Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Labské pískovce
 oblast  Labské údolí
 sektor  Labské údolí - pravý břeh
 podsektor
 ŠOULEND
Ukaž fotky skal podsektoru
rank sektoru: počet cest: výška skal: hornina: klasifikace:
196 Pískovec Písk.Sasko
skála
bez
omezení
s časovým
omezením
celoroční
zákaz
zákaz
lezení
cest
BRUT - M 17
1 VĚŽ RUDOLFA HANKEHO 8
1 KAPLIČKA - M 3
1 DOLNÍ JESKYNNÍ VĚŽ 14
MÚZA - M 6
1 VARTA - M 7
1 EL PASO - M 13
1 HORNÍ JESKYNNÍ VĚŽ 14
3 KORUNA JESKYNĚ 18
1 TAJEMSTVÍ - M 9
MEDVĚDÍ STĚNA - M 10
VLNA - M 6
NASTĚNKA 3
ŠPANĚLSKÁ VESNICE - M 11
1 KONEC SVĚTA - M (NEZNÁMÝ MASIV) 6
HUDBA PRAHA - M 4
ZAJÍC - M 10
1 HŘÍBEČEK - M 14
2 MALÁ RŮŽOVÁ - M 12
CROSS - M 2
KÁMEN - M 2
MIKROSPÁNEK 2
PRALES BOUBÍN 3
SVAZEK 2
Novou skálu do tohoto podsektoru můžete přidat po přihlášení se do SO.
Článek k sektoru:
Labské pískovce - vybrané stěny z roku 1993.
Z propadliště času se podařilo vydolovat archivní kopii dnes již neexistujícího webu, jehož podkladem byl tiskem vydaný průvodce LAŠTOVIČKA Petr st., SLAVÍK Jiří, NOVÁK Jiří, PLESKOTOVÁ Zdenka, ARNOLD Bernd (1993): Labské pískovce - vybrané stěny.
 
Z dnešního pohledu to má již jen historickou cenu, za těch 29 let ve stěnách vznikly desítky dalších cest a topa stěn již nemusí být tak jasná, jako kdysi (jestlliže tam v roce 1993 bylo pět kruhů, dnes jich tam klidně může být i dvacet a pak se v tom čert vyznej).

zapsáno: 17.9.2022

Článek k sektoru:
Nový modul: "Domácí příprava na lezení v Labáku".
Pro velký úspěch modulu "Domácí příprava na lezení v Saském Švycarsku" jsme přidali i jeho klon pro Labák, tj. pravý a levý břeh Labe.

Najdete ho na HomePage v pravém sloupci nahoře a pak i u oblasti Labské údolí v databázi.



Obr.: Jindřich Hudeček při prvovýstupu údolní stěnou Růžové věže cestou Bílá oblaka - Xb., foto Karel Vlček dne 23.8.1988

PS:
Když si to tak proklikávám, tak jen potvrzuji, že krása se super jištěním začíná až někde okolo IXa, takže si zde užijí spíše "velcí kluci", ale my oldies si užijeme tak jedině strach.
zapsáno: 9.8.2022

Článek k sektoru:
Letošní sezóna hnízdění ptactva ve skalách (téměř všude) skončila.
S výjimkou sektoru Růžové hřebeny na pravém břehu Labe (od Růžového pilíře po Golema, kde je dočasná uzavírka prodloužena do 31.7.2022) letošní období hnízdění ptáků ve skalách, a s tím související krátkodobá omezení lezení, k poslednímu červnu skončilo.

zapsáno: 30.6.2022

Článek k sektoru:
Podmínky pro povolování nových prvovýstupů ve vybraných sektorech Labského údolí
Na žádost správců skal Labského údolí vystavujeme aktualizovanou a ucelenou verzi podmínek pro prvovýstupy na levém i pravém břehu Labe.
zapsáno: 6.6.2022

Článek k sektoru:
Aktuální situace uzavírek pro horolezce z důvodů hnízdění.
Aktuální situaci o uzavírkách pro horolezce kvůli hnízdění najdete v PDF vlevo. V terénu už je většina lokalit uzavřená a označená páskami. Vše bude postupně aktualizováno dle situace v terénu. Pokud se z nějakého důvodu hnízdění nepovede, bude oblast uzávěry opět zpřístupněna.
 
