Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Český ráj
 oblast  Severní oblasti Českého Ráje
 sektor  Suché skály
 skála:  SOKOLÍ VĚŽ
cesta:
SOKOLÍ STĚNA
popis: VIII (JPK), 1966, Václav Tůma(1) stř. Rudolf Crha stř. Jaroslav Marek. Cesta vede ve své spodní části velkou plotnou (VIIb). Středem J stěny pilíře podél trhliny a stěnou k 1. kruhu. Stěnou šikmo vlevo vzhůru na malý balkónek (hodiny), hranou (smyčky) a vpravo stěnkou ke 2. kruhu. Pilířkem přes skobu doprava na travnaté stupně a do kouta. Koutovou spárou asi 3 m vzhůru (jištění), překrok do Z stěny a jí ke 3. kruhu. Do spáry a jí (4. kruh) na vrchol.
7/7+ (UIAA), VIIIb (saská), 6b+ (francouzská)
Rudolf Crha Jaroslav Marek Václav Tůma(1)

Rudolf Crha

Jaroslav Marek

Václav Tůma(1)
poznámka: Obvykle se leze jen dolní část, tzv. "Velká plotna" (VIIb), která končí u 2.kruhu, od kterého se slaní. Nad 2.kruhem dost lámavý terén a vrcholová část je pak o dva řády těžší než spodek. K ZAJIŠTĚNÍ JE TŘEBA BEZPEČNĚ OVLÁDAT SMYČKOVACÍ TECHNIKU!!!
označení: 25
foto: oblast: Severní oblasti Českého Ráje, sektor: Suché skály, skála: SOKOLÍ VĚŽ, cesta: SOKOLÍ STĚNA
Obr.1: Tzv. "Velká plotna", spodní část cesty Sokolí stěna (Sokolí věž, Suché skály, foto: Z.Strnad, 9.2009), vloženo: 2009


oblast: Severní oblasti Českého Ráje, sektor: Suché skály, skála: SOKOLÍ VĚŽ, cesta: SOKOLÍ STĚNA
Obr.2: Obr.1: Tzv. "Velká plotna", spodní část cesty Sokolí stěna (Sokolí věž, Suché skály, foto: Z.Strnad, 9.2009), , Zdeněk Strnad vloženo: 2009


Co všechno zde u cesty mohu udělat?
     
     
Na tmavá tlačítka musíte být přihlášeni.


 Článek
 k cestě:
"Velká plotna" na Suchých skalách doiištěna nebude!
Nejprve si připomeňme, že tzv. "Velká plotna" je dolní část cesty Sokolí stěna na Sokolí věž. Nastupuje se středem J stěny pilíře podél trhliny a stěnou k 1. kruhu. Stěnou šikmo vlevo vzhůru na malý balkónek (velké hodiny), hranou (smyčky) a vpravo stěnkou ke 2. kruhu. Až sem je to zhruba 30 metrů, klasifikace VIIb Jednotné pískovcové klasifikace (JPK), resp. cca VIIc saských. Dále se obvykle neleze a slaní se dolů.

Originální cesta pokračuje dále pilířkem přes skobu doprava na travnaté stupně a do kouta. Koutovou spárou asi 3 m vzhůru (jištění), překrok do Z stěny a jí ke 3. kruhu. Do spáry a jí (4. kruh) na vrchol. Okolo posledních dvou kruhů je to výrazně těžší, psané je to za VIII JPK, resp. VIIIb saských.



Obr.1: Dva kruhy na Velké plotně (Sokolí věž, Suché skály).

Jde o velmi populární cestu v lehce ukloněné plotně, která na první pohled vypadá celkem lehce, a tak se ji snaží vylézt kde kdo, často bez základních dovedností založit smyčku nebo nalézt a provázat hodiny (tím mám na mysli zejména překližkáře, kteří zde mají šanci použít pouze jedno preso do 1.kruhu... a uznávám, že na 30 metrů je to docela málo) .

Kritických míst je několik. První je nástupová spárka, která se vlastně leze na boční odšlapy, jako jištění jsou jen tři malé uzlíky a kdo je nemá nebo je neumí zasadit, tak má docela problém. Faktem je, že právě z ní už vypadla řada lidí, některé úrazy byly velmi vážné a v poslední době minimálně jeden byl fatální. Navíc spodek plotny bývá často vlhký nebo mokrý, to se pak noha smekne, ani nevíš jak.

