Galerie horolezců
Horolezecká bibliografie
Pohledy do historie
Časová osa
FAQ

Poslední novinky zde v HISTORY:

Nové karty horolezců

Databáze karet horolezců s fotogalerií jejich historických fotek, výpisem bibliografických záznamů kde co napsali nebo o nich bylo napsáno, mapou sektorů, ve kterých uskutečnili své provýstupy a časová osy, kdy je uskutečnili a nakonec i kompletí výpis jejich evidovaných prvovýstupů.

Poslední nové nebo editované karty lezců:

Khunová Eva (nový nebo editovaný záznam karty horolezce)
(13.5.2024)
Kuhn Josef (nový nebo editovaný záznam karty horolezce)
(13.5.2024)
Khun Josef (nový nebo editovaný záznam karty horolezce)
(13.5.2024)


Nově připojené fotky ke kartám horolezců
Za posledních 5 dnů žádné nové fotky u karet lezců.

Poslední editované záznamy v horolezecké bibliografii

Databáze bibliografických záznamů o vydané beletrii, průvodcích, novinových a webových článcích, videích i dalších dokumentech, vázaných k historii lezení na skalách ČR.

Posledních 20 nových nebo editovaných záznamů bibliografie:

Miroslav Peč (2022):  Abych nezapomněl
IAMESÁK 1/1988
Josef Rakoncaj; Miloň Jasanský (2020):  Rakoncaj Měl jsem kliku
Jiří Pražák (2015):  Vždyť jseš z písku - komplet
Jiří Pražák (2015):  Vždyť jseš z písku - 7. část
Jiří Pražák (2015):  Vždyť jseš z písku - 6. část
Jiří Pražák (2015):  Vždyť jseš z písku - 5. část
Jiří Pražák (2015):  Vždyť jseš z písku - 4. část
Jiří Pražák (2015):  Vždyť jseš z písku - 3. část
Jiří Pražák (2015):  Vždyť jseš z písku - 2. část
Jiří Pražák (2015):  Vždyť jseš z písku - 1.část
Kolektiv (1989):  TJ Tesla Žižkov - Zpravodaj 89
Kolektiv (1988):  TJ Tesla Žižkov - Zpravodaj 88
Kolektiv (1987):  TJ Tesla Žižkov - Zpravodaj 87
Kolektiv (1986):  TJ Tesla Žižkov - Zpravodaj 86
Kolektiv (1985):  TJ Tesla Žižkov - Zpravodaj 85
Kolektiv (1984):  TJ Tesla Žižkov - Zpravodaj 84
Kolektiv (1983):  TJ Tesla Žižkov - Zpravodaj 83
Kolektiv (1982):  TJ Tesla Žižkov - Zpravodaj 82


Webový časopis "Pohledy do historie lezení na skalách ČR"

Tento webový časopis zaplňuje pomyslný volný prostor na webu pro ty autory, kteří by k historii lezení na českých a moravských skalách něco napsali, ale nemají vlastní web nebo nemají možnost to zapsat jinam nebo to nechtějí zapsat jinam, neboť se obávají sprostot všeho druhu.

Nové nebo editované články:

Zdeněk Kropáček: Příspěvek k historii vrcholových komisí
Jan Pleticha: Smyslů zbavení - IXc z roku 1984
Daniel Hölzl,Filip Křivinka,I .Kubešová.: Dobývání jeskyní III. - sklepy, komory, kapsy
Iva Kubešová,Daniel Hölzl,Filip Křivinka: Dobývání jeskyní na Sněžníku a Modříně (+ průvodci).
Filip Křivinka,D.Hölzl,P.Henke.: Dobývání jeskyní II. - Modřín & Ostrov (+ průvodec + video)
F.Křivinka: Jeskynní průvodce od M.Bellmana
D.Hölzl: Andezit, vápno a léčivé prameny na Slovensku.
Zdeněk Strnad: Výroční zprávy severočeských horolezeckých oddílů z roku 1969
D.Hölzl,F.Křivinka.: Jurský park - skálocaching ve Středohoří


Aktuality, které se za pár dnů stánou součástí historie:


Zemřel Helmut Weigel
Zdeněk Strnad, 10.10.2023

S malým zpožděním přinášíme smutnou zprávu, že v požehnaném věku 93 let dne 13. června 2023 zemřel Helmut Weigel, legenda severočeského lezení. 



Drahomír Machaň (1929 - 20230)
Zdeněk Strnad, 15.8.2023





V požehnaném věku 94 let zemřel Drahomír Machaň, poslední žijící pamětník Josky Smítky.

Za a po 2.světové válce aktivní lezec, jeho Machaňova cesta na Zlatou vyhlídku je dodnes populární.
Zemřel Helmut Weigel
Zdeněk Strnad, 15.6.2023

Dne 13.6.2023 zemřel Helmut Weigel, legenda děčínského lezení.


Archiv HO Slavia Praha.
Zdeněk Strnad, 5.6.2023

Z propadliště dějin se vynořil archiv HO Slavia Praha. Obsahuje mnoho, mnoho textů z oddílové vývěsky, vystřižky z tehdejších novin a magazínů a desítky fotografií.

Mezi fotografiemi jsou i originály z lezení v Adršpachu od lezce a fotografa Milana "Maňana" Doubka:





Obr.1: Foto Milan Doubek, Krásná cesta na Pygmalion v Ádru (pokus Srb, Hauschke).

Nebo vlastnoručně popsané fotografie Viléma Heckela:








Jádrem archivu jsou však desítky na stroji psaných textů a podle dírek po špendlících byly vystaveny někde ve vývěsce. Některé texty jsou i dnes relevantní a nějak uchopitelné, ale vetšinou nikoliv:





Onen HO Slavia Praha již nejspíše neexistuje, alespoň Dr. Google o něm nic neví. Přesto možná existuje někdo, pro koho by to vše mělo nějaký, třeba jen lehce nostalgický, význam. V tom případě kontaktujte přímo Marka Hoffmana na marekjvavrinec-zavinac-gmail.com.



Vrcholovky z Trůnu
Zdeněk Strnad, 8.12.2022

Zásluhou Zdeňka Konráda  a Tomáše Flanderky se podařilo zachránit, a pro další generace uchovat, dalších 5 vrcholovek, tentokráte z Trůnu v centrálním Skaláku.

Pozoruhodné je, že zachycují (téměř) ucelenou časovou řadu od roku 1965 do roku 2021! To se podaří zachránit a zpracovat málokdy.



Obr. 1: Stránka z nejstarší dochované VK na Trůn ve Skaláku se zápisy z roku 1965.
Horolezecký Klub Pardubice - Historie Oddílu (1988)
Zdeněk Strnad, 1.12.2022

 
Z prehistorie pardubického horolezectví

V předválečných letech provozovali horolezectví na Pardubicku pouze jedinci, hlavně skupinka okolo Jana Kynčla. Organizováni byli převážně v hradecké odbočce Klubu alpistů československých.

Tato skupinka pokračovala v činnosti i v letech poválečných. V roce 1949 vznikla další skupinka v chemických závodech v Rybitví. Jejími zakladateli se stali ing. Jiří Mikš se svou ženou, ing. Pavel Grčibner, Dr. Böhm a Helena Rablová. Dne 13.9.1951 byl při Sokole Pardubice I založen horolezecký oddíl, kde se soustředili všichni horolezci z Pardubic i Rybitví. Lezecká činnost směřovala převážně do skal Českého ráje. Byly také podnikány pionýrské výstupy v ledopádech Obřího dolu v Krkonoších. V létě roku 1951 se uskutečnilo první společné čtrnáctidenní táboření v Čierné Javorové dolině ve Vysokých Tatrách. Podařilo se vylézt řadu hodnotných výstupů a také dva prvovýstupy, z nichž zvláště prvovýstup v severní stěně Malého Javorového štítu má svou hodnotu 

Starověk (1953-1963) 
Zdeněk Mužák 

Na podzim roku 1953 oslavila skupina lezců z Rybitví návrat nových členů z vojny "Dnem díkůvzdání" v Prachovských skalách. Tento se později stal tradičním. Vzápětí, dne 2.11.1953 byl při TJ DSO Jiskra Pardubice-Rybitví založen horolezecký oddíl. Do jeho čela byl zvolen ing. Jiří Mikš.

Na začátku roku 1954 měl oddíl deset členů. Tři z nich byli zařazeni do krajského reprezentačního družstva. Přes léto se podařilo vylézt řadu klasických "pětkových" výstupů, mj. Stanislavského cestu S stěnou Javorového štítu.
Tento rok byl rovněž pozoruhodný tím, že vyšla dvě čísla prvního oddílového časopisu "SOŠUNAV".

Hned následujícího roku se uskutečnilo 1. zimní soustředění krajských reprezentantů a cvičitelů v Mengusovské dolině. Táboření skončilo neslavně. Zaútočila sněhová vichřice. Táborníci se uchýlili do chaty kpt. Morávku. Ráno našli na místě tábora jen vyčuhující špičky lyží. Stany a ostatní podstatné věci byly vykopány a odvezeny domů. Některé drobnosti, jako cepíny, vařiče a mačky si majitelé museli přijet vylovit z kleče až na jaře. Za zaznamenání stojí i výsledek toho roku provedené inventury oddílového materiálu: 20 karabin, 2 stany, 2 cepíny, 2 konopná lana.

Počátkem roku 1956 zemřel první předseda oddílu a jeho zakladatel ing. Jiří Mikš. Novým předsedou byl zvolen ing. Milan Trávníček. Další významnou událostí roku bylo pronajmutí chaty v Obřím dole v Krkonoších na zimní sezónu. V roce 1957 oddíl instaloval v Pardubicích propagační skříňku a převzal patronát nad novým oddílem v Holicích.

I nadále pokračuje intenzivní lezecká činnost v Tatrách. Úspěchu dosáhla D.Rongová, která jako první žena v kraji přelezla cestu klasifikace VI jako prvolezec (Stanislavského c. S stěnou Žabího koně).

Koncem roku měl oddíl 16 členů a byl jsem zvolen třetím předsedou. V únoru 1959 dochází k sloučení Jiskry Semtín a Jiskry Rybitví. Oddíl tak dostává nové jméno — HO VCHZ Pardubice.

Tento rok byl pro oddíl velice úspěšný, a to nejen tím, že se za člena přihlásil Vašek Votruba. Bylo zahájeno vydávání druhého časopisu "Zprávy".

Podařilo se nám uskutečnit první pardubický zimní kombinovaný výstup se dvěma bivaky (Javorový štít JZ stěnou, hřebenem na Ostrý štít — bivak, roklí Komarnických na Širokou vežu — bivak, dále hřebenem na Drobnou vežu) a zimní výstup S stěnou Javorového štítu, Stanislavského cestou.

Vyvrcholením celé dosavadní činnosti oddílu byla účast tří členů na zájezdu do Centrálního Kavkazu. Podařilo se nám vylézt Pik Ščurovského (4259 m), Malý Čatyn (4300 m), Ušbinským ledopádem (klas. 111b), Pik Vuleja (4000 m), S vrchol Ušby (4691 m, IVa), Z vrchol Elbrusu (5633 m). Dana Mužáková vystoupila s pravým autorizovaným horským vůdcem z Zermatu na V vrchol Elbrusu (5595 m). Tento oddílový rekord — výstup zdarma se švýcarským horským vůdcem — se těžko podaří brzo překonat.

Roku 1960 se oddíl zúčastnil spartakiádní akce Zapalte ohně na horách. Na přiděleném vrcholu — Končisté — byl oheň slavnostně zapálen, ale dík počasí se jeho jas příliš daleko nedonesl.

Kromě intenzivní činnosti ve Vysokých Tatrách zahájil Vašek Votruba činnost oddílu i na pískovcových skalách. Na Hruboskalsku i v Adršpachu vylezl řadu obtížných cest. Milan Trávníček, Jaroslav Němec a další vykonali celkem 11 prvovýstupů v Teplických skalách. Uskutečnili se i dva zájezdy do Saského Švýcarska.

Roku 1961 se stáváme spoluzakladateli turistického oddílu VCHZ. Činnost oddílu začala postupně stagnovat. Přesto se v Tatrách podařila řada výstupů klas. IV a V (mj. souvislý přechod hřebene z Baraního sedla přes Lomnický štít na Kežmarský štít). Na výroční schůzí r. 1962 byl do čela oddílu zvolen ing. Jiří Přidal. Oddíl měl 25 členů, jednoho nositele I. výkonnostní třídy, dva II. a deset III. třídy. Oddílový majetek představoval materiál v hodnotě 4789 Kčs.

Svým způsobem tu končí jedna etapa činnosti oddílu. Výše uvedená historie zdaleka neuvádí veškerou činnost. Středem zájmu a snažení byly v těchto letech výstupy ve Vysokých Tatrách, zaměřené především na výstupy velehorského charakteru. Tehdejší život horolezců v Tatrách byl daleko jednodušší než dnes. Podmínky pro táboření byly velice svobodné, což poskytovalo daleko větší možnosti. Na pískovcích v té době oddíl významnějších úspěchů nedosahoval. Oblíbené byly naopak výpravy do dosud nepoznaných skalních oblastí. Tatranské výstupy tehdy uskutečněné patří dnes již mezi klasiku. V popisované době však měly uznávanou úroveň a oddíl měl dobré jméno. Jakožto pozdrav a výzvu horolezců první generace uvádím na závěr výstupy uskutečněné r. 1965 v Mexiku na Nevado de Toluca (4577 m), Ixtaccihuatl (5286 m) a Pico de Orizaba (5700 m).

Středověk (1963-1985) 
Jiří Přidal 

1963: Zpráva začíná rokem 1963 a je o dobrodružství tehdy 25 horolezců z TJ VCHZ. Měli kapitál 1632 Kčs (od TJ), vyhlásili, že budou vzorný sportovní kolektiv, a mysleli to vážně. Meda, předsedova nová manželka, vylezla v tom roce na Elbrus (5633 m), aby se zlepšil ženský oddílový výškový rekord.

1964: Toho roku členů bylo už 34. Odehrál se první, nezdařený pokus o tatranský hřeben. Jak taky jinak se starým nemocným člověkem, který neměl ještě po vojně a navazoval se na lano přes pruhované tričko.Oddílová expedice vyplazila, tažena na jednom laně, na prachovskou Kobylu. Nalezla tam zápis: Kobyla VII, Vlasta Musil sólo. Sólovýstupy byly tehdy zakázány a Vlasta se stal novým členem. Přistoupil Dáda. Měl holou bradu a zajímal se o rádia. Po deseti letech fousatý horský vlk s ohněm v očích zdolává direttissimu na Stredohrot. V bivaku u 29. skoby držel Haničku nad kolmou stěnou. Trochu chraptěl. Ona se jmenuje Anna, teď Kalivodová, a používá se k vylezení prásků. Taky přistoupil Gusta. Nejlepší lezec oddílu, který ostatní táhl za sebou. Sedm let nato se nevrátil ze západní stěny Petites Jorasses. 

1965: První horolezecká stovka Jihlava — Pardubice. Tři nadšenci se přesvědčili o tom, že se to dá přežít. O poslední vodu žebrali u pumpy v Dražkovicích. Dosaženy další rekordy: směr nahoru — Zdeněk Mužák-Mexico-Pico de Orizaba (5700 m) směr dolů — Karel Ženíšek, Vlasta Švecová — štrbina pod Strapatou vežou-šťastně přežitý pád zdéli 300 m 

1966: Přistoupil brejlatý člen a vypadal jako Strejda. Jmenoval se Viktor a po deseti letech spolu s Pavlem Kracíkem napsali třicetisedmi stránkového průvodce po skalách v údolí Doubravky. 

1967: Opravdu první expedice beze stanů do Bulharska. 16 nocí v zemi, kde přece neprší, s nejkrásnějším a nejširším širákem na vrcholu Vichrenu.

1968: První přechod tatranského hřebene. Dva Zdeňkové, Gusta, Jirka. Poslední jmenovaný byl jediný, co mu vzadu zbyly kalhoty, jediný, co mohl na nádraží chodit ostatním pro zmrzlinu. Dostali jsme výjezdní doložku pro všechny státy světa na 4 dny a 120 šilinků. S naší TJ vyjíždíme pod Grossglockner a moc chceme nahoru. Cena je 100 šilinků za taxi, 3797 m vysoký vrchol je zdarma. Zbylých 20 šilinků je na tobogan v Prátru. Domů jsme to stihli ještě před uzavřením hranic. Přibito 6 prken ve výšce vodárny N 10. To je první oddílová brigáda ve VCHZ, počátek naší vedlejší hospodářské činnosti. 

1969: Oddílový rozpočet čítá 7800 Kčs. Máme na zimní pobyt na Chatě pod Rysmi. Na počasí už ne. Tak je do historie zaznamenáno slanění jedničky z Kohútiku. Léta ukázala, že to nebylo naposled. Přistoupil Pavel Kracík a u Zeleného plesa uspořádal dosud největší výbuch vařiče značky Bevarex. Po ošetření získal místo hlavy velkou bílou kouli z fáčů. Gusta mu do ní vyřízl dýkou otvory pro oči, čímž mu umožnil výstup jižním pilířem Kežmarského štítu. Ve Vlčí rokli byla učiněna řada prvovýstupů — Demagog, Klíčník, Ospalá, Intrikán, alespoň několik jmen. Dnes už je nikdo nepřeleze, Vlčí rokle je přísně chráněná. 1970 Julské Alpy, druhá výprava. Úřady žasnou, že se nás vrací všech osm. Měli jsme jiné zájmy. Severní stěna Triglavu, Veliky Oltar, podařila se i Comiciho hrana na Jalovec (VI-, Švub, Přidal). A zase něco extra. U Jaderského moře sháníme teplé párky. Alespoň trochu tepla, je říjen. Jinak je tento rok uspořádán první Jizerský cour. A pak už každý rok. 

1971: 43 členů. Novým členem se stává Milan (zvaný Hospodář). Bude o něm ještě řeč.

1972: Stovka vede na Sněžku, jde 120 lidí a pes. Léto v Tatrách končí vyhnáním opovážlivců od Dračího štítu. Celý týden provokovali v tričkách (Vysoká, Volová, Žabí kůň), případně nahoře i dole bez (Žabí plesa). Nakonec viděli téct ledové kroupy v potocích horskými žlaby, do kletrů, stanů, spacáků, do rukávů při slaňování. 
Na Ostaši byl upečen první beran. Tři týdny nato místní hospoda vyhořela.

1973: Zima na Zbojandě. Hory sněhu. Cesta vzhůru proplazena po kytaře. Dolů do údolí hučíme jako včely. To nás trénuje Tygr Šťovíček. Má prvosjezd z Malého Závratu na běžkách, má radost, že ještě žije. Sedmdesátka startuje přes oblouky mostu ve Špindlu. Poprvé letos jedou holky. Všichni mažou všechno možné, jen Tygr dává své oblíbené červené SKIVO a je spokojen. 