V PDF je i mapa z oblasti Modřínu v Tisé, kde je informace pro boulderisty. Značení v terénu se zlepšilo, aby nedocházelo k nedorozumění.
zapsáno: 9.3.2022

Článek k sektoru:
NPR Kaňon Labe - mapa oblasti s vyznačenými sezónními omezeními
Drtivá většina skal na pravém břehu Labe leží uvnitř NPR Kaňon Labe a NPČŠ před časem vydal časové úzávěry lezení s mapovými přílohami, které pro některé lezce nebyly úplně názorné.

Proto Zbyněk Homola, správce skal v sektorech pravého břehu Labe, připravil názornou mapu oblasti, kde jsou přesně vyznačeny hranice mezi skupinami skal, které se mohou lézt celoročně a které jsou sezónně pro lezení uzavřeny:



Obr.: Toto je jen zmenšený náhled, detailní mapu v tiskovém rozlišení ve formátu PDF dostanete, když na tento náhled kliknete.

Je potřeba dát pozor na to, že hranice červená / zelená na mapě se na SO nekryjí přesně s hranicemi podsektorů. Názvy časově omezených skál jsou oranžové, ostatní zelené (červenou používáme pro trvale zakázané skály).
zapsáno: 15.1.2022

Článek k sektoru:
Zrušení autorství prvovýstupů na pravém břehu Labe.
Jistá skupina českých lezců odmítá posílat protokoly, celkově ignoruje jakákoliv pravidla a zásadně negativně se staví k jakémukoli zaznamenávání prvovýstupů. Žijí ve vlastním přesvědčení o své absolutní svobodě a že tím ohrožují samo lezení v oblasti, je jim úplně jedno.

U řady prvovýstupů na pravém břehu Labe proto bylo zrušeno autorství cest a cesty byly dány k dispozici k přelezení, oklasifikování a zapsání autorství, úpravy jištění jsou povoleny. Tento postup je sice trochu nezvyklý, ale pořád lepší, než to vytloukat a škodit skále.

Příklady: Na Výsluní / Bloková stěna, Suchá Kamenice/ Severní terasa, Sanace / Zelený agent, Šoulend/ Kuchyňský kout nebo Ostroh skříně/ Italská stěna
zapsáno: 5.1.2022

Článek k sektoru:
Oznámení správců oblasti Pravý a Levý břeh v Labském údolí.
Jelikož dochází k překotnému rozdělávání projektů a s tím spojené vykrádání směrů jsme nuceni s okamžitou platností (02.08.2021) rozšířit seznam skalních sektorů v oblastech Labského údolí, s povinností prvovýstupců žádat o schválení zamýšleného projektu.
 
Doplněné sektory Pravý břeh
Na výsluní, Suchá Kamenice, Sanace, Šoulend, Belveder, Nad přívozem, Centrální část, Ostroh Španělské stěny, Katedrální stěny, Naděje, Krkavčí ostroh, U bivaku, Na konci světa, Ostroh Skříně, Metropole, Ostroh Duhové věže, Růžová vřesina, U Josefovy hlavy, Podskalí, Růžové stěny, Růžová vyhlídka 
 
Doplněné sektory Levý břeh:
Čertův roh, Levá Čirta, Pravá Čirta, U Zloděje a Atlantidy, Ostroh Východního rohu,  Ostroh Jeptišky,  Ostroh Gilotiny,  Mordor,  Nad Koňákem,  Ostroh Labské panny,  Nad Švýcarkou,  U Žlebské jehly, U hranic
 
Rozdělané projekty v těchto doplněných sektorech prvovýstupci nahlásí do konce srpna 2021 správcům oblasti. Doplněná pravidla najdete klimnutím na ikonu PDF výše nebo zde.
 
Správci oblastí: 
Zbyněk Homola a Richard Litochleb
zapsáno: 4.8.2021

Článek k sektoru:
Labské údolí - pravý břeh (2021)

  Na úřední desce Národního parku České Švýcarsko se objevilo Opatření obecné povahy s platností od 1.1.2021 (takže už to platí). Úplný text a mapovou přílohu si můžete stáhnout a studovat po kliknutí na PDF ikony vlevo.

