukončena, sokol zahnízdil na jiném místě. Ostatní omezení zde ale stále platí.
 
Jan Pleticha

last update: 21. 4. 2018 15:23:35

Rychlá zpráva o hnízdění v Sasku (2. aktualizované vydání).
20. 4. 2018  (diskuse)

20.4.2018: nové uzávěry:

- část Hoher Torstein na Schramsteinech,

- Fluchtwand a Flüchtling ve Schmilce,

- Lampertshorn ve Steinech,

- Schwarze Wand, Sommerstein und Dürrebieleturm v Bielatalu

---------------------------------------------------

Drážďanský Sächsischer Bergsteigerbund (SBB) vydal, před prvním asi opravdu příznivým lezeckým víkendem, první letošní přehled dočasných omezení lezení v Sasku z důvodů hnízdění. Další upřesnění a doplnění pravděpodobně budou následovat.

Rychlý přehled, detaily a komentář najdete v originálním PDFku:

1) do 30.6.:
 
Tiefblickspitze v Brandgebiete,

Zwillinge v Pfaffensteinech,

Siegfried v Affensteinech,

Pechofenstein, Pechofenspitze a Hinteres Pechofenhorn v Kleinen Zschandech

Semperhexe, Bergstation, Schöne Nadel, Glasergrundscheibe, Totenkopf a Waldwächter v Bielatalu
 
2) do 15. srpna:

Kirnitzschturm, Kladderadatsch a Kirnitzschwand na Schrammsteinenech.

Forstgrabenwand v Brandgebiete

Uwe Kretzschmar 
SBB Dresden
 

last update: 20. 4. 2018 9:05:27

Lokální uzávěra v NPR Býčí skála v Moravském krase
4. 4. 2018  (diskuse)

Z důvodu ochrany hnízdění dravých ptáků je uzavřen pro lezení skalní útvar Kostelík v NPR Býčí skála v Moravském Krasu do 30.6.2018. Současně jsou uzavřeny i turistické cesty vedoucí k tomuto skalnímu útvaru.

Vladimír Wolf
last update: 4. 4. 2018 8:32:34

Upozornění OVK SZ Čechy (3. vydání)
15. 3. 2018  (diskuse)

Počátkem roku opět vstoupila v platnost omezení lezení v některých oblastech z důvodu hnízdění ohrožených druhů, zejména dravců. V SZ Čechách se jedná především o Výří skály v Průčelské rokli a Bořeň.
 
V oblasti Průčelské rokle již bylo letos zjištěno zahnízdění sokola stěhovavého. Současné období v počátku hnízdění a snůšky vajec je pro zdárné vyvedení a odchování mláďat mimořádně důležité. Prosím tímto všechny lezce, i jménem AOPK a dravců samotných, aby se zdrželi jakýchkoli aktivit ve výše zmíněných oblastech.
 
Aktualizováno 15.3.2018: Oblast v Průčelské rokli se zákazem vstupu je pracovníky AOPK v terénu vyznačena páskou a informačními tabulemi. Dále budou pravidelně prováděny hlídky strážci přírody ve spolupráci s Policií České republiky. Zákaz lezení Průčelské rokle platí od 1.3. do 30.6. 2018 a platí pro celé Výří skály (ta novinka je "celé Výří skály")!

Po loňských problémech (viz. dokument u předešlého odstavce) se s námi Správa CHKO České středohoří dohodla na mnohem užší spolupráci s SO, to pomůže alespoň v tom, že už se nikdo nebude moci vymlouvat, že něvěděl ...
 
Zákaz lezení na Bořeni platí od 1.2. – 30.6. 2018 v úseku od Kramlové c. po Pravý severní pilíř, mimo prostoru Severního komína, kde platí celoroční zákaz (vše je vyznačeno v databázi SO).
 
předseda OVK Severozápadní Čechy

Jana Bohuňková,
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR,
regionální pracoviště Správa CHKO České středohoří

last update: 15. 3. 2018 19:00:04

V NPČŠ začal platit dočasný zákaz vstupu do hnízdních lokalit (2. vydání).
12. 3. 2018  (diskuse)

S počátkem března vstoupil v platnost dočasný zákaz vstupu do hnízdních lokalit v národním parku (originál zde). Opatření slouží k zajištění klidu zvláště chráněným druhům ptáků, zejména sokolů stěhovavých, čápů černých a výrů velkých. 

Zákazy vstupu do dočasně chráněných hnízdních lokalit (originál mapa zde) se již tradičně netýkají značených turistických cest. V terénu jsou hnízdní lokality vyznačeny pomocí dřevěných označníků a v některých případech i vymezovacími páskami. Pokud návštěvník natrefí na takovéto terénní označení, je žádán ke změně trasy tak, aby hnízdní lokalitou neprocházel. Zvláště chráněné druhy ptáků jsou na rušení člověkem extrémně citlivé a v případě, že jsou při hnízdění rušeni, může dojít k opuštění a zastydnutí vajec, případně i úhynu mláďat.

V souvislosti se zimní větrnou kalamitou Správa NPČŠ aktualizuje informaci o situaci v NPČŠ tak, že od 1. 3. 2018 je vstup do lesů v NP České Švýcarsko možný jen po značených turistických cestách, zákaz vstupu nadále platí pro neznačené cesty a porosty v národním parku (více najdete zde).

Jan Pleticha
OVK Labské pískovce

Aktualizace k 12. 3. 2018:

NPČŠ oznámil dočasné uzavírky lezení z důvodu hnízdění sokola stěhovavého a čápa černého v
těchto oblastech OVK Labské pískovce:

Labské údolí - levý břeh: Citadela, Ústecká věž, Kyklop. 
 
Labské údolé - pravý břeh : viz. sezónní uzavírky dle Výjimky pro lezení na pravém břehu vždy od 1.1. do 1.6. 
 
Oblast Bělá: Faraon,Velká věž, Bělská jehla, Brána.
 
Oblast Modřín: okolí Rajské věže.
 
Oblast Ostrov: okolí věže Obr.
 
Všechny uzavírky platí od 12.3  2018  do 30.6. 2018, vše je označeno i v databázi SO.

last update: 12. 3. 2018 14:02:57

Saský pískovcový Hinterhermsdorf jak na SO, tak v mobilní aplikaci.
7. 3. 2018  (diskuse)

Ačkoliv mobilní aplikace je primárně určena pro lezecké terény na území ČR, tak jsme před časem do SO i mobilní aplikace přidali i hlavní saské pískovcové příhraniční sektory. Praxe ukázala, že to byl velmi dobrý nápad, protože i velcí místní znalci si pochvalovali, že s pomocí mobilní aplikace našli skály, které hledali a nikdy předtím nanašli.

A právě na jejich upozornění jsme, jak do SO, tak do mobilní aplikace, přidali malý saský sektor Hinterhermsdorf, ležící mezi Großer Zschandem a německo-českou hranicí. A připomínám, že u saských sektorů (kromě Oybina, kde jsou i české popisy cest) v mobilní aplikaci pracujeme pouze se skalami bez popisu cest, takže místní tištěný průvodce se určitě bude hodit.



Obr.:  Hinterhermsdorf: RABENSTEINTURM (AMEISENTURM)
last update: 7. 3. 2018 8:14:14

Povolení lezení na pravém břehu Labe je podepsáno a vystaveno (3. vydání)!
9. 1. 2018  (diskuse)

Dne 20. prosince 2017 vystavil NPČŠ dokumenty "Opatření obecné povahy" a "Opatření obecné povahy - mapa", kterým uděluje výjimku ze zákazu vstupovat mimo značené cesty a ze zákazu provozovat horolezectví v Národní přírodní rezervaci Kaňon Labe.


Podepsané dokumenty jsou stejné jako návrhy, které zde již byly komentovány a diskutovány (viz. Nová zonace v NPČŠ a větší omezení lezení v Labském údolí (2. doplněné vydání)., a proto podstatu věci již nebudeme opakovat.

Nová omezení jsou již promítnuta i do databáze SO a zároveň byl připraven a vystaven aktualizační balíček dat pro Pravý břeh Labe v mobilní aplikaci SO, takže již máte aktuální informace kompletně k dispozici a nemusíte se někde v terénu dohadovat co a jak.



Poznámka: část skal v údolí Suché Kamenice leží mimo území NP a lezení zde není nijak omezeno.
 

last update: 9. 1. 2018 12:32:25

Nové členění skalních sektorů v západních Čechách.
30. 9. 2014  (diskuse)

Na základě iniciativy Josefa Skuhravce a po konzultacích s Markem Rottenbornem, předsedou OVK Západní Čechy, bylo zcela přepracováno seskupení 312 skalních sektorů západních Čech do oblastí. Zájemci o nový pohled se nikam nemusí složitě proklikávat, stačí, když kliknou sem.


last update: 30. 9. 2014 9:31:04

Dočasné uzavření věže Žlebská jehla
27. 9. 2014  (diskuse)

Dne 23.9.2014 byly zahájeny stabilizační práce na skalním objektu Žlebská jehla na levém břehu Labského údolí. Žlebská jehla je proto do 31.12.2014 pro lezení dočasně uzavřena. Prosím lezeckou veřejnost o dodržování dočasné uzavírky.
 
Jan Pleticha
předseda OVK Labské pískovce

last update: 27. 9. 2014 8:48:07

Nové povolení lezení na Pálavě.
26. 8. 2014  (diskuse)

Na základě žádosti ČHS rozhodla CHKO Pálava o vydání nové výjimky ze zákazu lezení na Martinku, Obří kámen a skály v areálu Trůnu na Pálavě. Podstatné je, že "okno" pro lezení se poněkud pootevřelo a nyní se zde smí lézt již od 15.8. do 31.12., vždy jen od 8. hodin do 20.hodin a to jak na Martince a Obřím kameni, tak i nově ve skupině Trůnu (tam se dosud mohlo jen 2 měsíce a to ještě jen o víkendech ... a svrbí mě ruka, abych nepřipsal "... a jen v přestupné roky", což je pochopitelně přehnané). Celý dokument najdete zde.


last update: 26. 8. 2014 14:35:55

Ukončení lokálních uzávěr z důvodu hnízdění v Moravském krasu
7. 8. 2014  (diskuse)

O víkendu postupně úspěšně vyhnízdili zbývající draví ptáci v sektorech: Sloup - Stěna vedle Sloupské jeskyně, Holštejn - Vaňousovy díry a V Buči. V pondělí byly sundány všechny dočasné cedule na skále označující omezení lezecké činnosti u jednotlivých cest, tudíž je opět možno v těchto sektorech lézt bez jakéhokoliv omezení. 


last update: 7. 8. 2014 11:53:43

Ukončení omezení na Kostelíku v Moravském krasu
18. 7. 2014  (diskuse)

Včera 17.7.2014 odstěhovali filmaři veškerý materiál z Kostelíku v Josefovském údolí v Moravském krasu. Počínaje dnem 18.7. je tedy opět možno provozovat horolezeckou činnost bez omezení. 


last update: 18. 7. 2014 8:23:12

Oznámení prodloužení dočasné uzavírky na Pravém břehu od CHKO LP
14. 7. 2014  (diskuse)

Z důvodu hnízdění čápa černého u věže Golem až po Růžovou vyhlídku (vše je označeno informačními pásky a cedulemi) se prodlužuje dočasná uzavírka pro lezeckou činnost do 30.7.2014.
 
OVK Labské pískovce
Jan Pleticha
 

last update: 14. 7. 2014 13:40:12

Ukončení lezeckých uzávěr v lezeckých oblastech v Čechách
1. 7. 2014  (diskuse)

Od 1. července jsou pro lezení opět otevřeny všechny sezónně zakázané sektory Adršpachu, Teplic a Křížáku ve východních Čechách, celý Český kras, Český ráj,  Dubské skály a pískovcové sektory Lužických hor. Dále pak skončily sezónní zákazy na Bořni a Vrabinci v severozápadních Čechách a otevřenny jsou i skály u Rokycan a Světovina v západních Čechách. Detailní přehled o sezónních uzávěrách najdete zde.

Stále však ještě někde hnízdí "fóglové", viz. mapa a přehledy na titulní straně SO, tak to sledujte a dejte jim pokoj.


last update: 1. 7. 2014 13:22:04

Ukončení sezónních uzávěr v lezeckých oblastech na Moravě
30. 6. 2014  (diskuse)

Tak nám nastaly prázdniny a s nimi přichází konec sezónních uzávěr v některých lezeckých oblastech na Moravě. Od zítřejšího dne, tj. od 1.7. je opět možno lézt v těchto oblastech a sektorech:

Jevišovická pahorkatina: oblast Bílý kříž - všechny sektory, oblast Kdousov - sektor Aréna, oblast Skály u Svobodova mlýna - sektor Bivaková

Moravský Kras:oblast Josefovské údolí (NPR Býčí skála) - sektory Býčí skála, Malé stěnky(Hop-trop), Modrý rys a Krkavčí skála, oblast Žleby (NPR Vývěry Punkvy) - sektory Stěny u Punkevních jeskyní(masiv Berana a Rorejsů), Macocha - zde je nutno se dopředu domluvit s Pavlem Weisserem, Holštejn - sektor V Buči

Českomoravská vysočina, Žďárské vrchy: oblast Bílá skála, oblast Malínská skála - sektor Výspa, oblast Milovské perníčky - sektor Cestář, oblast Pivovar, oblast Rybenské perníčky, oblast Zkamenělý zámek, oblast Štarkov - sektory Tunelová věž, Trio, Inferno, Velký a Malý zbrojnoš

Jeseníky a Rychlebské hory: oblast Josefovské skály, oblast Koberštejn

 V platnosti zůstávají zatím zákazy z důvodu hnízdění, které budou po zdárném vyvedení mláďat odstraněny a lezecká veřejnost o tom bude informována a taktéž oblast Pálava, kde se v současnosti připravuje nová výjimka a lezecká veřejnost bude seznámena s textem po nabytí právní moci této výjimky.


last update: 30. 6. 2014 17:35:45

V okolí Máchova jezera lze očekávat nová omezení lezení!
25. 6. 2014  (diskuse)

Poslanecká sněmovna schválila dne 18.6.2014 rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko o Máchův kraj v okolí Doks, jak to navrhla vláda. Předloha míří k posouzení senátorům. Návrh předpokládá, že by už na začátku září měla oficiálně vzniknout nová CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. Rozšíření má umožnit lepší ochranu přírody a krajinného rázu oblasti včetně bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko.

Ministerstvo životního prostředí pokládá tuto lokalitu za jedinečnou. Její výjimečnost dokládá i návrat vlka po 100 letech, který potvrdily fotopasti. V lokalitě se nachází 163 zvláště chráněných druhů živočichů a téměř stovka zvláště chráněných druhů rostlin. V oblasti se vyskytuje například i masožravá rostlina tučnice česká a orchidej prstnatec český, jedna z posledních početnějších populací tesaříka alpského v Česku, největší hnízdní populace jeřába popelavého a téměř 700 druhů motýlů.

Sedm let připravované rozšíření kokořínské CHKO podpořili ekologové i dotčené obce. Podle ministerstva je nové postavení území příležitostí k rozvoji turistického ruchu ...

... a nejspíše i k novým omezením lezení v oblasti Doks (kterých skalních sektorů by se to asi dotklo lze nalézt zde), naštěstí se vesměs jedná o skály malé a nevýznamné.


last update: 25. 6. 2014 11:06:28

Zápis z jednání OVK Tisá
16. 6. 2014  (diskuse)

V Zápise z jednání OVK Tisá, které se konalo 28. 5. 2014, jsou zmíněny zejména tyto body:  
- bouldering na Sněžníku a na Modříně,
- schválení / neschválení žádostí o prvovýstupy v PP Tisá, Ostrově a Rájci,
- projednány cesty německých lezců,
- změny ve složení OVK Tisá (Jan Hoblák skončil jako správce Ostrova, vše předal svému nástupci Josefovi Nežerkovi, který byl jmenován správcem a členem OVK, Daniel Hölzl je opět členem OVK). 

last update: 16. 6. 2014 11:01:05

Lokální uzávěry v Moravském krasu z důvodu hnízdění
3. 6. 2014  (diskuse)

Jako každoročně v období hnízdění dravých ptáků dochází k některým lokálním uzávěrám v jednotlivých sektorech na Holštejně, ve Sloupu a v Rudicích. Tyto uzávěry řeší správa CHKO Moravský kras ve spolupráci s OVK Jižní Morava. Společnou snahou je omezit lezení v cestách nezbytně nutných pro zdárné vyvedení mláďat. V jednotlivých sektorech jsou na skále umístěny cedulky se známými značkami označující omezení lezení. Cedulky jsou umístěny tak, aby byly dobře viditelné a pro nelezeckou veřejnost složitě dostupné. Po předchozích zkušenostech je pro letošní rok omezení stanoveno do 16.7.2014 tak, aby se nemuselo případně posouvat dále. Hnízdiště jsou pravidelně monitorována a v případě dřívějšího vyvedení mláďat budou cedulky odstraněny i dříve, což lze díky letošnímu teplému jaru a dřívějšímu zahnízdění předpokládat. Žádáme tedy lezeckou veřejnost, aby tato omezení respektovala.

Jedná se o tyto následující omezení: Holštejn, Vaňousovy díry- cesty Pan Kloaka, Přes ten les a Volání divočiny, Holštejn, Nad Holštejnskou jeskyní – cesty: Měsíční svit, Letecká Havárka, Aerodrom, Jeden život nestačí, P+Š, Navzdory času, Nová varianta, Holštejn, Lidomorna – cesty Zkratka na Hrad, Nedokončená, Ztráta času a Noční spára.

Sloup, Indie – Deštivá spára, var. Deštivé spáry, Black Star, horní délky cest No Future a Čína, Sloup, Stěna vedle Sloupské jeskyně – cesty 50.den, Den sedmý, osmá noc, Jen jeden může být první, Nedokončená, Potměšilý domácí, Poplatná, Zlodějina, Žádný problém, Tea for one, Sloupský baron, Mauglího, Jindrova, Varianta při hraně, Sloup, Stěna nad Sloupskou jeskyní – cesty Brainstorm, Cesta kamarádů, Sloupské Idaho, No Name, Flash dance, Stoupův blbý název a Strach.

Rudice, Hrad(Kolíbky) – zadní část masivu počínaje cestou Knoflíková válka a konče cestou Brzdova včetně. Vzhledem k poloze hnízda v této lokalitě, je vhodné se pod těmito cestami vůbec nevyskytovat.

 


last update: 3. 6. 2014 8:21:47

Rozšíření plochy sledování aktuálních lezeckých podmínek (2. vydání).
30. 5. 2014  (diskuse)

Na požadavek lezecké veřejnosti byla plocha sledování aktuálních lezeckých podmínek v pískovcových skalních sektorech rozšířena o saské pískovcové sektory v okolí Žitavy a Saského Švýcarska.