1974: Je nás 62. Viktor řídí největší stovku na Ještěd. 110 km, 192 lidí. Nejstarší účastník v cíli hrozí deštníkem, ale ve Stadionu si to už pochvaluje. Čili úspěch. Vylezen Kežmarský štít skoro všemi jižními cestami. Avšak jen ten, kdo byl nucen bivakovat na vrcholu ví, že tam bzučí pod igelitem komáři. V táboře se podává pravý dort se šlehačkou. Svatá Anna má svátek. Táž Anička, co o rok později řídí letadlo na lince OK 893 z Moskvy. (automatický pilot se jí naštěstí ovlivnit nenechal).

1975: To bylo tak. Do zítřka se rozhodněte, zda vás je z oddílu schopno vyjet do tábora Bezengi na Kavkaze! Tak řekl úřad. Samozřejmě jsme schopni byli. Takový velký společný podnik zatím nikdo neuskutečnil. Každý si vylezl svou, většinou první kavkazskou čtiřtisícovku. Gestola, Bašcha Auz, Ukju, Pik Panoramnyj, Pik Brno, taje seznam, z něhož se vybíralo. Na zpáteční cestě jsme zpozdili letadlo. A protože bylo opět svaté Anny, dostala již zmíněná se svolením kapitána hobla.

1976: Novoroční přechod Velké Fatry zahajuje hrůzostrašnou tradici. Kdo tehdy přežil tmavou vichřici, pamatuje si. Také zimní tábor u Zeleného plesa se na počasí vydařil. Blesky, sníh, déšť, vichřice, co si kdo přál. Stany se nafukovaly a tyče praskaly. Od té doby víme, že mokrý svetr může hřát, v horolezeckém stanu může být 6 cm vody a že Malou Zmrzlou dolinu může i předseda dobývat celé dva dny.

1977: Zdařila se dobrá společná věc. Po úspěšném jednání Járy Přidala a Vaška Mosera prodal tatík komediant přímo na májové veselici svůj rodný dům. Kupní cenu 18 000 Kčs zaplatilo 20 akcionářů z oddílu pohotovou nevratnou půjčkou dřív, než lunapark odjel na další štaci. Tak se narodila maringotka EMILKA, co dlouho stála v lomu v Maršově a ochotně poskytovala přístřeší. Petr Hanák vynáší oddílovou vlajku na další vysoké hory. Malá ganza, Pik Energie, traverz Čimtarga — Miralli, vše pětitisícovky pamiro-altajských Fanských hor. Nikdo netušil, že za tři roky přijde vrátit oddílové lano, protože bude vědět, že musí umřít. Dobrý horolezec. Jeden z nejlepších kamarádů z oddílu. 

1981: Naši dosud největší odborníci pro sjezd v lavině, Tygr Šťovíček a Milan Hrdlička, posunují Úpskou hranu o 400 m níž. Milan se vyhrabal sám, Tygra bylo nutno vykopat (ze sněhu, samozřejmě). Poprvé máme aktivní rozpočet a naši hospodáři Milan s Vaškem nás od té doby soustavně učí, jak s ním zacházet. Otvírá se možnost výkonnostních zájezdů do Tater. Jedeme do Kačice i Velické, mengusovské i Batizovské doliny, jedeme pod Kopské sedlo.

1982: V jinak beztřídní společnosti osmdesáti členů je teď pět tříd, podle toho, kam se kdo vyškrábe: Horolezci, Amatéři, Návštěvníci skal, Olympionici a nejnověji Práskači. O pár let později si podáme 3.VT. Na společných akcích se rekordizuje počet účastníků. Novoroční přejezd 19, Jizerská padesátka 16, Sedmdesátka 15, Jarní sraz 22, Jizerský cour 24. Dvoje zimní Tatry na Rysech celkem 24, letní Tatry 19 a k tomu letní hřeben.

1983: V červnu byl Altaj, největší oddílová expedice. 16 Sibirjaků v češtině a 10 v azbuce. Celý měsíc je pustina učí základním otázkám přežití. Se spálenými nosy a trochu odřenými zády přece jen nakonec získávají výuční list. Vylezli nový štít Svjatoslava Rericha. Altajskou stužku na vrcholu Běluchy si přivázalo 9 účastníků, z toho dvě holky, Karla a Zuzka, jako první z Československa. O Altaji se vyprávělo v novinách našich i ruských, na 75 besedách, byla i fotografická výstava.

1984: Rumunská výprava. Skupinu chodců, provázených štěkotem psů, šťastně převedl přes pustá pohoří Godeanu a Ceruci Vašek Moser až do vlaku jedoucího směr domů. Skupina lezců za dohledu Vlasty Musila úspěšně práskala ve vápencových stěnách Bucegi. Jištění za železné tyče natlučené do skály, to byl zážitek.

1985: Vylezen tatranský hřeben, na kterém byla nejkrásnější chvíle setkání při svíčce ve Zlomiskové dolině. Po delší době jsou vylezeny tatranské šestky. Máme družstvo mladých, které se začíná mít k světu. Oddílový středověk může skončit. 

Novověk (1985 -...)
Viktor Tišnovský

Končící oddílový středověk přinášel v Tatrách výstupy klasifikace Vl pouze ojediněle. V druhé polovině sedmdesátých let to byli zejména Vlasta Musil a Petr Šram, vroce 1982 přejel kolektivní vlak přes KUTTovy plotny, o rok později přišla Hokejka (Švec, Reich) a cesta Eštók-Janiga na Voliu vežu (Kalivoda-Kábrt). 

V pětasedmdesátém začínají nést ovoce výkonnostní zájezdy do Tater. Kromě už zmíněného přechodu zimního tatranského hřebene je různými dvojkami přelezeno několik šestek. Svoji první si přelezl i první z nedospělců, Martin Malínský.

Čímž se dostáváme k družstvu mládeže. Úředně vzniklo roku 1985, i když Starý nemocný člověk (Jirka Tlustoš) cvičil své i cizí děti už pár let před tím. Toho roku se mladí poprvé účastnili závodů horolezecké mládeže. Dvojka Malínský-Pospíšil byla v kraji čtvrtá, na republikovém mistrovství výsledek nic moc. Ale získali jsme zkušenosti, poučili se jak to na takové soutěži chodí. Celý další rok děti pilně cvičily, trénovaly, lezly i padaly. Dan Mandys s Martinem Šafářem byli sedmí. Východočeskému lezení jsme ostudu neudělali. 

Rok 1986 se do historie zapisuje zlatým písmem. 31. ledna vychází první číslo OBČASNÍKU. Třetí oddílový časopis je na světě. Od té doby, díky péči Luboše Chládka, jsme s pravidelnou nepravidelností informováni o dění v oddíle. Liknaví autoři jsou Lubošem vždy dotlačeni k činu, a tak si můžeme přečíst odborné statě, reportáže i beletrii.

Dalším významným činem je zakoupení oddílové chalupy. Po téměř dvouletém hledání a vyptávání po Vysočině, Ádru i jinde, jsme zakoupili stavení č. 6 ve Vrátu. Suché skály na dostřel, rozlehlé vnitřnosti domu mohou poskytnout přístřeší snad celému oddílu. Pracuje se na jeho úpravách a vylepšeních. A bude hlavně na mladé generaci, jak si ten dům udrží a vyšlechtí, aby se oddílový maskot, sádrový čuník Dalibor, mohl spokojeně rozhlížet chalupou.

Utěšeně roste úroveň lezení. Pískovcové sedmy se lezou jak na běžícím pásu. Jarda Plšičík je vyhlášen skalním akrobatem za 41 výstupů klasifikace VII. Naše děti se, krom již zmíněných soutěžních úspěchů, prokousaly k prvním sedmám. Péče Starého nemocného člověka nese ovoce. V Tatrách bratři Kábrti prostupují Hokejku. Značně se rozšiřuje počet těch, kteří mají na klasickou tatranskou pětku. Zařazuje se mezi ně další z nedospělců, Vašek Pospíšil.

Cestuje se za hranice všedních dnů. Pět lidí na turistickém zájezdu na Kavkaz. Sen o Elbrusu se rozplynul na Prijutu 11. Další šestka vyráží na dietní zájezd na Rilu. Byl tu učiněn významný objev v oblasti gastronomie. Předvařené potraviny je možno požívat i bez vaření. Stačí máčet přes noc ve vodě a pak nechat vyhřát na slunci. Hodí se, dojde-li benzin. Pak záleží jen na vás, které z potravin prohlásíte za předvařené.

Rok 1987 znamená další posun v lezecké výkonnosti. Mládež se usídlila na úrovni pískovcových Vllb. Žeň úspěchů na závodech nebyla tentokrát tak bohatá. V kraji byli Petr s Vaškem druzí, Dan s Čolkem čtvrtí, Martin s Tomášem sedmi. Přechod o kategorii výš byl přece jenom znát. Lepší výsledek si probloudili hlavně v orienťáku. Ale i tak to bylo dobré. A Vašek byl navíc vyhlášen nejlepším lezcem. Družstvo posílila i děvčata. Jirka Tlustoš dostal za svou práci s mládeží cenu Otakara Jandery. Jako první horolezec vůbec.  Na písku je přelezeno okolo 130 cest klasifikace VII a výš, 15x Vlk. S lezením šestek v Tatrách se roztrhl pytel. Na Galerii Ganku Orlowského cesta (Kábrti) a Dieškova cesta (Hrdlička), dvakrát Tilleho hrana na Vých. štít nad Železnou bránou, třikrát Kuttovy plotny, Obrovský kút na Kežmarský štít a další. Výstupem roku je vyhlášen Lapiňského komín na Galerii Ganku (Plšičík — Malínský). Zvolna stoupá i úroveň zimního lezení. Úspěšně se rozvíjí plnění výkonnostních tříd mládeže i dospělých.

Rok 1988 začíná změnou na předsednické židli. Stařičký předseda konečně prosadil svůj názor. Těch 25 let je prý až dost. A tak jsem byl zvolen předsedou. V oddílové sestavě je 88 mužů a 30 dívek. Lezeckou sezónu startují bratři Kábrti vyčištěním Dělové roury. Odpalovací rampa pro další cesty ke kosmickým výšinám je tedy připravena. Všichni hurá do stěn. 
 
 

Vzpomínka na Petra
Zdeněk Strnad, 28.11.2022












Obr.1: Petr Schnabl (1946 - 27.11. 2022)
 
Petra jsem koncem šedesátých let občas potkával ve Skaláku, který byl mým lezeckým domovem. On tíhnul spíše do Příhraz, kde realizoval i pár prvovýstupů a na „stará kolena“ tam pak chalupařil.  
 
Tehdy jsem netušil, že časem se z Petra stane můj dlouholetý kámoš a hlavně spolupracovník při vymýšlení a organizaci řady významných horolezeckých akcí v podstatě ve všech nejvýznamnějších lokalitách. 
 
Kromě lezení ve skalách, hlavně na písku, věnoval se i lezení v Tatrách, hlavně v zimě. Nevynechal ani mystickou Galerii Ganku. Pak následovaly logicky i výstupy v Alpách, kde se již v r. 1969 „blýskl“ druhým výstupem známé Messnerovy Cesty přátel v SZ stěně Civetty.




Obr. 2: Petr Schnabl překonává okrajovou trhlinu na Lyskammu v roce 1971 

Petrovi se ovšem zalíbily také vyšší kopce, hlavně v oblasti Pamíru. Jako náš první lezec zdolal všechny tři pamírské sedmitisícovky. Zúčastnil se i našeho vůbec prvního prvovýstupu na Pamíru a to v r. 1975 severní stěnou Piku Lenina. 



Obr. 3: Petr Schnabl pod vrcholem  Štítu Korženěvské v roce 1977
 
Koncem sedmdesátých let a po celá osmdesátá léta jsme s Petrem tvořili bafuňářské „lanové družstvo“. Já byl v horolezeckém svazu šéfem trenérské rady, obdoby dnešní komise alpinismu a Petr byl předsedou mezinárodní komise.

Po dlouhá léta jsme tak měli na starosti organizaci i zajištění vrcholných akcí horolezeckého svazu, a to od letních i zimních Alp, Kavkazu až k Himálaji.  Dost jsme racionálně využívali tehdy téměř jedinou možnost výjezdů – reciproční akce se zahraničními lezci. Byli to Rakušané, Švýcaři a hlavně Italové. Nepochybně vrcholem byla dobrodružná akce s objevením a zdoláním nejvyšší skalní stěny Země, 4.500 m vysoké západní stěny Dhaulagiri I. Petr to označil za šílenství… Nakonec k této stěně směrovaly celkem 3 expedice k novým cestám v letech 1984, 1985 a 1988 - ta ještě v kombinaci s prvovýstupem Z stěnou Annapurny I. 


Obr.4: Petr Schnabl při výstupu v západní stěně Dhaulagiri I v roce 1984 

Paradoxně jsem přesto s Petrem společně nelezl. V roce 1972 jsme s Joskou Rakoncajem vylezli S stěnu Lyskammu a S stěnu Matternornu a spolu s námi lezla dvojka Petr Schnabl a Zdeněk Brabec. Potom jsme společně v r. 1977 vylezli na Pik Korženěvské a až pak následovalo lezení v Z stěně Dhaulagiri. Po letech spolu s Jarýkem Stejskalem nás čekal ještě výlet do oblasti Mardi Himal. Jinak nic… Ve skalách jsme spolu chodili na pivo. 
 
Petr se významně zapsal do našeho horolezectví a vysokohorské turistiky také organizací řady treků do Nepálu především pro své kamarády. Absolvoval snad vše, co lze v Nepálu projít včetně těch nejnáročnějších tras.



Obr.5: zprava Petr Schnabl, Jirka Novák a a Jarýk Stejskal na treku, v pozadí Annapurna South, 2017

Řada přátel hor bude jistě na Petra vzpomínat v dobrém také proto, že po léta vedl významnou prodejnu map a průvodců KIWI. Byl to zásadní „základní tábor“ informací o horách celého světa. 



Obr.6: Petr Snabl, 2017

Petře – díky za vše…  Zůstaneš v našich vzpomínkách! 

Labské pískovce - vybrané stěny z roku 1993.
Zdeněk Strnad, 17.9.2022

Z propadliště času se podařilo vydolovat archivní kopii dnes již neexistujícího webu, jehož podkladem byl tiskem vydaný průvodce LAŠTOVIČKA Petr st., SLAVÍK Jiří, NOVÁK Jiří, PLESKOTOVÁ Zdenka, ARNOLD Bernd (1993): Labské pískovce - vybrané stěny.
 
Z dnešního pohledu to má již jen historickou cenu, za těch 29 let ve stěnách vznikly desítky dalších cest a topa stěn již nemusí být tak jasná, jako kdysi (jestlliže tam v roce 1993 bylo pět kruhů, dnes jich tam klidně může být i dvacet a pak se v tom čert vyznej).


Vždyť jseš z písku
Zdeněk Strnad, 15.9.2022



Pamětníci z vlastní zkušenosti dobře vědí, že  vzpomínky a přátelství ze skal vydrží po celý další život, všichni "oldies" se dnes shodují, že to byly nejkrásnější léta.

A když to někdo "dá na papír", tak je to velká událost a příležitost si na vše minulé zavzpomínat.

V osmi částech nyní vystavíme autobiograficku knihu Jiřího Pražáka: "Vždyť jseš z písku". Jména postav nejsou uváděna přesně, ale vždy jen jako lehce zkomolená přezdívka. Skaláckým např. rychle dojde, že Socha je Jindřich Sochor apod.






HORY 12/1979, aneb co jsme řešili před 43 lety!
Zdeněk Strnad, 6.8.2022



Docela zajímavost, zejména zdůraznění, že vydání bylo povoleno politicko-kulturními komisemi TJ Slavia Praha, TJ Břevnov a TJ Sportovní stavby. K textům se dostanete kliknutím na obrázek nebo zde.
HK Jizera
Zdeněk Strnad, 11.4.2022

Čas neúprosně běží a opravdu nemládnem. Jabloncem a Libercem prošlo hodně horolezeckých postav. Dohodli jsme se s kamarády z HK Jizera ,že by se na tyto sportovce nemělo zapomenout. Jde nám o datum narození a úmrtí. Taky o fotografii dotyčného ,případně o jejich malý příběh. Nebude jednoduché to dát do hromady Proto Vás všechny prosím o pomoc, abychom to dali dohromady.

Seznam těch co odešli:

Daniel „ Bobul“Jung, + 1984 Mt.Blanc
Bohouš Vele, Mt.Blanc+ 1984
Láďa Hebelka Mt. Blanc + 1984
Petr Hásek
Herzán
Jaroslav „jerry“ Procházka
Vladimír“ Hupík“ Vladev
Karel“ Míša“ Barth
Ivo Čapek
Wolfgang Habel
Ladislav Mejsnar Huascaran + 1970
Alexandr Geci
Vladimír „Magneťák“ Ledecký
Tomášek sen.
WernerTrostl
Wronka „ Hohe“
František“ Feri“ Patočka
Petr Kopal 1. Předseda HO
Oldřich Kopal
Ernest Hanisch

Předem děkuji za pomoc. Můžete mi to poslat na email pecak.mira@tiscali.cz nebo zapsat sem do diskuse k článku.

Osobnosti z historie Krušných hor (3. část)
Zdeněk Strnad, 31.12.2021

Prof. Alois Schmidt (? –  30.7.1895)
 
Kdy a kde se Alois Schmidt narodil, je dosud velká neznámá. V Chomutově působil jako profesor učitelského ústavu. Je znám především jako spoluzakladatel zdejšího Erzgebirgsvereinu v roce 1880, jehož byl až do své tragické smrti v roce 1895 předsedou. Alois Schmidt zahynul v severní stěně Triglavu a pochován byl v obci Mojstrana. V roce 1975 při cestě M. Kutílka na Aljažov dom ještě jeho hrob existoval.
 
První zaznamenaný průstup severní stěnou Triglavu uskutečnil v létě roku 1890 trentský lovec a alpinista Berginc. Ten prostoupil stěnu v levé části levým žebrem a cesta je dnes označována jako Slovinská. Další cesta severní stěnou byla prostoupena až v roce 1906 německými alpinisty po žebru vpravo od Slovinské cesty. Cesta se nazývá dle národnosti prvovýstupců Německou cestou. Pokoušel se snad Alois Schmidt v roce 1895 o druhý prvovýstup severní stěnou. Kdo byli jeho spolulezci? Tyto otázky zůstanou již asi nezodpovězeny. Každopádně severní stěna Triglavu je dodnes pojmem a samotný fakt pohybu Aloise Schmidta před téměř 120 léty v této stěně podává obrázek o jeho lezeckých kvalitách.



Obr.1: Severní stěna Triglavu

Rok po tragické smrti – v roce 1896 – byl odhalen Prof. Aloisi Schmidtovi mohutný pomník ve tvaru mohyly v dnešním Bezručově údolí. Autorem pomníku a okolí byl místní sochař Günzl.
 


Obr.2: Na obrázku je zachycena původní podoba pomníku a do dnešních dob dochované torzo – vrcholová část pomníku, která je na místě dosud.

15 září 1946 došlo na žádost Poštovního úřadu k násilnému přejmenování údolí nazývaného Grundtal (Dolina, Dolinka) na Bezručovo údolí a zároveň k slavnostnímu „odhalení“ pomníku Petra Bezruče. Lépe řečeno ke znesvěcení Schmidtovy mohyly upevněním nové desky. Později zmizely, krom již zmíněné vrcholové části, i ostatní fragmenty památníku a jejich osud není znám. Méně honosný památník Petra Bezruče, který nemá s krajem nic společného, je na místě původní Schmidtovy mohyly dosud.
 