Druhé blbé místo je těsně pod 1.kruhem, odlézá se z malé poličky (tam se dají dát dva dobré protisměrné uzly nebo ufóni, předpokladem pochopitelně je, že materiál máš a umíš ho použít) po již dost ošlapaných ploškách a i přítomní ostřílení borci přiznali, že cvaknutí kruhu je docela "na játra".

Třetí problém mají ti, kteří po odlezu od 1. kruhu nenajdou hodiny na vlevo hraně (asi tak 8 metrů nad kruhem). Řada tvz. borců nekouká vlevo vpravo, valí to přímo nahoru a najednou koukají, že jim zase hrozí podlaha. Jeden by nevěřil, ale je to tak ...

Nad hodinami se v původním popisu cesty uvádí smyčky, ale ono jich tam moc není. Vlevo za hranou býval asi 2 m vysoký odštěp, kde se dávala lanovice, ale ten před lety spadl ( ... a borec, co letěl s ním, to taky nepřežil). A ani dolez ke 2.kruhu dnes není úplně zadarmo, bývaly tam malé ostré lištičky, dnes už tam nejsou a to co tam zbylo někomu nemusí stačit.

Po několika úrazech proto byla koncem léta 2018 otevřena otázka, zda by se Velká plotna neměla dojistit.

Během podzimních měsíců se v místní lezecké komunitě o věci diskutovalo a přes emaily nebo web se sbíraly názory jednotlivých lezců s tím, že o případném dojištění Velké plotny se rozhodne na podzimním zasedání OVK pro Lužické a Jizerské hory.

A stalo se, na zasedání OVK dne 8.12:2018 přítomní členové hlasováním rozhodli, že Velká plotna se nijak dojišťovat nebude a neprošel ani návrh, aby se 1.kruh posunul níže tak, aby se dal cvaknout z malé poličky pod ním (přesná čísla o hlasování budou v Zápise).

Před hlasováním proběhla rozsáhlá diskuse. Začínala konstatováním, že předem sesbírané názory z lezecké veřejnosti jsou jasně proti jakémukoliv dojišťování (poměr hlasů je zhruba 7 hlasů  proti dojištění ku 1 hlasu pro dojištění (přesná čísla zase budou v Zápise).

Za skupinu "odpíračů" vystoupily místní lezecké autority jako Petr "Špek" SlaninaOndřej 'Plagát' Sojka nebo Jiří 'Doudleba' Doubrava, kteří "unisono" jakékoliv podobné dojišťování odmítli s tím, že Sušky je třeba uchovat jako klasickou pískovcovou oblast s dodržováním Pravidel a místních tradic.

Zazněly věty typu "kdo na to nemá, ať tam neleze", "každý si musí zvážit sám, zda na to má", "lezení je z principu nebezpečný sport, s tím musí každý počítat" nebo "přece nemůžeme zničit Velkou plotnu přidanými borháky, to už by pak nebyla Velká plotna, ale nějaký Kindergarden". Za souhlasného mručení pak mistr Špek nechal nahlédnout do svého nitra: "... já na některé cesty zraju i několik let, ale když to pak vylezu, tak si to pamatuji celý život a o to tento rozměr lezení bychom dojišťováním přišli".

Správce Sušek Jan Kusko se naopak snažil dojištění Velké plotny prosadit, jeho expresivní vystoupení lze shrnout do jediné věty: "... kdybyste tam toho kluka pod skálou viděli, tak byste tady mluvili jinak". 

Po hlasování se dohodlo, že na nebezpečnost této cesty se znovu všemožně upozorní, k nástupu by se dokonce měla dát i nějaká cedulka, ale jak by to mělo v reálu vypadat, zatím nikdo nevěděl.

Zároveň s tím se probraly i některé další místní problémy. OVK znovu důrazně upozorňuje na povinnost prvovýstupců konzultovat nové cesty se správcem skal předem (jeho telefon je na boudě pod Hlavní věží, to aby se nikdo nemohl vymlouvat) a znovu opakuje, že zde platí absolutní zákaz používání MG.