30.5.2014: okamžitě po spuštění se ozvali saští lezci, že podešťové limity pro sektory na německé straně nejsou dobře nastavené, a proto jsem je opravil takto:

24 hodin: Jonsdorf a Weißbachtal v okolí Žitavy + Schmilka, Bielatal a Schrammsteine, 
48 hodin: všechny ostatní


last update: 30. 5. 2014 9:51:02

Aktualizace trvalých omezení lezení na Křížovém vrchu (2. vydání).
28. 5. 2014  (diskuse)

CHKO Broumovsko vydalo aktualizovanou mapu s vyznačením omezení lezení ve skalních sektorech Křížového vrchu u Adršpachu. Hranice zájmového území OP v této lokalitě jsou však jiné než členění skalních sektorů na SO v posledních průvodcích, a proto bylo třeba přesně identifikovat, kde jednotlivé skály stojí a až podle toho označit, zda u nich platí nebo neplatí některá z omezení lezení. 

Po konzultacích a ve vzájemné součinnosti s Ing. Lubošem Němečkem, odborným pracovníkem CHKO Broumovsko, byly skály na Křížáku lokalizovány tak, že by již neměl být žádný prostor pro nějaké nejasnosti, zda skála leží nebo neleží v zájmovém ůzemí OP a lezení na ni je nebo není nějak omezeno.

Podstatné informace ve zkratce:

a) hlavní sektory Jižní věže a Křížový hřeben jsou nyní povoleny po celý rok bez omezení (nicméně stále platí zákaz lezení na mokré skále)

b) ve Zdoňovském oblouku je 5 věží povolených celoročně, dalších asi 30 věží je povolených jen v období od 1.7. do 31.12. a ostatní věže jsou zakázané, přesný přehled omezení skal najdete zde.  Příslušný dokument CHKO Broumovsko, který zájmová území OP na Křížovém vrchu vymezuje, najdete zde.


last update: 28. 5. 2014 11:01:15

Další sezónní uzávěry skočily!
3. 5. 2014  (diskuse)

Od 1.května se opět může lézt na Skalách u Chlumu u Rakovníka, Dehetické skále a Světovině v západních Čechách. A hlavně v hlavních sektorech Adršpachu, Broumovských stěn a Teplic (viz. detailní přehled). 


last update: 3. 5. 2014 18:42:26

Dočasný zákaz lezení v Průčelské rokli v Českém středohoří.
2. 5. 2014  (diskuse)

Dle sdělení Borka Fraňka, zoologa a strážce SCHKO České středohoří, tak v Průčelské rokli v Českém středohoří nad obcí Brná opět hnízdí sokoli a po dobu hnízdění je zde lezení zakázáno. Tato skutečnost byla promítnuta i do označení cest na SO (Čima u Brné).


last update: 2. 5. 2014 6:37:09

Dočasný zákaz vstupu do PP Branické skály
30. 4. 2014  (diskuse)

Od 18.4.-30.5. platí zákaz vstupu do PP Branické skály, území je ohraničené páskou a ohledně lezení se to týká celé oblasti a všech cest. Na Branických skalách probíhá sanace: zpevnění hrany mezi plotnou a převisy, odkopání sutě z horní hrany nad převisy, rekonstrukce plotu nad skalními stěnami, stavba ochranné zdi z fošen nad dětským hřištěm (které bylo již loni přesunuté) a ještě se budou kotvit plotny.
 
Pro horolezce to znamená zákaz vstupu do ukončení prací - cca do 30.5.2014, poté kontrola stavu jištění ve stávajících cestách. Pravděpodobně také další úklidová brigáda, jedna již proběhla v březnu. Přístup zdola ke skalám zůstane zachovaný. Po zkušenostech se sanacemi v Hlobočepích a Divoké Šárce se můžeme těšit, že pro horolezce budou skály bezpečnější.
 
Marťan Martin Tučka
OVK Praha a Střední Čechy


 

last update: 30. 4. 2014 12:19:28

Informace o omezení lezení nyní u každého lezeckého objektu! (8. vydání)
18. 4. 2014  (diskuse)

18.4. 2014:  na základě žádosti Slávka Valdy z CHKO Kokořínsko jsem zapsal hnízdění sokolů v Planém dole (Dubské skály) a to i když zde (od 1.ledna do 30.června každorečně) zároveň platí sezónní zákaz lezení. Smyslem této zdánlivé duplicity je, že do těchto lokalit by se v této době nemělo ani chodit. Zároveň jsme tuto variantu ošetřili i ve výpisech skal (skála oranžová a v závorce červený text "hnízdění", příklad zde).

-----------------------------------------------------------

18.4. 2014: Jeník Pleticha upozornil na ohlášené, ale na SO nezapsané hnízdění na levém břehu Labe a Bělé, což bylo promptně doplněno  (viz. samostatná Aktualita a doplněná mapa).

-----------------------------------------------------------

13.4. 2014: Jiří Babača zkontroloval severní Moravu (byla doplněna informace o zákazu lezení na Kamenárce u Štramberka). 

-----------------------------------------------------------

10.4.2014: Vladimír Wolf zkontroloval jižní Moravu a upřesnil některá omezení zejména v sektorech Josefovského údolí, Macochy a v sektoru Bílý kříž v Jevíšovické pahorkatině.

-----------------------------------------------------------

9.4.2014:  
tento článek na serveru iDnes potvrzuje, že jdeme správnou cestou! I když hanba tentokráte padá na saské lezce, tak čím více pro dobrou věc uděláme, tím lépe.

-----------------------------------------------------------

7.4.2014: v rámci změn logistiky řešení problematiky omezení lezení z důvodů OP jsme dnes na SO spustili novou funkci "Zápis informace o hnízdění ptáků", vztaženou k cestě nebo cestám, kterou může na SO zapsat každý návštěvník, aniž by se musel někde registrovat. Nyní je u každé cesty vedle ikon pro poznámku a fotku nová klikací ikona pro zápis hnízdění, která vám umožní tuto informaci zapsat.

-----------------------------------------------------------

1.4.2014: na základě upozornění Borka Nejezchleba bylo doplněno označení skal v pískovcových sektorech východních Čech.

-----------------------------------------------------------

27.3.2014: doplnění této vcelku drobné funkcionality na SO zaznamenalo velký ohlas a několik nápadů, kde jinde by se to mohlo také projevit. Takže máte-li k tomu ještě co říci, tak mi to pošlete, abychom to mohli důsledně protáhnout do celého systému.

------------------------------------------------------------

V souvislosti se zpřesňováním informací o skalních lezeckých objektech na území NP České Švýcarsko se ukázalo, že informace o omezeních lezení z důvodů OP musí být vztažitelná i individuáně ke každé skále a ne jen na celý sektopr, jak tomu bylo dosud.

Proto jsme tuto možnost do SO nově zabudovali a zároveň jsme všechny skály v sektorech, kde je nějaké omezení lezení z důvodů OP, příslušně označili. Bylo toho hodně, a tak se možná sem tam ještě nějaká chybka vyskytne, ale to časem doladíme.

Nad výpisem cest na skálu nyní máte legendu, co jaká barva znamená, vše je jasné, celkem k tomu není co dodat.


last update: 18. 4. 2014 17:48:29

Sokolí a čapí uzavírky v Labských pískovcích
18. 4. 2014  (diskuse)

Oznámení o dočasných uzavírkách z důvodu hnízdění sokola stěhovavého a čápů černých v oblastech OVK Labské pískovce (uzavírky jsou označeny páskami a informačními cedulemi):
 
Labské údolí - Levý břeh:
Citadela, Ústecká věž, Kyklop uzavřeny od 28.2.2014 do 30.6. 2014.

Oblast Bělá:

FaraonVelká věž, Bělská jehla, Brána uzavřeny od 28.2.2014 do 30.6. 2014.
 
OVK Labské pískovce spolupracuje s CHKO Labské pískovce při vyhledávání a označování hnízdišť. Prosíme, aby lezci dodržovali dočasné uzavírky.

Jan Pleticha,
předseda OVK Labské pískovce
 

last update: 18. 4. 2014 9:20:18

Zápis č. 1/2014 z jednání OVK Jizerské a Lužické hory
9. 4. 2014  (diskuse)

konaného dne 29.3.2014 na Správě CHKO Jizerské hory. Na programu byla zejména agenda prvovýstupů, údržby skal, správy sektorů (Měsíční údolí pod Kozákovem, Novoborsko), ferrata Kočičí kameny (OVK nesouhlasí), Jizerská pravidla, lezení na Drábovně a řada dalších bodů.

last update: 9. 4. 2014 10:33:12

Omezení lezení v Jizerských horách a v okolí Fellerovky (Lužické hory).
6. 4. 2014  (diskuse)

Správa Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory oznamuje, že počínaje dnem 1.4.2014 s platností do 30.6.2014 uzavřela z důvodu hnízdění dravců pro veškerou horolezeckou činnost část skalní oblasti "Polední kameny - Hlídači". Uzávěra se týká skály Nos a polygonu "Polední kameny", který je vymezen v platném rozhodnutí o vyhrazení míst k provozování horolezectví v NPR Jizerskohorské bučiny. Omezení se vztahuje na lezecké skály Polední věž, Polední stěna, Polední zub, Pohovka a ostatní skalní objekty ve zmíněném polygonu, s výjimkou východního vrcholu Frýdlantského cimbuří.

Zároveň po dohodě se Správou CHKO Lužické hory oznamuji, že od 1.4. do 30.6.2014 platí uzávěra pro horolezeckou činnost v oblasti Vraních skal u Horního sedla, a to jmenovitě na skály Fellerovka, Hruška, Malá Hruška, Šachtové věže, Krkavčí hnízdo, Krkavec, Krkavcová. Důvodem je také aktuální hnízdění dravců.

Obě uzavírky jsou v terénu viditelně označeny. Děkujeme lezecké veřejnosti za dodržení nezbytných dočasných omezení a za aktivní pomoc při ochraně ptáků a jejich prostředí.

Ing. Jiří Hušek, vedoucí CHKO Jizerské hory


last update: 6. 4. 2014 19:40:11

Aktuální lezecké podmínky zapnuty!
1. 4. 2014  (diskuse)

Modul aktuálních lezeckých podmínek na pískovcových skalách ČR byl opět zapnut! Od 1. dubna končí značná část sezónních omezení lezení a protože letošní suché a teplé jaro je pro lezbu na českém písku velmi příznivé, tak lze jen doufat, že se konečně trochu uleví Suškám, kde to i týdnu vypadalo jak někde na umělé stěně.

Pro lezení je znovu otevřena velká většina skalních sektorů Hruboskalska, celý Prachov, kromě Klokoček i všechny sektory severních oblastí Českého ráje a komplet Příhrazy, Drábky a přilehlé okolí. Na východě Čech je však otevřen jen Křížový hřeben (další sektory Ádru, Teplic a Broumovek budou lezitelné až od 1.5 nebo dokonce až od 1.7.) 


last update: 1. 4. 2014 22:38:35

Zřícení Jestřebické jehly ve Vidimském dole (Dubské skály)
28. 2. 2014  (diskuse)

V ledna 2014 se zřítila na místní poměry významná věž Jestřebická jehla, na kterou ještě nedávno byly udělány 2 nové cesty. Více informací najdete na webu AOPK (zde) a na webu Lezeckého klubu Mělník (zde), kde jsou též super fotky a povídání z lezby na tuto dnes už neexistující skálu (zde) .


last update: 28. 2. 2014 9:57:05

Nový správce Vírské skály.
25. 2. 2014  (diskuse)

Novým správcem skalního sektoru Vírské skály je Slávek Matuška, tel. 732 732 751, email: matuska.s(zav)seznam.cz. Jedná se pás skalních masivů podél řeky Svratky, část skal je v zimě každoročně zaledovávána pro nácvik lezení se "zbraněmi" do ledu.


last update: 25. 2. 2014 13:28:50

Přerozdělení skal v sektorech Českého Švýcarska
15. 2. 2014  (diskuse)

Místní znalec a dlouholetý správce skal Vladislav Nehasil zahájil přerovnávání skal v jednotlivých sektorech Českého Švýcarska na SO tak, aby se pokusil dosáhnout určitého průsečíku seskupení dle geografické polohy, dle seskupení ve vydaných průvodcích a dle seskupení z pohledu polohy na území NP ČŠ, CHKO LP a mimo zájmová území státní OP.

Toto je jeden z nutných prvních kroků k akceleraci dlouhodobého procesu lepšího sladění zájmů státní ochrany přírody, zastoupené správou Národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce, a zájmů lezecké veřejnosti.

Není to úplně jednoduchá úloha, některé skály se ještě na pozadí diskutují a tak co platí v pondělí, nemusí nutně platit v úterý ... určitý čas ještě bude třeba a pak se k tomu vrátíme.


last update: 15. 2. 2014 18:01:33

Nový správce skal na Kozlově
7. 2. 2014  (diskuse)

Předseda OVK Hruboskalsko Radek Meier oznamuje, že pro skalní sektor Kozlov byl ustanoven nový správce skal, kterým je nyní Michal Reichl, tel. 731 706 123, email: rajrchlik(zav)seznam.cz. Předešlému správci Tomáši "Mufovi" Dostálovi děkujeme za odvedenou práci a novému držíme palce.


last update: 7. 2. 2014 8:43:21

Dočasná omezení na Moravě od 1.2.2014
3. 2. 2014  (diskuse)

Od soboty 1.2.2014 vstoupily v platnost zbývající každoroční uzávěry některých oblastí na Moravě. V Jevišovické pahorkatině se jedná o celou lokalitu Bílý Kříž, dále Kdousov, sektor Aréna a Skály u Svobodova mlýna, sektor Bivaková. Na Jesenicku se jedná o lokality Koberštejn a Josefovské skály. Podrobnosti u jednotlivých lokalit. Žádáme lezeckou veřejnost, aby tato omezení respektovala.


last update: 3. 2. 2014 14:34:27

Sezónní omezení na Bořni
3. 2. 2014  (diskuse)

Upozorňujeme lezeckou veřejnost, že od 1. února až do konce června platí, tak jako každý rok, sezónní omezení lezení i ve východních a severních sektorech významné lezecké oblasti Bořeň u Bíliny.


last update: 3. 2. 2014 14:33:44

Sezónní omezení lezení v Čechách od 1.ledna 2014
1. 1. 2014  (diskuse)

 Z důvodů ochrany přírody jsou od 1. ledna 2014 pro lezení uzavřeny další skalní sektory (úplný přehled o sezónních omezeních lezení najdete na webu Ochrana přírody ve skalních oblastech ČR).

Českém krasu jsou pro lezení dočasně  uzavřeny vápencové sektory Šanův kout v Srbsku a Stěna pod křížem a Ostatní sektory ve Svatém Jánu pod Skalou a dále pak Skály u Chlumu u Rakovníka na Křivoklátsku

západních Čechách jsou uzavřeny sektory Dehetická skála, Skály na Žďáru u Rokycan, Skály u Zbiroha(Světovina) a ve Skalách u Přeštic celé Loupensko.

Z pískovcových sektorů jsou jmenovitě zakázány Velký Beškovský kopec, Skály v Planém dole, Skály na Stříbrném vrchu i skály na Vlhošti v Dubských skalách

Ve východních Čechách jde o velkou část Broumovských stěn.

Pozor na to, že jako novinka posledních 3 let, i v Labáku platí zimní zákaz lezení na pravém břehu v sektorech Růžové hřebeny a Suchá Kamenice!


last update: 1. 1. 2014 10:33:44

Dočasná omezení lezení na Moravě a Vysočině od 1.1.2014
31. 12. 2013  (diskuse)

Jako každoročně dnem 31.12. končí lezecká sezóna v některých oblastech a sektorech na Moravě a Vysočině a z důvodů OP začínají časově omezené uzávěry provozování lezení. Od 1.1. do 30.6.2014 je časově omezeno lezení v Moravském Krasu na Holštejně v sektoru v Buči, v NPR Býčí skála(Josefovské údolí) v sektorech Krkavčí skála, Modrý rys a Býčí skála, v NPR Vývěry Punkvy (Žleby) v sektorech Macocha a stěny u Punkevních jeskyní (Beran a Rorejsi). Na Pálavě je od 1.1. do 31.8.2014 omezeno lezení v sektorech Martinka a Obří kámen. Na Vysočině je časově omezeno lezení od 1.1. do 30.6.2014 na Bílé skále, na Malínské skále v sektoru Výspa, na Milovských perníčkách v sektoru Cestář, dále na Pivovaru, Rybenských perníčkách, Zkamenělém zámku a na Štarkově v sektorech Tunelová věž, Trio, Inferno, Velký a malý zbrojnoš. Žádáme lezeckou veřejnost, aby tato lokální omezení respektovala. Bližší informace o možnostech provozování lezení lze nalézt u jednotlivých oblastí. 


last update: 31. 12. 2013 18:35:37

Zápis z jednání OVK Praha a Středočeský kraj
17. 12. 2013  (diskuse)

V sekci CVK/OVK je vystaven nový Zápis z jednání OVK Praha a Středočeský kraj konané 7.11.2013. V rychlosti hlavní body:

- Sklad materiálu pro prvovýstupce doplněn o 500ks bh, 10 vrtáků a kartáčů, 200 ampulí, 10 lepidel FIS a 40 špiček, z toho si 5 zájemců zatím zakoupilo 310x bh, 60 ampulí, 1 lepidlo FIS a 5 špiček. Pro rok 2014 by měla být další rezerva asi 200x bh. Požadavky prvovýstupců jsou možné směrovat na K. Berndta nebo M. Tučku.

- V Srbsku proběhla další údržba jištění v Alkazaru, na Pupku, Červených převisech, Blážině stěně… chybí některé řetězy na Bláže a cca 10 nových řetězů nad Červenými převisy (řeší správci).

- Oblast Prokopského údolí - proběhlo jednání na Magistrátu o úpravě přístupu v suťovém kuželu s minimálními zásahy do terénu. Sanační firma (Magistrát) odlámala volné desky, pod skálou je nyní kamení, proběhla kontrola a výměna poškozeného jištění. Magistrát monitoruje sesuvy a řícení skal dále také i na Branických skalách a v Divoké Šárce.

- Poděkování za brigády ve skalách, mimo jiné: Branické skály - HO Hokas (Město dodalo rukavice, pytle a přistavilo bikramovou vanu); Zásmucko (Kolín) - Franta Pašek; Roviště, Zvírotice-město a Lomy nad Velkou - KHS Hobrdy Příbram, Holajs a Ježour; Hlubočepy - Lukáš B. Další brigády po domluvě se správci skal, termíny na jaro budou na únorové schůzi OVK.