Obr. 3: Schmidtova mohyla na dobové pohlednici v pravé části
Osobnosti z historie Krušných hor (2. část)
Zdeněk Strnad, 31.12.2021

Theodor Grohmann  (1844 – 1919)

Narodil se 27.4.1844 ve Cvikově u Krásné Lípy jako jeden ze tří synů významného textilního průmyslníka Carla Grohmanna. Rodinná firma ve Cvikově a následně v nedaleké Lindavě skvěle prosperuje. V roce 1866 se Theodor se svým starším bratrem Martinem (1840 – 1914) osamostatňují a získávají oprávnění na provoz barvírny v Bystřanech na Teplicku (bratr Johann však i do tohoto podniku spoluinvestuje. Johann v roce 1874 po smrti otce přebírá barvírny u Cvikova).
 
Oběma bratrům výroba kvetla a obchod se dařil. V roce 1888 kupují Martin a Theodor od hraběnky Černínové zámek v Benešově nad Ploučnicí, kde taktéž nechali vystavět v r. 1883 dvě přádelny bavlny a dvě barvírny příze (pozdější Benar). Tento podnik byl svého času největší textilní budovou v Evropě s výkonem 1000 PS a tandemovým parním strojem – největším v Čechách. Tento stroj byl během 2. světové války sešrotován.
 
Přes fakt, že největší majetek neměli v Teplicích, pravděpodobně díky evropskému věhlasu místních lázní a čilému společenskému životu se rozhodli bydlet právě zde. V roce 1894 Martin koupil právě osiřelou neorenesanční budovu německého klasického gymnázia v Lipové ulici (pro školu byla určena nová budova na Mont de Ligne, dnes obchodní akademie) a nechal ji Johannem Davidem Ferberem v letech 1894 - 1986 přebudovat v reprezentativní rodinné sídlo. Velkolepou okenní malbu dodal Carl de Bouché, zakladatel mnichovského ateliéru pro malbu a sklo. Od roku 1946 slouží vila teplické knihovně.
 
 Od 90. let podnikají oba bratři také v důlním průmyslu. Šířící se uplatnění parního stroje výrazně zvýšilo poptávku po hnědém uhlí podkrušnohorské pánve, zájem byl navíc akcelerován od poloviny století budovanou železnicí. V roce 1891 – 1892 získali bratři Grohmannové rozsáhlý komplex dolových měr u Kundratic, Podhůří, Vysoké Pece, Drmal a Dřínova, na nichž vznikl roku 1892 největší báňský podnik chomutovské a jirkovské oblasti, důl Grohmann. Důlní komplex byl původně nazván Elly, později Karel a nakonec jen Grohmann (po roce 1948 maršál Koněv). Hlavní těžní jáma Karel byla spojena vlečkou se železniční stanicí v Jezeří, kde bylo také ředitelství tohoto podniku.
 
Na dole Grohmann se dobývala zásekovým komorováním na zával zhruba 20 - 30 m mocná sloj uložená asi 110 m pod povrchem a obsahující uhlí o výhřevnosti až 4200 cal. Při otvírce jižního dolového pole byla roku 1899 neočekávaně naražena stará vydobytá komora o rozměrech 10 x 30 x 3 m, čímž došlo k průvalu cca 800 m3 vody a bahna, který způsobil smrt tří horníků.
 
Provoz na dole Grohmann dosáhl záhy značných rozměrů. Na začátku 20. století zde 390 horníků těžilo kolem 200 kt uhlí ročně, před 1. světovou válkou 500 horníků těžilo 300 kt uhlí ročně. Později se zde těžba udržovala do roku 1939 na úrovni 400 kt uhlí ročně. Pracovalo zde 750 až 800 horníků. Hospodářská krize se dolu prakticky nedotkla.
 
Něco málo uhlí vytěžili bratří Grohmannové povrchově v místech dnešního Lesoparku Chomutov.
 
Těžiště příjmů však rodina stále měla z textilek. K původní barvírně v Bystřanech nechali bratři Grohmannové v době konjuktury postavit v letech 1900 – 1901 soukárnu a následně i přádelnu na zpracování egyptské bavlny. Projektantem výstavní přádelny v secesním stylu, jejíž patra jsou nesena moderní ocelovou nýtovanou konstrukcí od firmy Franz Zimmermann ze saského Werdau, byl v letech 1906 až 1907 opět teplický stavitel Johann David Ferber. Dnes je kdysi výstavní budova továrny v havarijním stavu.
 
V roce 1914 umírá Martin a v roce 1919 Theodor. Martinovy synové Kurt a Hans Jörg dědí majetky na Benešovsku, (pravděpodobně). Syn Theodora Arwed (narozen 1874) byl posledním obyvatelem vily v Lipové ulici a majitel bystřanského podniku. Arwed byl s manželkou jako 71-letý po 2. světové válce vyhnán a na odchodu z města, k jehož rozvoji jeho rodina nemálo přispěla, do krve zmlácen. Rodina se do historie Teplic zapsala na větším počtu míst, než bylo dosud zmíněno. Martin Grohmann např. odkoupil v roce 1906 Lipový dvůr a Theodor byl na počátku 20. století poslancem českého sněmu a také předsedou teplické sekce Německého alpského spolku, čímž se konečně dostáváme k Theodorovým aktivitám týkajících se hor.
 
Mimo jiné aktivity byl Theodor zaníceným milovníkem přírody a zejména pak Stubaiských Alp, kde jako horolezec vystoupil na téměř všechny vrcholy. Pravděpodobně lezecky působil i na Tannichu a Seebergu v Krušných horách.
 
Grohmannhütte
 
V červnu 1886 se teplická sekce Německého alpského spolku rozhodla koupit pozemek pro výstavbu chaty v masívu Vedretty v nadmořské výšce 2254 m. Výstavbu chaty financuje T. Grohmann a 27.8.1887 je slavnostně otevřena. Jedná se o první přístřešek postavený v této oblasti Stubaiských Alp. Bohužel, chata byla zcela zničena lavinou hned v následující zimě. Theodor Grohmann okamžitě financuje výstavbu nové chaty opodál na bezpečnějším místě a chata po něm byla později pojmenována. V následujících letech byla několikrát chata poničena a vydrancována. Po 2. Světové válce byla předána do správy CAI Bolzano, nyní je ve správě CAI Sterzing. V letech 1998 – 2000 byla chata zcela zrekonstruována a poskytuje více než 10 lůžek i stravování. Provozována je v závislosti na počasí od začátku června do konce října. Známa je rovněž pod italským názvem Rif.  Vedretta Piana.


Teplitzer Hütte
 
Prakticky současně je budována 330 m nad bivakem Grohmann teplickou sekcí DÖAV  impozantní Teplická chata. Toto působivé útočiště se nachází v nadmořské výšce 2586 m a je výchozím bodem pro výlety ve skupině Montarso/ Feuerstein. Chata byla slavnostně otevřena 14 8. 1889 a byla okamžitě obležena davy horolezců. Brzy z důvodu zvýšení kapacity dochází k jejímu rozšíření a 18.8.1898 je otevřena přestavěné Neue Teplitzer Hütte. I výstavbu této chaty Theodor z velké části financuje. Po válce chata přechází do správy CAI Sterzing a je známa rovněž pod italským názvem Rif. Vedretta Pendente.



Müllerhütte

V roce 1911 převzal Theodor Grohmann finanční závazky této sousedící chaty a přispěl tak nejen k dalšímu zpřístupnění jižní části Stubaiských Alp, ale i k další existenci chaty samé. Müllerhütte leží v nadmořské výšce 3145 m a je známa též pod italským názvem Rifugio Cima Libera.





 

Osobnosti z historie Krušných hor (1. část)
Zdeněk Strnad, 31.12.2021

Josef  Franz Brechensbauer  (1867 – 1945)
 
Narodil se 3.11.1867 v Chomutově. Pocházel z vídeňské měšťanské rodiny a jeho rodiče přišli do Podkrušnohoří z Rakouska za prací, když vypukla industrializace severních Čech.
 
Již jeho otec využíval každé příležitosti k vandrování a on tuto zálibu podědil. Už jako dítě chodil s otcem po horách a modrou a bílou barvou značili výletní trasy, popsané v dílku „Teplitzer Bezirkes“. Otec mu byl v turistice prvním učitelem.
 
 
Po škole a studiích v Chomutově působil na Teplicku jako kantor a roku 1913 je jmenován řídícím učitelem v Teplicích - Šanově. Jeho snem bylo propojit hřebenové cesty ze Sárska až do Slezka k řece Odře. Byl spolupracovníkem listu Teplitz-Schonauer Anzeiger (Teplicko – Šanovský oznamovatel) a v letech 1905 - 1920 redaktorem místního turistického časopisu Erzgebigs-Zeitung. V roce 1907 založil a vedl první lyžařský klub v Teplicích. Pátral po původu místních jmen osad, sbíral lidová pořekadla a přísloví. Mimo zaměstnání se ovšem věnoval Teplickému horskému spolku (Gebirgsvereinu), jehož byl předsedou v Teplicích a od roku 1925 byl hlavní vedoucí svazu německých Gebirgs und Wandervereine v Československu, který měl sídlo v Ústí nad Labem.
 
Josef Brechensbauer zemřel v 78 letech 9. září 1945 ve svém domě v Zeidlerstrasse č. 12 v Teplicích, jeho manželka o několik měsíců později v teplické nemocnici 30.1.1946. Místo hrobů je neznámé.
 
Teplický horský spolek sdružoval:
 
T e p l i t z e r  G e b i r g s v e r e i n  f ü r  d a s  E r z -  u n d  M i t t e l g e b i r g e
von Ebersdorf bis Göhren
 
E r z g e b i r g s v e r e i n  B r ü x - O b e r l e u t e n s d o r f
von Göhren bis Kleinhan
 
E r z g e b i r g s v e r e i n  G ö r k a u
von Kleinhan-Kallich
 
E r z g e b i r g s v e r e i n  K o m o t a u
von Kallich bis Sebastiansberg
 
E r z g e b i r g s v e r e i n  P r e ß n i t z
von Sebastiansberg bis Dörnsdorf                                                                                    
 
E r z g e b i r g s v e r e i n  K u p f e r b e r g
von Dörnsdorf bis Hofburg
 
První krušnohorská hřebenovka (Der Erzgebirgs-Kammweg)
 
Dne 28.2. 1904 se sešli v Chomutově zástupci Horských spolků severozápadních Čech, kde se dohodli na vytvoření první značené cesty po hřebeni Krušných hor. A v roce 1906 byla na světě první mapa Krušnohorské hřebenové cesty. Cesta vedla po hřebeni z Děčína do Aše a měřila 240 km. Inspiraci si tvůrci hřebenovky vzali z již 2 roky existující  lužickohorské hřebenovky a proslulé soustavy chodníků Pizgauer Spazierganges v Alpách.
 
Nejvíce se o vznik hřebenovky zasloužil právě tehdejší zapisovatel Horského spolku z Teplic Josef Brechensbauer, jenž byl jako delegát na shromáždění 28. února 1904. Později napsal průvodce po hřebenovce.
 
Přes počáteční odpor a potíže, byla v roce 1905, za účinné podpory saských spolků, cesta po hřebenech z Děčína do Aše vyznačena, a to tabulkami s modrým hřebenem. Tím byly pro poutníky odemčeny cesty za krásami a zvláštnostmi Krušných hor.
Vznik hřebenovky provázely dohady, zda má jít o tzv. „čistou hřebenovku“, či cestu vést i po vyhlídkách a zajímavostech poblíž hřebenu. Nakonec byla zvolena čistá hřebenovka.
Cesta se podle Brechensbauera dala zdolat za 9-10 dní, respektive za 4-5 dní v zimě na lyžích. 
 
Značení bylo provedeno takovými smaltovanými tabulkami:
 
 
Tyto modré značky vymyslel v roce 1902 továrník August Otto z Varnsdorfu. Tu víc zkorodovanou zachránil v roce 1990 Mathias Großer ze Sebnitz v Sasku, když si po 60-ti letech chtěl připomenout, kudy chodil přes Bělou do Děčína do školy. 

Modernista nebo klasik?
Zdeněk Strnad, 31.12.2021

Pro modernisty jsem klasik, pro mladý klasiky jsem modernista, čert aby se v tom vyznal! A jak to tedy se mnou je doopravdy?
 
Někdy v roce 1983 se náhle objevil na učilišti Stavokombinátu, kde jsem se tehdy učil na zedníka, nový spolužák Votýpka a jen co se trochu oťukal, už začal vyprávět neuvěřitelný historky o horolezcích v Ádru.
 
Jelikož byl o rok starší, než my (nevyšel mu jeden rok na jiném učilišti), tak jsme ho prostě žrali. Každou jeho historku jsme přímo hltali – jak se snídají v bufetu čtyři piva a dva rumy a pak se jde lézt do skalního města, jak věčně někdo padal na zem, než to nakonec dal nebo divoké historky z horolezeckých večírků ve starém hotelu. Padala jména jako Kamzík, Sojkyn, Bíba, Václav a další. Bylo to poprvé, co jsem se dozvěděl, že existuje nějaký lezení po skalách.
 
8. listopadu 1985 jsem se úplně náhodou připletl na poslední slanění HO Ještěd a Lokomotivy na Hubertce v Jizerkách, kde jsem poznal Čokaře, Flosmana a bratry Vytiskovy. Po kvalitním večírku, jak to na posledních slanění bývá, jsem se zeptal, kdy bude příští večírek, na což mi bylo řečeno: „Hele, my jsme horolezci a jestli chceš s námi jezdit do skal a pak pařit, tak musíš taky začít lézt!“ Co bych pro pařbu neudělal. Tak prostě začnu lézt..
 
V sobotu 11. ledna 1986 přišel ten den s velkým D! Jel jsem s Čokařem a Petrasem lézt do Jizerek. Na Stojku lezu svou první cestu, NC II. Prvně jsem slyšel na vršku kluky hulákat „Hurá, máme Horám zdar!“. Pak mi bylo vysvětleno, že jsme na téhle věži v roce 1986, jako první, a to že je ten Horám zdar. A taky, že bych si měl sehnat autopásy a doktorský nitě a mistr Čokař že mi vysvětlí, jak si ušít sedák, jak se navázat na prsák, no a Petras že mi svaří na učňáku Plastymatu osmu, aby mě pořád nemuseli spouštět, jak pytel hoven, protože slanit na Dülfera, na to nemám..

    
 
Jizerky,  Mechová věž, cesta Ochránců přírody. Ač IV, byl to boj. Kdo zná Jizerky ví, o čem mluvím. 20.1.1989
 
Pak přišlo období shánění lezeckého matroše. Karabiny, kde se dalo a s pochybnou kvalitou, lana, který po chvíli strašně ztvrdly, ploché smyčky ze švadlenky, také přešívání bačkor na lezení, řezání špuntů u kopaček a shánění různých lepiček na podlepení, transparenty na jizerský padesátce se zásadně vracely bez šňůr a padákové šňůry, to byl hotový poklad! Později se už sem tam objevovaly první sedáky od Nevyhoštěných, který alespoň na tu dobu znamenaly nějakou kvalitu. Prostě nic jiného v té době opravdu nebylo možné sehnat, a tak se často lezlo v neuvěřitelných unikátech.
  
27.4.1986 - První tlama. Samozřejmě natvrdo. Bylo to na Vajoletkách, Oldova cesta VI, z vršku do kruhu.
 
21.8.1986 - První vyvedená sedma. Břízková na Suškách. Tehdy se cesta lezla přes břízu, teď už je tam kruh, což je dobře, protože ta bříza byla dost hrozná!
 
9.9.1986 - Poprvé v Labáku. Do té doby jsem si naivně myslel, že Sušky jsou největší skály v Československu. Když jsem uviděl poprvé Labák, tak mě to úplně morálově zadupalo do země. Šli jsme od Bělináče. U Želvy to ještě šlo, u Tyršovek jsem už tolik nemluvil a u Presidenta, při pohledu na Big Wall, jsem už prostě jenom mlčel. Jak jinak, první cestu v Labáku jsme si vybrali Starou cestu VI na Vojtěcha. Byl to festival strachu!
 
Pak dva roky zelený pakárny 1986 - 1988. Sem tam nějaký lezení, když zelený mozek opušťák náhodou dal..

 
    
Horní skály, nástup na Dvojče. Sedák ušitý doma z autopásu, rok 1986
 
2.10.1988 - První sedma v Labáku. Pampelišky VII  na Labskou věž. Té cesty si vážím dodnes, protože cvakání prvního kruhu je i pro sedmovýho lezce dost zajímavý.
 
19.11.1988 - Kozelka, Umyvadlo, cesta Šolich. Slušná tlama po hlavě pod druhým kruhem, naštěstí s dobrým koncem..
 
28.1.1989 - Labák, Bělináč. Po ránu zima jako sviňa, tak jsme se Sojkynem (který mimochodem nebyl tak hrozný, jak Votýpka vyprávěl) rozhodli, že balíme a pojedeme domů do Liberce. Uprostřed balení najednou Vláďa řekl památnou větu:
„Do prdele, Cigoš z Ádru! Budeme muset lízt!“ Mně v tu chvíli vypadl z ruky zamrzlý kanystr s vodou, a to jsem ještě nevěděl, která bije! Cikán dorazil k nám, představil nám Stáňu (budoucí Lukavskou) a co prý budeme dělat. Navrhl, že se půjdeme projít pod skalami a pro jistotu vezmeme sebou věci na lezení, co kdyby, že? Samozřejmě se lezlo, nejdříve Podkovák VIIb a pak další. Tu zimu jsme v Labáku lezli každý víkend.
 
8.4.1989 - Po ujištění Cikána, že Ádr rozhodně není tak hrozný, jak vyprávěl Votýpka, jsem se odhodlal vyrazit tam se Sojkynem a Kamzíkem. Vybavil jsem se jako správný Liberečák – tepláky, podkolenky, trika s dlouhým rukávem a hurá, budu lézt za klukama spáry! No, bylo to rychlé. Z Medusy, už ani nevím, co to bylo za cestu, jsem byl krvácející spuštěn, ale další cestu, Východní spáru VII na Koberce, už jsem za klukama vylezl (respektive označil krví). Samozřejmě jsme zase měli Horám zdar!
 
18.4.1986. Vláďa Výtiska a já v nezbytné bundě značky Larysa. Kdo ji v té době neměl, nebyl horolezec..
 
19.7.1989 - Můj první prvovýstup. V Tisé, na masivu Členitá jsem udělal cestu Velký uzel V. Tam jsem také poznal Bělinu, pískovcovou frézu na dělání cest.
 
21.7.1989 - Na Modříně mi bylo dovoleno udělat cestu s kruhem. Do té doby jsem jen asistoval na Karkulku - Paví vejce z bukvic.
 
