Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Labské pískovce
 oblast  České Švýcarsko (NPČŠ)
  Kontrolní mapa povolených nebo zakázaných skal na území NP České Švýcarsko - 2020 (na celé ploše)
Oblast se nachází v národním parku České Švýcarsko viz. Labské pískovce. Přesné znění vyjímky je uloženo níže v Informace ochrany přírody v položce Vyjímka z 3.2.2003. Lezení povoleno jen na věže a masívy uvedené v příloze č.1 Vyjímky
rank sektor mob.apl. foto podsektorů skal cest hornina
Hřensko 0 92 759 Pískovec
Kyjovské údolí, Brtníky 0 115 616 Pískovec
Vysoká Lípa 0 97 464 Pískovec
Soutěsky 0 93 468 Pískovec
Na Tokání 0 156 677 Pískovec
Jetřichovice 0 155 1028 Pískovec
∑: 708 4012
 článek
 k
 oblasti:
Opatření obecné povahy NP České Švýcarsko - 2020, nově upravující podmínky provozování horolezectví na území NP (2. doplněné a finální vydání).
Dne 29.6.2020 vstoupilo v platnost nové Opatření obecné povahy Národního parku České Švýcarsko, které taxativně vyjmenovává, které skály v sektorech: HŘENSKOSOUTĚSKYVYSOKÁ LÍPA,  JETŘICHOVICENA TOKÁNÍ , KYJOVSKÉ ÚDOLÍ a BRTNÍKY  jsou úplně, nebo alespoň částečně, povoleny k provozování horolezeckého sportu. U skal, ležících v klidových zónách NPČŠ, zároveň přesně popisuje povolené přístupové trasy. 

První důležitá informace je, že povolených skal je o 58 víc, než ve starém Návštěvním řádu, takže nyní se ve výše uvedených sektorech dá lézt celkem na 458 skalních objektů.

Druhá informace je, že abychom o některé skalní objekty úplně nepřišli, tak jsou nyní povolené jen na podzim. Z pohledu omezení lezení ze strany NPČŠ, jsou nyní definovány tyto čtyři kategorie omezení:
 
1) Skály, kde je lezení úplně zakázané. 
2) Skály, kde je lezení povolené jen od 1.7.-31.1.
3) Skály, kde je lezení povolené jen od 1.9.- 31.1.
4) Skály, kde je lezení povolené celoročně (na suché skále, pochopitelně).

Třetí zásadní informace je, že všechny povolené skály jsou nyní zakresleny do map jednotlivých sektorů, u klidových zón i s přítupovými trasami (mimo ně se dá ke skalám dojít libovolnou cestou) - originální mapy od NP jsou k dispozici vždy pod popisem sektoru.
 


Obr.: Legenda k mapám NPČŠ s vyznačenými povolenými skalami na území NPČŠ

A nakonec čtvrtá, zásadní informace (vlastně by asi měla být uvedena jako první) je, že 
na všechny skály, které nejsou zakresleny na mapách a uvedeny v seznamu povolených skal, je lezení z principu ZAKÁZANÉ!

Veškeré změny již byly promítnuty do databáze SO, ke každého sektoru je připojen článek, s příslušným popisem a mapou.

Za horolezeckou veřejnost je třeba poděkovat J. Pletichovi a správcům skal, kteří se v terénu na dohadování aktivně podíleli a celkem úspěšně se jim povedlo najít kompromis mezi dvěma, zcela protichůdnými, zájmy.

Dodatek, citace z textu:

2. Pravidla a zásady chování
 
1.1 Na horolezeckých objektech a v jejich okolí je nutno chovat se šetrně, aby nedocházelo k poškozování přírody, tj. zejména není povoleno zasahovat do porostu na skalách nebo jejich okolí, odstraňovat kameny, dřeviny, zeminu a jinou organickou hmotu ze spár, terásek a povrchu skal, a je nutno dbát na čistotu a pořádek.
 
1.2 K přístupu k horolezeckým objektům je nutno využívat pouze značených turistických stezek a horolezeckých přístupových tras (viz čl. 3 níže). Tam, kde není cesta vyznačena, je nutno volit takový přístup, aby nedocházelo k poškozování půdního krytu a erozi půdy. Pohyb po hranách masivů a skal není povolen.
 
1.3 Je zakázáno rušit klid a zejména rušit hnízdící ptáky.
 
1.4 V případě vyznačení míst hnízdění je nutno respektovat omezení stanovená Správou NP.
 
1.5 Provozovat horolezectví je povoleno pouze na suchých skalách a v době od východu do západu slunce.
 
1.6 Při provozování horolezectví není povoleno používání magnesia a jiných chemických a minerálních látek, které by měly sloužit ke zvýšení tření na skalách.
 
1.7 Při provozování horolezectví je zakázáno poškozovat nebo měnit povrch skal (např. dření skály při manipulaci s lanem, vysekávání chytů, poškozování voštin, popisování povrchu skály čísly, úmyslné ulamování zvětralé části skal atd.).
 