- Dokončení aktuální údržby v jednotlivých oblastech a kontrola všech cest v roce 2014, především: Divoká Šárka, Hlubočepy, Srbsko (Alkazar-Štítek, zatím kromě stěny Kotlů), Branické skály, Kotýz,…

- Vadné jištění v konkrétních cestách je možno i nadále hlásit zde na Skalních oblastech ČR (SO), nebo jednotlivým správcům! Informace o jednotlivých skalních sektorech jsou na SO stále aktualizovány a zpřesňovány.

- OVK odsouhlasila správcovství u "nových" oblastí ve Středním Povltaví a v Posázaví:
Bohostice, Nečín - M. Tučka;
Zvírotice-město - F. Mezera,
Bílá stěna, Budčice - P. Novák

- Schvalování prvovýstupů - na příští OVK předloží správci skal k projednání seznamy nových cest za celé oblasti nebo části, které nejsou v průvodcích (úkol trvá). P. Novák dodal seznam cca 2x30 cest - Bílá stěna, Budčice (Posázaví) - doplní datumy a údaje o prvovýstupcích, ostatní členové OVK mají možnost oblast navštívit (k projednání na příští OVK).

- Připravované nové knižní průvodce (zejména Vltavská žula, Okolí Prahy západ, Český kras) - jedná se o nejvíce navštěvované oblasti, průvodce jsou staré, neaktuální a k pořízení už jen v antikvariátech nebo knihovnách. OVK doporučuje CVK a VV ČHS podpořit jejich vydání, v případě že o toto autoři nebo vydavatelé požádají.


last update: 17. 12. 2013 8:36:21

Zápis ze schůze OVK Dubské skály konané dne 9.11.2013
2. 12. 2013  (diskuse)

Výběr nejdůležitějších bodů (plné znění najdete v sekci CVK/OVK nebo zde):

- Lezení na Stříbrném vrchu je povoleno na dalších 10 let s podmínkou, že v lanovém družstvu mohou lézt jen 3 lezci.

- nové cesty musí být předem odsouhlaseny jednotlivými správci daných oblastí nebo samotnou OVK a osazeny materiálem schváleným MK ČHS. Prvovýstupce si zajistí materiál ze zásob ČHS na vlastní náklady, ceny jsou velmi přijatelné. 

- Vlhošť:  žádné úpravy, ani dodělávky prvovýstupù nejsou přípustné!  Správce skal u dvou projektů cest  odstraní stávající jistící body a tím se zamezí všem snahám tyto cesty dokončit.

- slaňovací kruhy budou jen velkého typu a návrh na 2 nové typy dobíracích kruhů. 

last update: 2. 12. 2013 12:31:01

Sezónní lezecké uzávěry v Adršpachu a Teplických skalách
30. 11. 2013  (diskuse)

V souvislosti s 1.prosincem upozorňujeme celou lezeckou veřejnost na zahájení sezonního zákazu lezení ve skalních sektorech Adršpachu a Teplických skalách. S výjimkou některých sektorů s velmi tvrdým pískovcem v Labském údolí (kde ovšem stále platí obecné pravidlo zákazu lezení na vlhké skále) tím letošní pískařská sezóna definitivně skončila.


last update: 30. 11. 2013 15:53:44

Zápis č.2/2013 z jednání OVK Jizerské a Lužické hory
5. 11. 2013  (diskuse)

Zápis s nesouhlasným stanoviskem OVK Jizerské a Lužické hory k záměru vytvořit zajištěnou cestu typu via ferrata v oblasti Frýdlantského cimbuří podle návrhu, prezentovaného občanským sdružením Vodní brána (detaily najdete v  Zápisu).
 

last update: 5. 11. 2013 11:48:39

Akutní hrozba zřícení skal na Štramberku!
1. 11. 2013  (diskuse)

Podle informací Libora Holého z Frýdky Místku hrozí akutní zřícení převisů v lezeckých cestách „Černý expres“, „Na onen svět“ a „Černý pás“ v Botanické zahradě lezeckém sektoru Štramberk.

Přestože se mi tuto informaci ještě nepodařilo ověřit, chtěl bych z důvodů preventivní obezřetnosti vyzvat lezeckou veřejnost, aby až do odvolání kromě výše uvedených cest nelezli také cesty „Ládíkova“, „Narovnání“ a „Sterjcovská“ a aby při návštěvě této lokality zohlednili skutečnost, že se jedná o bývalý kamenolom a své jednání jak na skále, tak také pod ní přizpůsobili riziku pádu ne jen jednotlivých kamenů, ale i rozsáhlejších skalních celků.

Naposledy došlo ke zřícení celého skalního bloku v cestě „Hrana Májové“ v loňském roce.


last update: 1. 11. 2013 7:42:18

Aktualní lezecké podmínky na pískovcových skalách na zimu vypnuty.
31. 10. 2013  (diskuse)

S nezadržitelně postupujícím podzimem letošní pískařská sezóna končí, proto byly vypnuty i mapy s lezeckými podmínkami na českých pískovcových skalách. Zapnuty budou zase až 1. dubna 2014, a jen doufáme, že sníh ve Skaláku nebude ležet do poloviny května, jako letos.


last update: 31. 10. 2013 12:41:50

Aktuálně platná sezónní omezení lezení.
30. 10. 2013  (diskuse)

Od 1. listopadu jsou pro lezení opět uzavřeny pískovcové skalní sektory celého Hruboskalska, Křížového vrchu v Ádru a vápencový Trůn na Pálavě. Přesný výčet aktuálně uzavřených sektorů můžete průběžně sledovat na www.opso.cz nebo na Skalních oblastech ČR.


last update: 30. 10. 2013 8:15:32

Správci skal na Mužském.
29. 10. 2013  (diskuse)

Dle sdělení Petra Wallera, předsedy OVK Skály na Mužském, jsou skály v této oblasti aktuálně spravovány těmito správci:

Petr Waller (Valečov, Plakánek, Příhrazská údolíčka)
Jaroslav Štumpf a Miloslav Zedník (Drábské světničky)
Aleš Jonáš (Příhrazy)


last update: 29. 10. 2013 11:22:13

Ukončení dočasné uzávěry lezení na Pálavě.
4. 9. 2013  (diskuse)

Počínaje nedělí 1.9.2013 je povoleno lezení na Pálavě, v sektorech Martinka a Obří kámen denně do 31.12.2013 a v sektorech Trůn, Vzývající, Urbanova věž, Maturita apod. každý víkend, tedy v sobotu a neděli až do 31.10.2013.


last update: 4. 9. 2013 17:29:32

Zápis ze schůze VK Dubské skály konané dne 18.5.2013
13. 8. 2013  (diskuse)

V sekci CVK/OVK - Zápisy je lezecké veřejnosti k dispozici i poslední Zápis OVK Dubské skály z května letošního roku. V rychlosti jen hlavní body: 
- v Dubských skalách lze používat UFO,
- bude požádáno o prodloužení povolení lezení na Stříbrném vrchu, 
- materiál do skal,
- bouldery v oblasti Dubské skály (s žádnými bouldery se nepočítá)
- v oblasti oblast Vlhošť je zákaz dělání nových cest.

last update: 13. 8. 2013 9:29:38

Zápis z posledního zasedání OVK Moravské pískovce
1. 8. 2013  (diskuse)

V Zápise jsou v podstatě dvě věci:

a) Převedení správy Valovy skály pod 155. horolezecký oddíl Vsetín. 

b) Rozhodnutím OVK z 15. 8. 2008 byla zrušena Cesta na památku Honzy Mynaříka na Valově skále. Cesta,
která je vtlačená do pásu na rozpětí rukou mezi dvě klasické cesty byla dlouhodbě terčem kritiky lezců. Vzhledem k následujícímu vývoji – dojištění cest v této lokalitě pro potřeby výcviku začínajících lezců – považuje v současnosti OVK Moravské pískovce – Vsetínsko zrušení cesty za zbytečné. Rozhodnutí o zrušení cesty nechává OVK v kompetenci 155. horolezeckého oddílu Vsetín s tím, že její zrušení za současného stavu nedoporučuje.

last update: 1. 8. 2013 11:49:07

Zápisy z jednání OVK Moravské pískovce.
25. 7. 2013  (diskuse)

V sekci CVK/OVK / Zápisy z jednání je nově k dispozici sada sedmi Zápisů z jednání OVK Moravské pískovce z let 2006 až 2013, které k vystavení připravil Vladimír Skýpala, předseda této OVK.


last update: 25. 7. 2013 11:09:01

Ukončení sezónních omezení lezení v Čechách.
1. 7. 2013  (diskuse)

V českých pískovcových oblastech byly otevřeny Klokočky a Měsíční údolí pod Kozákovem v severních oblastech Českého ráje a Borecké skály, Čertova ruka a Hrůdka v centrálním Hruboskalsku. Ve východních Čechách jsou kompletně otevřeny Teplické skály, Broumovské stěny a Adršpach. V Labských pískovcích bylo otevřeno celé České Švýcarsko, Bělá a všechno na levém i pravém břehu Labe. V Dubských skalách je nyní otevřen i celý Planý důl, Vlhošť a Velký Beškovský kopec a v Lužických horách pak skály v okolí Hamru na Jezeře. Suma sumárum všechno, kromě Apoleny, která je zavřená trvale, je od 1. července otevřeno vše. Jen připomínám, že na vlhkém pískovci je lezení striktně zakázáno bez ohledu na roční dobu!

Z nepískovcových oblastí je nyní otevřeno celé Srbsko, Sv. Ján pod Skalou i Kotýz v Českém krase a Loupensko u Přeštic v západních Čechách a celý Bořeň v severozápadních Čechách.


last update: 1. 7. 2013 6:30:50

Ukončení sezónních omezení lezení na Moravě
30. 6. 2013  (diskuse)

S nastávajícími prázdninami končí i každoroční sezónní omezení na mnoha skalních útvarech na Moravě. Od 1.7.2013 je opět možno horolezeckou činnost provozovat v následujícíh oblastech bez omezení: Jeseníky a Rychlebské hory -  Josefovské skály a Koberštejn, Českomoravská vysočina Žďárské vrchy - Bílá skála, Malínská skála, Milovské perníčky, Pivovar, Rybenské perníčky, Štarkov, Zkamenělý zámek, Moravský kras - Holštejn sektor V Buči, Josefovské údolí (NPR Býčí skála) sektory Býčí skála, Krkavčí skála a Modrý rys, Žleby (NPR Vývěry Punkvy) - Stěny u Punkevních jeskyní (Beran a Rorejsi), Macocha - pozor zde je nutné povolení, které lze získat přes předsedu OVK Pavla Weissera, Jevišovická pahorkatina - Bílý kříž, Kdousov - sektor Aréna, Skály u Svobodova mlýna - Bivaková.  V platnosti zůstávají lokální omezení z důvodu hnízdění dravých ptáků v Moravském krase v Rudicích, na Holštejně a ve Sloupu. Cedule vyznačující lokální zákaz budou sejmuty ihned po vyvedení mláďat z hnízda. Dále zůstává uzavřena Pálava, kde je možno lézt až od 1.9. 2013.


last update: 30. 6. 2013 8:06:01

Oznámení sanačních prací v Labské údolí
28. 6. 2013  (diskuse)

Dne 27.6.2013 byli zahájeny sanační práce na Levém břehu pro zajištění železničního koridoru pro ČD firmou AZ Sanace. Po dobu sanačních prací budou do 31.12.2013 uzavřeny lezecké objekty  ( Reichstag, Žlutá stěna Žlebská, Žlebská jehla, Zpovědnice) uzavírka je označená pásky a informačními cedulemi. Prosím lezeckou veřejnost,aby dodržovali uzavírku.

Předseda OVK Labské pískovce
Jan Pleticha
 

last update: 28. 6. 2013 10:19:50

Omezení lezení z důvodu hnízdění - Prachov
24. 6. 2013  (diskuse)

 V Západní cestě na Malého kapucína (Prdel Marie Terezie) je v díře nad prvním dvoukruhem hnízdo dravců. Mláďata ještě nejsou letuschopná - pravděpodobně se jedná o opožděné náhradní hnízdění. Bylo by vhodné ještě alespoň měsíc cestu nelézt a dát tak fóglům možnost úspěšně vylétnout.


last update: 24. 6. 2013 10:19:39

Konec dočasného omezení lezení - Široký kámen, Českolipská věž
8. 6. 2013  (diskuse)

Hnízdění sokola stěhovavého v lokalitách Široký kámen (Děvínské polesí) a Českolipská věž (Svojkov) skončilo neúspěšně (dosud není zcela jasný důvod - opuštění hnízda/predace/vyloupení hnízda). Zmíněné skalní objekty jsou proto opět uvolněny pro lezení.


last update: 8. 6. 2013 19:12:09

Zápis z jednání OVK Jižní Morava ze dne 26.2.2013
3. 6. 2013  (diskuse)

V Zápise z jednání OVK Jižní Morava ze dne 26.2.2013 najdete zejména tyto body (celý text najdete zde):


1) prvovýstupy na jižní MOravě jen po předchozím souhlase OVK,

2) nutnost zajištění prostoru pod lezeckou cestou tak, aby případný pád uvolněného kamene nebo lezeckého materiálu neohrozil turisty,

3) dočasná omezení lezení v lokalitách celoročně povolených


last update: 3. 6. 2013 13:29:53

Omezení lezení v Moravském krasu z důvodu hnízdění
23. 5. 2013  (diskuse)

Z důvodu hnízdění dravců jsou, stejně jako každoročně, provedeny lokální uzávěry na následujících skalních útvarech: Holštejn, Vaňousovy díry - cesty Pan Kloaka, Přes ten les a Volání divočiny. Rudice Hrad - pravá část cesty č. 36 až 45 podle průvodce Moravské skály z roku 2010: Šípkový princ, Knoflíková válka, Černá spára, Projekt, Malé Rudické Idaho, Varianty Cíchy, Cícha a další varianty stěnou vpravo od Cíchy.

Omezení je na skále označeno cedulemi. Žádáme lezeckou veřejnost, aby tato omezení respektovala a s cedulemi nemanipulovala (jsou osazeny i na místech, kam se nelezec nedostane). Omezení jsou činěna ve spolupráci Správy CHKO s místní OVK tak, aby nebyly uzavírány celé sektory. Upozorňujeme lezce, že v případě nerespektování těchto pokynů by mohlo v budoucnu dojít v době hnízdění k uzávěře celých sektorů a významnému omezení horolezecké činnosti v lokalitách Sloup, Holštejn a Rudice.

Případná další omezení budou opět zveřejněna a cesty v databázi SO uzavřeny.

Za OVK Jižní Morava Vladimír Wolf 

 


last update: 23. 5. 2013 11:21:17

Zápisy z jednání OVK Dubské skály
7. 5. 2013  (diskuse)

V sekci CVK/OVK a Zápisy jsou nyní k dispozici další čtyři "novodobé" Zápisy s jednání OVK Dubské skály:

OVK_Dubske_skaly_17_11_2012.PDF
OVK_Dubske_skaly_18_05_2012.PDF
OVK_Dubske_skaly_5_11_2011.PDF
OVK_Dubske_skaly_14_05_2011.PDF

a zároveň se ze dna šuplíků vynořilo dalších devět Zápisů z let 2000 až 2003:

OVK_Dubske_skaly_2000_03_25.PDF
OVK_Dubske_skaly_2000_07_15.PDF
OVK_Dubske_skaly_2000_10_29.PDF
OVK_Dubske_skaly_2001_05_05.PDF
OVK_Dubske_skaly_2001_11_03.PDF
OVK_Dubske_skaly_2002_03_24.PDF
OVK_Dubske_skaly_2002_11_10.PDF
OVK_Dubske_skaly_2003_03_15.PDF
OVK_Dubske_skaly_2003_11_08.PDF

Za poznamenání stojí, že historickými Zápisy OVK Dubské skály se jako červená nit táhne problém nekvalitních kruhů bratří Coubalů, které byly tak špatné, že se postupně musely všechny vyměnit. Byla to draze zaplacená zkušenost a je to také jeden z důvodů, proč se nyní tak dbá na kvalitu používaného jisticího materiálu a ČHS prvovýstupcům poskytuje dotovaný materiál, protože to nakonec vyjde levněji, než pak ze stěn vytloukat "kruhy na uvazování krav" a nahrazovat je moderními nerez lepenými kruhy.


last update: 7. 5. 2013 15:46:20

Sezónní uzávěry v Sasku (2013) - 3.vydání
4. 5. 2013  (diskuse)

S ústupem sněhu v saských pískovcových oblastech se hned objevily některé sezónní uzávěry. Takže kdo tam chce jet, měl by se předem kouknout do tohoto dokumentu: KV zeitweilig 2013 Sächsische Schweiz. Pro pochopení vám vlastně stačí znát jen dvě německá slova: sperrungen (uzávěra) a vollständig (zcela).

Doplnění k 22.4.2013:  KV zeitweilig 2013 Sächsische Schweiz2 Sachstand.
Doplnění k 4.5.2013KV zeitweilig 2013 Sächsische Schweiz_3


last update: 4. 5. 2013 6:19:15

Zápis č. 1/2013 z jednání OVK Jizerské a Lužické hory
2. 5. 2013  (diskuse)

V sekci Zápisy CVK,OVK najdete nejnovější Zápis z jednání OVK Jizerské a Lužické hory ze dne 7.4.2013. V rychlosti jen uvádím hlaví body:

Agenda okolo správy skalních sektorů (Havran u Jítravy, Frýdštejn, Milštejn, Zbirohy, Císařské údolí, OVK Jizerské a Lužické hory, Horní skály, Jizerské hory).

Správa oblastí (Měsíční údolí pod Kozákovem, Děvínské polesí - správce Vladimír Výtiska, tel. 606621377, vytiska@koop.cz, odvolání proti zrušení cesty Chytač Snů na Svojkově).

Proces povolování a schvalování prvovýstupů půjde přes Skalní oblasti ČR (celé problematice se budeme věnovat v samostatném článku).

Distribuce materiálu (proběhla distribuce první várky materiálu určeného k údržbě skal, stále platí možnost prodeje dotovaného materiálu prvovýstupcům za 30,- Kč za borháky a 75,- Kč za kruh, na Skalních oblastech ČR bude modul „Sklad OVK Jizerské a Lužické hory“, kde bude evidován materiál, který je momentálně k dispozici).