12.8.1989 Zase na Modříně, na Revizora prvovýstup Indián Joe VII. Proč má ta cesta jen jeden kruh? Zezdola na mě houkli „Hele, mladej, kruhů je málo, lez dál!“, tak jsem lezl..
 
19.8.1989 - S Vytiskou a Flosmanem jsme dělali nové cesty na Snežníku, což bylo tenkrát pole neorané!
 
30.9.1989 - Poprvé jsem dělal cesty se Špekem u Kvočen. Sestroňovická věž - Čokoládový expres VIIIa.
 
11.3.1990 - A první cesta v Labáku, kde jsem se zúčastnil prvovýstupu. Na Plavčíka cestou Motýlek VII.
 
2.6.1990 - Konečně jsme mohli vyrazit na západ, na vápno. Do té doby to byl pro každého z nás jen a jen sen. 
A teď hned Jura! Němčouři se mohli potrhat smíchy, když nás viděli lézt v kopačkách a se smyčkami na sedáku, jak mexický tanečnice!
 
Byla to divoká doba. Dál jsem lezl a dělal cesty na rodném písku, ale také jsme podnikali smělé výjezdy škodovkama na vytoužené vápno. Odvaha nám nechyběla! Deset marek v kapse, polévka Vitana nás živila po celou dobu zájezdu a nadšení bylo za milión. V zimě se prostě jezdilo na vápno a v létě jsme si užívali na písku v rodný hroudě. Poznal jsem plno dobrých lidí, kterých si do dneška vážím. Vývoj v lezení, nejen v matroši, ale i výkonnostně pokročil o hodně dál, což je podle mě dobře.
   
 
 
Skály u Hodkovic a mé vlasaté období
 
Tak jsem to tedy prožil před dvaceti lety já. A jak vidím lezení po těch letech dnes?
Jelikož před mnoha lety jsem si taky šáhl do kouzelného pytlíku, a bylo by stupidní tvrdit, že to bylo jen na jediný cestě, tak jsem si odebral právo, něco někomu vyčítat.
 
Výkonnostně dnes lezu o hodně líp, než před lety, protože jsem zjistil, že pro lezení musím také něco tréninkově udělat, ovšem morálově jsem před těmi 20ti lety lezl odvážněji. Je to vývoj. Párkrát jsem spadl na zem, sem tam blbá tlama natvrdo, viděl jsem otevřené zlomeniny, slyšel hnusný dutý zvuk, když někdo nekontrolovatelně spadl na zem a bohužel jsem byl i u toho, když při lezení člověk skonal. Tak jsem po těch všech zkušenostech jenom přizpůsobil lezení k obrazu svému a je mi úplně jedno, co se v tomto ohledu o mě povídá.
  
Jen mě hlava nebere, když se někomu něco stane při lezení, jak hned vzniknou debaty ve smyslu „Když na to neměl, tak tam neměl lézt, určitě to byl překližkář, patří mu to..“ a jiné dementní výlevy chytráků! Jsou to lidi, co buď nikdy žádnou chybu neudělali nebo místo mozku mají pivní kostku!
 
Mě lezení baví. Je to má radost z pohybu na skalách a jestli polezu výkonnostně cokoliv, tak tu radost mi nikdo nevezme! A hlavně jsem při lezení poznal a poznávám úžasný lidi.
Poslední dobou se o mě mluví a píše poněkud více, a jak jsem vysledoval, byl jsem zařazen do kategorie „Modernista“. No, nevím. Vyvracet vám to nebudu. Spíš vám řeknu, jaké kategorie prvovýstupců a lez
ců vnímám ve skalách já:
 
Prvovýstupci
 
Domácí oblastní prvovýstupci: Většinou mají svoji oblast, kde dělají léta prváče a díky jim máme co lézt. Své uzemí si dobře střeží a udávají, jakým směrem bude oblast ve stylu lezení směřovat. Věnují tomu čas a úsilí a své cesty považují za své děti. Dobrá rada pro správce - nikdy nesmyslně nejděte proti domácím prvovýstupcům. Ač mívají i mezi sebou menší rozbroje, v tomto případě se dokáží okamžitě semknout, jako jeden šik a vyhlásí vám partyzánskou válku, kterou určitě nevyhrajete!
 
Nájezdníci: Najednou se objeví v nějaké oblasti, vůbec je nezajímá, jaké jsou zde tradice a zvyky v dělání cest a přijde jim, že si musí oblast okamžitě upravit k obrazu svému. Domácí prvovýstupci s jejich názory je prostě nezajímají, no a hned je v hospodě co řešit..
 
Potulní prvovýstupci: Nemají žádnou svou stálou oblast, když se někde objeví, tak si nejdřív v oblasti pořádně zalezou a seznámí se s místními lezci u piva a lezení. Pak zde, bez nějakého velkého rozruchu, udělají pár cest, zajímavých svým novým pohledem na věc nebo směrem. Ke spokojenosti místních osvěží vzduch novými cestami a za čas se vydají zase o oblast dál.
 
Já jsem Bůh: To jsou prvovýstupci, kteří zásadně dělají nové prváče o několik stupňů níž, než co normálně lezou. Nejlíp, když lezou IX, tak udělají VII s nádechem VIII. Jištění zásadně dávají co nejdál a pak cítí sladké zadostiučinění, když sedmový lezec jejich cestu nemůže vylézt nebo v ní bojuje o holý život.
 
Ve jménu průvodce: Tak tenhle druh prvovýstupce je pro oblast opravdová pohroma! Chce za každou cenu dostat své jméno do průvodce a často i na úkor kvality cest.
 
Lezci
 
Lezení je pro ně život: To jsou lezci, kteří nemůžou bez lezení existovat a to doslova. Lezení přizpůsobí celý svůj život a lezou, dokud jim to tělo fyzicky dovolí. Na duchu zůstávají mladí i v kmetském věku a je jim jedno, že za mlada byli pro své okolí modernisté a teď jsou zase označováni za klasiky. Každá doba kastuje tyto lezce podle svého pohledu, ale to už si přeberte sami, co jsem tím chtěl říct..
 
Mladí pseudoklasici: Začnou lézt, ale když se rozkoukají a zjistí, že nebudou nejlepší, tak schovají svoji neschopnost na sobě dřít a tvrdě trénovat za pózu obhájce klasického lezení a spasitele toho našeho lezení. Najdou si nepřítele, většinou lezce, kteří lezou dobře, ale s mg, a už mají proti komu bojovat! Sami si s pravidly ovšem hlavu nelámou a hravě si je upraví podle svých potřeb - kruh klidně zatlučou metr od zavrtání, klacek v díře použijí jako hodiny, a pak ho vyhodí, nebo v cestě kličkují, jak zajíc na honu, ale popis zní samozřejmě přímo..
 
Lezec do prvního úvěru: Začne lézt a za chvíli už je chytrý, jak rádio, udělá hned cestu, s každým se zná a se všemi lezl. Pak ho uloví lovkyně a do tří let je svatba, úvěr na barák a už ho nikdy nikdo ve skalách neuvidí. Zajímavý je, že v průměru je to fakt do tří let, co jsem tak vysledoval.
 
Lezec playboy: Má nazpaměť nalezeno pár lehkých a tak dvě těžší cesty, ale jen takové, aby na ně bylo dobře vidět, nejlíp z turistické cesty. Zásadně leze do půl těla, pohazuje přitom svou dlouhou hřívou a neustále oznamuje okolí, jak je ta cesta strašně nebezpečná, jen aby obdivovatelky měly ten správný strach o jeho krásné tělo. No a večer v hospůdce při líčení svých hrdinských kousků je úspěch téměř jistý!
 
Qvakeři: To jsou lezci, kteří lezou takové cesty, že by vás ani ve snu nenapadlo, že se něco takového vůbec dá lézt. Zelené spáry, mechovaté plotny, mokré komíny, slizké kouty. Když jsem ještě bydlel v Liberci poznal jsem pár místních qvakerů. Měli svoje oblíbené oblasti, mraky vylezených cest a každý rok na podzim vyhlašovali cestu roku – samozřejmě čím zelenější, tím lepší. Dokonce měli i svůj rituál v hospodách, říkali tomu dát pivo na pešla - to znamenalo vylít si celý pivo na hlavu. Když v jedné knajpě hostinský jejich rituál kupodivu nechápal a začal je vyhazovat, tak mu odnesli dveře. Přijde vám, že jsou to blázni a nepatří do lezení? Proč? Prostě jsou sví a to je na jednu stranu parádní..

A pak jsou ještě lezci samotáři, boulderisti, horalové, pískaři nebo moráloví lezci, mezi nimiž je nepřekonatelným králem Špek - u něho dokonce platí, že čím je starší, tím je odvažnější a určitě nám ještě vyrazí svými výkony dech! Jsou tu lezci, co lezou jen na vápně nebo průkopníci, kteří hledají a nachází nové oblasti, udělají tam cesty a pak i průvodce (dobrý prospektor je třeba Hubka) a další a další lezci.
  
 
 
Jeník Pleticha současnosti..
 
Myslíte si tedy, že kastovat lezce na klasiky a modernisty je správné? Já osobně to vidím jinak. Pokud někdo neobtěžuje druhé, dodržuje pravidla dané oblasti, tak ať si leze podle svého gusta. Lezení je tu pro každého a ač se to třeba někdy nezdá, podstatu máme stejnou - jsme blázni, co lezeme někam nahoru a nesedíme doma, jako pecky!

Kam mě budete řadit, je vaše věc. Já prostě lezu podle sebe. Pro modernisty jsem možná klasik, pro mladý klasiky modernista. Když jsem začal malovat, tak pro malíře jsem byl lezec, pro lezce malíř. Čert aby se v tom vyznal…

Vzpomínka na Vildu Heckela
Zdeněk Strnad, 30.12.2021

V roce 1953 v březnu proběhlo v Černé Javorové dolině v Tatrách soustředění tehdejšího tzv. reprezentačního družstva.
 
Setkali se zde nejlepší pískaři, Češi, Moraváci a kamarádi ze Slovenska. Jeho vedoucí dr. Jelínek přizval i černovlasého chlapíka, o málo staršího, než jsme byli my, ověšeného fotoaparáty. Nevyžadoval žádnou zvláštní pozornost. Byl s námi na několika lehčích horách, na konci si vzal naše adresy.
 
 
S Radanem Kuchařem na Hindukúši (1965)
 
Když jsme  se vrátili domů, přišly nám od něho nejkrásnější fotografie z hor, jaké jsme kdy viděli. Ihned jsem sním navázali spojení. Přijel za námi do našich mateřských skal, fotil jako o závod, vzniklo naše mnohaleté přátelství. Lezl s námi na pískovci, při zájezdech do velehor a z těch to setkávání vznikla řada jeho knih:
 
- Cesty k vrcholům
- Hindúkuš
- Schody pod vesmír
- Cesty k vrcholům
- Království slunce a ledu
 
a další…
 
Vilda Heckel se snažil zachytit okamžiky lezení za každou cenu. Při expedici do Afghánistánu v r. 1965 si naše skupina ve složení Jožo Psotka, Miloš Matras a já vybrali za cíl nejkrásnější štít v dolině Išmurch šestitisícovku Uparisinu.Vilda Heckel šel s námi. Nebudu popisovat podrobnosti, ale po značných obtížích a dvou bivacích jsme došli na západní vrchol. Na hlavní vrchol nám zbýval hřeben dlouhý asi půl kilometru. Totálně se zhoršilo počasí – mlha, vítr, sníh – to nejhorší, co může horolezce ve stěně potkat. Ihned jsme se rozhodli pro sestup. Slaňovali jsme, ustupovali navázaní na laně, pod skalní stěnou nás čekal lavinózní terén se spoustou nového sněhu. Sestupovali jsme s největším soustředěním a obavami. Ne tak Vilda. Byl nadšený, že se dostal do situace kde jde o všechno. Fotil zuřivě o sto šest. Byl problém, aby se zajistil u vyčnívajících skalek.Věděli jsme, že nám jde o život, ale Vilda nás nabádal ,,kluci utíkáte mi“.
 
Všechno nakonec dobře dopadlo, dostali jsme se do stanů u nástupu. Vilda nafotil snímky, ze kterých je vidět nervozita, obavy, stres. Ještě ale po letech nám vyčítal, že jsme měli trochu počkat. Hlavní vrchol Uparisiny jsme potom vylezli o deset dnů později.
 
 
Hindukuš 1965
 
Horolezectví se stalo jeho osudem. Skončilo nešťastnou výpravou do Peru v r. 1970, ze které ještě stačil poslat několik fotografií, před osudným zemětřesením a zničující lavinou pod Huascaránem. 

Unikátní historické foto
Zdeněk Strnad, 30.12.2021

Z archívu Matthiase Großera se, přes Zdenka Konráda, vynořila na světlo Boží unikátní fotografie ze 3. přelezení Údolní cesty na Podmokelskou věž v oblasti Kapelníka ve Skaláku.


Lezcem bude s největší pravděpodobností Karl Schuck, saský lezec, který před 2. světovou válkou ve Skaláku působil a dokonce zde uskutečnil 2 prvovýstupy ( SCHUCKOVA CESTA  na Bránu a ÚDOLNÍ CESTA  na Větrník ).

Smyslů zbavení - IXc z roku 1984
Zdeněk Strnad, 29.12.2021

Vzácné archivní fotky Jany Šimonové z prvovýstupu cestou Smyslů zbaveni na Presidenta na pravém břehu Labského údolí v roce 1984(!).















Povídání s Martinem Červenkou
Zdeněk Strnad, 29.12.2021

Ahoj Martine. Na začátek kdybys nám, prosím, řekl, jak dlouho už lezeš a jestli si vzpomeneš na své začátky v Labáku.
 
Lezu od svých 13 let, poprvé to bylo tuším v 8. třídě základní školy v Bělé. Tenkrát byla mojí spolužačkou dcera děčínského horolezce Ládi Tůmy st. a ta mě a několik mých kamarádů přivedla do skal mezi opravdové horolezce. Do té doby jsme se potloukali po skalách v Bělé a dost amatérským způsobem zdolávali místní vrcholy s cílem zapsat se do vrcholové knížky.
 
Do Labáku jsem se dostal tak o rok nebo dva později, to už jsem byl na děčínském gymnasiu a stal jsem se členem tamějšího horolezeckého oddílu Lokomotiva Děčín. Každé úterý byla schůze a to byl vždycky zážitek! Jednak se tam scházeli pro mne tenkrát a dodnes osobnosti pískovcového lezení, počínaje Karlem Krombholzem a konče bratry Weingartlovými. To bylo místo a období, kdy jsem poznal Pítrse Laštovičku, Pavouka, Fanyho a o něco později Ríšochleba, ale i spoustu dalších a o každým bych určitě mohl dát k dobru aspoň jednu historku.
 
Nejlepší byly závěry každé ze schůzí, kdy někdo z místních rejpalů, často Petríni, zvedl ruku v diskusi a vznesl třeba dotaz, kdo se to vysral v kuchyni na horolezecké chalupě ve Žlebu. Následovala ukrutná hádka a za viníka byl téměř vždy označen někdo mimoděčínský - Poupa, parta kolem Prcase anebo jiní „nezvaní“ v Labáku.
 
Dalším nakopávacím bodem v diskusi byl Karel Bělina a jeho Vzpoura proti králi na Želvu, Edita na Tyršovku, Big Wall, vytloukání a zase vracení kruhů zpět, kde byly.
 
V té době lezení v Labáku bylo věcí odvážných a zkušených a my mlaďoši se zpočátku jen vozili na druhým. Sedma byla dobrý výkon a VIIc jen pro nejlepší. U kruhu se dobíralo, navázaní jsme byli jen v prsáku a seděli jsme v popruhu, u kruhu jsme losovali, kdo vytáhne další délku a v pytlíkách na zadku byla cigára se zapikem.
 
Karabiny z NDR byly přepychem a padali jsme do statických lan JUTA, hlavu chráněnou helmou CASIDA. Osma a sedák se postupně objevovaly a byly to vesměs doma vyrobený unikáty.
 
Ono lezení na pískovci bylo tenkrát spíš čundr s bivakem pod skalou a kytarami. Pár dobytých vrcholů za víkend a sportovné to brala spíš jen hrstka lidí. Událostí roku byl Zabilkáč a zase lezení, kytary, děčínský ležák z voskovanýho kelímku a proklepaná noc v dekáči z Prioru...
 
Ty jsi ještě zažil dobu, kdy se v Labáku dělaly cesty z čistý pozice bez navrtávání a zároveň jsi byl ve skupině prvovýstupců, kteří prosadili zavrtání ze smyčky nebo háčku, které posunulo obtížnost cest výrazně nahoru. Mohl by jsi říct z vlastní zkušenosti svůj názor na dělání cest těmito dvěma styly?
 
Zavrtávání se z čisté pozice jsem zažil v prvních letech mého lezení. Pamatuji historky o Weingartlech a Hudym, jak dvakrát ťukli do navrtáváku z čistý pozice a pak hodili dvacetimetrovou tlamu. A zase znova a znova, než se dostatečně zavrtali. Teď mluvím o ranných osmdesátých letech, kdy špička pískovcových lezců atakovala v sousedním Německu devátý a desátý stupeň pískovcové klasifikace a přesto zde v Labáku vznikaly prvovýstupy o mnoho stupňů lehčí a tím chci naznačit, že staré pravidlo - zavrtávání z čisté pozice, bylo jistou brzdou v rozvoji lezení v Labáku. Velkým průlomem v této situaci byl příchod Milana Krauskopfa. Jeho angažovanost ve změně pravidel, ve smyslu možnosti zavrtat ze smyčky, háčku, skobičky, prostě z čehokoli, co usnadnilo osazení borku a poté kruhu.
 
Před touto změnou si pamatuji navrtávání z čisté pozice s klackem v zubech, klacek byl rozštípnutý podélně a do rozštěpu klacku se skřípnul borek, čímž se uvolnila jedna ruka a mohlo se bušit kladivem do borku. No, pěknej vopruz!
 
Po tomto usnadnění při dělání cest začaly vznikat cesty typu Piva na hrad, ale i jiných staršího data. A cesty se staly lezitelnější pro ostatní lezce, protože jednodušší zavrtání znamenalo více kruhů tím, že se eliminovala snaha přelézt těžké místo jen za účelem najít místo, kde se dá lépe zavrtat.
 
Je o tobě známo, že si dělal významné prvovýstupy a přelezy cest v Labáku. Chtěl bych se zeptat na historii vzniku těchto cest. Třeba cesty Pivo na hrad na Prezidenta nebo Zákaz kouření. Kolik kruhů jste dali při prvovýstupu a kolik jste jich poté dodali? A jaké cesty ti utkvěly v paměti svojí obtížností nebo jinak, na které se nedá zapomenout?
 
Cesty Pivo na hrad a Zákaz kouření byly pro mne přelomové. Vznikly na jaře roku 1990, kdy jsem se vrátil z mého prvního lezeckého zájezdu z Francie. Moje první návštěva „Západu“ a známých lezeckých oblastí mne absolutně ohromila svojí obtížností cest a také množstvím lezců, kteří se o přelezy pokoušejí. Byl to ohromný impuls něco z toho mít i tady v Labáku.
 
