Galerie horolezců
Horolezecká bibliografie
Časopis "Pohledy do historie"
Časová osa
FAQ


FAQ - Často se opakující
otázky a odpovědi


Na tomto místě jsou vystaveny odpovědi na časté nebo důležité dotazy, které byly původně zapsány v úvodních informacích. Protože však tyto články postupně stárnou a znovu začínají přicházet otázky, na které již bylo zodpovězeno, tak jsme tyto odpovědi seskupili do samostatného bloku pod názvem FAQ.
19. Jak zapisovat vdané dámy, které nyní mají jiné jméno než za svobodna?

U popisu cesty na SO je uváděno vždy POSLEDNÍ platné příjmení! Jestliže se na SO u popisu cest někde vyskytuje její "rozené" jméno, požádejte správce systému o hromadné přejmenování! A u karty lezkyně na HISTORY se pak do poznámky zapíše "rozená Nováková".


18. Cesty (prvovýstupy) zapsané v SO se neobjevují u mne na mé kartě v HISTORY. Co dělám špatně?
Neděláš nic špatně, jen synchronizace mezi SO a HSITORY zatím není automatická, ale na jen ruční spuštění. Je to ochrana serveru, aby nyní v čase velkých změn v DB neustále na pozadí něco nedělalo, což by způsobilo značné zpomalení odezvy SO a všech dalších systémů, které na tomto serveru běží. Jakmile se časy uklidní, tak se to převede do on-line režimu.17. Co mám udělat s tím, když jsou dva lezci se stejným jménem a příjmením?
V popisech cest je v tom někdy značný zmatek. Obvykle se jedná o otce a syna, kde mohou nastat 3 varianty:
buď je napsané M. Novák stř. M. Novák nebo M. a M. Novákovi nebo M. Novák ml. stř. M. Novák st..

Poslední možnost se zdá být ta pravá, ale máme už např. i kombinaci M. Novák st. stř. M. Novák l. stř M. Novák nejm. Kdybychom přijali syntaxi XY st. a XY ml., tak bychom se za 20 let mohli dostat to problému, jak zapsat pravnuka a pak jeho syna.

Proto jsme zvolili formát M. Novák(1), M. Novák(3), M. Novák(3) s tím, že na kartě lezce je jejich vzájemný vztah případně popsán. atd. Výhodou tohoto formátu je i to, že tento formát zároveň podporuje i situace, kdy stejnojmenní lezci nemají nic společného.

Opravy (resp. rozepsání) takto zapsaných prvolezců děláme centrálně a vždy až po konzultacích s pamětníky, takže úplné doladění karet lezců v Galerii bude ještě nějaký čas trvat.16. Co je špatně, když kouknu na kartu nějakého lezce, který má evidované prvovýstupy, ale na mapě se mu nezobrazují žádné čtverečky?
Je to proto, že u sektorů s jeho cestami dosud nejsou zapsané GPS souřadnice. Primárním systémem pro evidenci GPS souřadnic sektorů a skal je dnes IZSSO (Integrovaný záchranný systém ve skalních oblastech ČR). Souřadnice jsou pak přebírány paralelními systémy SO, HISTORY a OPSO (Ochrana přírody ve skalních oblastech ČR). Na plné rozjetí tohoto systému zatím sbírám síly. Jde totiž o projekt řádově složitější, na výstupu zodpovědnější, předpokládá se spolupráce více státních institucí atd.15. Při logování dávám jméno a heslo a nemohu se dostat, v čem je problém?
Při logování do HISTORY se zadává váš email a heslo, nikoliv tedy jméno v pravém slova smyslu a heslo.14. Jak mohu editovat svoji kartu lezce, když mám právo editoval jen karty, které jsem založil a moje karta byla založena již dříve někým jiným?