Ostatní (průkazy správců oblastí, náležitosti protokolů, u nových lezeckých objektů je důležité uvést co nejpřesněji jejich polohu (GPS), metodická pomoc pro výměnu fixního jištění, jednání o nových pravidlech pro lezení na skalách Jizerských hor, projednání situace na skalách u Černé Studnice a další).


last update: 2. 5. 2013 8:37:01

Aktuální dočasné uzávěry lezení na skalách ČR z důvodů OP.
29. 4. 2013  (diskuse)

Na přelomu dobna a května se nám začínají míchat standardní sezónní uzávěry lezení na skalách ČR s lokálními dočasnými zákazy lezení s důvodů konkrétního hnízdění ptáků na konkrétních skalách. Pro vás je důležité vědět, že před odjezdem na skály máte možnost se podívat na Sezónní omezení lezení v sektorech z důvodů ochrany přírody, kde jsou všechny aktuální informace obojího druhu průběžně aktualizovány.

Když narazíte na nové hnízda, dávejte mi prosím vědět na zstrnad@netsystemas.com.


last update: 29. 4. 2013 10:31:36

Vystaveny 4 Zápisy z jednání OVK Broumovsko z let 2012 a 2013.
25. 4. 2013  (diskuse)

Předseda OVK Broumovsko Jiří Škop zaslal k vystavení 4 nové Zápisy z jednání OVK Broumovsko: Zápis z 12.4.2013,  Zápis z 6.11.2012Zápis z 8.4.2012 a Zápis z  11.5.2013. Všechny Zápisy této OVK jsou k nehlédnutí v sekci Zápisy CVK/OVK.


last update: 25. 4. 2013 9:40:19

Nový správce skal v Hamru na Jezeře
24. 4. 2013  (diskuse)

Teprve nedávno (opět) zpřístupněné skály v okolí Hamru na Jezeře (Lužické hory) mají nového správce Vladimíra Výtisku. Zároveň došlo k vytyčení hranice mezi spádovými oblastmi OVK Dubské skály a OVK Jizerské a Lužické hory v této oblasti takto:

Pod OVK Jizerské a Lužické hory spadá vše, co leží od Doks za Ploučnicí a za silnicí Mimoň – Mnichovo Hradiště (jde hlavně o skály pod Rálskem a Děvínské polesí - Hamr na Jezeře), vše ostatní spadá pod OVK Dubské skály.


last update: 24. 4. 2013 8:57:15

Souhlas s lezením v Jizerských horách na roky 2013-2020.
24. 4. 2013  (diskuse)

Dokumenty ( 1 , 2 , 3 ) k nově vydanému souhlasu s lezením v Jizerských horách jsou primárně uloženy na www.opso.cz v sekci Dokumenty OP, odtud připojeny na sekci Přehled dokumentů, vydaných orgány státní OP ve Skalních oblastech ČR a zájemci o komentář si mohou klinout zde.


last update: 24. 4. 2013 8:21:40

Povolení lezení v Tisé
23. 4. 2013  (diskuse)

Protože v lednu 2013 CHKO Labské pískovce vyhlásila novou přírodní památku  "PP Tiské stěny", tak bylo potřeba požádat o souhlas s provozováním horolezectví na jeho území. Ze strany CHKO byl souhlas vydán ( viz. PP Tiske Steny_Souhlas 2013-2017 + Příloha 1, Příloha 2), nicméně některá omezení lezení byla vyhlášena a jejich dodržování je podmínkou udělení souhlasu:

a) V Příloze 3 je uveden seznam cca 30 zakázaných cest (vesměs jde o cesty s vysokým stupněm erozního poškození). Všechny tyto cesty jsou nyní na SO označené jako zakázané příslušnou ikonou a jen připomínám, že nejde o žádné drama, protože v Tisé je 2707 cest!

b) Podmínky pro provozování horolezectví jsou stanoveny víceméně standardně, ve zkratce: 
- zákaz používání MG (klasika),
- zákaz lezení pouze na suchých skalách
(klasika),
- zákaz lezení "na rybu"
(toto zde začíná být reálný problém, tak proto) 
- zákaz popisovat skály čísly nebo tabulkami (toto je novinka)
prvovýstupy je možno dělat pouze s předchozím souhlasem OVK Tisá


last update: 23. 4. 2013 10:52:47

Aktuální lezecké podmínky na SO opatrně spuštěny.
22. 4. 2013  (diskuse)

Ačkoliv v mnoha klasických pískovcových oblastech skončily pravidelné sezónní uzávěry již 1. dubna a už by se teoreticky dalo lézt, tak v tuto dobu stále ještě všude ležel sníh a modul Aktuální lezecké podmínky na SO tak nemělo cenu spouštět.

Nyní je již situace  výrazně lepší a např. na Hruboskalsku se dnes, letos poprvé, dá na prosluněných jižních stěnách lézt (viz. hruboskalsko.cz). Nicméně upozorňujeme, jako ostatně vždy na začátku lezecké pískovcové sezóny, že rozhodující je stav skály na místě. A praxe nás nutí stále dokola připomínat, že na písku se leze jen na skály dokonale suché!


last update: 22. 4. 2013 9:35:12

Ukončení některých sezónních uzávěr v českých pískovcových oblastech (2013)
15. 4. 2013  (diskuse)

Každý rok jsou téměř všechny pískovcové sektory přes zimu pro lezení uzavřeny (přesný přehled), ale od 1. dubna je většina z nich opět pro lezení otevřena (stále je však třeba dodržovat zákaz lezení na vlhké nebo mokré skále).

V Českém ráji jsou od 1. dubna teoreticky(!) pro lezení otevřeny všechny sektory kromě Boreckých skal, Čertovy ruky, Hrůdky a Pleskot na Hruboskalsku a Klokoček a Měsíčního údolí v severních oblastech Českého ráje. Připomínám, že věrohodné aktuální lezecké podmínky na Hruboskalsku najdete na www.hruboskalsko.cz.

Od 1. dubna se dá lézt i na Křížáku v Ádru, kde ostatní sektory jsou otevřeny od 1.května nebo až od 1. července.


last update: 15. 4. 2013 7:51:38

(Ne)evidence boulderů na SO.
11. 4. 2013  (diskuse)

Se zvýšenou aktivitou OVKček před blížící se sezónou se mi znovu na stůl dostala problematika evidence boulderů a boulderových sektorů na SO. V této věci existují dvě základní otázky:

1) Má se ČHS vůbec snažit aktivity boulderistů nějak podchytit a usměrnit? Především jde o vztah k OP, která má v některých oblastech k těmto aktivitám značné výhrady a vina pak padá na ČHS, který však za to nemůže a ani nemá nástroje, jak to napravit.
2) Mají se bouldery evidovat v seznamu cest na SO?

První otázku zde nerozvádím, protože uvnitř struktur ČHS v této věci existují zcela protichůdné názory a bude to na delší diskusi. Osobně jsem spíše nakloněn přirodní bouldery a aktvity na nich v rámci svazu vůbec neřešit, protože boulderisti jsou neuchopitelná skupina, která má free životní styl a jakýkoliv pokus o jejich "srovnání do latě" je již předem odsouzeno k nezdaru.

Odpověď na druhou otázku je však již delší dobu zodpovězena, a proto ji nyní jen v rychlosti zopakuji: Na SO se bouldery neevidují!

Hlavní důvody jsou dva. Jednak seznamy skal a cest na SO představují jakousi základní množinu objektů, o které se místně příslušné OVKčka mají starat (rozumějte přebírat zodpovědnost), a protože OVK opakovaně sdělují, že o bouldery se starat nechtějí a ani nedokáží, nechtějí je na SO ani evidovat a ukazovat.

Druhý důvod je důvod více méně kapacitní. Nejde ani tak o to, že by se to nevešlo do databáze, ale vůbec nevím, kdo by to zapisoval a udržoval.

Přes všechno, co bylo výše uvedeno, je na SO z minulosti pár boulderů zapsáno a tak je budeme postupně odmazávat. Dnes to na výslovné vyžádání OVK Dubské skály potkalo 2 boulderové oblasti v Dubských skalách. Pouze v sekci Bibliografie i nadále budeme průvodce po boulderech evidovat a ukazovat, avšak bez vazby na nějaké sektory (v této sekci je primárním cílem soupis všeho, co se dotýká lezení na skalách).


last update: 11. 4. 2013 14:12:50

Oznámení dočasných uzavírek oblasti Jetřichovice
29. 3. 2013  (diskuse)

Správa NPČŠ vyhlásila, jako každý rok, "Dočasně chráněné plochy" - mimo jiné kvůli hnízdění ohrožených druhů ptáků. Horolezců se to netýká, protože se na většině NP stejně nesmí lézt až do začátku prázdnin.

Výjimkou jsou Jetřichovice, kde se smí lézt celoročně. A právě tady se v dočasně chráněných plochách ocitlo 11 věží (detailní přehled) na které je počas platnosti (do 30.6.2013) lezení zakázáno. Dočasně chráněné plochy jsou v terénu označeny infotabulemi.

Na levém břehu Labského údolí jsou z důvodu hnízdění sokola stěhovavého a čápů černých 
od 23.3. 2013 do 30.6. 2013 uzavřeny  tři skály (detailní přehled).

I v sektoru Bělá jsou od 23.3. 2013 do 30.6. 2013 uzavřeny  čtyři skály (detailní přehled).


last update: 29. 3. 2013 5:56:03

Tři nové Zápisy z jednání OVKček.
27. 3. 2013  (diskuse)

V sekci CVK/OVK jsou vystaveny tři nové zápisy z jednání OVKček: OVK Praha a středočeský kraj (28.2.2013), OVK Prachov (5.2.2012) a OVK Prachov (24.3.2013).


last update: 27. 3. 2013 9:20:52

Jarní zasedání OVK Jizersko-Lužické bude v neděli 7.4.2013.
23. 3. 2013  (diskuse)

Jarní zasedání OVK Jizersko-Lužické, se uskuteční v neděli 7.4.2013 od 9:00 na Správě CHKO Jizerské hory. 
Na programu je kontrola plnění úkolů ze zápisu 3/2012, agenda správy jednotlivých oblastí, situace kolem materiálu pro výměny jištění a jeho distribuce, schvalování případných prvovýstupů.

Pokud někdo z lezecké komunity má pro OVK nějaké náměty, nápady nebo cokoliv jiného, pak prosím o jejich zaslání emailem předem, abychom se na to mohli připravit a zařadit to do programu.

Jiří Hušek ml.,
zapisovatel, archivář a kontaktní osoba OVK pro komunikaci s lezeckou veřejností a správci skal


last update: 23. 3. 2013 15:07:36

Tisková zpráva k 125. výročím sportovního lezení v pískovcových skalých Českého Švýcarska.
23. 3. 2013  (diskuse)

V agendě Zápisů CVK/OVK je k dispozici tisková zpráva NP ČŠ v souvislosti se 125. výročím ohleduplného sportovního lezení v pískovcových skalých Českého Švýcarska .


last update: 23. 3. 2013 9:09:59

Správci skal v jižních Čechách.
23. 3. 2013  (diskuse)

Dle podkladů Marie Brůžkové, předsedkyně OVK Jižní Čechy, byl aktualizován seznam správců skal a jejich kontaktních údajů v celém regionu jižních Čech (kompletní předhled správců skal).


last update: 23. 3. 2013 8:41:58

Noví správci skal na severní Moravě.
25. 2. 2013  (diskuse)

Dle sdělení Lukáše Abta, předsedy místní OVK , se správcování sektorů Rychlebských hor (Borový vrch, Kravý skály, Liščí skála, Smolný, Píšťala, Princovy skály, Račí údolí, Šafářova skála, Řeznické skály, Sedm skal, Sokolí skály u Nýznerova, Větrná hůrka, Vysoký kámen, Žulová) ujal  Marián Kořenek (korenek@energorozvody.cz)

Na Čertových kamenech nyní správcuje Jindřich "Piňon" Mandát (francoispinon@post.cz)


last update: 25. 2. 2013 15:05:00

Zápis z jednání OVK Praha a Středočeský kraj ze dne 23.2.2012.
22. 2. 2013  (diskuse)

Do sekce CVK/OVK byl doplněn Zápis z jednání OVK Praha a Středočeský kraj ze dne 23.2.2012 (celý dokument je zde). 


last update: 22. 2. 2013 12:53:13

Zápis ze schůze OVK Praha a Středočeský kraj ze dne 25.10.2012.
12. 2. 2013  (diskuse)

Dne 25.10.2012 v Praze na Strahově proběhlo zasedání OVK Praha a Středočeský kraj, kde byly projednány tyto body (celý Zápis najdete zde):

1) Kontrola zápisu z minulé schůze - bez připomínek, pouze bod týkající se revize členů OVK pokračuje do konce roku.

2) Byl představen nový správce Čertových skal u Černolic - Martin Mandák. Po schválení ostatními členy OVK byl tento do funkce přijat. Předseda OVK poděkoval za dosavadní činost odstupujícím správci J. Pušovi.

3) Nová cesta na Blážině stěně v Srbsku - s problémem a podrobnostmi seznámil autor Ondřej Běhal. OVK ustanovila tříčlennou skupinu, která situaci přešetří, posoudí na místě a závěr zveřejní.

4) Oblast Prokopského údolí - Občanské sdružení rozporovalo původní rozhodnutí Magistrátu hl.m. Prahy, odvolání řešil příslušný odbor. Výsledek dopadl kladně v náš prospěch. Podkladové materiály byly předány správci oblasti.

5) Křivoklátsko - v oblasti byly nedodrženy požadavky ochrany přírody, jedná se o nevhodně řešená slaňovací místa. OVK rozhodla a uložila správci skal, aby zjednal nápravu.

6) OVK odsouhlasila návrh na odměnu pro správce skal Františka Mezeru a Martina Tučku.

7) Materiál na rok 2013

Zapsal: Karel Berndt, předseda OVK


last update: 12. 2. 2013 10:28:42

Zápis z jednání OVK Labské pískovce ze dne 9.2.2013.
11. 2. 2013  (diskuse)

Dne 9.2.2013 v Dolním Žlebu proběhlo zasedání OVK Labské pískovce, kde byly projednány zejména tyto body (celý Zápis najdete v sekci CVK/OVK - Zápisy nebo přímo zde):

1) Intenzivnější spolupráce při využívání Skalních oblastí ČR pro evidenci nových prvovýstupů a údržby jištění.

2) Informace o grantu Českého horolezeckého svazu v roce 2012 ve výši 30.000,-Kč na archivaci vrcholových knih.

3) Požadavky správců oblastí na počet fixního jištění, lepidel a vrcholových knížek.

4) Zjednodušení podávání protokolů o prvovýstupu v oblastech zasahujících do Národního parku České Švýcarsko: v případě, že se skalní objekt nenachází na území národního parku, bude podán standardní protokol o prvovýstupu;  do protokolu prvovýstupce výslovně uvede, že „skalní objekt se nenachází na území národního parku“ a uvede přibližnou polohu skalního objektu.

5) Správci oblastí vypracují návrh na úpravu spravovaných skalních oblastí tak, aby lépe kopírovaly hranice Národního parku České Švýcarsko.

6) Správce Brtníků a Kyjovského údolí, Jiří Chaloupka, nemůže z důvodu časové zaneprázdněnosti dále vykonávat správcovskou činnost. Za dosavadní činnost vrcholová komise děkuje. Nový správce bude neprodleně jmenován.

7) Předseda OVK LP převzal od správců tyto vrcholové knihy k archivaci: Strážce liščího potoka, Lesní kaplička, Železná hlava, Velký Plačtivý kámen, Malý Plačtivý kámen, Tetzelův sloup

8) OVK LP vyzývá všechny lezce, kteří vlastní vrcholové knihy ze spravovaných oblastí, aby tyto předali vrcholové komisi (např. prostřednictvím správců oblastí). Knihy budou uloženy v Oblastním archivu v Děčíně.

9) Proběhnou jednání se správou Národního parku České Švýcarsko ohledně změny pravidel pískovcového lezení, citovaných v Návštěvním řádu NPČŠ.
 


last update: 11. 2. 2013 12:00:28

Malá změna při zapisování cest na SO.
21. 1. 2013  (diskuse)

Shromáždit co možná nejkompletnější přehled o lezeckých cestách na území ČR je hlavní cíl SO, docela dobře to funguje a i jakýkoliv nepřihlášený návštěvník zde může zapsat starou, ale na SO dosud neuvedenou cestu nebo zapsat nový prvovýstup.

Problémem však je, že některé nově udělané cesty nebyly na SO zapsány jako prvovýstupy, ale jako cesty již existující ... a tím místní OVK schválené (staré nezapsané cesty a priori bereme jako schválené) . Nedokáži odlišit, zda to byl zlý úmysl nebo jen prostý omyl při vkládání, ale v důsledku to způsobilo jistá nedorozumnění zejména v Dubských skalách nebo Labských pískovcích.

Proto nyní veškeré anonymně vložené cesty dostávají status "Protokol o prvovýstupu předán ke schválení VK" s tím, že místní správci to na SO čas od času projedou a nově zapsané cesty označí dle skutečného stavu cesty z pohledu místní OVK. Tím bychom měli zamezit situacím, kdy se cesty na SO tváří jako cesty schválené, ačkoliv o tom nikdo z místní OVK neví.


last update: 21. 1. 2013 13:38:40

Nástin řešení problému zakázaných a povolených skal na území Národního parku České Švýcarsko na Skalních oblastech ČR.
19. 1. 2013  (diskuse)

Po prozkoumání celé problematiky lezení na území Národního parku České Švýcarsko (NP) a konzultacích s místními na začátek v několika bodech nastíním výchozí body řešení:

a) Mimo taxativně vyjmenované skály je na území NP vyhlášen zákaz lezení (Vyhláška NPČŠ, Příloha 2 s abecedně seřazenými povolenými skalami). Pro lezce je pozitivní informací, že těchto taxativně povolených skal je celkem 403 a drtivá většina lezecky zajímavých skal v tomto  seznamu je.

b) Na Skalních oblastech ČR (SO) máme skály na území NP rozděleny do 8 sektorů (viz. České Švýcarsko), ve kterým máme evidováno celkem 610 skal.

c) Prostým odečtem vychází cca 200 zakázaných skal, avšak toto číslo je velmi nepřesné, protože hranice sektorů Českého Švýcarska na SO vycházejí z historického členění  tiskem vydaných průvodců a ne vždy se přesně kryjí s hranicemi NP. Důsledkem je situace, kdy některé věže jsou na SO evidovány v sektoru na území NP, ale ve skutečnosti tyto konkrétní věže leží mimo území NP, takže zakázaných skal nakonec nejspíše bude výrazně méně.

Hlavním úkolem nyní je, aby se všechny tyto informace na SO protáhly až k jednotivým skalám tak, aby lezec měl zcela jasno, zda se na konkrétní skálu lézt sní nebo nesmí a proč.