Tenkrát to byl Milan Krauskopf, který razil myšlenku dělání cest pro „západní“ lezce, tedy rozumně odjištěné i když stále morální, a tak jsme se pustili i do Prezidenta. Začali jsme vlevo Pučem a posouvali se směrem do údolní stěny. Pivo na hrad bylo uděláno během jednoho dne a pro urychlení procesu jsem tenkrát tahal neuvěřitelné fláky a zavrtal se co nejdál. Dodnes si pamatuji, jak na mě zespoda řvali ať už se zavrtám, že je to už dvacet metrů pod zem. Nikdy jsem necítil potřebu udělat nějaký lezecký pomník, který by se nelezl a zabral nejlepší směr ve stěně, a tak jsme do Piva dodali asi 4 další kruhy. Tenhle styl se v podstatě odehrával po celou moji nejlepší výkonnostní éru v devadesátých letech a doufám, že cesty jsou dodnes lezitelný.
 
Ale více než aktivní prvovýstupce se cítím spíše hrdým přelezcem nových cest v Labáku, v té době hlavně z dílny tandemu Prcas x Špek. Svojí logikou, morálním aspektem a obtížností mne uchvacovaly a navíc v té době se mi moc času na dělání nových cest nedostávalo, a tak jsem se soustřeďoval spíše na přelezy. Stávalo se mi, že jsem některou z jejich cest nemohl vylézt a musel jít za autory a pak nezapomenu na šibalský úsměv Špeka nebo Prcase, když mi prozrazovali know how a já to pak dal.
 
Rád vzpomínám na dělání cesty Zákaz kouření. To byla opravdu teamová práce a navíc je to moc pěkná linie s odjištěnou spárou co tahá za ruce. A z přelezů třeba na Expo 92 na Prezidenta, kde jsem se nahoře úplně ztratil a ze zoufalství skončil u posledního kruhu na Big Wallu. Špek a Prcas mi pak poradili a bylo to.
 
Vím, že Labák je tvoje srdeční záležitost, i když teď žiješ v Irsku. Mohl bys porovnat lezení v Labáku a v Anglii?
 
Labák a lezení byla víc než polovina mého života. Bylo a je to o lidech, sportovním výkonu a odvaze, překonávání sama sebe a trumfování těch kolem. To, co mi dalo lezeni a život ve skalách, to mi pomohlo i v mém soukromém a profesním životě.
 
Teď žiji i s rodinou pátým rokem v zahraničí. Nejdříve v Anglii a nyní v Severním Irsku. Ztratil jsem pískaření se vším, co k němu patří a není to jen ten sportovní výkon, jak víš, ale našel jsem osobní a rodinnou spokojenost a upřímně si vychutnávám britský tradiční způsob lezení.  Dospět k tomuto stavu mi pomohla moje zkušenost a léta strávená na písku a potažmo v horách se skvělými lidmi z Čech.
 
Labák a vůbec písek už asi nikdy nevypudím ze svého srdce. Vždycky když přijedu na návštěvu do Čech, tak je pro mne obrovský zážitek jenom jet Labským údolím, natož si zalézt. Nicméně na Britských ostrovech existuje tradice stará stejně, jako ta saská a naše. To zrání od lehkých morálních cest až po ty sportovní mi velice pomohlo cítit se na Ostrovech brzy jako doma a najít si lezecké štěstí i v tom nepříznivém počasí a „kvakaření“ ve srovnání s Labákem a Saskem.
 
Co je úžasné v mém současném domově jsou lidi, lezci, schopni komunikovat v klidu, naslouchat jeden druhému a bez emocí se domluvit či dobrat řešení v jakékoli otázce. Ta jejich nekonečná tolerance a slušnost je balzámem na moji povahu a přesvědčení. Tím nakusuji otázku nekonečné diskuse o Mg nebo jiných problémech v lezeckých oblastech a neschopnosti se v klidu a nestranně dobrat řešení. Ale to jsem odbočil od samotného lezení.
 
V Severním Irsku mám zkušenost ze dvou možná tří lezeckých oblastí. Ani v jedné nenajdeš nýt ať ve stěně, či na štandu, jinými slovy, co si dáš, to máš. Něco jako lezení v Yosemitech.
 
Mourne mountains na jih od Belfastu jsou kopce připomínající České Středohoří s žulovými masivky na vrcholcích, dosahující výšky až 30 metrů. Nástup ke stěnám 1-2 hodiny, 90ti % vlhkost a chčije každý den. Jinými slovy, vyrazíte ráno s batohem plným lezeckého harampádí, jdete dvě hodiny bahnem a vřesem do kopce v ukrutném vichru a když dorazíte pod kvak, tak začne chcát. Idylka, že?
 
Druhá oblast je úplně na severu ostrova, asi 1,5 hodiny od Belfastu a jmenuje se Fair Head. Jsou to útesy vysoké do 120ti metrů. Parádní lezení včetně spárovýho, ale platí zde pravidlo o počasí a přístupu, jako u Mournes. Přístup je vlastně kratší, tak 30-40 minut od auta.
 
Další oblasti, jako Gola Island nebo oblasti v Doneghalu, jsou zajímavé, ale čtyři hodiny z Belfastu a počasí je ještě horší než v těch výše zmiňovaných.
 
Co se týče pocitu při lezení tradičních cest v Irsku a Británii, kdo zakusil, ví, o čem mluvím. Na písku jsem se dostal na úroveň lezce, který dokázal lézt i ty morálovější cesty, ale na písku je to o taktice rozvržení sil k prvnímu kruhu, který tam je. A je to jistota i když se nalézá v 10ti nebo 30ti metrech, ale je tam. Můžeš k němu dolézt zcela vysílen a cvaknout ho, chytit ho nebo nějak nalovit, ale furt je to pevný bod, na který se můžeš upnout. V tradičním lezení nemáš nic, jen štand na konci lanové délky. Když ti dochází síla, musíš se spolehnout na to, co jsi založil a buď si odsednout nebo hodit rypák do drátku. A to mě baví...

Příspěvek k historii vrcholových komisí
Zdeněk Strnad, 28.12.2021

Kontrolu dodržování pravidel pískovcového lezení  /první písemná „Pravidla lezení v pískovcových skalních oblastech“ schválilo předsednictvo ústřední sekce horolezectví ČSTV dne 24.10.1958/  prováděly horolezecké oddíly ve „svých“ oblastech,  na úrovní ústřední sekce vznikla Komise pískovcového lezení (později pískovcová část vrcholové komise výboru horolezeckého svazu ČÚV ČSTV, protože vrcholová komise rozšířila své působnosti o nepískovcové oblasti).
 
Datum a první složení této komise se bude jen těžko zjišťovat, jisté ale je, že v sedmdesátých letech minulého století již byla plně funkční podle svého schváleného Statutu vrcholových komisí v členění na VK Český ráj /Turnov/, VK Severní Čechy /Ústí nad Labem/, VK Východní Čechy /Hradec Králové/ a VK Středočeský kraj /Praha/. 
 
Náplní těchto komisí byla evidence prvovýstupů pomocí tehdy zavedených „Protokolů o prvovýstupu“, schvalování - hodnocení prvovýstupů a registrace schválených prvovýstupů  k  začleňování do průvodců.  
 
V sedmdesátých a osmdesátých letech byl předsedou centrální Komise pískovcového lezení ústecký Vladimír Slouka, z členů si připomeňme  Vláďu Škaroupka z Náchoda.  Krajská vrcholová komise Severní Čechy  se záhy rozdělila na VK Krušnohorské oblasti (také VK SZ Čech)  a VK Jizerskohorskou. Tu VK SZ Čech vedl do roku 1972 Wolfgang Bruch /Lokomotiva Teplice/, od r.1972 ústecký Jaroslav Budín /Loko Ústí n.L., později Loko Teplice/, po něm ji v r.1977 převzal Zdeněk Kropáček /Loko Děčín/.
 
Vrcholová komise Děčín
 
Spontánně, pravděpodobně nezávisle na centrální  a  krajské komisi vznikala vrcholová komise horolezeckého oddílu Děčín. Jádru aktivně lezoucích členů, kteří byli vychováni lezeckými klasiky typu Karel Krombholz, Helmut Weigel, Heinz Weigel, Erich Wrbík a dalšími, připadala samozřejmostí morální povinnost sledovat čistotu lezení v oblastech, které HO Děčín vždy pokládal za svoje: Labské údolí, Hřensko, Bělá.
 
Tito lezci prakticky prováděli činnost pozdějších vrcholových komisí v době, kdy počty prvovýstupů byly malé, lezci se osobně v těchto oblastech znali a ještě neexistovala pozdější povinnost vyplňovat Protokoly o prvovýstupech.
 
Prvé mě dostupné materiály o VK HO Děčín jsou z roku 1971, tehdy byl předsedou komise Jaroslav Uher, já jsem se stal členem vrcholové  komise v lednu 1972. To už začínaly přípravné práce na  novém horolezeckém průvodci.
 
Současně již několik let probíhal kdysi nepředstavitelný rozvoj počtu lezců, prvovýstupů a nových horolezeckých objektů, mimo jiné i v souvislosti s úplným otevřením pohraničního zakázaného pásma /zakázané pásmo znemožňovalo od r.1953 vstup do severní části levého břehu Labského údolí, do téměř celého území oblasti Hřensko, blokovalo lezecké průzkumy a činnost v později samostatných oblastech  Vysoká Lípa, Tokání, Kyjovské údolí/.
 
V roce 1976 byli členy této vrcholové komise Jaroslav Uher, Helmut Weigel, Heinz Weigel, Ivo Nový, Petr Laštovička /st./, Zdeněk Kropáček, Jiří Šlégl, Walter Tamme, Jaroslav Sinecký a Jindřich Strauss.
 
Do okruhu působení VK HO Děčín byly zahrnuty bezprizorní nové oblasti Srbská Kamenice, Vysoká Lípa, Tokání, Kyjovské údolí a čedičový Vrabinec, pro nespokojenost s úrovní činností HO Chřibská později také spolupracovala v oblasti Jetřichovice.
 
Téměř všichni členové absolvovali školení a zkoušky ochrany přírody a stali se dobrovolným strážci ochrany přírody při CHKO Labské pískovce.
 
Vrcholová komise trpěla totálním nedostatkem kruhů, slaňáků, schránek a knížek.  Došlo k pojmenování nevýraznějších masívů a prvovýstupy na masívy se začaly projednávat podle Pravidel.
 
Stěžejní náplní práce bylo  - mimo evidenci a přezkušování protokolů o prvovýstupech -  zpracovávání nového horolezeckého průvodce. Paralelně s přípravou našeho průvodce probíhala spolupráce s autorským kolektivem pod vedením Dietmara Heinicke s tehdejší NDR. Vrcholová komise definovala názvy a hranice jednotlivých oblastí a díky spolupráci se dostala k vynikajícím mapovým podkladům /zpracovatel Helmut Paul/. Helmut a Heinz  Weigelovi se skupinou Dietmara Heinicke shlédli a přeměřili všechny v té době známě skalní vrcholy a společně předložili VK návrh, aby v našich oblastech se skalky  do limitní výše 7,5m /nebo 6,5m při obtížnosti nejlehčí cesty IV/ do průvodce vůbec nezahrnovaly. /Podle oficiálních českých pravidel se za věž pokládá „samostatný skalní útvar o minimální délce výstupové cesty 5m a obtížnosti I“./ Současně byl předložen návrh nezahrnovat mezi samostatné vrcholy skalní útvary, které jsou ve vrcholové partii vzdáleny od okrajových skal méně než 1,2m. Tato omezení kopírovala německé zásady a vedla k mnoha diskuzím a  názorovým rozepřím ve vrcholové komisi. Dalšími mnohdy rozpornými body byla správná pojmenování vrcholů,  u nichž byla známa jen původní německá jména, někdy převoditelná do češtiny jen krkolomnými názvy nebo volbou jiného pojmenování / ku příkladu dominantní věž Beckstein:  Beckův kámen - Pevnost/.  
 
Do průvodců /Kletterführer Elbsandsteingebirge Böhmische Schweiz z r.1976  a Pískovcové skály v Čechách (2) horolezecký průvodce Severní Čechy z r.1980/  se v tyto zpřísňující požadavky skutečně dostaly.
 
V lednu 1976 požádal kvůli rozporům Jaroslav Uher o ukončení své činnosti ve vrcholové komisi HO Děčín. Jaroslavu Uhrovi patří dík za spoustu obětavé práce, měl obrovskou zásluhu na výrobě měděných vrcholových krabic a zajistil výrobu většího množství stěnových a slaňovacích kruhů /bohužel se později ukázalo, že stěnové kruhy byly nedostatečně svařeny, na trhací zkoušce provedené v NDR měly zcela pevnost pouze  jako běžná duralová karabina/. Jarda Uher se v květnu 1976 stal předsedou nově vzniklé vrcholové komise  při okresním výboru horolezeckého svazu /předseda Jarda Uher –Děčín, členové  Oldřich Kovář a Václav Hercík – Varnsdorf, Zdeněk Veverka – Chřibská, Zdeněk Kropáček  - Děčín/.
 
Na výroční schůzi HO Děčín v únoru 1976 byl zvolen předsedou vrcholové komise  Zdeněk Kropáček. Členové VK byli správci oblasti:  Petr Laštovička /st./ a Walter Tamme – Bělá, Levý břeh,  Jindřich Strauss a Jaroslav Sinecký – Pravý břeh,  Helmut Weigel a  Jiří Šlégl – Hřensko, Heinz Weigel a Zdeněk Kropáček – Vysoká Lípa,Srbská Kamenice, Tokání,  Kyjovské údolí, spolupracovali  také se Zdeňkem Veverkou, správcem oblasti Jetřichovice.
 
Styl práce VK se zásadně změnil – z každé schůze VK byl pořízen písemný zápis se seznamem schválených protokolů, důvody případného neschválení,  dalšími úkoly a řešenými problémy, přílohou zápisu byl vždy  seznam došlých protokolů k prověřování, který se zápisem dostali vždy všichni členové a další dobrovolníci, aby každý mohl pomáhat s prověřováním i v oblasti, kde není  správcem.    
 
Zápisy a seznamy cest k prověření byly rozmnožovány ilegálně (používání rozmnožovacích zařízení totalitní režim hlídal), používaly se nekvalitní lihové rozmnožovací strojky a dnes je velmi obtížné je reprodukovat.
 
Zpráva o činnosti vrcholové komise HO Děčín za rok 1976     
 
Vrcholová komise HO Děčín má 9 členů. V roce 1976 bylo13 schůzí VK s průměrnou účastí 6,7. Ze všech schůzí byly pořízeny zápisy a rozeslány členům VK. Jednotliví členové VK byli pověřeni úkoly:                                                                                                                   
 
Správa  oblasti Bělá a Labské údolí - levý břeh: Petr Laštovička a Walter Tamme
Správa  oblasti Labské údolí – pravý břeh: Jindřich Strauss a Jar.Sinecký
Správa  oblasti Hřensko: Helmut Weigel a Jiří Šlégl
Správa  oblasti  Vys.Lípa, Srb.Kasmenice, Tokáň a Kyj.údolí: Zd.Kropáček a Heinz Weigel 
 
Správce materiálu: Ivo Nový
 
V průběhu roku 1976 bylo projednáno 122 prvovýstupů, v jednání je 80 protokolů.                
 
Pro potřebu projednávání byly z došlých protokolů vydávány pro členy VK a další dobrovolníky seznamy výstupů.
 
V oblastech HO Děčín bylo v roce 1976  17 nových věží, splňujících kriteria výšky (tj. 7,5 m nebo vyjímečně 6,5 m při min.obtížnosti IV) a vzdálenosti od masívu (min.1,2 m). Osazeno bylo 20 slaňovacích a 80 stěnových kruhů, průběžně byly obnovovány krabice a knížky. Nová evidence pískovcových věží byla po projednání návrhů založena u oblastí Bělá, Levý břeh a Tokáň.
 
V souladu s úkoly VK SZ Čech bylo provedeno označení přístupové cesty k Vojtěchovi. Označení dalších přístupových cest bylo projednáno se správou CHKO Labské pískovce. Jednáním s orgány ochrany přírody byly povoleny další bivaky (tábořiště) a to v údolí Čertovy vody, pod Želvou ve Velkém Pravčickém dole, u Dolského mlýna a mimo naše oblasti v Jetřichovicích  za ozdravovnou.. Odpovědnost za čistotu, pořádek a klid v okolí těchto tábořišť má náš oddíl. Při této příležitosti je nutno zdůraznit, že u orgánů ochrany přírody jsou děčínští horolezci velmi dobře zapsáni, mimo jiné pro silné zastoupení v aktivu dobrovolných pracovníků ochrany přírody. Udržení tohoto dobrého jména je naším důležitým úkolem pro budoucnost.
 
Horolezeckému svazu v NDR byl zaslán požadavek, aby  lezci z NDR zasílali naší vrcholové komisi protokoly o prvovýstupech v našich oblastech a požadavek, aby byly osazovány stěnové a slaňovací kruhy podle našich materiálových norem. Odpověd  z NDR jsme zatím neobdrželi.
 
K mapování lezených skalních masívů v roce 1976 nedošlo, přestože zahájení bylo několikrát připravováno.
 
Na úseku politickovýchovné práce byly provedeny 2 přednášky v oddíle (Historie pravidel a Výklad pravidel), projednány případy porušení pravidel, projednána v oddíle etika zápisů do vrcholových knížek, trvale působeno k ochraně přírody.
 
Vrcholová komise HO Děčín se setkává s oprávněnou kritikou na dobu prověřování protokolů.
 
Zlepšení této činnosti spočívá nejen ve zvýšení aktivity členů VK, ale i v lepší spolupráci všech děčínských horolezců. Jednou z příčin je také opožděné zasílání protokolů. Vážnou závadou hrozí být nedostatek materiálu. Jednali jsme v průmyslovce, kde jsou ochotni kruhy vyrobit, ale nemají z čeho. Apelujeme na všechny horolezce, aby se rozhlíželi kolem sebe a možnost získání materiálu oznámili Ivo Novému (nebo mu materiál přivezli). Jedná se o tyčovinu prům.16 a pasovinu 32 x 15 z kujné, dobře svařitelné oceli. Chybí i temovací materiál, dochází krabice a knížky.
 
Zvláštní problematiku přinášejí výstupy na masívy. Na masivy lze uznat takové cesty, které nejsou v rozporu se zájmy ochrany přírody a které vedou stěnou, spárou nebo kouty (nikoliv strží), nastupují od úpatí (nikoliv traverzem do vyšších částí stěny) a prostupují dlouhou, esteticky hodnotnou stěnou o minimální výšce stěny 40 m. Požadujeme, aby prvovýstupce označil nástup cesty výrazným mužíkem nebo na skálu křídou namalovaným trojúhelníčkem. Schválená cesta bude označena u nástupu bílým trojúhelníčkem. Popisy cest je nutno psát tak, aby cesta a zejména nástup bylo možno ze země dobře rozpoznat.
 
Do příští sezony si lze přát vyšší aktivitu a lepší spolupráci všech děčínských horolezců při prověřování protokolů a údržbě  zajišťovacích a vrcholových zařízení.
 