Důležité body:

a) Prvovýstupy nejsou povoleny na těchto skalách:

Belveder: Sarajevská stěna, Belveder, Nad Přívozem: Pod Drnem, Mešita, Medvěd, Majdaléna, Hlídač, Strážce Dolního Žlebu, Verdonek, Centrum: Ledová stěna, Hektor, Trůn, Zrcadlo, Baldachýn, Velká bašta, Malá bašta, Katedrální stěny: Metalistická stěna, Krkavčí ostroh: Klárka, Na Konci světa: Rolling Stone, Ostroh Skříně: Vojtěch, Skříň, Metropole: Prezident, Ostroh Duhové věže: Želva, Duhová věž, Mrňous, Mlok, Růžová vřesina: Růžová palice, U Josefovy hlavy: Karlova stěna, Růžové stěny: Růžový pilíř, Rodná hrouda

b) Na tyto skály bude o zamýšlených prvovýstupech min. 30 dní předem informována Správa NP, která může prvovýstup zakázat z důvodu ochrany přírody nebo stanovit podmínky (viz § 66 ZOPK):

Admirál, Duhová stěna, Josefova hlava, Jižní Tyršova věž - jižní, Tyršova věž - severní, Karlova stěna, Klášter, Kormidelník, Letní rezidence, Maják, Minaret, Planeta, Pražská stěna, Růžová věž, Skleněný vrch, Španělská stěna, Španělská bota, Titanik, 
Vezír

Poznámka: zároveň stále platí, že o každý prvovýstup se musí vždy a předem žádat správce skal (viz. článek).
 
c) Změnila se i zonace zelených a červených ploch:



d) Platnost Opatření je až do roku 2030(!). 

Na závěr bych jen poznamenal, že v dokumentu jsou i tyto věty (str.5 dole): "Cílem Správy NP je postupně omezit tvorbu nových cest na minimum. Tento dlouhodobý cíl je výsledkem jednání Správy NP a Českého horolezeckého svazu.".  ... tak si to přeberte, jak umíte.

Poznámka: obsah Opatření zatím není promítnut do databáze na SO, bude třeba na to připravit datové struktury a pak to naplnit, což zase není práce na deset minut.  Jak to bude, dáme vědět.
zapsáno: 12.1.2021

Článek k sektoru:
Nový správce skal na pravém břehu Labského údolí (2. vydání)
Správcem je Zbyněk Homola, kontakt: zbynek.homola@rockempire.cz.

Z důvodu ubývání logických linií, překotného otvíráních nových masivů a vytváření nesmyslných variant a linií na Pravém a Levém břehu v Labském údolí správci Pravého a Levého břehu v Labském údolí stanovili nové podmínky pro dělání nových cest. 
 
Na skalních objektech v podsektorech: Belveder, Nad přívozem, Centrální část, Ostroh Španělské stěny, Katedrální stěny, Naděje, Krkavčí ostroh, U bivaku , Na konci světa, Ostroh Skříně, Metropole, Ostroh Duhové věže, U Josefovy hlavy a Růžové stěny platí zákaz prvovýstupů bez předchozího schválení správcem oblasti.

Žádost o prvovýstup bude správce přijímat pouze e.mailem a musí obsahovat: název podsektoru,  název objektu a foto s vyznačenou plánovanou linii. Prvovýstupci zpětně zašlou žádosti i na již rozdělané projekty nebo povolené pro nový přehled .
 
Upřesnění:
 
1. Povinnost písemně nahlásit zamyšlený prvovýstup s spolu s fotodokumentací platí od 15.8.2020.
 
2. Nejpozději do 15.9.2020  zašle prvovýstupce seznam již rozdělaných a již povolených projektů (to znamená, kde je již navrtané jištění).
 
3. Každý prvovýstupce může mít nahlášeno maximálně 5  projektů ke schválení. Po každém dokončení a uznání prvovýstupu, si může zadat nový projekt.
 
4. Prvovýstupce má 1 rok od schválení projektu na zahájení prvovýstupu. Po uplynutí této doby bude žádost považována za neplatnou a projekt bude volný.
 
5. Roční doba na zahájení projektu je započítána do termínu  5 let, které jsou určeny na dodělání cesty. Po uplynutí 5 let od schválení žádosti je projekt volný.
 
6. Správce oblasti má lhůtu 60 dnů na schválení projektu.
 
7. Bez povolení správce oblasti není možné otevírat nové věže a masivy. Každý nový masiv/věž se nafotí, udá se výška objektu a jeho přesná poloha. Správce oblasti má 60 dnů na schválení masivu/věže. V případě, že bude nutné schválení konzultovat s CHKO, může se doba schvalování prodloužit dle potřeby.
 