Konkrétní postup prací bude takovýto:

- na SO v rámci Českého Švýcarska vezmeme sektor po sektoru a nejprve všechny věže označíme jako pro lezení zakázané

- pak projedeme skálu po skále, a bude-li tato skála uvedena v Přiloze 2, označíme ji jako pro lezení povolenou a do poznámky dáme text "Lezení povoleno na základě výjimky dle Přílohy2 Vyhlášky NPČŠ", nebude-li uvedena, pak ji necháme jako zakázanou a do poznámky dáme text "Dle Vyhlášky NPČŠ je na tuto skálu lezení zakázané".

- u zbylých zakázaných skal pak dohledáme a zapíšeme GPS souřadnice (nebo je někdo na místě naměří) a promítnutím polohy skály do mapy pak zjistíme, zda leží na území NP nebo ne. U skal mimo území NP zákaz zrušíme a do poznámky dopíšeme text "Lezení povoleno, skála leží mimo území NPČŠˇ.

Na území Českého Švýcarska je lezení většinou povoleno až od 1. července (detaily zde), tak to by se do té doby dalo stihnout. Výsledkem bude přesné označení zakázaných skal bez prostoru pro nějaké další nejasnosti okolo toho. A pak bude ten správný okamžik, aby místní OVK s čistým štítem pomalu začala vyjednávat s NP, co by se s těmi zákazy ještě dalo dělat ...


last update: 19. 1. 2013 8:52:13

Řešení problému evidence skal se zákazem lezení na Skalních oblastech ČR.
15. 1. 2013  (diskuse)

Koncem minulého roku se nám vynořil problém co se skalami, na které je z nějakého důvodu vyhlášen trvalý zákaz lezení. O tomto problému víme již mnoho let a zatím jsme jej vždy řešili spíše individuálně, dle místní situace a konstelace vztahů s místními lidmi z OP.

Názory na evidenci a zveřejňování zakázaných skal na SO se dost liší a oscilují mezi krajními polohami "vůbec je nazapisovat" a "zapisovat a dělat jako by nic". Po určitých diskusích jsem nakonec zvolil kompromisní řešení, které vychází z těchto principů a pravidel:

- skály se zákazem lezení se budou na SO zapisovat i nadále (tím je splněn požadavek na co možná nejúplnější evidenci skalních objektů na území ČR)

- zakázané skály na SO budou nově označeny zákazem lezení (doposud se zakazovaly cesty, jen jedna nebo i všechny)

- běžný návštěvník SO má v seznamech skal zakázané skály vypsány červeně bez možnosti rozkliknout si cesty (tím je splněn požadavak nedráždit OP výpisem cest na zakázané skály)

- přihlášený uživatel SO má pak zakázané skály vypsány taky červeně, ale i nadále má možnost si vypsat cesty a připadně skálu i cesty normálně editovat (tím je splněn požadavek držet popisy cest na zakázané skály jednak pro historický pohled a jednak jako výchozí stav po případném povolení lezení na danou skálu).

- nepřihlášený uživatel nyní nemá možnost zadat novou cestu na zakázanou skálu (tím je splněn požadavek, aby se zapisováním dalších a dalších cest na zakázané skály problémy dále neprohlubovaly).

Označování zakázaných skal bude na SO prováděno průběžně členy místních OVK nebo správci skal (v editaci skály je nyní položka Zákaz lezení ANO/NE, v případě ANO lze zapsat krátký text KDO a PROČ to zakázal).

V bibliografii knižně vydaných horolezeckých průvodců na SO budou i nadále uváděny všechny vydané průvodce bez ohledu na jejich obsah, za který nese odpovědnost autor, resp. vydavatel. Dlouhodobou strategií místních OVK by měla být úzká spolupráce s autory tak, aby nedocházelo k nejasnostem třeba právě okolo zakázaných skal.

A nyní nějaké příklady:

Bílá paní na Novoborsku, skála vypsaná červěně, když si nepřihlášený uživatel klikne na název skály, tak se cesty již nevypíší a dostane hlášení, kdo a proč skálu pro lezení uzavřel.

Ve skalním sektoru Apolena na Hruboskalsku, kde je pro extrémní měkkost pískovce lezení již trvale zakázané, jsou skoro všechny skály vypsány červeně, takže tam si moc nezalezete.

Z úhlu pohledu zakázaných skal na SO je momentálně aktuální oblast Českého Švýcarska, kde na příkladu Hřenska lze ukázat, že mnoho věží je na SO označeno zákazem lezení z důvodů, že leží na území NPČŠ kde je zákaz lezení. V posledním tiskem vydaném průvodci  toto vůbec není řešeno (jsou tam všechny skály), ale Jeník Pleticha situaci řeší a případné korekce dle skutečné polohy skal na SO doplní.


last update: 15. 1. 2013 10:56:56

Dočasná omezení lezení od 1.ledna 2013 na Moravě.
7. 1. 2013  (diskuse)

Na Jižní Moravě jsou dočasně stejně jako každý rok od 1.ledna uzavřeny tyto následující oblasti: Martinka a Obří kámen na Pálavě, uzávěra těchto stěn končí k 1.9.2013.

V Moravském Krasu: sektor V Buči na Holštejně, Machocha a Stěny u punkevních jeskyní (Masiv Berana a Rorejsů) v NPR Vývěry punkvy (Žleby), Býčí skála, Modrý rys a Krkavčí skála v NPR Býčí skála (Josefovské údolí), uzávěra těchto stěn končí jednotně k 1.7.2013. 

Od 1. ledna pro lezení také dočasně uzavřeny sektory Bílá skála, Pivovar, Rybenské perničky a Zkamenělý zámek ve Žďárských vrších na Českomoravské vrchovině.

Od 1.2.2013 budou dočasně na Jižní Moravě v Jevišovické pahorkatině a na Severní Moravě v Jeseníkách uzavřeny další oblasti, o těchto uzávěrách vás budeme opět dopředu informovat. 


last update: 7. 1. 2013 10:32:52

Skončil rok 2012, ať žije rok 2013!
31. 12. 2012  (diskuse)

Všem lezkyním a lezcům všeho věku, druhu a kvalit přejeme do roku 2013 mnoho zdraví a dobrého lezení na prosluněné suché skále, jedno či v zapadlých údolíčkách Dubských skal nebo v kilometrových kolmých stěnách někde na druhé straně zeměkoule! Tak ať se daří ... Hore zdar!


last update: 31. 12. 2012 9:27:04

Sezónní uzávěry lezení v Ádru a Teplicích.
6. 12. 2012  (diskuse)

Od 1. prosince 2012 opět platí každoroční uzávěra lezení v celé oblasti Adršpašských a Teplických skal. Celkový přehled o sezónních mezeních lezení najdete na Ochrana přírody ve skalních oblastech ČR nebo v sekci Ochrana přírody zde na Skalních oblastech ČR.


last update: 6. 12. 2012 16:40:16

Aktuální lezecká omezení - doplnění
30. 10. 2012  (diskuse)

Na Moravě dne 31.10.2012 končí platnost výjimky pro oblast Pět Kostelů (Pulčín) v Javorníkách, nyní se bude ve spolupráci s CHKO vyhodnocovat vliv horolezecké činnosti a na základě vyhodnocení bude zažádáno o výjimku na další období. 


last update: 30. 10. 2012 18:46:20

Aktuální lezecké podmínky přes zimu vypnuty!
30. 10. 2012  (diskuse)

Vzhledem k tomu, že pískovcové skály jsou již trvale namoklé a nelezitelná a navíc na velké většině z nich je lezení "ze zákona" zakázáno, tak jsou i mapy Aktuálních lezeckých podmínek v pískovcových skalních oblastech ČR přes zimu vypnuty (pustíme je zase od 1. dubna 2013).


last update: 30. 10. 2012 13:30:23

Aktuální sezónní omezení lezení
30. 10. 2012  (diskuse)

Od 1. listopadu jsou pro lezení opět uzavřeny pískovcové skalní sektory celého Hruboskalska, Křížového vrchu v Ádru a vápencový Trůn na Pálavě. Přesný výčet aktuálně uzavřených sektorů můžete průběžně sledovat na www.opso.cz nebo na Skalních oblastech ČR.


last update: 30. 10. 2012 13:22:20

Zápis z jednání OVK Lužické a Jizerské hory ze dne 6.10.2012.
18. 10. 2012  (diskuse)

Agenda okolo správy cest v sektorech Havran u Jítravy, Frýdštejn, Milštejn, Zbirohy, Panteon (OVK dále rozhoduje, že spodní patro Panteonu, tj. úsek mezi cestami Panta Rhei a Stůl rejpalů, je nadále uzavřeno pro vytváření prvovýstupů), Císařské údolí, Suché skály a Jizerské hory.

Noví nebo staronoví správci sektorů: Josef Beňo (Čedičová skála u Arnultovic), Zdeněk Novák (Ortel a lom Střelnice), Ondřej Horáček (Císařské údolí), Radek Černický (Havran, Kozí hřbety, Ostrý vrch, Horní skály, Krkavčí skály). Dohled nad situací na Havranu a práce související s naplňováním rozhodnutí OVK (viz zápis 1/2012) bude dočasně vykonávat Roman Živný.

Odvolání proti zrušení cesty Chytač Snů ve Svojkově (OVK hlasováním potvrdila své původní rozhodnutí, které dává jasně najevo nepřípustnost vytváření cest v hrubém rozporu s platnými pravidly. V opodstatněných
případech je možné požádat OVK o udělení výjimky z pravidel. Tato žádost však musí předcházet samotné tvorbě zamýšleného prvovýstupu a není možné jejím prostřednictvím legitimizovat hotový prvovýstup, který byl vytvořen v rozporu s pravidly).

Protokoly o prvovýstupech - OVK souhlasí s podáváním protokolů o prvovýstupech jak papírovou, tak i elektronickou cestou na Skalních oblastech ČR).

Celý text najdete zde.


last update: 18. 10. 2012 7:59:42

Zápis z jednání OVK Tisá konaného dne 25. 9. 2012 v Tisé
15. 10. 2012  (diskuse)

Na programu jednání OVK Tisá, konaného dne 25. 9. 2012 v Tisé, byly probrány zejména tyto body (celý Zápis je ke stažení zde):

Přehlášení PP Tisá
Před schůzí OVK proběhlo jednání se Správou CHKO Labské pískovce o přehlášení, z kterého bude pořízen zápis. Byly navrženy následující náměty na omezení nevhodné formy lezení: zakázat lezení na rybu (TR) minimálně na Vyhlídku, Pevnost, Zlatou stěnu, Žabí korunku …, zákaz lezení na Trůn (většina cest hodně vysolených), při lezení na rybu (TR) zakázat omotávání celých věží a masivů lanem.
 
Žádosti o prvovýstupy v PP Tisá

Schválení nových lezeckých cest

Zamítnutí nových lezeckých cest


Stanovisko k navrženým změnám pravidel lezení v pískovcích oblastech
(ponechat současnou vzdálenost fixního jištění od navrtáku i směrem nahoru, snížit vzdálenost dvou cest na 2m nebo to dát do pravomoci OVK)

Požadavky na materiál pro údržbu a na prvovýstupy na rok 2013


Archiv vrcholových knih v Děčíně


Omezení prvovýstupů v Ostrově
(všechny logické směry pro lezecké cesty již byly vyčerpány na následující věže a masivy: Hříbek na hranici, Lesní kámen, Obelisk, Sírová věž, Hranol, Obr, Císař, Komorník, Nedělní věž, Hastrman, Kořenáč, Palcát, Rohová věž, Prostřední rohová věž, Západní rohová věž, Malá a Velká Ostrovská stěna, Popravčí kámen, Hamlet, Orel, Káča, Čert, Široká věž, Soudek, Turecká stěna, Netopýří stěna, Vztyčená jehla a věž, Severní a Jižní plotnová věž, Sluneční věž, Velká - , Prostření - , Malá nebeská stěna, Zelená stěna, Přepadlý blok, Mys dobré naděje, Tělocvična, Komáří věž, Stínovec, Soví věž, Sova, Rebeka, Tovární vrata, Mala a Velká tovární věž, Sokol, Trpaslík, Zarostlá věž, Zarostlý kužel a stěna, Panenská věž, Mrzák, Kachna, Srpnová věž, Čaroděj, Schůdná věž, Malá jehla).
 


last update: 15. 10. 2012 14:12:40

Časové okno pro lezení na celé Pálavě otevřeno!
1. 9. 2012  (diskuse)

Tak jako každý rok, tak i letos je od 1. září možné lézt na Martince a Obřím kamenu (až do konce roku) a Trůnu (do konce října). Vzhledem k tomu, že zejména pro moravské lezce jde o významnou oblast, je to dobrá zpráva. Připomínám, že tato výjimka byla V. Wolfwm a V. Skýpalou vyjednávána dlouze a obtížně, a proto by určitě bylo dobře podmínky výjimky (jsou na tabulích na místě) respektovat a dodržovat.

V tomto okamžiku není na území ČR ani žádné jiné omezení lezení z důvodů ochrany přírody, takže mapka vpravo je prázdná (což má ale také svoji vypovídací hodnotu, a proto ji tam ponechávám). Kdo by měl zájem zkoumat, jak to s těmi omezeními je, může začít zde


last update: 1. 9. 2012 7:25:21

Sezónní uzávěry lezení v roce 2012 skončily!
2. 7. 2012  (diskuse)

Ačkoliv lezení v části pískovcových sektorů je za příznivého počasí povoleno již od 1. dubna, pak od 1. července jsou opět pro lezení otevřeny i všechny ostatní pískovcové sektory v Labských pískovcích (zejména České Švýcarsko), Českém ráji (Údolíčka, Klokočky a Betlémky), Dubských skalách a východních Čechách (zejména významné sektory v Teplicích).

Kromě standardních časových uzávěr na Pálavě víme už jen o dvou lokálních zákazech. Jde o dvě hnízdiště čápa černého v Bělé na Faraonovi a na pravém břehu Labe na Golemovi. Na obou věžích se předpokládá uzávěra do 31.7. 2012 a dočasné uzavírky jsou v terénu viditelně označeny. Přesný přehled aktuálních uzávěr je na Ochrana přírody ve skalních oblastech ČR.


last update: 2. 7. 2012 7:48:37

Prvovýstupy na KY- KA- MA jen po předchozím souhlasu správce skal.
12. 6. 2012  (diskuse)

Pavel Henke [ tel. 608 565 429, email: pavelhenke(zavinac)seznam.cz ], správce skal v sektorech Všemily a Srbská Kamenice oznamuje, že od 12.6. 2012 lze nové prvovýstupy na masív KY- KA- MA provádět jen po předchozím souhlasu správce skal.


last update: 12. 6. 2012 13:25:01

Nový správce skal v Děvínském polesí
14. 5. 2012  (diskuse)

Správcem skal v Děvínském polesí (Ostatní sektory Lužických hor) je Roman Živný, kontaktní email je horoz(zav)mail.cz a telefon 604230672.


last update: 14. 5. 2012 8:19:07

Parkování ve Skaláku u Koupáku
11. 5. 2012  (diskuse)

Dne 10. května 2012 proběhlo v Sedmihorkách jednání se zástupci obce, majitelů pozemků, lezců, policie ČR, Lesů ČR a CHKO Český ráj.

Řešilo se také opakované nepovolené parkování na příjezdové komunikaci a u hospody Na Koupáku. Na tzv.trojúhelníku, kde cesta z aleje odbočuje do Lázní Sedmihorky a ke Koupáku, je dopravní značka zákaz vjezdu. Neporušujte prosím tento zákaz. Nejezděte do zákazu a neparkujte podél cesty k hospodě a u hospody. Parkovat se může v aleji podélně tak, aby se neomezil prostor obousměrné komunikace. Další možnost parkování bude snad v brzké době na louce na trojúhelníku (v aleji naproti odbočce do kempu je odbočka na panelovou cestu, pojedete po ní a vpravo).

Věříme, že výše uvedené omezení budete respektovat tak, aby nedošlo ke zbytečným konfliktům a doufáme, že vás tato drobnost neodradí od lezení ve Skaláku.

Miroslav "Bojsa" Dědek
 


last update: 11. 5. 2012 9:31:07

Končí další sezónní omezení lezení
4. 5. 2012  (diskuse)

Od 1. května jsou pro lezení opět otevřeny tyto pískovcové skalní sektory, které byly sezónně uzavřeny: Město, Milenecká hora, Ostrov a Vstupní obvod v Adršpachu, některé sektory v Broumovských stěnách, Bašta, Kamenec, Kaňon, Na výsluní, Vstupní rokle a Bišík v Teplicích. Z nepískovcových sektorů jsou otevřeny Dehetická skála a Světovina v západních Čechách.


last update: 4. 5. 2012 7:45:26

Zápis z jednání OVK Labské pískovce a NPČŠ
20. 4. 2012  (diskuse)

Zápis z jednání OVK Labské pískovce s NP České Švýcarsko o problematice povolování a provádění prvovýstupů na území NPČŠ ze dne 14.4.2012 je k dispozici v sekci CVK/OVK (lenochům opět usnadňujeme život tím, že si mohou kliknout přímo zde). 


last update: 20. 4. 2012 7:35:53

Zápis z jarního jednání OVK Jizerské a Lužické hory.
19. 4. 2012  (diskuse)

S mírným zpožděním je vystaven Zápis z jednání OVK Jizerské a Lužické hory ze dne 10.3.2012, který obsahuje mnoho nových informací. Zápis je k dispozici v sekci CVK,OVK nebo pro lenochy zde.


last update: 19. 4. 2012 10:42:02

Hnízdění na Rači v Dubských skalách.
5. 4. 2012  (diskuse)

V oblasti Rače v Dubských skalách již pár let hnízdí pár sokolů, který se letos rozhodl změnit umístění svého hnízda. Jsou teď v blízkosti trampského srubu Pařezák, tedy přímo naproti vyhlídce na Rači a dostali se tak do blízkosti více vytížených lezeckých objektů než dosud. Při pohybu v této lokalitě prosím ptáky při hnízdění nerušte a při výběru lezeckých cest věnujte pozornost terénním značením, které provedli pracovníci CHKO Kokořínsko!

Slávek Valda
CHKO Kokořínsko


last update: 5. 4. 2012 15:37:39

Ivan Zajan správcem skal na Lukově
5. 4. 2012  (diskuse)

Správcem skal na Lukově v SZ Čechách se stal Ivan Zajan, tento skalní sektor dosud žádného správce neměl. Přejeme mu sílu k boji k překonávání překážek, kde odměnou je jen slastný pocit z dobře vykonané práce.


last update: 5. 4. 2012 15:23:30

Většina pískovcových sektorů Českého ráje opět otevřena pro lezení!
1. 4. 2012  (diskuse)

Každý rok jsou pískovcové sektory dočasně přes zimu pro lezení uzavřeny (přesný přehled), ale od 1. dubna je většina z nich opět pro lezení otevřena (stále je však třeba dodržovat zákaz lezení na vlhké nebo mokré skále).