Zdeněk Strnad
zapsáno: 9.12.2018

 Článek
 k cestě:
Dojištění Velké plotny na Suškách?
Po loňském úrazu se opět objevil návrh na dodání fixního jištění pod kruh Velké plotny (první délka Sokolí stěny). Není to poprvé, co se na tomto úseku přihodil vážný úraz, včetně smrtelného a není to ostatně ani poprvé, co se o možném přidání jištění debatuje. Situací by se měla OVK zabývat na svém podzimním zasedání a v souvislosti s tím bych chtěl tlumočit výzvu předsedy OVK Romana Živného.

Prosíme vás tedy, máte-li na věc nějaký názor, věnujte tomu pár vteřin a ozvěte se v diskusi k textu. Předpokládám, že vy, kdo jste cestu lezli, budete schopni odpovědně zhodnotit případnou možnost přidání kruhu/borháku na základě vlastní zkušenosti a znalosti současných možností zajištění a prostředků k tomu využitelných. Máte-li tedy zájem vyjádřit svůj názor a tím se podílet na řešení, dejte vědět, zda jste pro dojištění (a případně v jaké podobě) či proti dojištění. Stručné zdůvodnění názoru je pochopitelně vítané.

Jiří Hušek ml.
zapsáno: 22.7.2018

Virtuální vrcholová kniha - záznamy o přelezech cesty z Lezeckých deníků
datum lezec styl poznámka
6.9.2023 privátní záznam
1.7.2023 privátní záznam
14.6.2022 privátní záznam
22.5.2022 privátní záznam
21.5.2022 privátní záznam
22.10.2020 _Tom Jen Velká plotna
4.10.2020 privátní záznam
8.9.2019 privátní záznam
2018 privátní záznam
16.7.2015 privátní záznam
11.7.2015 privátní záznam
15.5.2015 privátní záznam
19.9.2014 privátní záznam
22.7.2012 Jiřik
15.7.2012 privátní záznam
24.6.2012 sason TR
26.5.2012 sason PP
5.5.2012 atmat OS
22.3.2012 privátní záznam
26.7.2011 privátní záznam
1984 privátní záznam
Poznámka:
Abyste si mohli zapsat svůj přelez cesty, tak musíte mít založen svůj Lezecký deník, všechny potřebné informace najdete v sekci Lezecké deníky. Jestliže máte svůj LD otevřen, pak se vám pod každou cestou ukáže formulář pro zapsání přelezu. Je dobré vědět, že přelezy lze dopisovat i zpětně a i s neúplným datumem, třeba jen rokem přelezu.
Aktuální omezení

Zákaz lezení
od 29. 3. 2024 do 30. 6. 2024
Poznámky k cestě
  • V roku 1985 alebo 86 sme boli na sústredení na Sedmihorkách a samozrejme aj na Suškách. Sú tam veľmi pekné cesty na niektoré ešte aj po rokoch rád spomínam (Slunovrat, Malá plotna, Přátelska ). A tu sa zrodil jeden príbeh o jednom výstupe cez Velkú plotnu. S kamarátom sme chceli preljesť Veľkú plotnu tak po prvý kruh to šlo celkom dobre, ale asi dva metre nad kruhom to bolo dosť hladké a len spadnúť a spadnúť. S Martinom sme sa naťahovali, že bývali kamarát a podobne a tak vyhlásil, že keď to preleziem tak mi mesiac nepovie bývali kamarát. A podarilo sa. Stena pustila mierne vprav a hore ku 2 kruhu sme prišli s prava. Z ľavej strany lezli  nejaky chalani a pamätám si tie slova ktoré nám vtedy jeden z nich povedal. " Viš vono se to leze víc při hrane, ale ja sem se na vas dival šlo vam to tak sem vas nechal a muzete byt radi udelali jste si heskej prvovýstup. Ste dobŕi. A ja sa skoro tam posral.

    Ale keď sa stretnem s Martinom dnes ma 61 rokov (prekonal rakovinu linfatických uzlín ) a ja 52 vždy na to s radosťou spomíname a ten mesiac kedy si nebudeme hovoriť bývali kamarát  sa pretiahol už na veľa rokov a platí stále.

    Horám zdar
    Kame
    zstrnad
    21. 1. 2013 15:53:04



  • Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



    © Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
    Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.