Schváleno schůzí VK 4.1.1977
 
V roce 1977 odstoupil z VK  Jindra Strauss (pravý břeh),  nahradil ho Jiří Jirman.
 
Krajská správa státní památkové péče a ochrany přírody povolila z iniciativy VK změnu v Horolezeckém řádu CHKO – bylo povoleno lezení v oblasti chráněného přírodního výtvoru Pravčická brána. 
 
Byly odesílány žebravé dopisy s žádostí o finanční dotace na výrobu jistících a vrcholových zařízení   komisím Okresního národního výboru – samozřejmě bez odpovědi.
 
Byly zpracovány korektury českého průvodce a zahájena příprava k vydání dodatků.
 
V průběhu roku 1977 měla vrcholová komise 11 schůzí, na kterých bylo schváleno 224 nových cest a variant, zrušeno bylo 42 prvovýstupů (vesměs bezvýznamné výstupy, bezvýznamné vrcholky nebo porušení pravidel). Zrušení cesty bylo vždy oznamováno autorovi. Většina protokolů byla  prověřována přímo ve skalách. Na konci roku zůstalo 48 neprověřených cest. Nových věží bylo zaevidováno 11. Založena kartotéka věží u většiny oblastí. S  představiteli saských lezců  se řešily sporné otázky. Provedeny přípravné práce k vydání průvodce po lezených masívech.  VK zajistila vytlučení kruhů ze zrušené cesty  od Arnolda na Velkém Pravčickém kuželu a stanovila podmínky pro nový prvovýstup.
 
V roce 1978 po tragické smrti Jirky Šlégla v severní stěně Eigeru je VK doplněna Zdeňkem Weingartlem (skalní oblast Hřensko). Po odstoupivším Jaroslavu Budínovi byl zvolen předsedou VK SZ Čech Zdeněk Kropáček, současně zůstal předsedou VK Děčín.
 
Opět byl Okresnímu národnímu výboru poslán žebravý dopis o celkem o 8780 Kčs na kruhy, stojany, knížky, schránky, trubkové vrtáky atd., zase bez odezvy.
 
VK zasedala 8x opět všichni dostali zápisy a seznamy cest k prověření. Došlo 162 protokolů, z toho 116 cest bylo  schváleno , zrušeno bylo 16 cest (bezvýznamné skalky, dříve lezené cesty, bezvýznamné varianty) , 40  protokolů zůstalo v jednání. Průvodce po lezených masívech se nepodařilo zpracovat. V oblastech HO Děčín je asi 500 stěnových kruhů, 300 (!) kruhů osazených v letech  1962 – 1977, které nevyhovuje požadavku pevnosti, viz RTG špatně svařeného kruhu:
 
 
 
 
Ostatní kruhy jsou buďto  staré, nebo prvovýstupové. Na obnovu je třeba 400 (!) kruhů.  Jen 140 slaňovacích kruhů odpovídá normě (výroba 1962 a 1978, asi 200  ks slaňovacích kruhů je zapotřebí. Chybí asi 150 schránek a na doplnění a výměny je třeba zhruba 120 knížek (přitom nejsou k dostání ani nekvalitní čtverečkované zápisníky.
 
V souvislosti s přílivem lezců z jiných oblastí prudce roste počet porušování Pravidel a Horolezeckého ‚řádu (lezení za mokra, lezení v nevhodné obuvi, chytání kruhů a stavění ze sedaček,  odpadky v okolí skal, používání nepovolených bivaků, pálení ohňů apod.).
 
V začátku roku 1979  byly kromě projednávání rozšíření stupňů obtížnosti řešeno porušování Pravidel lezením s umělými pomůckami (háčky).  Z tohoto důvodu byly rušeny prvovýstupy a vytloukány kruhy (Vezír – Ratata,  Karlova stěna – Divoký Romsdal, Duhová stěna – Jarní pouť,  Prezident – Dubnový kongres, Havraní věže – Zilvar z chudobince), což vedlo k řadě stížností a rozsáhlé korespondenci.
 
Objevilo se používání magnézia, které bylo spolu s požíváním háčků předloženo k posouzení vrcholové komisi horolezeckého svazu Českého ústředního výboru. Ta na své schůzi ( Adršpach, květen 1979)  požívání magnézia zakázala  (podkladem bylo mimo jiné stanovisko německého výzkumného úřadu pro ochranu před korozí v Drážďanech, odůvodňující zákaz magnezia na pískovcích NDR). Používání háčků (nejen při prvovýstupech)  ústřední VK  jednoznačně odsoudila a schválila jako důvod pro rušení cest. Schváleno bylo 77 prvovýstupů, neschváleno 8 cest.
 
V roce 1980 se podařilo projednat výjimku ze zákazu vstupu do lesů nad silnicí Děčín – Hřensko, které byly vyhlášeny ochrannými lesy podle lesního zákona.
 
Byla zajištěna oprava nedostatečně svařených kruhů, dodaných z Náchoda. Závady byly zjištěny  kontrolou na průmyslovém rentgenu u Jirky Kašáka. Z vrcholové komise odstoupil Walter Tamme,  byl nahrazen Pavlem Weingartlem z HO Česká Lípa. Žádost VK o zachování věže Koruna jeskyně byla kladně vyřízena (po pádu skal až  na silnicí Děčín – Hřensko chtěli vystrašené úřady tuto věž zlikvidovat)  a na Korunu jeskyně byla vrácena vrcholová knížka.
 
VK se zabývala problematikou  nebezpečí řícení skal a skalních bloků (ohroženými místy jsou např. hlava Jeptišky, předvrchol Večerní věže, bloky v údolní spíře na Trůn a další.
 
Schváleno bylo 21 prvovýstupů, 5 cest bylo zrušeno. Vydáno bylo 70  měděných vrcholových krabic, vyměněno bylo 25 stěnových a 5 slaňovacích kruhů. Slaňovacími kruhy není vybaveno:                           
Labské údolí   40% vrcholů,   Hřensko 28%,  Vys.Lípa 50% ,   Srb.Kamenice 25%,   Tokání 34 %,   Kyjov. údolí 65% vrcholů (průměr  u SZ Čech je 39% nevybavených vrcholů).
 
V roce 1981 odstoupili z VK Jaroslav Sinecký a Ivo Nový. Schváleno bylo 109 cest a variant, zrušeno nebo pozastaveno bylo 27 protokolů. Materiálové potíže  pomáhal řešit Jirka Kašák, který obstarával nové kruhy, RTG kontroly a opravy špatných kruhů.
 
Opakovaly se závady  v dodržování pravidel lezení – nesportovní lezení, háčky, lezení za mokra, odhazování odpadků.
 
Probíhala identifikace nestabilních skal a jejich částí, informace byly předávány vrcholové komisi SZ Čech.
 
Na začátku roku 1982 došlo k novému rozdělení správcovství oblastí:
 
Levý břeh, Bělá (Petr Laštovička /st./ a Pavel Weigartl ), Pravý břeh, Vrabinec (Zdeněk Weingartl a Rostislav Sedlický), Hřensko (Miroslav Michlík a Petr Štěpán), Vys.Lípa, Srb. Kamenice, Tokání a Kyj. údolí (Zdeněk Kropáček a Heinz Weigel).          
 
Vrcholová komise schválila 97 prvovýstupů, zrušeno bylo 13 prvovýstupů. Podařilo zajistit opravu vrcholu Jeptišky (Jindra Strauss, Petr Laštovička a další). Přeskobování cest  na Vrabinci se nepodařilo provést.
 
U Karla Běliny bylo zjištěno slaňování před prováděním prvovýstupů (Želva – Flóra, Želva – Vzdušná cesta), Bělina na písemná sdělení nereagoval. 
 
Bylo určeno umístění záchranných boxů (Vojtěch – pod SV stěnou, Východní roh – kout  mezi Vých.rohem a Ústeckou, Velký Pravčický kužel – převis SV od věže. Výroční zpráva  také konstatuje:   Do našich oblastí přichází stále více cizích lezců, toužících lézt zejména nejtěžší cesty. Jejich příliv roste při špatném počasí, kdy nelze lézt v Českém ráji. Je věcí celého oddílu, abychom dohlédli na dodržování zákazu lezení za mokra, nebo invaze cizích extrémistů bude mít pro naše nejtěžší cesty zlé důsledky.
 
V roce  1983 dochází  k zásadní organizační změně. Od 30.5.1983 přestává VK fungovat jako  oddílová komise HO Lokomotiva Děčín a po doplnění se stává komisí okresního svazu s tímto rozdělením oblastí: 
 
Bělá….Loko Děčín - Laštovička
 
Levý břeh….Doprava  – P.Weigartl
 
Pravý břeh….Loko Děčín – Hel.Weigel, Zd.Weingartl
 
Hřensko….Loko Děčín – Laštovička, Michlík
 
Vys.Lípa, Tokáň….Loko Děčín – Kropáček, Heinz Weigel
 
Srb.Kamenice….Boletice – Kropáček,  Ballik 
 
Jetřichovice….Varnsdorf -  Černý    
 
Kyj.údolí….Rumburk – Kropáček, Melo  
 
Vrabinec a ostatní nepískovcové....Boletice – Ballik
 
Vrcholová komise obdržela 82 protokolů, 61 výstupů bylo schváleno, 4 výstupy byly zrušeny.  Byly zavedeny sekční krabice ze zinkového plechu, které jsou ale malé na běžný rozměr knížek a mají atypické boční zavěšení k podstavci a tím jsou téměř nevyhovující .
 
V Labském údolí se začaly objevovat bivakové chatky lezeckých skupin (mnohdy vybavené automobilovými sedačkami a podobným harampádím) , roste počet výstupů za mokra a další porušování pravidel  a zásad ochrany přírody.     
 
V roce 1984 došlo k dalším změnám ve složení VK. Roman Cimler /Doprava / nahradil Zdeňka Weigartla a Vladislav Pelc /Loko/ nahradil Heinze Weigela. Schváleno bylo 68 protokolů, 1 neschválen. Trochu se uvolnily poměry, takže se podařilo zápisy rozmnožovat  poněkud kvalitnějším cyklostylem a ne tak ilegálně jako dříve (příloha č.1):
 
Petr Laštovička zpracoval seznam nejištěných nebo špatně jištěných cest (příloha č.2a,2b)
 
V roce 1985  bylo schváleno 119 prvovýstupů, zrušeno bylo 10 protokolů (dříve lezené bezvýznamné varianty a pod.). Bylo schváleno dodatečné přidání kruhů (Big Wall,  Žlutá růže, Vel.Tetřev-vých.hrana, Cikánská cesta, Tatranský pozdrav, Cesta na truc, Poštolčí kužel- Pastouškova cesta.
 
V Kyjovském údolí povolena minimální výška lezeckých masívů 20 m, nebudou evidována strže a komíny. Byl vydán seznam věží a masívů, na které  nelze provádět prvovýstupy bez předchozího projednání s vrcholovou komisí (příloha č.3).
 
V roce 1986 byl správcem oblasti Bělá jmenován Roman Cimler (předtím Laštovička) a oblasti Pravý břeh Petr Laštovička (předtím Cimler), kteří si vzájemně předali kartotéky a protokoly. Petr Laštovička zpracoval seznam  nejištěných nebo špatně jištěných cest (příloha č.2). Schváleno bylo  59 protokolů. Obtížnost JV cesty na Malý Pravčický kužel byla změněna na VII.
 
V roce 1987 řešila vrcholová komise potřebu výjimky ze zákazu lezení v oblasti Vrabinec, která byla vyhlášena za rezervaci. Opět byl řešen nedostatek kruhů oddíly byly vyzvány k zajišťování přímých nákladů (30.-Kč na kruh). Schváleno bylo 128 protokolů, zrušeno 5.  
 
V roce 1987 gradovalo napětí mezi vrcholovou komisí, střežící čistotu lezení, etiku  a dodržování pravidel a na druhé straně přílivem a rostoucí arogancí lezců (a to již i místních), kterým byly tyto pojmy cizí, začalo docházet k rozkolu ve VK. Problémy byly kupříkladu ve výrobě umělých chytů v údolní lomové stěně stěně Toreadora, hojném lezení s magneziem  a příprava prvovýstupů osazováním jištění (borháků) ze slanění před vlastním lezením. Zdeněk Kropáček pak na jaře 1988 odstupuje z vrcholových komisí:
 
Přestože jsem práci ve vrcholových komisích dělal dlouho a rád, vznikly v poslední době vážné komplikace, které mě po uvážení vedly k následujícímu rozhodnutí:                                 
 
Dnešním dne ukončuji svoji činnost ve vrcholových komisích a v České pískovcové komisi /komisi pískovcového lezení  výboru horolezeckého svazu ČÚV ČSTV/. Odstupuji především proto, že rozpor mezi klasickým pojetím pískovcového lezení, vyjádřeným pravidly a mezi pojetím tzv. moderním narostl do takových rozměrů, že se v jeho řešení  nemůžu dále osobně angažovat. Již v minulosti jsem měl mnoho osobních nepříjemností jen proto, že jsem vždy důsledně trval na čistotě lezení a dodržování smyslu pravidel. Nechci si dělat další osobní problémy. Ve skalách i jako předseda komisí jsem vždy odváděl největší práci – jako správce jsem spravoval nejrozsáhlejší rajony v Labských pískovcích. Za tuto práci mi nikdo nikdy ani nepoděkoval, za rozhodnutí VK jsem byl osobně osočován. Únavná je i standartní situace, že nejsou kruhy, různé materiály platím ze své kapsy včetně nákladů na cestovné, spojených s údržbou skal atd. Nikdo mi nemůže mít za zlé, že couvám, ale nemohu v tom již dále pokračovat.  Současně vystupuji z vrcholové komise a výboru horolezeckého svazu KV ČSTV a výboru horolezeckého svazu OV ČSTV Děčín.

Vladimír „Chroust“ Procházka
Zdeněk Strnad, 28.12.2021

Původ Vladimíra „Chrousta“ Procházky (23.7.1918 - 23.6.1994) byl horolezecky snad stejně zahanbující jako u Gastona Rébuffata – ten přišel do Chamonix z Marseilles, Chroust se narodil v poděbradských rovinkách. Klukovská léta však trávil v Turnově, kde ho „postihlo“ lezení po skalách, jako všechny v okolí. Bavil ho však každý sport – hlavně běh a skoky na lyžích a byl v tehdejší době „dost dobrej“ sdruženář. Laškoval i s krasobruslením, ale nakonec definitivně propadl lezení.
 
Není se co divit, jeho kamarády byli „Fifan“ Vodháněl, Joska Smítka, „Kujan“ Janků a všichni ti autoři dodnes respektovaných a lezených cest. Generace dnešních padesátníků už vnímala Chrousta jako metodika, funkcionáře, klasického a „fest“ kouřícího horolezce (pozn.: na Annapúrnu IV r. 1969 dostal od Čs tabákového průmyslu sponzorský dar 9000 ks Startek!). 
 


Obr. Vladimír "Chroust" Procházka tak, jak si jej pamětnícic pamatují.

V mládí ale musel být pěkné éro – ve svých osmnácti vyvedl dodnes těžkou a málo lezenou Barthovu spáru na Dračí zub. Ti, kdo si vzpomenou na obtáčení se pod kruhem, vědí o co jde. Řada prvovýstupů na Hruboskalsku a v Příhrazech je od Chrousta a jeho kumpánů. A jsou to cesty nejen těžké, ale velice pěkné.
 
Jen co to po válce šlo, už byl v horách. Jeho výstup Stanislawského komínem na Galerku (1946) byl zatroubením k útoku českých horolezců na „sportovní“ cesty ve Vysokých Tatrách. Potom Alpy, Kavkaz, Dolomity – to byly stupínky, po kterých se dostal až do Himálaje, kam odjel roku 1969 a svými organizačními schopnostmi dokázal pomoci splnit krásný sen nejen sobě, ale všem těm starým chlapům ze Skaláku. Dosažení vrcholu Annapúrny IV bylo prvním úspěchem českého horolezectví na nejvyšších kopcích světa.
 
Psát o Chroustových organizačních aktivitách všech možných podob by bylo stejně zbytečné, jako psát o jeho cvičitelské práci. Za všechno mluví dvě věci: pěkně dlouhá řada horolezců, kteří dodnes vzpomínají na jeho nezapomenutelná školení a jeho už dávno rozebraná kniha Základy horolezectví. Dodnes není lepší a dodnes má začínajícím horolezcům i lezcům co říct.
 
Takže, Chrouste, díky za to, že´s byl!

Upraveno pro horolezeckou expozici Muzea českého ráje v Turnově.
 

Ze vzpomínek Jiřího Maška
Zdeněk Strnad, 28.12.2021


Obr. Jiří Mašek (6.7.1924 - 15.5.1996) na fotce Bohumila Svatoše z Údolní cesty na Růženčinu věž v Klokočí ( 24.6.1962).
 
"Velmi přesně si vzpomínám na svou první skálu. Bylo to ještě za války 19.5.1942. Jako člen Klubu českých turistů jsem vylezl na Suchých skalách dopoledne na Babu a odpoledne pak s mladoboleslavskými horolezci na Hlavní věž. Ten den jsem lezení zcela propadl. Postupně se ke mně přidávali další kluci z okolí, až nás bylo dvacet. Lezli jsme hlavně na Suchých skalách, později jsme vyráželi do Klokočí, Příhraz, Prachova… 
 
Svůj první prvovýstup jsem udělal ještě téhož roku na Suchých skalách, byla to Železnobrodská na Hlavní věž a pak ještě cestu středem stěny na Samotáře. V průběhu války jsem začal jezdit i do Skaláku, kde jsem se seznámil se Smítkou, Chroustem, Fifanem a dalšími. Joska Smítko byl velmi přísný a důkladný. Nutil nás lézt ke kruhu až do pasu, teprve potom jsme se mohli kruhu dotknout.
 
Svůj první prvovýstup v Tatrách jsem udělal v roce 1945 ve Velké studené dolině na Širokou vežu a pojmenoval „Maškova cesta. Hned po válce jsem absolvoval cvičitelský kurz na Popradském plese. V roce 1946 jsem narukoval a o rok později byl poslán na měsíc do Chamonix do horolezecké školy. Jako parťáka mi přidělili Lionela Terryho! 
 
Po návratu jsem byl převelen do Špindlerova Mlýna, kde byla vytvořena skupina lyžařů – běžců pro ZOH ve Sv. Mořici, kam jsem stejně nakonec neodjel. Ale aspoň jsem si dobře zatrénoval. 
 
V zimě 1949 jsem s Chroustem zorganizoval v historii vůbec první zimní táboření v Tatrách a ještě ten rok jsem byl poslán do Polska na Mořské oko do mezinárodního horolezeckého tábora. 
 
V roce 1952 jsme s Oldou Kopalem udělali třetí přelez Hokejky a o rok později její první zimní přelezení. V r. 1954 jsme absolvovali zimní přechod Tater za 10 dní (Kuchař, Svatoš, Cerman a já). Pak následovaly lezecké výpravy do Rumunska, Chamomix (Mont Blanc ostruhou Brenty), Rily v Bulharsku, 3x na Kavkaz, 2x na Azyl Su, na Bezingy (prvovýstup na Nakra Tau) a do Julských Alp. V roce 1967 jsem byl v expedici na Tirich–Mir do Hindúkuše (dva prvovýstupy Dych Zom 6 850 m). 
Po Annapúrně IV (1969) jsem v roce 1971 odjel na Elbrus, pak následovaly několikeré Alpy –Matterhorn a v roce 1983 Ťan Šan.
 