Na Hruboskalsku jsou však až do konce května i nadále uzavřeny Borecké skály, Čertova ruka, Hrůdka a Pleskoty. V severních oblastech jsou až do konce května uzavřeny i Klokočské skály a Měsíční údolí pod Kozákovem. Od 1. dubna se dá lézt i na Křížáku v Ádru, kde ostatní sektory jsou otevřeny od 1.května nebo až od 1. července.

Jakmile se meteorologické podmínky vymaní z aprílových turbulencí a bude na ně spolehnutí, opět spustíme pravidelné mapy s aktuálními o očekávanými lezeckými podmínkami.


last update: 1. 4. 2012 17:45:45

Oznámení OVK Labské pískovce.
1. 4. 2012  (diskuse)

Vzhledem k vyčerpání přirozených možností pro další prvovýstupy na celé řadě věží na pravém i levém břehu Labe OVK upřesnila podmínky pro nové prvovýstupy takto:

PRAVÝ BŘEH:

Povinnost předem oznámit nový prvovýstup správci oblasti (Pavel Černý) na tyto skály:
Majdalena, Titanik, Hektor, Velká Bašta, Malá Bašta, Želva, Vezír, Duhová věž, Strážce Dolního Žlebu, Karlova stěna, Tyršovy věže, Růžová věž, Admirál, Kormidelník, Minaret, Planeta,Rollig Stone, Skříň, Pražská stěna, Tyršovky, Duhová stěna

Zakázané prvovýstupy na věže a masívy:
Vojtěch, Prezident, Trůn, Zrcadlo a Růžová palice.

LEVÝ BŘEH

Povinnost předem oznámit nový prvovýstup správci oblasti (Jan Pleticha) na tyto objekty:
Barokní stěna, Hřebenová jehla, Citadela, Ústecká věž, Kyklop, Východní roh, Rybářská bašta, Žlutá stěna žlebská, Protěžova věž, Gilotina, Indiánka (Jubilejní věž), Jánošík Otec, Dom, Rumunská stěna, Malý Ďábel, Černý Petr, Ďáblova stěna, Siera Madre,Totem a Blueberry Hill.

Zakazané prvovýstupy na věže a masívy:
Smolař, Monolit, Labská panna, Tvář, Jeptiška a Žlebská jehla.

U uzavřených masívů a věží se dodělají rozdělané projekty. Pokud prvovýstupce poruší zákaz, budou další prvovýstupy zrušeny

Jeník Pleticha
předseda OVK Labské pískovce


last update: 1. 4. 2012 10:05:52

Zákaz lezení na Bílou paní na Novoborsku.
20. 3. 2012  (diskuse)

Správce skalních sektorů v okolí Nového Boru Martin Cháb naléhavě upozorňuje, že z důvodů celkové nestability je vyhlášen zákaz lezení na věž Bílá paní na Slavíčku.


last update: 20. 3. 2012 17:55:08

Přerovnání sektorů a skal Broumovských stěn.
19. 3. 2012  (diskuse)

Aby bylo možné přesně zapsat informace o omezeních lezení z důvodů OP, bude nutné provést strukturální změny v popisu skalních sektrorů Broumovských stěn. Podle analýzy Jiřího Huška z AOPK ČR budou sektory a jejich skály nově rozčleněny takto:

Současný sektor Hvězda bude rozdělen na:
Hřeben od Strážné hory ke Hvězdě, Mezi Hvězdou a Kovářovou roklí, Kovářova rokle (může proběhnout sloučení levé a pravé strany pokud to nějak neodporuje souvisejícím věcem typu rozdělení mezi správce...) , Okolí Supího hnízda, Nad Pískovou roklí, Severní rokle a Okolí Pánovy cesty

Současný sektor Slavenské skály bude rozdělen na:
Za Beránkem, Za Vyhlídkou, Zaječí rokle, U Dobytčí stezky, Nad rozcestím, Třešňová rokle a Nad Vodárnou

Současný sektor Velká plošina stěn bude rozdělen na:
Malá kupa, Velká kupa, Hájek, U Jitřenky, Brusinková rokle, Zelený hájek, Koruna, Malý Špičák a Božanovský Špičák

Současný sektor V horách bude rozdělen na:
Mydlářské kameny, U Junácké vyhlídky, U Vévody, Spáleniště, U Turka, Barklovy rokle a Pod Signálem

Současný sektor Za Máchovských křížem bude rozdělen na:
Suchý vrch, Lopota a Nad Studenou.


last update: 19. 3. 2012 12:36:58

Zápis z jednání OVK Tisá ze dne 4.11.2012.
12. 3. 2012  (diskuse)

V sekci CVK,OVK v kapitole Zápisy CVK/OVK je k dispozici poslední Zápis z jednání OVK Tisá ze dne 4. 11. 2011.


last update: 12. 3. 2012 15:50:25

Ladislav Vörös novým správcem na Zlatníku.
11. 3. 2012  (diskuse)

S platností od 1. března 2012 převzal správcování Zlatníku v severozápadní Čechách Ladislav Vörös. Dosavadnímu správci skal Stanislavovi Emingerovi patří velký dík za vykonanou záslužnou práci.


last update: 11. 3. 2012 17:49:22

Prvovýstupy v NP České Švýcarsko
9. 3. 2012  (diskuse)

Oznámení OVK Labské pískovce :

Lezecká sezóna po mrazivé zimě pomalu a jistě začíná. Oblastní vrcholová komise Labské pískovce připomíná, že ve skalních oblastech Národního parku České Švýcarsko (Hřensko, Tokán, Vysoká Lípa, Jetřichovice, Kyjovské údolí a Brtníky) je lezení povoleno jen na určené skalní objekty viz. příloha č.
2 Návštěvního řádu NPČŠ, kde jsou vypsána i časová období.
Prvovýstupy v těchto oblastech jsou pouze na povolení Správy NPČŠ s doporučením správců oblastí a OVK Labské pískovce. Pokud někdo bude mít zájem dělat nový prvovýstup, tak záměr předem oznámí na mail:
jenik.pleticha@email.cz. Po konzultaci se správci obdrží formulář pro žádost o povolení k prvovýstupu. Vyplněnou ji opět odešle na výše uvedený email. V případě kladného stanoviska správy NPČŠ bude prvovýstup povolen.
Podáním žádosti se prvovýstupce zavazuje k dodržování následujících podmínek:

 - prvovýstupce je povinen dodržovat *Návštěvní řád NPČŠ* a *Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách*
   - žadatel obdrží průkaz prvovýstupce (evidenční číslo a jméno) a vyplněné povolení prvovýstupu; tyto doklady bude mít s sebou při provádění prvovýstupu z důvodu případné kontroly strážců NPČŠ
   - prvovýstupce s průkazkou a s povolením může mít max. 4 spolulezce bez průkazu; ručí za ně, že budou dodržovat *Návštěvní řád NPČŠ* a *Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech v Čechách*
   - povolení k prvovýstupu platí po dobu 3 roky a tím i doba "hájení"
   - při hrubém porušení dohodnutých pravidel OVK Labské pískovce a s NPČŠ bude zrušeno povolení pro prvovýstupy a i průkazka pro prvovýstupce
   - výše uvedená pravidla platí pro všechny lezce, členy Českého horolezeckého svazu i nečleny ČHS; podmínky pro lezení v oblastech NPČŠ, určuje Správa NPČŠ.

Ke stažení: Návštěvní řád NPČŠ, včetně přílohy č. 2 s vyhrazenými skalními objekty pro horolezeckou činnost

Věřím, že komu bude prvovýstup povolen v oblastech NPČŠ, bude tyto pravidla dodržovat, abychom zbytečně nevytvářeli problémy.

Předseda OVK Labské pískovce
Jan Pleticha 


last update: 9. 3. 2012 12:23:27

Opět začínají sezónní uzávěry některých sektorů (2. přepracované vydání).
8. 3. 2012  (diskuse)

Od 1. března 2012 (obvykle do konce června) jsou pro lezení dočasně uzavřeny skalní sektory Kotýz v České krase, Malý a Velký Štoplich v Jizerkách.

Zároveň začal platit dočasný sezónní zákaz lezení na většinu věží Českého Švýcarska. V sektorech Hřensko, Jetřichovice, Kyjovské údolí, Brtníky, Na Tokáni, Kamenice, Všemily a Vyskoká Lípa, které leží na území Národního parku České Švýcarsko, jsou časové zákazy lezení přesně popsány v Návštěvním řádu Národního parku České Švýcarsko ze dne 26.6. 2001, jehož plné znění najdete zde. Na menší počet věží je lezení povoleno celoročně, ale na většinu z nich jen v období od 1.7. do 28.2. se zachováním podmínky lezení jen na suché skále. Přesný taxativní výčet najdete v Příloze č.2 tohoto dokumentu.


last update: 8. 3. 2012 11:56:17

Zápis ze schůze OVK pro Prahu a Střední Čechy ze dne 20. 10. 2011.
16. 2. 2012  (diskuse)

Na schůzi OVK pro Prahu a Střední Čechy byly projednány především tyto body (plné znění je k dispozici [ zde ]):

Informace o současném stavu výjimek pro horolezectví v PP a CHKO ( Černolice, PP Hostibejk, PP Klepec, Stráně u splavu, Podlešínská skalní jehla, Kneživka, Lom u Radimi, Lom u Chrástu, Sruby Jizery, Přílepská skála, Prokopské údolí a nové terény na Srbsku)

Skály v údolí u Krupičkova mlýna - informace Václava Kopeckého o nové oblasti v Posázaví.

Nová oblast u Českého Štemberka - informace Romana Pešíka.

Nová oblast Braník - informace Martin Tučka.


last update: 16. 2. 2012 13:17:54

Terénní šetření OVL pro Lužické a Jizerské hory na Havranovi u Jítravy.
15. 2. 2012  (diskuse)

V souladu s dohodou učiněnou na zasedání OVK Jizersko-lužické dne 10.12.2011 bylo provedeno terénní šetření na skále Havran u Jítravy, kde bylo v uplynulých letech vytvořeno množství nových cest. Některé z těchto cest byly vytvořeny v rozporu s pravidly lezení platnými v dotčené skalní oblasti. Prvovýstupce většiny nových směrů, Jan Duchoň, byl vrcholovou komisí vyzván, aby se zúčastnil terénního šetření a k problematickým cestám podal vysvětlení.

HAVRAN
-----------------------------------
Lišajník smrdihlav
- problematické umístění 1. a 2. borháku. Vzdálenost mezi nimi je menší
než povolené 2 metry. OVK požaduje přemístění borháků či jejich redukci tak, aby výsledné
jištění bylo v souladu s pravidly.

Čapa - 3. borhák posunout tak, aby jej nebylo možné cvaknout z Pravé východní

Great roof - problematický je poslední borhák v traverzu, který je nyní možné cvaknout z Nebeské cesty. Komise požaduje, aby byl tento borhák odstraněn či v intencích platných pravidel přemístěn tak, aby nedojišťoval Nebeskou cestu. Rozhodnutí zda přesunout či odstranit je na uvážení prvovýstupce.

Stará údolní cesta - první borhák dojišťující cestu osazen neznámo kým, bude se dále  řešit

Frankenjura - prvovýstupce porušil pravidla ve dvou bodech - 1. nově osazeným jištěním byla
dojištěna existující cesta Kráá či Kráá autora P. Homolky, 2. nebyla dodržena podmínka
minimální vzdálenosti mezi dvěma směry. Závěr: odstranit 2. a 3. borhák, 1. borhák ponechat a
původní směr, který tento borhák využívá, definovat jako přímou variantu Kráá či Kráá.
 
El chorro - stejné výhrady jako v případě cesty Frankenjura. Závěr: odstranit 3. borhák.

Správce oblasti v dohledné době prověří cesty vedoucí z police v horní části východní stěny.
Tyto směry nebyly v rámci terénního šetření z časových důvodů posuzovány.

MALÝ HAVRAN
-----------------------------------

V cestách Žlutá ponorka, Salám junior, Alaikum gothai jsou na výlezu osazeny spouštěcí borháky (celkem 3 ks) v místech, kde už je buď dolezeno, či lze zajistit smyčkami. Vzhledem k přítomnosti dobíracího borháku a slaňovacího kruhu na vrcholu Malého Havrana vrcholová komise požaduje odstranění těchto nadbytečných vratných bodů.

Větrný háky - vzdálenost mezi borháky je menší než dovolují pravidla. S ohledem na charakter cesty (krátká, převislá s boulderovou pasáží) a fakt, že cvakání prvního borháku probíhá z dobrého chytu, požaduje OVK vytlučení druhého borháku a přesunutí prvního výše

HAVRANÍ HNÍZDO
----------------------------------
Přelet nad havraním hnízdem - 3. a 4. borhák byly umístěny tak, že dojišťují existující Houbařskou cestu. Zda borháky ponechat či odstranit závisí na dohodě mezi prvovýstupci Černickým (Houbařská) a Duchoněm (Přelet)

Další připomínky k cestám na Havranu, jejich zrušení, vytlučení či přemístění trvalých jisticích
prostředků, budou řešeny na řádném zasedání OVK.

Celý text je k dispozici v sekci CVK/OVK nebo [ zde ].


last update: 15. 2. 2012 12:06:53

Informace o lezení v ledu na území KRNAP.
26. 1. 2012  (diskuse)

V souvislosti s poklesem teplot hluboko pod nulu se na webu začínají objevovat články typu "jaký je led tam a tam". Upozorňujeme, že lezení v ledu na územích, která spadají do působnosti orgánů státních ochramy přírody, je lezení v ledu obvykle zakázáno. Mimo tato území se navíc může stát, že narazíte na odpor vlastníků pozemků a je potřeba se před lezbou zorientovat a případně se předem dohodnout.

Výjimku tvoří některé významné ledové lokality na území KRNAPu, které jsou při dostatečné vrstvě ledu pro lezení částečně otevřeny. Veškeré aktuální informace najdete na www.krnap.cz/lezeni-na-ledopadech/).


last update: 26. 1. 2012 15:03:53

pf2012
31. 12. 2011  (diskuse)

Jménem všech členů vrcholových komisí, správců skal a spolupracujících administrátorů Skalních oblastí ČR přeji celé lezecké veřejnosti do roku 2012 pěkné polezení, dobré počasí, pevnou a suchou skálu a super spolulezce. A hlavně, ať se zase za rok potkáme ...


last update: 31. 12. 2011 9:29:52

Zápis z jednání OVK Lužické a Jizerské hory ze dne 10.12.2011
15. 12. 2011  (diskuse)

Personální změny v OVK Jizersko-Lužické

1) Poděkování odstupujícímu předsedovi - Členové OVK Jizersko-Lužické a správci skalních oblastí děkují Vladimíru Jankovi za úsilí, které v uplynulých 35 letech vynaložil na práci pro OVK tak, aby veškerá agenda, správa svěřených oblastí a administrace prvovýstupů mohly bez obtíží probíhat. Zejména mu pak patří dík a obdiv za trpělivost, s jakou řídil diskuse a dobíral se řešení nastalých situací. O tom, že to leckdy musel být nelehký úkol, svědčí mj. historické zápisy ze zasedání oblastní vrcholové komise. OVK přeje odstupujícímu předsedovi do budoucna hodně zdaru a těší se na případnou spolupráci.

2) Kandidát na předsedu OVK Roman Živný (kontaktní údaje: horoz@email.cz, tel. 604230672). Petr Hejtmánek odvolán z funkce místopředsedy, novým místopředsedou OVK jmenován Jiří Doubrava. Zapisovatelem jmenován Jiří Hušek ml.

3) Změny správců: Panteon - Jiří Šťastný, j.stastny@mammut.cz), Skály u Sloupu a Svojkova, Bílá paní, Skály u Radvánce, Havraní skály  - Jiří Vodrážka, jiri432@gmail.com, pomoc při správě provádí Martin Cháb, chabm@post.cz, Dutý kámen, Skály pod Zeleným vrchem, Milštejn, Křížová věž, Skály u Rousínova  - Zdeněk Nedvěd, zdenek.nedved@atlas.cz, tel: 724229740).

Výběr z dalších bodů jednání OVK

- OVK odsouhlasila archivaci protokolů o prvovýstupech a vrcholových knih v objektu Správy CHKO Jizerské hory.
- Klíč (možnost dohody se Správou CHKO Lužické hory na uvolnění lokality Klíč pro lezení v ledu).
- evidence skal (evidujeme pouze ty skály, na které vede alespoň jedna cesta, kde se k jištění lezce používá lano).
- zapisování prvovýstupů elektronickou formou přes SO.
- Integrovaný záchranný systém ve skalních oblastech ČR.
- zapisování údržby skal do SO.
- zápisy zákazů a omezení na SO.
- Dutý kámen (souhlas s lezením)
- příprava nových pravidel lezení v Jizerských horách
- Via ferrata v údolí Jizery (M. Marek)

Celý Zápis z jednání OVK najdete zde.


last update: 15. 12. 2011 8:54:21

Změny na Novoborsku (2. vydání)
13. 12. 2011  (diskuse)

Ve skalách v okolí Nového Boru byli ustanoveni noví správcové skal (viz. připravovaný Zápis z jednání OVK pro Jizeské a Lužické hory ze dne 10.12.2011). O skály v okolí Sloupu, na Svojkově a o Bílou paní se nyní stará Jiří Vodrážka, o skály pod Luží, pod Zeleným vrchem, skály u Rousínova, Klíč a ostatní samostatné sektory Lužických hor se nově stará Zdeněk Nedvěd. Jakub Měkota zůstává správcem na Ortelu a Střelnici.

Noví správci skal budou mnohem více dbát na respektování závazných Pravidel lezení na pískovcových skalách, zejména pak jejich dodržování při provádění provýstupů. Jakmile to počasí dovolí, provedou terénní průzkum nově vytvořených cest a v případě, že u nich budou Pravidla zjevně porušena, navrhnou OVK další postup.

Navíc, jak již bylo sděleno dříve, s platností od 25. listopadu 2011 jsou prvovýstupy ve skalách na Slavíčku a skalách u Radvánce možné pouze po předchozím odsouhlasení příslušnými správci skal.