8. Pokud bude udělána cesta, otevřena nová věž nebo masiv, bez předchozího schválení, budou prvovýstupci vyzváni k odstranění jistících bodů a uvedení skály do co možná nejlepšího původního stavu. Na odstranění jištění mají prvovýstupci lhůtu 60 dnů. Dokud nebude jištění odstraněno a skála uvedena do vyhovujícího stavu, budou všechny nové cesty udělané v této lhůtě zrušeny. Pokud nebude jištění do určené lhůty 60 dnů odstraněno prvovýstupci, bude odstraněno správcem. Za neuposlechnutí rozhodnutí budou mít dotčení lezci zákaz dělání nových cest v Labském údolí na dobu 5 let. Při zjištění závažných prohřešků, jako je např. sekání chytů, může být zákaz udělen doživotně.
 
9. Každý nový prvovýstup na masiv musí být pod vrcholem ukončen slaňovacím kruhem (je doporučeno osadit slaňovací kruh ocelovou spojkou, např. ocelová karabina nebo tzv.mailon)
 
10. Prvovýstupce je povinen používat k zajištění cest pouze jištění schválené ČHS které odpovídá požadavkům dané oblasti


Případné dotazy posílejte přímo správci!
 
Jan Pleticha
předseda OVK Labské pískovce
zapsáno: 14.8.2020


Tento sektor lze stáhnout
do mobilní aplikace SO!



Prvovýstupy
  • U 23 skal podsektoru jsou prvovýstupy podmíněny předchozím souhlasem OVK.
  • Ochrana přírody
    MG
    ZAKÁZANÉ (zákaz od OP)
    Orgány OP
    nespecifikován, ,
    Dokumenty OP
    Labské údolí - pravý břeh: OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY Správy Národního parku České Švýcarsko o vyhrazení míst k provozování horolezectví v NP - mapa, (1. 1. 2021 Národní park České Švýcarsko + CHKO Labské pískovce)
    Labské údolí - pravý břeh: OPATŘENÍ OBECNÉ POVAHY Správy Národního parku České Švýcarsko o vyhrazení míst k provozování horolezectví v NP, (1. 1. 2021 Národní park České Švýcarsko + CHKO Labské pískovce)
    Průvodce sektoru

    Jörg Andreas  (2019): KLETTERFÜHRER ELBTAL - PRŮVODCE LABSKÉ ÚDOLÍ

    Chocholoušek Jiří, Nehasil Vladislav  (2015): Labské údolí - Pravý břeh

    ČERNÝ Pavel  (2010): Labské údolí

    Albrecht KITTLER  (2009): Kletterführer Böhmische Schweiz: ELBTAL

    Pavel ČERNÝ  (2005): HOROLEZECKÝ PRŮVODCE LABSKÉ ÚDOLÍ A BĚLÁ

    Pavel ČERNÝ, L. KAVÁN, P. LAŠTOVIČKA ml., Rostislav ŠTEFÁNEK  (2001): Labské údolí a Bělá

    Rostislav ŠTEFÁNEK a kol.  (1998): Labské údolí

    Pádlo WERDERMANN  (1993): Böhmischer sandstein

    LAŠTOVIČKA Petr st., SLAVÍK Jiří, NOVÁK Jiří, PLESKOTOVÁ Zdenka, ARNOLD Bernd  (1993): Labské pískovce - vybrané stěny

    Richard LITOCHLEB, Petr LAŠTOVIČKA ml., Petr LAŠTOVIČKA st., František HOCHWALDER  (1991): Labské údolí - věže a masívy - PRAVÝ BŘEH

    Petr Laštovička, Miroslav Michlík, Pavel Weingartl, Julius Řezníček  (1985): Horolezecký průvodce MASIVY - Labské údolí, Hřensko, Vysoká lípa, Jetřichovice

    Vladimír SLOUKA a kol.  (1980): Pískovcové skály v Čechách - díl 2 - Severní Čechy

    Dietmar HEINICKE a kol.  (1979): Kletterführer Elbsansteingebirge Böhmische Schweiz

    Rostislav SEDLISKÝ, Petr LAŠTOVIČKA, Pavel a Zdeněk WEINGARTL  (1978): Dodatek horolezeckého průvodce LABSKÉ ÚDOLÍ, VĚŽE A MASIVY

    Dieter Lehmann, Sigurd Kasischke, Herbert Mayer  (1966): Kletterfuhrer Sandstein Felsen ČSSR

    (1965): Kletterführer Elbsandstein Gebirge I

    Miroslav JEDLIČKA  (1961): Pískovcové skalní oblasti v Čechách

    RUDOLF FEHRMANN  (1913): Der Bergsteiger in der Sächsische Schweiz - dodatky


    Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



    © Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
    Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.