Kolik jsem vylezl cest a zdolal vrcholů nevím, asi se to dá počítat na tisíce, ale mne nikdy počet nezajímal, šlo mi o vlastní prožitek z lezení a požitek z překonaného strachu. Vím jenom, že se mi nikdy nechtělo z vrcholu dolů."

Psáno pro horolezeckou expozici Muzea Českého ráje v Turnově.

Miroslav Černý
Zdeněk Strnad, 28.12.2021

Mirek Černý (nar. 04 09.1946) začal lézt s bratrem Milanem. Měli chalupu v Pelešanech, proto bylo logické, že to zkoušeli už jako malí kluci. Nejprve bez lana, později s provazem, kterým děda přivazoval kozu. První opravdové lano dostali od Jardy Kysely a poté to vypuklo naostro. Cesta za cestou, věž za věží a je jich málo, na které by nestál.
 
Měl velký lezecký talent, který, brzy ukázal při svých prvovýstupech. Bezesporu patřil ve své době k absolutní špičce, která na písku lezla. Jeho smělé prvovýstupy,  vzbuzují obdiv i dnes. Ve Skaláku lze za všechny jmenovat Blues všedního dne na Křemenovou, Bráchova cesta na Mariáš, Svobodná cesta na Dominstein, s Láďou Mejsnarem Vyhlídkovou hranu na Ottovky a jistě bych si vzpomněl na další. Po přelezení jeho Bráchově cesty na Mariáš v roce 1967 jsme se s Petrem Dieškou shodli, že je to nejtěžší cesta, co jsme zatím lezli.
 


Obr. Mirek Černý leze Radanovu stěnu na Ottovy věže ve Skaláku    
 
Nesmím zapomenout také na jeho dodnes vyhlášený prvovýstup s Jaroslavem Krecbachem  Kaskadérskou cestou  na Čarostřelce v Adršpachu. Název cesty nám jasně říká, o co v ní jde.
 


Obr. Mirek Černý leze Radanovu stěnu na Ottovy věže ve Skaláku


Pořádný pád ve svém aktivním lezení měl jen jeden a to v Barthově spáře na Dračí zub, ale naštěstí dopadl dobře.

Má za sebou také řadu vynikajících  letních i zimních výstupů v Tatrách a v mnoha zahraničních  horách,  které by stály za zaznamenání.

Škoda, že po tragické smrti bratra Milana omezil lezecké aktivity. Mohl jistě ještě udělat na Hruboskalsku řadu pěkných cest.

Psáno pro horolezeckou expozici Muzea Českého ráje v Turnově.
 

Milan Černý
Zdeněk Strnad, 28.12.2021



MIlan Černý (30. 06. 1944 – 31.05.1970) začal s lezením ve Skaláku. Dá se říct od malička, neboť vyrůstal na chalupě v Pelešanech. S bratrem a ostatními slézali lehčí cesty, než dostali od Jardy Kysely opravdové lezecké lano. Rychle potom přešli do těžších cest a prvním jejich těžším výstupem byl Mézlův roh na Maják.
 
Lezení propadl docela, přelézá neuvěřitelné množství cest, včetně těch nejtěžších své doby. Je také autorem mnoha prvovýstupů na písku, má jich zaznamenáno více než osmdesát. Například,  jeho velkolepá cesta Vzkříšení na Mnicha ve Skaláku se Zdeňkem Plchem a mnoho jiných.

Známá je také cesta s Jardou Krecbachem na Papouška, Krvavé spárky v Adršpachu či Zakletá cesta s Láďou Mejsnarem na Růženku v Klokočí. Obdivuhodná je i Tatra revue na Opomenutou s Jurou Ungerem ve Skaláku. S Pavlem Pochylým má cestu na Drába na Drábských světničkách s názvem Súkromá hrana. Jeho pěkných a těžkých cest je celá řada a mohl bych popsat mnoho řádků, a přesto bych určitě na něco zapomněl.
 


Obr: S Otou Novákem u kruhu v cest2 Západní letci na Bránu ve Skaláku.

Nezahálel ani v Tatrách, kde lezl v létě i v zimě.  Proto byl po příchodu z vojenské základní služby zařazen do horolezeckého reprezentačního družstva. Následovalo lezení v Rakousku, v Turecku a v Alpách. Všude hodnotné cesty, o kterých nám rád vyprávěl. Byl ženatý a vychovával dcerku. Patřil neodmyslitelně do skalácké party a díky své neúnavné energii dokázal  lézt s velkým  počtem horolezců. Jsem rád, že jsem měl tu čest být s ním na laně, a to i při několika prvovýstupech. Neměl daleko ke slovům.  Ovlivňoval nás svým přístupem k lezení.  Vzpomínám na večerní středy na Jizerce či čtvrtky v Libereckém Parlamentu a také  na  náš strastiplný zimní výstup Údolní stěnou  Nosu v Jizerkách. Byl členem HO  Lokomotiva Liberec.
 
Na cestu do Peru se velmi těšil, svou nominaci na expedici  bral velmi vážně a poctivě  na ni s Václavem Náhlovským ml. trénoval.  Bohužel byla jeho poslední.
 
Psáno pro horolezeckou expozici Muzea Českého ráje v Turnově

Petr Macnar
Zdeněk Strnad, 28.12.2021

Petr Macnar začal lézt přirozeně už jako malý kluk. Bydlel totiž v Troskovicích a skály měl za domem. Narodil se roku 1945. V učení v Turnově se sešel Bojsou Dědkem a Vaškem Chlumem. Není proto divu, že to byli v mládí jeho nejčastější spolulezci.
 

     
Obr. : Před hostincem na Suchých skalách, zleva: P. Macnar, Mil. Černý, V. Chlum      
 
Byl velkým znalcem Českého ráje, měl prolezlé kdejaké údíčko a objevil řadu do té doby nelezených věží. Takových znalců tu zatím moc nebylo. Jak mohl, byl ve skalách. Jeho kamarádská povaha bez žádného nadřazování a přirozená autorita nás k němu připoutala. Jako mladí lezci jsme ho přijali do role svého  učitele. Ukázal nám, že i ti nejlepší jsou jen normální lidé. Poradil jak na to a my s ním mohli začít lézt těžké cesty.  

Mezi jeho nejznámnější prvovýstupy s Bojsou Dědkem patří: první výstup na nelezenou věž Zvěd u Trosek a Sarkofág Bojsovou cestou. S Vaškem Chlumem ml.: první výstup na nelezenou věž Džbánek a první cesta na nelezenou věž Sáhir v Příhrazech. S Honzou Ometákem vylezl těžkou cestu na Jičínskou věž na Věžáku. Zajímavá je i Bratrská cesta na Peklo ve Skaláku s Jardou Křepelkou. 

Po osmašedesátém roce odešel trvale do Norska a pískovcové lezení v něm ztratilo jednoho z nejlepších lezců své doby. Zůstala po něm velká díra v oblasti Apoléna, kde hodně lezl a dokonale ji znal. Bez něj a Bojsy Dědka se nám historicky zmapovat tato místa podaří už jen velmi těžko. Byl jsem jeho velkým obdivovatelem.

Psáno pro horolezeckou expozici Muzea českého ráje v Turnově.
                                                                                                 

Shrnutí roční spolupráce mezi OVK Labské pískovce na NPČŠ.
Zdeněk Strnad, 20.12.2021

Prvovýstupy
Správa NP připravila seznam skalních objektů na území NP (viz příloha), kde navrhuje omezit tvorbu prvovýstupů. S ohledem na rozsah seznamu a potřebu seznámení s podkladem bylo domluveno, že v následujících žádostech nebude o tyto objekty žádáno. V následujících měsících (do konce roku 2022) ale proběhnou místní šetření a vysvětlení situace, případně korekce konečného seznamu. 

Pravidla pro prvovýstupce 
Správa NP požádala prostřednictvím ČHS prvovýstupce o provedení revize a kontrolu hlášení provedených prvovýstupů. Prvovýstupy s končící platností v roce 2021 budou prodlouženy o 1 rok (max. o 3 roky v případě území postiženého kůrovcovou kalamitou a dočasně omezeno v přístupu – klidová území, bývalá I. zóna).

Navržena změna pravidel
Současně povoleno max. 5 prvovýstupů; pokud budou alespoň tři dokončeny, tak se může žádat o další.
 
Oblast Kyjovské údolí a Brtníky – skalní objekt Svíčka
Nepovolený prvovýstup – byl zrušen; nebylo povoleno v rámci správního řízení. Bylo domluveno společné terénní šetření a zhodnocení situace   
 
Tisá 
informace o novém předsedovi OVK Tisá – představení na společném jednání v lednu 2022

Horoškoly
Správa NP připraví zprávu o problematických místech a jevech na jednání v lednu 2022.

K celému znění, včetně výčtu mnoha desítek pro prvovýstuopy zavíraných skal, se dostanete kliknutím na ikonu PDF.

ROTE BERGSTEIGER
Zdeněk Strnad, 20.12.2021

Po 12 letech, díky chvályhodné iniciativě sdružení "Alternatives Kultur und Bildungszentrum" (AKuBiZ),  vychází vychází druhé, značně rozšířené, vydání. 


 
Trvalý zájem - zejména mladých lidí - o historické události v Labských pískovcích, Východním Krušnohoří, Horní Lužici, Žitavských horách a dalších úsecích na obou stranách sasko-české hranice, zejména o antifašistické aktivity, které trvají již 85 a více let, si zaslouží vysoké uznání, plnou podporu a velkou pozornost.
 
Od roku 2008 se asi 25 mladých lidí zabývalo událostmi v nacionálně socialistickém Německu a v sousední České republice. V pohraničí navštívili památná místa, památníky a důležité cesty a hraniční přechody popsané v této brožuře. Vzdali hold odvaze a nasazení lidí, kteří se ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století zapojili do akce. Výsledkem byl živý přehled existující literatury a dokumentace, dostupných vzpomínek a životopisů zúčastněných milovníků přírody, horolezců, turistů, turistů a horolezců ze Saska a České republiky. Ohlas byl tak velký, že od prvního výletu v roce 2008 AKuBiZ každoročně inzeruje a organizuje tematické výlety.
 
Intenzivní studium této zvláštní kapitoly o protifašistické odbojové činnosti v saském a českém pohraničí však také jasně ukazuje, že již téměř nežijí současní pamětníci, že mnohé dobové události, důležité operace a lidská pomoc jsou již dávno zapomenuty. Udržování paměti je pro živé chápání historie zásadní.
 
Zejména činnost německých a českých aktérů z Českého Švýcarska (Georg Aschenbrenner, Rudolf Hanke, Josef Prautsch a další) je zatím málo zdokumentována a nemůže být ani v této brožuře úplná, protože mnozí z nich přišli o život ve vězení nebo ve válce, případně se je nebo jejich příbuzné po přesídlení či odsunu zatím nepodařilo vypátrat. Z tohoto pohledu je tato publikace dlouho odkládanou povinností a podnětem k další seriózní výzkumné práci.
 
Přibližně 40 článků, dokumentů a úryvků ze vzpomínek shromážděných v této brožuře má všem zájemcům poskytnout autentický pohled na práci "rudohorců" v Labských pískovcích. Krátká dokumentace pěších túr mezi Sebnitz, Thomasdorf (Tomášov), Hinterhermsdorf, Schmilka, Schneeberg (Sněžník), Tyssa (Tisá) a Bahratal a v Osterzgebirge mezi Altenbergem a Zinnwaldem a přiložené mapové výřezy mají poskytnout podněty pro zajímavé pěší túry v pohraničí.
 
Achim Schindler

PS:
Vydavatel: AKuBiZ Pirna, objednávky možné přes 
kontakt@akubiz.de,cena 10 Euro + poštovné

Vzpomínka na Jardu Němečka
Zdeněk Strnad, 11.12.2021

Léto utíkají. Čas hojí rány a vzpomínky z minulých let stále více zakrývá opar mlhy. Podrobnosti mizí a zůstává jen rámcový obraz. Tak je tomu i s výraznou postavou mladoboleslavského horolezce Jardy Němečka, známého pod přezdívkou „Němajz".

"Kdo to vlastně byl?", ptají se mladí, kteří jeho jméno nalézají v průvodcích a ve vrcholových knížkách na nejtěžších skalních věžích. Jarda se narodil 13. 11. 1922, začal lézt asi ve dvaceti letech, tedy v době nejhlubší fašistické okupace naši vlasti. 

Píle, houževnatost a vytrvalost mu dopomohly v krátké době získat potřebnou „rutinu" a skály se staly jeho druhým domovem. Již z roku 1943 se datuje jeho prvovýstup severozápadní hranou na Čínskou věžičku (V. — VL). Na pověstnou Hlásku však ještě nedorostl. V roce 1944 při výstupu na tuto obtížnou věž v Drábských světničkách vypadl pod třetím kruhem, lano se přetrhlo o Jarda spadl až na zem. Těžký úraz jej upoutal na dlouhé měsíce na lůžko a zanechal jako trvalý následek částečné ohluchnutí. Každý jiný by na jeho místě do skal již nevkročil, ale Jardovy prvé kroky z lůžka vedou znovu do milovaných skal.

V roce 19415 otevírá Jarda Němeček takzvanou Vzpomínkovou cestu na Šimáňovu věž (VII.), brzy na to získává za spolulezce zkušeného Jarku Hataše, jeho bratra Milana a Hindu Nového. Jarda Němeček leze rád stěny, Jarka Hataš je doma ve spárové technice a tak se navzájem doplňují. Spolu s ním a Mindou Novým uskutečňuje J. Němeček 13, 7, 1947 za střídavého vedení prvý český výstup Starou cestou na Hlásku. Koncem záři téhož roku se zúčastňuje Jarda jako cvičitel kurzu v Prachovských skalách a to již přemýšlí o dalším prvovýstupu a to na příhrazský Soudek, který také spolu s J. Hatašem a M. Novým již v říjnu 1947 slezl.

Krátce na to absolvuje Státní horolezeckou školu ve Vysokých Tatrách. Pak přichází řada pro něho ťéžkých měsíců, kdy každý jiný by ztratil chuť k lezení, ale Jardova láska ke skalám a jejich vrcholkům je jeho životním cílem. Spolu se Slávkem a Vladimírou Jirkovými leze v Adršpašských skalách a je dobrým rádcem tamním horolezcům. Znovu se vrhá do tvrdého skalního výcviku a z této doby se datují jeho prvovýstupy na 1. Železnou věž, Vlčici, údolní Říjnovou věž a Rohovou cestou na Strážce v Žehrovském lese. Vesměs krajně těžké výstupy Vil. stupně obtížnosti.

V padesátých letech je Jaroslav Němeček zařazen do čsl, reprezentačního družstva. Jistě velký úspěch pro těžce zkoušeného člověka, jehož pevná vůle jej dovedla k nejvyšší metě, po níž toužil.

Jarda byl vůbec svérázná postava ve skalách i v soukromí. Tak jako lezl exponované stěny klidně a suverénně, s týmž klidem dovedl usednout o napsat žádost presidentovi republiky o permanentní propustku do NDR, kamž jezdil lézt, nebo Hillaryrnu, který v roce 1953 s Tenzingern slezl Mont Everest. Na jakou adresu? Nu, „Hillary, Mont Everest, Nový Zéland," A byl snad u nás také jediný, který od Hillaryho obdržel nedlouho na to sadu fotografii z jeho legendárního výstupu na nejvyšší štít světa. 

To byl celý Jarda. Nespecializoval se jen na oblast Přihraz a Drábských světniček. Stejně dobře znal Prachov, Skalák, Tisou i Adršpach. Lezl s mnoha horolezci, ponejvíce s bratry Hatošovýrni, Baušovýrni, Jedličkovými, Mindou Novým, Jirkou Moškem a dalšími.

Jeho poslední cesta nevedla na žádný skalní vrcholek, ale večer dne 18. 5. 1954 na kole z Malé Skály domů, při které večer tragicky zahynul při dopravní nehodě. Jarkův duch žije však dále. Žije v těch skalách, které měl tak rád, Žije na cestách, které nesou jeho jméno a žije v srdcích všech těch, s kterými stoupal k vrcholkůrn skal i štítů Vysokých Tater. Škoda, že se Jarda Němeček nedočkal dnešních časů, kdy máme možnost navštivit oblasti cizích velehor, po kterých tolik toužil a kde by mohl uplatnit svou vytříbenou lezeckou techniku z našich pískovcových skal, 

Horolezecká ročenka oblastního výboru ČHS při OV ČTO v Mladé Boleslavi, 1969

Cena Paula Preuße pro Bernda Arnolda
Zdeněk Strnad, 26.9.2021

Od roku 2013, kdy uplynulo 100 let od úmrtí Dr. Paula Preuße, uděluje mezinárodní porota v Rakousku každoročně "Cenu Paula Preuße". Prvním vítězem se stal Reinhold Messner, kterého následovali vynikající horolezci a skálolezci jako Han-speter Eisendle, Albert Precht, Hansjörg Auer, Alexander Huber a Beat Kammerlander. Nyní tuto cenu obdržel Bernd Arnold, první "nealpinista"!

Mezinárodní společnost Paula Preusse definovala kritéria takto: "Tato cena se uděluje extrémním horolezcům nebo horolezkyním, kteří se během celého svého horolezeckého vývoje vyznamenali nejen vynikajícími výkony v horách, ale také v duchu filozofie Paula Preusse o volném lezení bez technických výstupových pomůcek. V horolezectví a alpinismu by se měly řídit zásadami "spravedlivými prostředky", "jít příkladem", "inovativními cíli" a "udržitelností". Základem pro hodnocení je tzv. "horolezecká životní práce", nikoli aktuální špičkový výkon. Při hodnocení se přihlíží také k vlastním publikacím oceněných a zprávám o nich v médiích. Výroční cenu věnovanou Společností Paula Preusse, sochu, navrhl Walter Angerer mladší ze Siegsdorfu u Traunsteinu."
Kromě vynikajících horolezeckých úspěchů na počátku dvacátého století proslul akademik Paul Preuß zejména tím, že se vědomě zřekl umělých pomůcek při lezení. Archivní nález zde zobrazené pohlednice Paula Preuße potvrzuje - vedle známých skutečností o působení Dr. Oscara Schustera a dalších saských horolezců v mnichovských horolezeckých organizacích - četné osobní kontakty aktivních horolezců a horolezkyň přesahující státní hranice.

Začátkem srpna 1911 se tak mladému saskému špičkovému horolezci Karlu Ullrichovi podařil druhý výstup "Preußovou stěnou" během 93. výstupu na Guglia di Brenta. Karl Ullrich se v Brentě osobně setkal s Dr. Paulem Preußem a stali se z nich přátelé. To potvrzuje i fakt, že Dr. Paul Preuß a Dr. Paul Relly poslali tuto pohlednici Karlu Ulrichovi po výstupu na Kleine Zinne 4. září 1911. mu poslal. Na oplátku Karl Ullrich "dodal" Paulu Preußovi informace o horolezectví v Saském Švýcarsku, včetně článku Otto Jünglinga "Künstliche Hilfsmittel" (Umělé pomůcky), který právě vyšel v kapesní knize "Bergheil".