V případě Střelnice u Sloupu v Čechách, kde Pravidla při "vyrábění" cest nebyla respektována vůbec, navrhli správci skal vyčlenit Střelnici z evidence skal na Novoborsku do samostatného sektoru a označit ji jako umělý(!) objekt s cílem zamezit "šíření nákazy" i na jiné skály v okolí. Toto lezcům signalizuje, že nyní se na Novoborsku bude mnohem pečlivěji sledovat, co se ve skalách děje a případy porušení Pravidel se budou řešit bez odkladu a jednoznačně.


last update: 13. 12. 2011 10:28:11

Nový správce skal v Řeži u Prahy
8. 12. 2011  (diskuse)

Novým správce skal v Řeži u Prahy je, s platností od 1. ledna 2011, Petr Hezina (email:  Petr.HEZINA(zav)netprobe.cz ).


last update: 8. 12. 2011 12:30:21

Sezónní zákaz lezení v Ádru a Teplicích
3. 12. 2011  (diskuse)

Jako každý rok, tak i letos od 1.prosince vstoupil v platnost sezónní zákaz lezení v celé oblasti Adršpašských a Teplických skal. Skalní sektory budou pro lezení postupně opět otevírány od dubna do července 2012 (přesný přehled zde).


last update: 3. 12. 2011 18:44:17

Omezení prvovýstupů v Lužických horách.
30. 11. 2011  (diskuse)

OVK Lužicko-jizerskohorská rozhodla o tom, že nové prvovýstupy v oblastech Skály na Slavíčku a Skály u Radvance jsou, s platností od 25. listopadu 2011, možné pouze po předchozím odsouhlasení příslušnými správci oblastí. Důvodem omezení je snaha o větší dodržování všeobecně přijatých pravidel pro pískovcové skály na území ČR (pdf)


last update: 30. 11. 2011 10:41:48

Zápis z jednání OVK Labské pískovce ze dne 19.11.2011.
21. 11. 2011  (diskuse)

V sekci CVK_OVK je vystaven nejnovější Zápis z jednání OVK Labské pískovce. Jde o tyto tři body:

1. Správci podali seznam požadavků na materiál na rok 2012 pro výměnu jištění v daných oblastech.

2. Se správci oblastí v Národním parku České Švýcarsko byl dohodnut postup před jednáním se Správou NPČŠ, které se bude konat v prosinci ohledně lezení a prvovýstupů v oblastech NPČŠ.

3. Jan Pleticha informoval o archívu v Děčíně, kde jsou uloženy vrcholové knížky z oblastí OVK Labské pískovce.
 


last update: 21. 11. 2011 8:35:09

Pískovce Českého ráje upadly do zimního spánku!
2. 11. 2011  (diskuse)

Tak jako každý rok, tak od 1.listopadu 2011 jsou pro lezení uzavřeny veškeré skalní oblasti Českého ráje (mimo Sušek a Panťáku),  Skály u Drnovce v Lužických horách a skály na Křížovém hřebeni (Křížák). Na Moravě se, po dvouměsíčním časovém okně, uzavírají skály v sektor Trůn (Pálava).

Pro úplnost ještě poznamenávám, že v Ádru (kromě Křížového hřebene) a Teplicích je ještě možné lézt i po celý listopad. Na pravém Labáku v sektorech Růžových hřebenů a Suché Kamenice se leze až do konce prosince a v Českém Švýcarsku až do konce února (pak je 4 měsíční stop z důvodů hnízdění). I v těchto sektorech však stále platí zákaz lezení na vlhkém nebo mokrům pískovci!


last update: 2. 11. 2011 8:07:07

Zápis z jednání OVK Praha a střední Čechy a OVK Západní Čechy.
11. 10. 2011  (diskuse)

V sekci CVK/OVK je nově vystaven Zápis z jednání mezi OVK Praha a střední Čechy a OVK Západní Čechy, kde je definována přirozená geografická hranice mezi působnostmi těchto dvou vrcholových komisí (bez hledání si dokument otevřete zde).


last update: 11. 10. 2011 9:52:35

Zákaz provádění prvovýstupů na Horních skalách, Krkavčích skalách (Fellerovka) a okolí Havrana bez předchozího souhlasu správce skal.
13. 9. 2011  (diskuse)

Vladimír Janko, předseda OVK pro Lužické a Jizerské hory, upozorňuje na zákaz provádění prvovýstupů na Horních skalách, Krkavčích skalách (Fellerovka) a okolí Havrana bez předchozího souhlasu správce skal (tím je Radek Černický, kontakty na něj najdete zde). Toto rozhodnutí padlo na posledním zasedání OVK pro Lužické a Jizerské hory již v listopadu 2010 (viz. Zápis)!


last update: 13. 9. 2011 9:36:57

Povolení lezení v lokalitě Pět kostelů v Beskydech (2. vydání)
1. 9. 2011  (diskuse)

Na základě žádosti ČHS bylo povoleno lezení v lokalitě Pět Kostelů, která je součástí NPR Pulčín - Hradisko v CHKO Beskydy. Povolení se vztahuje pouze na členy ČHS a členy jiných organizací sdružených v UIAA  a je vydáno na zkušební dobu dvou let (2011 - 2012). Lezení je možné vždy od začátku července do konce října, s tím, že v červenci a srpnu je možné lézt od 9 do 18 hod. a v září a říjmu od 10 do 17 hod.

1.9.2011:
Po dohodě se členy OVK pro severní Moravu (Jiří Babača) a OVK pro moravské pískovce (Vladimír Skýpala) byla do lezeckého regionu Moravských pískovců přidána nová oblast Javorníky, k nim zapsán zatím jediný sektor Pět kostelů se 4 evidovanými skalami (Medvědice, Dvojče, Železná stěna a Železná stráž). A tomuto novému sektoru byl také připojemn výše zmíněný dokument, jehož plné znění najdete zde.

POZOR!!!
Ze znění povolení vyplývá povinnost se před lezením registrovat. Tato registrace se provádí on-line na www.moravskeskaly.cz, kde si můžete založit účet a před lezením na Pěti kostelech se zaregistrovat (něco podobného jako ledy v Krkonoších). K tomuto ještě poznámka, že smyslem registrace není buzerace, ale kvalifikovaný odhad, kolik vlastně lidí tam za určité období popolézalo.


last update: 1. 9. 2011 11:49:19

Pálava otevřená pro lezení!
31. 8. 2011  (diskuse)

Od 1. září 2011 do konce roku (Martinka a Obří kámen), resp. do konce řijna (Skupina Trůnu) je lezení na Pálavě opět povoleno. Připomínáme, že ostatní sektory jsou uzavřeny dlouhodobě a celoročně, detailní přehled o sezónních omezeních nejdete zde.


last update: 31. 8. 2011 7:55:10

Vystaveny Zápisy z jednání OVK Broumovsko.
30. 8. 2011  (diskuse)

Jiří Škop, předseda OVK Broumovsko, připravil k vystavení všechny Zápisy z jednání OVK Broumovsko od roku 2007 (celkem 13 dokumentů). Všechny tyto Zápisy jsou nyní dostupné v sekci CVK/OVK nebo přímo zde. Určitě je dobré si je alespoň letmo projít ... a jejich obsah respektovat.

Zároveň byl upřesněn seznam správců skal v oblastech Adršpašské skály a Teplické skály a členů OVK Broumovsko (složení OVK najdete zde, aktuální správce skal pak u každého sektoru).


last update: 30. 8. 2011 11:41:26

Většina sezonních omezení lezení letos skončila!
1. 7. 2011  (diskuse)

K 1. červenci skončila drtivá většina všech letošních sezonních omezení lezení! Týkalo se to především pískovcových sektorů Ádru a Teplic, některých sektorů Labáku a Českého ráje a několika dalších, i nepískovcových. Tato omezení lezení jsou každoročně vyhlašována z důvodů především hnízdění více či méně vzácného dravého ptactva (přehled o situaci najdete zde). Kromě toho bylo na SO zapsáno několik skal nebo cest, kde ptáci indikovaně hnízdili, ale ti již také létají a není třeba proto zavírat skály nebo cesty pro lezení.

I v červenci však zůstávají zavřené Martinka a Trůn na Pálavě (přehled aktuálních omezení najdete zde).

Ještě se může lokálně stát, že krátkodobě mohou přetrvávat i některá místní omezení (např. sokoli v Ádru), ke kterým nemáme čerstvé informace, tyto případy by ale měly být pracovníky OP v terénu vyznačeny.

V této souvislosti musím konstatovat, že spolupráce s OP se začíná sice pomalu, ale již viditelně posouvat do standardních seriózních poloh a nyní jen doufám, že hodnověrné a přesné informace budou veřejně k dispozici mnohem rychleji a různých "ad hoc"  výkřiků ze tmy bude stále méně a méně. Pravdou je, že se stále ještě setkáváme s určitou vzájemnou nevraživostí mezi lezeckou veřejností a OP, která celý tento proces brzdí, ale věřím, že zdravý selský rozum (na obou stranách!) zvítězí a zase to celé posuneme. Včera se dávala vysvědčení, tak za celé snažení okolo SO & AOPK bych si dal za "lepší dvě".


last update: 1. 7. 2011 20:09:34

Omezení lezení v Petrohradě
7. 6. 2011  (diskuse)

Pavel Suchopárek, předseda OVK  pro severozápadní Čechy, upozorňuje, že na základě veřejné Vyhlášky MÚ Podbořany je omezen vstup do skal v okolí Petrohradu. V tomto případě omezení lezení výjimečně není z důvodů ochrany přírody, ale spíše z důvodů ochrany osob. Kdo tam jezdíte, prostudujte si plný text Vyhlášky, ať se nedostanete do potíží. Broky byste nejspíše přežili, ale na muflony se chodí s kulovnicí ...


last update: 7. 6. 2011 9:57:48

Povolení lezení v PR Mrhatina a v PR Štamberk a Kamenné moře
6. 6. 2011  (diskuse)

Krajský úřad Vysočina vydal v květnu výjimku, na základě které je možno provozovat horolezectví ve dvou oblastech Českomoravské vrchoviny - v PR Štamberk a kamenné moře a v PR Mrhatina. Výjimka platí na období 2011 - 2016 včetně. Na základě této výjimky je možné lézt pouze na cestách, které jsou uvedeny v horolezeckém průvodci Skály v okolí Telče, jehož autorem je HO Javořice. Sestup ze skal je možný pouze slaněním, prvovýstupy jsou možné jen s předchozím souhlasem orgánu ochrany přírody.  Úplný přehled podmínek pro lezení v těchto oblastech je uveden v rozhodnutí, které naleznete na tomto webu u příslušných sektorů, jeho úplné znění zde

B. Valentová


last update: 6. 6. 2011 17:38:08

Dočasná uzavírka v Moravském Krase - Sloup.
29. 5. 2011  (diskuse)

Z důvodu hnízdění je uzavřena ve Sloupu v Moravském krase část stěny Nad poustevnou a to od cesty Květy zla doprava po cestu Papala lulu včetně. Dále je ze stejného důvodu uzavřena část Stěny vedle Sloupské jeskyně od cesty Neplatná doprava až po Variantu při hraně. Obě uzavírky končí 30.6.2011, jsou označeny zákazovými značkami, žádáme o jejich dodržování. Vladimír Wolf, OVK Jižní Morava.


last update: 29. 5. 2011 16:10:56

Aktualize seznamu správcků skal v Lužických a Jizerských horách.
23. 5. 2011  (diskuse)

Vladimír Janko, předseda OVK pro Lužické a Jizerské hory, sestavil aktualizovaný seznam správců skal ve spádové oblasti této OVK (viz. AdresarVK_LUZJH2011.pdf nebo zde) .


last update: 23. 5. 2011 9:58:25

Dočasná uzavírka v Lužických horách - Svojkov a Široký kámen - 2. vydání
9. 5. 2011  (diskuse)

Z důvodu hnízdění dravců je od 11.4. do 30.6.2011 uzavřen pro lezení masiv Široký kámen v Děvínském polesí a oblast kolem Českolipské věže (úsek ohraničený věžemi Apoštol a Čertík) ve Svojkově. Prosíme o respektování zákazu.

Hnízda jsou pravidelně monitorována a veškeré změny týkající se uzavírky budou neprodleně oznámeny.

Hnízdění na Svojkově skončilo neúspěchem (hnízdo bylo pravděpodobně vypleněno výrem). Z toho důvodu je pro lezení opět otevřeno okolí Českolipské věže. Uzávěra na Širokém kameni nadále trvá. Děkujeme za respektování zákazu lezení.


last update: 9. 5. 2011 10:22:00

Omezení lezení i v Sasku (4. vydání)
21. 4. 2011  (diskuse)

I na saské straně labských pískovců začala sezóna hnízdění, která způsbuje lokální zákazy lezení. Toto jsou cedule pod Fluchwandem ve Schmilce:







Pěkně provedené, ale když jsme vyvláčeli batohy až pod stěnu a tam jsem našli cedule a nezbylo, než zase sejít dolů a jít jinam, tak si umím představit, že ne každý otočil. Kdyby to vyvěsili dole ve Schmilce na giga-bilboardu místního saského národního parku, určitě by to posloužilo lépe! Když už to nemají nikde na webu ... na rozdíl od nás.

13.dubna 2011:
Jeník Pleticha, když to viděl, tak poslal přesný popis dočasných zákazů lezení na celé saské straně Labáku, které sestavil Dietmar Heinicke (SBB Dresden). Celý text je zde pod strašidelným názvem
Sächsische Schweiz - Zeitweilige Kletterverbote 2011. Celé se to zdá být lehce mimo rámec SO, ale pomalu přichází doba mnohem užší spolupráce s okolními horosvazy, když už tedy jsme členy té Evropské unie ...

15.dubna 2011:
Přišla doplněná verze dočasných zákazů lezení na saských pískovcích! Link na dokument je ten samý, jen soubor je vyměněn.

21.dubna 2011:
D.Heinecke rozeslal novější dokument k zákazům v Sasku, zase ho vystavujeme místo toho původního (viz. výše u poznámky ze 13.dubna). Nyní je v textu doplnění i o zákazy z jiných důvodů, než je OP a je dobré si to prozkoumat dříve, než se vydáte na cestu. Jen ještě musím neskromně podotknout, že ve stylu informovanosti lezecké veřejnosti o omezeních lezení jsme o parník před sasíky, kde jsou ty doby, kdy nás po revoluci ze západu jezdili učit, jak se řídí stát!


last update: 21. 4. 2011 6:52:18

Nové povolení lezení pro NPR Bořeň
15. 4. 2011  (diskuse)

Správa CHKO České středohoří vydala na základě žádosti ČHS výjimku, na základě které je opět povoleno provozování horolezectví v NPR Bořeň. Výjimka nabyla právní moci 11.4. 2011 a je platná do 31.12. 2015.

Lezení je povoleno pro všechny horolezce a je při něm nezbytné dodržovat zejména tyto podmínky: 

- chovat se šetrně k přírodě,
- využívat značené cesty a cesty vyznačené jako nástupové,
- ke slanění využívat výhradně fixní prostředky (nikoli stromy a keře),
- prvovýstupy provádět jen se souhlasem správce skal,
- nepoškozovat povrch skal (mj. zákaz skobování),
- nepoužívat zimní lezeckou výzbroj. 

Lezení v úseku od Kramlové cesty po Pravý severní pilíř (cesta Metla) je povoleno jen od 1.7. do 31.1., s tím, že v prostoru Severního komína platí celoroční zákaz lezení. V ostatních úsecích Bořně je lezení povoleno celoročně. Zavřené cesty najdete v přehledu Aktuální omezení lezení.

Celý text najdet v sekci Ochrana přírody / Dokumenty orgánů OP nebo přímo zde.


last update: 15. 4. 2011 11:57:56

Upřesnění omezení lezení na Křivoklátsku
12. 4. 2011  (diskuse)

V souvislosti se spouštěním nového webového systému "AOPK: Ochrana přírody ve skalách ČR", který by se měl stát hlavním pracovním nástrojem výměny informací mezi orgány státní ochrany přírody a širokou lezeckou veřejností, nám poskytl pracovník CHKO Křivoklátsko Lukáš Vápeník přehled omezení lezení na maloplošných chráněných územích Křivoklátska:

NPR Týřov (Týřovické skály) - zákaz lezení, zákaz vyplývá z ustan. § 29 písm. f., zákona č. 114/1992 Sb. v platném znění o ochraně přírody a krajiny.

PR „ Na Babě“ – zákaz lezení, dle výnosu MK ČSR ze dne 28.3.1984 o zřízení státní přírodní rezervace Na Babě konkrétně ustan.§ 2 odst. 1 – je do rezervace přístup povolen jen po vyznačené cestě, z čehož vyplývá i zákaz horolezecké činnosti.

PR Jouglovka – zákaz lezení, dle výnosu MK ČSR ze dne 28.3.1984 o zřízení státní přírodní rezervace Jouglovka , konkrétně ustan. § 2 odst.1 – není do rezervace přístup veřejnosti povolen, z toho vyplývá i zákaz horolezecké činnosti

PR Kabečnice - zákaz lezení, dle výnosu MK ČSR ze dne 28.3.1984 o zřízení státní přírodní rezervace Kabečnice, konkrétně ustan. § 2 odst.1 – není do rezervace přístup veřejnosti povolen, z toho vyplývá i zákaz horolezecké činnosti.

Výše uvedené skalní útvary zatím nejsou na SO uvedeny. Až budou zapsány, bude u nich toto omezení zaznamenáno.


last update: 12. 4. 2011 13:40:21

Od 1.dubna je pro lezení opět otevřena řada sezónně uzavřených sektorů.
2. 4. 2011  (diskuse)

K 1.dubnu skončilo sezónní omezení lezení ve většině sektorů Hruboskalska, celém Prachově, většiny sektorů severních oblastí Českého ráje a na Křížáku v Ádru. Přesný přehled o sezónních omezeních najdete zde.


last update: 2. 4. 2011 8:01:02

Mimořádné jednání OVK Praha a Střední Čechy na téma Lanový park Alkazar dne 26.3.2011
31. 3. 2011  (diskuse)

Schůzka byla svolána po ukončení valné hromady ČHS k vyjasnění záměrů a stanoviska ohledně Lezeckého parku (dále jen LP) v lezecké lokalitě Alkazar v Srbsku, po úvodní korespondenci OVK s Petrem Reschem, který je VV pověřený jednáním ve věci zřízení LP dle schválené koncepce ČHS.

ČHS vstoupil do jednání s dalším partnerem, který svazu nabídl finanční prostředky na činnost, které budou čerpány zejména na vytvoření LP a předpokládá spolupráci na dalších projektech. Jako pilotní projekt byla vybrána veřejnosti dostupná lokalita v bývalém lomu Alkazar především proto, že je k podobným aktivitám již využívána. Jiné oblasti (tradičního lezení) mají charakter přírodnějšího rázu a není vhodné směřovat do nich zvýšenou návštěvnost. LP budou využívány organizovanými i neorganizovanými horolezci zdarma.