Pro tuto situaci je v systému uplatněna výjimka: jestliže máte právo na editaci jen vámi zapsaných karet a zároveň se příjmení a jméno (přesně) shoduje s vaším evidovaným příjmením a jménem u přihlašovacích údajů, pak máte možnost tuto jedinou kartu plně editovat (kromě smazání).13. Jaké webové články se mají / mohou do Horolezecké bibliografie zapisovat? Jak jsou nastaveny mantinely co sem patří a co už ne?
Mělo by jít o bibliografické záznamy knih, novinových článků, webových článků nebo i jiných dokumentů, které se svým obsahem konkrétně dotýkají historie lezení na skalách ČR. Například o tom, KDO, CO, KDE a JAK vylezl, o tom, CO ZAJÍMAVÉHO a KDE se na skalách stalo, o životě v ODDÍLECH + řada dalších příbuzných kombinací (nechci to taxativně vyjmenovávat, abych něco nezapomněl a pak byl chycen za slovo). Jakýmsi prvním ukazatelem, že něco nebude v pořádku, bude nepřipojený lezec, sektor, skála ani cesta ...12. Proč se u některých karet neukazuje mapa s prvovýstupy?
Protože k dané kartě lezce dosud nejsou evidované žádné prvovýstupy, není tedy co zobrazovat a prázdná mapa se z úsporných důvodů vynechává. Může se ale i stát, že prvovýstupy lezec evidované má, ale k danému sektoru nemáme GPS souřadnice (viz. také FAQ I). Ani v tom případě prázdnou mapu neukazujeme.11. Zaregistroval jsem se na http://www.historielezeni.cz a po aktivaci mě to nechce pustit do systému. Je chyba na mé straně?
Registrace neznamená, že nový zaregistrovaný uživatel má v HISTORY automaticky všechna práva. Po registraci se automaticky přiděluje pouze právo zapisovat články do webového časopisu POHLEDY a pak své články editovat nebo mazat. Práva na editaci karet lezců a bibliografických záznamů pak přiděluji jednak podle toho, o co uživatel požádá a jednak podle toho, jestli se trochu známe (v této problematice už znám kde koho) a vím, že to je seriózní člověk, který už má nějaké zkušenosti z praxe.10. Jak se dostanu do administrace? Když se přihlásím na SO, tak tam pak mám tlačítko Vstupte, ale tady žádné takové nevidím.
HISTORY je zcela samostatný systém s vlastní registrací, který však nemá samostatnou administrativní sekci (jako má SO), ale po přihlášení se jsou všechny editační linky nebo tlačítka ukazována přímo na plochách záznamů nebo karet! Kdo má práva, linky nebo tlačítka vidí, kde nemá práva, nevidí nic.9. Mám admin.práva do SO, přihlašuji se do HISTORY a nedostanu se tam!
Je potřeba vědět, že kdo je registrovaný ADMIN na SO, tak tato práva se na HISTORY nevztahují a pro práci v HISTORY se musíte zaregistrovat samostatně.8. Opravím jména prvolezců v popise cesty, ale v HISTORY to nevidím!
Toto je proto, že refreš karet lezců v HISTORY v tomto okamžiku není spouštěn automaticky po změně záznamu cesty na SO, ale až ručně a hromadně v okamžiku, když se cvrkot trochu uklidní (tedy hodně večer nebo brzo ráno). Až se to trochu uklidní, pustíme to automaticky po změně zápisu cesty.7. Mám vylezeno více cest, než mi ukazuje HISTORY!
V tom případě si na SO doplňte / opravte svá jména u zapsaných cest (máte-li admin. práva, nemáte-li, pošlete to emailem na zstrnad@netsystemas.com) nebo si chybějící cesty do SO dopište (to může každý). Případně mi pošlete email, že dvě (tři, ...) jména jsou ve skutečnosti jen jedno, což se dá snadno hromadně opravit.6. Jak přidám ke svému profilu na Historii články a fotku?
Musíš jít opačnou cestou: karty lezců se ke článkům v časopise POHLEDY připojují v editaci článku (opačné garde připojování článků ke kartám v této verzi nepodporujeme).5. Jak mám připojit odkaz na již napsaný článek na našem oddílovém webu?
Běž do sekce HOROLEZECKÁ BIBLIOGRAFIE, dole pod výpisem 10ti posledních editovaných článků máš tlačítko "Přidat záznam" ... přidej ho, popiš a nalinkuj na něj lezce, sektory, cesty apod. Jestliže tlačítko nevidíš, buď nejsi přihlášen nebo na editaci nemáš práva (chcešli je, kontakuj mě).4. Pokud přidám svůj článek, jak označím aktéry?
Mluvíš nejspíše o bibliografickém záznamu v sekci HORLEZECKÁ BIBLIOGRAFIE. Pak v editaci bibliografického záznamu máš záložku, která tě pustí na formulář, kde se k tomuto záznamu lezci připojují (postupně píšeš příjmení a systém ti hned nabízí seznam příjmení, která tak začínají - je to stejná, jako když ti v Google search vyskakuje co kdo už podobného zadal).3. Při svých pokusech jsem udělal 3 články v sekci Časopis "Pohledy do historie" a nevím, jak je smazat.

Musíš jim dát STATUS = ARCHIVNI a u těchto záznamů je pak vidět ikona popelnice, přes kterou se záznamy dají definitivně smazat.2. Koukám na naše karty a na mapě se mi dva sektory v západních Čechách, kde mám zapsané cesty, nezobrazují! Čím to je?
Je to tím, že tyto sektory nemají zapsanou souřadnici GPS, jakmile bude dopsána, tak se i tyto sektory budou na mapě vypisovat (souřadnice skalních sektorů se udržují v systému www.izsso.cz).1. Mám dost pěkných portrétů vhodných do jednotlivých profilů, ale nechce se mi je moc pouštět ven bez souhlasu fotografovaných. Jak máš vyřešenou tuhle stránku věci?

Striktně právně toto nijak neřešíme. Když tam nebudou nějaké nahotiny nebo jiné kompromitující věci, tak s tím nebývá problém. Naopak, lidi jsou rádi, že se dostali do "síně slávy" a neznám případ, kdyby někdo nesouhlasil s tím, když ho někdo na skalách vyfotí a toto foto někde na webu vystaví.

Obecně lze říci, že zde nejde o nějaké focení modelek/modelů pod smlouvami s cílem vylepšit něčí byznys (tam by mohl být problém), ale dostat zažloutlé fotky z lezení ven z různých šuplíků a zpřístupnit je dalším generacím lezců.Pohledy do historie lezení na skalách ČR

 • Galerie lezců na skalách ČR

 • Bibliografie vydané beletrie, časopisů, horolezeckých průvodců, samostatných novinových i webových článků a videí o historii lezení na skalách ČR a faksimilí historických Vrcholových knih a Protokolů o prvovýstupech

 • Webový časopis s originálními články o historii lezení na skalách ČR

 • Časová osa prvovýstupů na skalách ČR

 •  Databáze
  11724lezců v Galerii lezců
  75vydaných knih
  181novinových článků
  25webů
  193webových článků
  52Vrcholových knih
  2299Protokolů

  Potřebujete-li něco opravit
  nebo poradit, ozvěte se na
  zstrnad@netsystemas.com


  Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR  © Copyright 2004–2018 NETSYSTEM Int., a. s.
  Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu NETSYSTEM Int., a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru skalnioblasti.cz je NETSYSTEM Int, a. s., se sídlem Holého 936/10, 460 01 Liberec 1.

  Informace o reklamních plochách na serveru Skalní oblasti ČR