1.8 Lézt je možné pouze ve vhodné lezecké obuvi nepoškozující povrch skal nebo bos (tj. není vhodná běžná turistická obuv s tvrdou podrážkou). Jako jisticí prostředky lze
používat pouze stávající fixní prostředky a textilní jistící prostředky tak, aby nedocházelo k poškození skály a vegetace; používání jisticích prostředků poškozujících skálu je zakázáno (vklíněnce, frendy, skoby aj.). Veškeré jistící prostředky nesmějí zůstávat po výstupu na skále, tj. každý horolezec je povinen své jistící prostředky po ukončení lezení
odstranit.

1.9 Výše uvedená pravidla a zásady se odpovídajícím způsobem vztahují i na osoby
doprovázející horolezce. 
zapsáno: 15.7.2020

Několik poznámek k novému seznamu povolených skal na území NP České Švýcarsko.
Okolo skal na území NPČŠ bylo v posledních letech docela rušno. Seznam povolených skal v tehdy platném Návštěvním řádu nebyl lezci z obou stran státní hranice vždy respektován, NP z řady nepovolených skal odstranil fixní jištění a vrcholovky, do toho se ještě administrativně spojil NP a CHKO a na novou zonaci, nové povolení lezení a na nový seznam povolených skal se dlouho čekalo.

Když teď NP vydal Opatření obecné povahy Národního parku České Švýcarsko, upravující lezení na území NP, včetně nového seznamu povolených skal a jejich zakreslení do mapy NP, tak přece jen některé věci nebyly zcela jasné. Proto jsem kontaktoval Ing. J. Holešínskou, vedoucí oddělení státní správy NP se dvěma doplňujícími otázkami.
 
ZS: Skály máme seskupené do sektorů (Hřensko, Jetřichovice ... je jich celkem šest), jejich obrysy zhruba odpovídají hranicím NP. Některé skály však (dle našeho názoru) leží mimo území NP. Ačkoliv ve vašem seznamu nejsou, tak paušální zákaz se na ně, z důvodů polohy mimo NP, nevztahuje. Je to tak?
 
JH: V minulém týdnu jsme vydali konečné znění opatření obecné povahy, kterým jsou vyhrazená místa pro horolezectví v NP, vč. přístupových cest v klidovém území. Toto opatření se týká opravdu JEN ÚZEMÍ NP. pokud tedy některá oblast (Jetřichovicko apod.) má i objekty mimo území NP, opatření se jich netýká. Na území CHKO nemáme nástroj, jak regulovat horolezeckou činnost, pokud nejde např. o přírodní rezervaci nebo přírodní památku.
 
ZS: Vím, že administrativně došlo ke spojení CHKO a NP, jak je to však s jejich plochami? Nedošlo k nějakým změnám, kdy část území původního CHKO byla přesunuta pod NP nebo opačně? Nejsem si totiž úplně jist, zda hranice na webových mapových serverech (např. mapy.cz), jsou platné. Došlo tedy u ploch k nějakým změnám? 
 
JH: Od roku 2017 se změnilo jediné, a to orgán ochrany přírody, který má ve správě CHKO Labské pískovce. Hranice NP ani CHKO se neměnily, nedošlo k přehlášení ani změně ochranných podmínek. Vše zůstalo stejné, jen jako Správa NP řešíme státní správu ochrany přírody na území NP i na území CHKO (obdobně jako je tomu v případě Šumavy). V mezičase ale došlo k revizi hranice NP a zpřesnění některých nejasných situací či opravě (v území proběhlo několik pozemkových úprav, obnově katastrálního operátu apod. a tato díla také zpřesnila hranici NP). Pro turisty / horolezce je ale zásadní klidové území (de facto náhrada původní I. zóny NP), kde je omezený pohyb návštěvníků pouze na vyhrazené (značené) cesty, vč. přístupových horolezeckých pěšin.

Z toho tedy je zřejmé, že k nějakým opravám ploch přece jen došlo, takže bylo důležité od NP získat, a do map na SO, zabudovat originální data, určující plochu NP a všech Klidových území, kde není povolen volný pohyb v terénu. V úzké spolupráci s Ing. Oldřichem Holešínským, který v NP spravuje systémy GIS, jsme vytvořili kontrolní mapu skal na územín NP, kde je možné vše detailně prozkoumat. Aby nová situace vešla do obecného povědomí, tak tuto mapu budeme po určitou dobu ukazovat i na titulní straně SO.

Tímto jsme učinili maximum, aby vše okolo lezení na území NPČŠ bylo jasné a předešlo se tak případným "nedorozumněním". Výše uvedení pracovníci NP jsou velmi vstřícní a komunikativní a předpokládám, že v úzké spolupráci budeme pokračovat i na dalších tématech (např. jak NP definuje termín "kempování").
zapsáno: 15.7.2020


Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.