Přínos pro ČHS a horolezeckou komunitu je dle VV tento:
- finanční podpora aktivit ČHS
- vybudování LP pro děti, mládež, rodiny a neziskovou výuku lezení
- další prostředky pro sanaci jištění v Alkazaru
- zviditelnění ČHS
- možnost pořádání horolezeckých dnů pro veřejnost
- nábor nových členů

Za účelem zjištění objemu financování projektu LP zadal ČHS výběrové řízení a obdržel nabídky. Nyní bude znovu jednat s partnerem, dodavateli, majitelem pozemku, OP i OVK o jeho konečné podobě. Zviditelnění realizátorů v terénu (partnera i ČHS) bude provedeno citlivě, jméno partnera se objeví v názvu LP, jako materiál bude použitý vápenec a dřevo, v případě konstrukce pádového trenažéru či ferraty železo. Odklízení odpadků případně WC bude konzultováno s majitelem pozemků a OP. Součástí realizace bude také dlouhodobá správa LP.

V nejspodnější části lomu - tábořiště jsou navrhovány: rekonstrukce ohniště, nové sezení, informační tabule, prolézačky z velkých kamenných vápencových bloků a dřeva, trenažér na chytání pádů pro děti a několik dobře zajištěných krátkých nových výstupových linií. Možnost napínání slack-line, či shybování,…

Zejména v "levé spodní etáži" by mělo být vyměněno vadné jištění, případně provedeno dojištění několika výstupových linií.

OP (ochrana přírody) by uvítala ferratu pro zajištění přístupu na 1. etáž, aby kolemjdoucí ani horolezci nesešlapávali svah za štolou, který není schválenou přístupovou cestou na horní etáže.

Stanovisko OVK po vyjasnění situace:

- PODPORA záměru vybudování LP v lomu Alkazar (přínos pro lezeckou veřejnost, uchování jiných lokalit);
- NESOUHLAS s vybudováním ferraty (bezpečnost kolemjdoucích i horolezců);
- výstupové linie budou osazeny normovaným jištěním (bezpečnost);
- doporučuje se střídání barev borháků pro snadnější odlišení výstupových linií;
- všechny objekty LP budou v dostatečné vzdálenosti od výstupových linií;
- nové výstupové linie budou zbaveny případných volných bloků/kamenů na skále i na zemi;
- evidence jištění na web SO (zajistí OVK);
- přejištění "Levé spodní etáže" bude domluveno s OVK, případně dozorováno správcem;
- definitivní provedení LP bude odsouhlaseno OVK.

Celý text ve formátu PDF je k dispozici zde


last update: 31. 3. 2011 11:51:26

Zápis z jednání OVK Praha a střední Čechy, Suchomasty dne 26.02.2011.
28. 3. 2011  (diskuse)

Dne 26.2.2011 proběhlo zasedání OVK Praha a střední Čechy s těmito hlavními body (plný text najdete v sekci CVK/OVK a správci skal / Zápisy CVK,OVK nebo přímo zde):

- poděkování za účast a práci na Kotýzu (vyčištěn prostor pod stěnami),

- Branická skála (hrozí odtrh desky v pravé části, jednání s úřady probíhá, OVK prvovýstupy na Branické skále zatím nepovolil, zakreslení zákazových značek na skále, jedná se o správě oblasti),

- informace k ferrátám (budování via ferrat není OVK pro Prahu a Střední Čechy podporováno),

- informace k lezeckému parku Alkazar (OVK potvrzuje svůj nesouhlas s vybudováním lezeckého parku v lomu Alkazar a nadále je preferováno využití klidné oblasti Středokluky, OVK podá žádost o zrušení výběrového řízení),

- informace o cyklostezce Alkazar,

- údržbu jištění zapisovat na web Skalní oblasti,

- informační tabule v oblastech,

- prvovýstupy Hlubočepy.


last update: 28. 3. 2011 9:03:11

Nový správce v Rájci.
22. 3. 2011  (diskuse)

Předseda OVK Tisá Jiří Rosol oznámil, že novým správcem Rájce se stal Gerhard Tschunko. Stávajícímu správci J.Fickovi děkujeme za odvedenou práci a nového přejeme hodně sil a odhodlání.


last update: 22. 3. 2011 10:51:54

Zpřísnění podmínek lezení v PP Tisá.
20. 3. 2011  (diskuse)

V souvislosti se zahájením nové lezecké sezony připomínáme, že v přírodní památce Tisá, která zahrnuje Velké a Malé Tiské stěny, Bürschlické stěny, Hřebenové stěny a Věže za cestou jsou na základě požadavku orgánů státní ochrany přírody zpřísněny podmínky pro lezení následovně:

časový limit zákazu lezení po dešti je stanoven na 24 hodin
platí zákaz používání magnesia na všech cestách všech obtížností
zákaz prvovýstupů bez předchozího souhlasu příslušné oblastní vrcholové komise Tisá.

Jiří Rosol,
předseda OVK Tisá


last update: 20. 3. 2011 6:23:29

Nové sezónní zákazy lezení z důvodů OP
8. 3. 2011  (diskuse)

Zima je na ústupu a od 1. března začaly platit některé další dočasné zákazy lezení, vesměs z důvodů hlízdění chráněného ptactva (mimochodem, dnes už je pomalu třeba chránit i vrabce, jehož populace za posledních 10 let poklesly na desetinu dřívějších počtů), někde pak kvetou kytky apod.

- Zejména se jedná všechny oblasti Českého Švýcarska, kde je lezení každoročně zakázáno vždy od 1.3. do 30.6. (jedná se o tyto oblasti: Hřensko, Jetřichovice, Kyjovské údolí a Brtníky, Na Tokáni, Srbská Kamenice, Všemily, Vysoká Lípa).

- Ve Žďárských vrších jsou pak od 1.3. do 30.6. zavřeny sektory Pivovar, Rybenské perníčky a Zkaměnělý zámek.

- V Českém krasu pak Kotýz (opět od  1.3. do 30.6.).

- V Jizerských horách je od 1.3. do 30.6. pro lezení uzavřen celý rozsáhlý sektor Malý a Velký Štolpich !

- Od 1. února do 30. června jsou pak také zavřeny sektory Josefovské skály, Koberštejn a Pasák na Jesenicku (severní Morava).

- Naopak od 1.3. do konce dubna lze po dva otevřené měsíce lézt na Tolštejně (ostatní sektory Lužických hor).

Ačkoliv dnes v  roklích všude ještě leží sníh,  v květnu a červnu (snad) bude tepleji a bude to lákat. Je dobré si uvědomit, že právě tyto měsíce jsou pro úspěšné vyvedení mladých ptáčat z hnízd kritické!  A proto žádáme lezce, aby tato omezení lezení důsledně respektovali a v tuto dobu opravdu jezdili jinam!


last update: 8. 3. 2011 10:56:47

Pracovní schůzka OVK Labské pískovce a Správy NP České Švýcarsko dne 04.02.2011.
13. 2. 2011  (diskuse)

Cílem schůzky, která byla iniciována ze strany ČHS, bylo navázat osobní kontakt mezi jednotlivými správci oblastí a terénními pracovníky Správy NP, především stráží přírody. Účastníci schůzky si vyměnili svoje zkušenosti a diskutovali problémy týkající se horolezectví v NP (celý text je ve formátu PDF zde.).

1) Zástupci ČHS navrhli umístit informaci o „pravidlech pískovcového lezení“ v terénu NP, u informačních bodů s nástěnými mapami; Správa NP souhlasila a přislíbila vyřešit grafickou úpravu a další podmínky dle zavedeného systému Správy NP

2) Byly diskutovány možnosti přístupu jednotlivých správců oblastí do I. zóny NP (mimo turisticky značené cesty). Správa NP vzala na vědomí požadavek ČHS včetně nabídky na užší spolupráci při kontrole dodržování podmínek daných Návštěvním řádem. Podmínky přístupu, včetně účelu apod. budou dále diskutovány v rámci Správy NP.

3) Správa NP informovala o setkání s dobrovolnými strážci, které se uskuteční v průběhu března 2011 (přesný termín ještě sdělí P. Svoboda). Zástupci ČHS budou na jednání srdečně vítáni.

4) ČHS předloží Správě NP seznam skalních objektů, u kterých navrhuje povolit horolezeckou činnost. Správa NP seznam prověří a bude o návrhu s ČHS diskutovat.

5) Správci oblastí provedou ve spolupráci se strážci revizi přístupových cest ke skalním objektům a jejich proznačení, v případě nutnosti bude provedena obnova značení

6) V případě závažných problémů s horolezeckou veřejností zaznamenaných v terénu NP (porušování Návštěvního řádu NP) budou strážci informovat ČHS prostřednictvím J. Pletichy.




last update: 13. 2. 2011 9:30:28

Aktuální poznámky ke vztahu horolezectví vs. ochrana přírody na území CHKO Český ráj
14. 1. 2011  (diskuse)

Chráněná krajinná oblast Český ráj je nejstarším velkoplošným chráněným územím u nás (vyhl. 1.3.1955). Jejím posláním je uchování a obnova jejího přírodního prostředí, zejména ekosystémů, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin, a zachování typického charakteru krajiny za současného rozvíjení ekologicky optimálního systému využívání krajiny a jejích přírodních zdrojů. V roce 2005 byl Český ráj zahrnut do sítě Geoparků UNESCO.

Podle nařízení vlády č. 508/2002 Sb., kterým se vyhlašuje CHKO Český ráj je podle ust. § 5 odst. 1 písm. f) na celém území oblasti možné provádět horolezectví pouze se souhlasem Správy CHKO. Většina horolezců je sdružena v Českém horolezeckém svazu (event. U.I.A.A.), který pravidelně pro svoje členy žádá o udělení souhlasu. Souhlas Správy je pak závazný pro všechny členy ČHS (resp. U.I.A.A.) a obsahuje i podmínky, které jsou lezci povinni dodržovat.

Jarda Mizera a Petr Kořínek, odborní pracovníci CHKO Český ráj, formulovali řadu aktuálních otázek a hned na ně z pohledu Správy CHKO Český ráj odpovídají:

Proč je lezení ve většině oblastí Českého ráje možné pouze od 1.4. do 31.10?

V některých oblastech je lezení umožněno až od 1.7. Proč?


Proč je výjimka pro lezení krátkodobá a není udělována například na 10 let jako v jiných oblastech?


Proč je někde zakázáno dělání prvovýstupů?

Bude docházet k uzavírání olezených cest?

Proč se nesmí používat chemické prostředky (magnézium a pod.)?


Proč se nesmí lézt TR - „rybařit“?


Proč se nesmějí dojišťovat cesty?


Jak je to s přístupem ke skalám?


Kdo smí lézt v Českém ráji?


Kvůli jakým zvláště chráněným druhům je také omezováno lezení?


Proč není z důvodu hnízdění uzavřena jenom dotyčná cesta s hnízdem, ale je uzavírána celá oblast (event. sektor)?

Dojde v budoucnu k povolení lezení pro širokou veřejnost?


Jakým způsobem S CHKO kontroluje dodržování podmínek souhlasu s horolezectvím?


Jaké nástroje má S CHKO k dispozici pro řešení nedodržení podmínek?


Jak je to s horolezci, kteří nejsou sdruženi v U.I.A.A. nebo v ČHS na území CHKO Český ráj?


Jak je to s výcvikem nováčků na území CHO český ráj?

Celý text najdete buď na www.hruboskalsko.cz nebo si ho jako PDF stáhněte z tohoto linku.


last update: 14. 1. 2011 11:10:08

Sezónní uzávěry skal od 1.ledna 2011.
4. 1. 2011  (diskuse)

Upozorňujeme, že z důvodů ochrany přírody jsou od 1. ledna 2011 opět pro lezení dočasně uzavřeny tyto sektory:

Pravý břeh Labe - Růžové hřebeny a údolí Suché Kamenice (pravý břeh Labského údolí, POZOR - letošní novinka !!!),
Bílá skála 
(Žďárských vrchy),
Šanův kout v Srbsku,
Stěna pod křízem a přilehlé sektory ve Svatém Jánu pod Skalou,
Beškov, Planý důl Vlhošť a Stříbrný vrch v Dubských skalách,
Martinka a Obří kámen na Pálavě,
Skály u Chlumu u Rakovníka,
Dehetická skála, Skály u Žďáru u Rokycan, Světovina a Loupensko v západních Čechách.

Uzávěru jsou individuální, někde do konce dobna, jinde do konce června. Přesný termíny OD-DO najdete zde.


last update: 4. 1. 2011 17:34:15

Upřesnění podmínek pro prvovýstupy na Panteonu a Suchých skalách (Severní oblasti Českého ráje). (3.vydání)
14. 10. 2009  (diskuse)

V souvislosti s aktivitami Ondry Běhala na Panteonu a následnými diskusemi jsme, na základě upozornění Petra Hejtmánka na staré usnesení příslušné OVK pro Lužické a Jizerské hory č. (Zápis 1/87), opravili na SO podmínky pro provýstupce na Panteonu a Suchých skalách.

Na Panteonu a Suchých skalách tedy platí, že prvovýstupy jak na masívy, tak i na věže, musejí být předem (!) konzultovány se správcem skal. Na rozdíl třeba od Tisé, kde je problém s OP, se zde jedná o ochranu před natloukáním nesmyslných cest.

A když už je řeč o Panteonu a Suškách, jen připomínáme, že zde platí absolutní zákaz lezení s magnesiem! Tak to prosím respektujte.

12.10.2009 : V sekci CVK, OVK v modulu Zápisy z jednání OVKček je nyní vystaven i fragment Zápisu OVK z roku 1987, kde se toto omezení prvovýstupů vyhlašuje.

14.10.2009 : Zápis OVK z roku 1987 je již vystaven v plném znění. Kvalita není sice úplně super, ale přelouskat se to dá.


last update: 14. 10. 2009 12:50:29

Zápis z jednání OVK Jižní Morava ze dne 14.8.2009
28. 8. 2009  (diskuse)

OVK upřesňuje a stanovuje podmínky pro lezení v lokalitě NPR Děvín – Kotel- Soutěska  - Martinka a Obří kámen   takto:
- prvovýstupy s osazováním trvalého fixního jištění bez souhlasu OVK  jsou zakázány
- stávající havarijní fixní jištění bude zástupci OVK postupně vyměněno za nové, tato výměna bude prováděna průběžně.
- správcem skal byl jmenován T. Fiala – kontakt :  tfiala@agropol.info

OVK upřesňuje a stanovuje podmínky pro lezení v lokalitě  NPR Děvín – Kotel- Soutěska  - Trůn takto :
- prvovýstupy s osazováním trvalého fixního jištění bez souhlasu OVK jsou zakázány
- správcem skal byl jmenován  T. Fiala– kontakt :  tfiala@agropol.info
- značky na skalách zakazující lezení nebudou o sobotách a nedělích v  termínu 1.9.- 31.10.2009 platné.

Vzhledem k tomu, že lezení v lokalitě Trůnu je povoleno pouze do konce října 2009 , nebudou v této oblasti vyměňovány stávající fixní jištění. Lezci by měli přistupovat k cestám v této lokalitě maximálně zodpovědně a pro zvýšení vlastní bezpečnosti zde používat  vlastní vyjímatelné jistící pomůcky (smyčky, vklíněnce,frendy atd.). Lezení je zde povoleno v  režimu „na zkoušku“ , kdy správa CHKO po uplynutí této doby vyhodnotí naše působení v této lokalitě a bude se uvažovat o prodloužení povolení  nebo o dalším omezení našeho lezení v této lokalitě. Při prodloužení platnosti této vyjímky na delší časové období budou fixní jištění postupně vyměňovány.  Stávající značky na skalách označující zákaz lezení budou ,vzhledem ke krátkému časovému povolení lezení, ponechány .

Každý lezec je povinen dodržovat a řídit se při návštěvě výše   popsaných lokalit rozhodnutím Minsterstva životního prostředí ze dne 14.7.2009. Upozorňujeme všechny lezce na nutnost používání vlastních vyjímatelných jištění   v těchto lokalitách jako doplňku stávajících fixních jištění. S přihlédnutím  ke kvalitě skály ( lokálně velmi špatná) nelze nahradit všechny jisticí body novými  v odpovídající  kvalitě. 

Vzhledem k velmi dobrým vztahům se správou CHKO Pálava žádáme všechny lezce o dodržování všech stanovených podmínek ohledně lezení na  území CHKO  Pálava. Tyto podmínky jsou výsledkem náročných jednání a hledání kompromisu mezi zájmem  nás lezců o lezení v těchto lokalitách a požadavky příslušné správy CHKO na zachování přírody v těchto lokalitách v pokud možno nezměněném stavu.

Zapsal 14.8.2009 Pavel Weisser
 


last update: 28. 8. 2009 13:07:40




  Aktuální krátkodobá omezení lezení
Přehled aktuálně platných omezení lezení na území ČR, název sektoru obsahuje link na popis sektoru v sekci Skalní oblasti ČR, kliknutím na link "detaily" dostanete výpis aktuálně zakázaných cest, název cesty je zase jako link na popis cesty v sekci Skalní oblasti ČR.
# region oblast sektor zavřených
cest
1 Labské pískovce Labské údolí Labské údolí - levý břeh 1 detaily
2 Labské pískovce Labské údolí Labské údolí - pravý břeh 31 detaily
3 Labské pískovce Saské Švýcarsko (Německo) Affensteine 29 detaily
4 Labské pískovce Saské Švýcarsko (Německo) Bielatal 152 detaily
5 Labské pískovce Saské Švýcarsko (Německo) Brand 87 detaily
6 Labské pískovce Saské Švýcarsko (Německo) Gebiet der Steine 51 detaily
7 Labské pískovce Saské Švýcarsko (Německo) Großer Zschand 248 detaily
8 Labské pískovce Saské Švýcarsko (Německo) Kleiner Zschand 31 detaily
9 Labské pískovce Saské Švýcarsko (Německo) Rathen 46 detaily
10 Labské pískovce Saské Švýcarsko (Německo) Schmilka 120 detaily
11 Labské pískovce Saské Švýcarsko (Německo) Schrammsteine 203 detaily
12 Labské pískovce Saské Švýcarsko (Německo) Wehlen 10 detaily
13 Labské pískovce Saské Švýcarsko (Německo) Wildensteiner Gebiet 215 detaily
14 Labské pískovce České Švýcarsko (mimo NPČŠ) Srbská Kamenice, Všemily 35 detaily
Ochrana přírody ve skalních oblastech ČR

  • Podpora výměny informací mezi orgány státní ochrany přírody a širokou horolezeckou veřejností k problematice ochrany přírody ve skalních oblastech České republiky.

  •  Databáze
    1260aktuálních omezení
    72sezónních omezení
    43zákazů z důvodů OP

    Potřebujete-li něco opravit
    nebo poradit, ozvěte se na
    zstrnad@netsystemas.com


    Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



    © Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
    Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.