V srpnu 1911, téměř ve stejnou dobu, vyšel v Deutsche Alpenzeitung článek Dr. Paula Preuße "Künstliche Hilfsmittel auf Hochtouren" (Umělé pomůcky na vysokohorských túrách), který vyvolal diskusi. Po četných ohlasech a připomínkách zveřejnil Alpenverein-Mitteilungen článek "Künstliche Hilfsmit¬tel auf Hochtouren. Odpověď Paula Preuße v
Preuß ve Vídni", v níž reagoval zejména na kritiku "císařského papeže" Franze Nieberiho. Zvláště zajímavé a pozoruhodné je, že Dr. Paul Preuß dokonce citoval z článku Otto Jünglinga "Künstliche Hilfsmittel" (Umělé pomůcky) v kapesní knize "Bergheil".
Inspirován veřejným odmítnutím umělých pomůcek Dr. Paulem Preußem - a jeho článkem v Deutsche Alpenzei¬tung (DAZ) ze srpna 1911 - se koncem ledna 1912 uskutečnila diskuse v sekci Alpského klubu "Bayerland" v Mnichově. Svou roli sehrálo i odmítání umělých pomůcek v saském horolezectví. To bylo popsáno také v článku Hanse Dülfera o tomto "diskusním večeru".
Shrnuto: mezi tezemi a návrhy Dr. Paula Preuße a volným lezením provozovaným v Labských pískovcích bylo mnoho shodných bodů a doplnění obsahu. Zatímco v následujících letech se díky angažovanosti mnoha saských horolezců a horolezeckých klubů podařilo založit a zachovat volné lezení v Labských pískovcích, trvalo více než 50 let, než se myšlenky volného lezení Dr. Paula Preuße díky prozíravým horolezeckým osobnostem s "myšlenkou červeného bodu" znovu prosadily ve vysokohorském lezení. Je to dáno i tím, že Paul Preuß, který se narodil v židovské rodině, nebyl po dlouhá léta ve velké části alpské literatury téměř zmiňován. Teprve v roce 1970 věnoval italský horolezec a spisovatel Severino Casara Dr. Paulu Preußovi první ucelenou biografii: "Preuss. L'Alpinista leggendario." [Uplynulo dalších 16 let, než Reinhold Messner vydal v roce 1986 první německy psaný životopis Paula Preusse "Freiklettern mit Paul Preuss" (Volné lezení s Paulem Preussem), který od té doby následovala další vydání.
 
A nyní, 14. listopadu 2019 večer, převzala v zaplněném sále Salcburského festivalu horských filmů saská horolezecká legenda Bernd Arnold letošní "Cenu Paula Preuße". Saské volné lezce toto uznání a ocenění Bernda Arnolda právem těší. Je to zasloužené ocenění za jedinečné a skvělé horolezecké celoživotní dílo. Je to mezinárodní ocenění za zachování a další rozvoj saského volného lezení Bernda Arnolda a jeho lanových společníků. Rodné město Hohnstein Arnolda ocenilo již v roce 2010 udělením čestného občanství.
 
V roce 2018 udělil Saský horolezecký svaz čestné členství Berndu Arnoldovi - jednomu ze svých hlavních zakladatelů. To vše jsou oprávněné pocty Arnoldovým úspěchům.
Jeho stovky odvážných prvovýstupů v našich Labských pískovcích i v mnoha horolezeckých oblastech a horách po celém světě však žijí dál, i když už dávno neexistujeme. Možná také něco jako Dr. Paul Preuß, který nás opustil.
 
který nám i po více než sto letech poskytuje mnoho nápadů a podnětů. Až se dnešní mladá generace poměří s "Arnoldovými cestami" a doslova "vycení zuby", bude možné ocenit, co jste saské lezecké komunitě dali. Rádi bychom vám za to poděkovali a Berndu Arnoldovi k tomuto čestnému uznání a ocenění poblahopřáli.
 

Vernisáž výstavy fotografií Karla Vlčka
Zdeněk Strnad, 10.9.2021



Dovolujeme si Vás srdečně pozvat na vernisáž výstavy fotografií Karla Vlčka v Kamenářském domě, v Muzeu Českého ráje v Turnově ve čtvrtek 16. září 2021 od 17,00 hodin! Připraveno je občerstvení, kapela i nějaká ta show.
 
David Marek
Muzeum Českého ráje v Turnovně

PS: Kdyby někdo potřeboval úvodní informaci typu Who is Who, tak nahlédněte sem.

Další vzácné vrcholovky z Prachova
Zdeněk Strnad, 11.6.2021

Ještě jsme ani nestačili vystavit všechny připravené historické vrcholovky z Prachova a z archívu Jiřího "Fugase" Všetečky jsme získali další 4 velmi staré a vzácné exempláře, kterým jsme nyní dali přednost (viz. přehled nově vystavených VK v prostředním sloupci titulní strany někde dole).
Karel Vlček (2021): Horolezci Českého ráje
Zdeněk Strnad, 12.5.2021

Ve dnech 14.5. až 27.6. je ve 2. poschodí Muzea města Mnichovo Hradiště výstava Karla Vlčka "Horolezci Českého ráje".





Průřezovou kolekci fotografií Karla Vlčka na SO najdete zde.




Kdysi dávno lezené skály u hradu Valečov (3. vydání)
Zdeněk Strnad, 11.5.2021

Josef "Pepis" Koudelka při svých průzkumných výpravách nalezl v okolí hradu Valečov několik "okruhovaných" skal, které dosud nikde nebyly registrovány. Podle stáří kruhů soudíme, že jsou někdy ze 70.let, na některých jsou krabičky s vrcholovkami, co tam po roce 2000 dali Němci.

Na Valečově jsou dnes prvovýstupy zakázány a dlouhá léta se mohlo lézt jen na 3 skály v blízkém okolí hradu, a proto jsme trochu váhali, zda je na SO zapsat nebo nezapsat. Po konzultaci s CHKO je Pepis zapsal, postupně připojí fotky a během léta dopíše i polohy. Co s nimi dál se bude řešit během léta.

Doplnění 1.4.2021:
---------------------------------------------------
Aby diskuse mohla mít racionální základ, tak sem dávám linky na vydané dokumenty CHKO Český ráj:

Povolení 2006
Povolení 2008
Povolení 2011
Povolení 2016

Doplnění 11.5.2021:
---------------------------------------------------
Na SO se objevila další kolekce "nových" skal u Valečova, tentokráte s fotkami a polohami. Po konzultaci s autorem je jasné, že jsou to většinou zdublované již zapsané skalky bez polohy a bez fotky. Během léta se v tom, v součinnosti s CHKO, bude muset udělat pořádek, berte to tedy jen jako "studijní materiál" pro finální depistáž.




Obr.1: Hradní jehla, jedna z nich ... (foto: Josef Koudelka, 2020)

Připravena kolekce 45 historických vrcholových knih z Příhraz, Drábek a Příhrazských údolíček.
Zdeněk Strnad, 11.3.2021

Když nás Muzeum Českého ráje v Turnově požádalo o spolupráci na nové horolezecké expozici, tak postupně a jaksi mimochodem vznikla skupina místních lezeckých legend, pro které to byla příležitost se po letech (někdy i desetiletích) znovu potkat, poklábosit a zavzpomínat na "udatné činy" jejich generací.

Po otevření expozice se skupina nerozpadla, ale lidi jsou stále v kontaktu a jak to jde, tak věci i nadále pomáhají. Díky tomu se nám (zejména tedy Tomáši Flanderkovi) daří získávat historické vrcholové knihy z tzv. "soukromých archivů", přefocovat je a pro paměť dalších generací je na SO vystavovat.

Po mega-kolekci z Prachova od Honzy Jareše a Zdeňka Koťátka se 173(!) vrcholovkami nyní máme připravenu další kolekci od Pišty Berežného, která má 45 vrcholovek z Příhraz, Drábek a Příhrazských údolíček.



Obr.: Titulní strana vrcholovky na Bohatýra z roku 1959.

A protože i v dnešní uspěchané a povrchní době stále platí "vzácného pomálu", tak jsme kolekce vrcholovek nevystavili najednou, ale pouštíme z nich pěkně po kapkách. Z Prachova je jich už nakapáno 47 (126 na svůj osud ještě čeká) a nyní mezi ně sem tam pustíme i nějakou tu vrcholovku z kolekce z Mužského.

Na ukázku je nově vystavená vrcholovka ze Sokola na Drábkách se zápisy od roku 1957 do roku 1976.
Prostřílená vrcholovka z Prachova (3.vydání).
Zdeněk Strnad, 2.2.2021

Hned na začátek je dobře říci, že jde o záležitost z konce 2. světové války, nikoliv událost z posledních dnů ... doba je zlá, tak aby si to někdo špatně nevyložil.

Na Hroší věži v Prachově neznámý střelec neodolal pokušení a na plechové krabici, s vrcholovkou uvnitř, vyzkoušel svoji dovednost. O tom, že si nějaký nimrod ve skalách na vrcholovky vystřelí, se lze čas od času doslechnout, ale toto je jediný doložitelný případ ( ... jediný?).

Kdy přesně to bylo, není jasné, vrcholovka je z období 1943 až 1946, a to se střílelo hodně ... a ani není jasné, jestli to byly jediné tři výstřely do černého nebo se o to v podvečer pokoušel celý partizánský oddíl.


Kliknutím na fotku dostanete zobrazení v plné velikosti a rozlišení.


Kliknutím na fotku dostanete zobrazení v plné velikosti a rozlišení.

Plechovou krabici s vrcholovku už měl v ruce každý, takže situaci si umíme dobře představit. Pro nás, co naštěstí už žádnou válku nepamatujeme, je to dobrá ukázka síly a razance vystřelené kulky! 

2. vydání (28.1.2021):

Opravdu existuje další dochovaná prostřílená vrcholovka, dík za upozornění. Je ze stejného období na Motýlí kužel v Bělé:


Kliknutím na fotku dostanete zobrazení v plné velikosti a rozlišení.

3. vydání (2.2.2021):
Jimmy poslal další prostřelenou vrcholovku, tentokráte ze Sahira v Příhrazích:

 Kliknutím na fotku dostanete zobrazení v plné velikosti a rozlišení.


Kliknutím na fotku dostanete zobrazení v plné velikosti a rozlišení.


Kliknutím na fotku dostanete zobrazení v plné velikosti a rozlišení.



 

Unikátní "Blahopřání Vojtovi Nejedlovi k jeho 94. narozeninám" z roku 2009.
Zdeněk Strnad, 20.1.2021

Píše se rok 2009 a Miloslav Hataš svému kamarádovi ze skal Vojtovi Nejedlovi k jeho 94. narozeninám(!) sestavil naprosto unikátní blahopřání, do které svými fotkami a blahopřáním přispěl i Vladimír Procházka ml.. Díky Zdenkovi Konrádovi se podařilo tuto vzácnost zapůjčit, přefotit a vystavit i pro budoucí generace. Vám jen stačí kliknout na ikonu PDF vlevo.

Celé blahopřání je koncipováno jako komentovaná a ilustrovaná vrcholová kniha na Hlásku na Drábkách, kde Vojta Nejedlo v roce 1941 vylezl svoji parádní a dnes již klasickou cestu "Andělova stěna".



Obr.: Vojta Nejedlo v roce 2004.

Vrcholová kniha z Hlásky (tehdy Clamorny), s prvnímy zápisy z roku 1928, je jednou z nejstarších dochovaných vrcholovek vůbec. Dlouhou dobu byla dostupná jen jako ne moc kvalitní černobílá faksimile. Zásluhou Tomáše Flanderky však Štefan "Pišta" Berežný odtajnil své archivy i s touto vrcholovkou, takže ji znovu zpracujeme a vystavíme v lepší kvalitě. 

Kolekce historických vrcholových knih z Prachova.
Zdeněk Strnad, 12.1.2021

Když se před časem chystala stálá horolezecká expozice v Muzeu Českého ráje v Turnově, tak se podařilo oslovit pamětníky dob "udatých činů našich otců" a i doby, kdy oni sami tvořili smělé výstupy na skalách Českého ráje.

Na tomto základě se podařilo Tomášovi Flanderkovi zorganizovat zapůjčení a přefocení historických vrcholových knih z Prachova z archívu Zdeňka Koťátka a Honzy Jareše. Je jich 188, některé vrcholovky mají pět, deset stran, jiné přes sto. V kolekci jsou i mimořádně cenné VK z úplných počátků lezení na Prachově, kde se například setkáváme se zápisy gen. Jaromíra Pečírky, prvního předsedy Klubu alpistů československých.



Obr.: Zápis z vrcholovky Mnicha z roku 1931, kde jsou zapsáni gen. Jaromír Pečírka a Josef Janeba s druhy s poznámkou, že jde o 4. přelez vrcholu Mnicha vůbec. 


Faksimile vrcholovek budeme na SO vystavovat postupně, na nově vystavené vrcholovky budou odkazy na titulní straně SO a pochopitelně budou vidět i u příslušných skal. Začínáme Americkou věží ...
Zápis z jednání OVK Tisá
Zdeněk Strnad, 16.6.2014

V Zápise z jednání OVK Tisá, které se konalo 28. 5. 2014, jsou zmíněny zejména tyto body:  
- bouldering na Sněžníku a na Modříně,
- schválení / neschválení žádostí o prvovýstupy v PP Tisá, Ostrově a Rájci,
- projednány cesty německých lezců,
- změny ve složení OVK Tisá (Jan Hoblák skončil jako správce Ostrova, vše předal svému nástupci Josefovi Nežerkovi, který byl jmenován správcem a členem OVK, Daniel Hölzl je opět členem OVK). 

Zápis č. 1/2014 z jednání OVK Jizerské a Lužické hory
Zdeněk Strnad, 9.4.2014

konaného dne 29.3.2014 na Správě CHKO Jizerské hory. Na programu byla zejména agenda prvovýstupů, údržby skal, správy sektorů (Měsíční údolí pod Kozákovem, Novoborsko), ferrata Kočičí kameny (OVK nesouhlasí), Jizerská pravidla, lezení na Drábovně a řada dalších bodů.

Zřícení Jestřebické jehly ve Vidimském dole (Dubské skály)
Václav Valášek, 28.2.2014

V ledna 2014 se zřítila na místní poměry významná věž Jestřebická jehla, na kterou ještě nedávno byly udělány 2 nové cesty. Více informací najdete na webu AOPK (zde) a na webu Lezeckého klubu Mělník (zde), kde jsou též super fotky a povídání z lezby na tuto dnes už neexistující skálu (zde) .


Nový správce Vírské skály.
Zdeněk Strnad, 25.2.2014

Novým správcem skalního sektoru Vírské skály je Slávek Matuška, tel. 732 732 751, email: matuska.s(zav)seznam.cz. Jedná se pás skalních masivů podél řeky Svratky, část skal je v zimě každoročně zaledovávána pro nácvik lezení se "zbraněmi" do ledu.


Nový správce skal na Kozlově
Zdeněk Strnad, 7.2.2014

Předseda OVK Hruboskalsko Radek Meier oznamuje, že pro skalní sektor Kozlov byl ustanoven nový správce skal, kterým je nyní Michal Reichl, tel. 731 706 123, email: rajrchlik(zav)seznam.cz. Předešlému správci Tomáši "Mufovi" Dostálovi děkujeme za odvedenou práci a novému držíme palce.


Zápis z jednání OVK Jizerské a Lužické hory ze dne 7.12.2013
Zdeněk Strnad, 20.1.2014

 Zápis č. 3/2013 z jednání OVK Jizerské a Lužické hory, konaného dne 7.12.2013 na Správě CHKO Jizerské hory. Ve zkratce uvádíme podstatné body (celý zápis najdete zde):
 
I. Agenda správy skal:

Jednalo se o těchto skalách: 
Havran u Jítravy
Frýdštejn
Milštejn, 
Zbirohy, Císařské údolí, Obrvégry 
Jizerské hory (Homole cukru, Stržová věžička, Spárová věž).
 
II. Správa oblastí
 
Změny ve správcování skal (Měsíční údolí pod Kozákovem, Děvínské polesí, Ještěd, Havraní skály, Údolí samoty a Novoborsko).
 
III. Různé

Odvolání proti zrušení cesty Chytač Snů (Svojkov) - CVK na svém jarním zasedání potvrdila rozhodnutí OVK Jizerské a Lužické hory. Cesta Chytač snů je proto zrušena. OVK vyzývá jejího autora Jakuba Měkotu, aby odstranil osazené jištění a skálu uvedl do stavu co možná nejvíce blízkého stavu přirozenému do konce 30. 6. 2014.

Sklad materiálu - Na webu Skalní oblasti ČR byl vytvořen modul Sklad OVK JLH, kde je zachycen současný stav materiálu. Tento modul slouží primárně pro evidenci přijatého a vydaného materiálu pro údržbu skalních oblastí a pro distribuci materiálu prvovýstupcům. 

Průkazy správců oblastí - Sekretariát ČHS realizuje variantu, kdy bude funkce správce uvedena na členské průkazce ČHS.

Via ferrata Frýdlantské cimbuří - M. Marek a V. Hanzl prezentovali na zasedání OVK svůj záměr zřídit zajištěnou cestu v oblasti Frýdlantského cimbuří. Projekt v navržené podobě byl vrcholovou komisí odmítnut v říjnu 2013 (viz zápis 2/2013). Oba autoři návrhu nabídli členům OVK možnost probrat trasu via ferraty v terénu.

Výměna jištění  (část správců neabsolvovala školení osazování fixního jištění)

Jizerská pravidla (finální text zaslán ke schválení).
Hlášení prvovýstupů (přes web Skalní oblasti ČR)
Drábovna (připravován nový průvodce)
Personální změny v OVK (na členství v OVK rezignoval Zdeněk Bouda, nový správce Jiří Vodrážka).
Havran (úpravy jištění)

Ostatní: granty ČHS, záchranné boxy ve skalních oblastech nebudou zřizovány atd. 
 

Zápis z jednání OVK Labské pískovce ze dne 11.1.2014
Zdeněk Strnad, 13.1.2014

Jan Pleticha informoval o změně předsedy CVK, která proběhne v březnu, dále informoval o situaci webu Skalní oblasti ČHS viz zápis CVK ze dne 7.12.2013, zveřejněný na webu ČHS.

Proběhla diskuze o zápisu z jednání s NPČŠ a OVK LP ze dne 10.12.2013, které proběhlo v Krásné Lípě (celý zápis je zveřejněný na webu ČHS). Byla ustanovena pracovní skupina pro vypracování seznamu skalních objektů, věží a masivů, v oblastech a na území NPČŠ, s cestami vylezenými před rokem 2000, pro žádost o znovupovolení pro lezeckou činnost. Členové pracovní skupiny: správce Vysoké Lípy, Eda Puncman, správce Jetřichovic, Karel Hofman, správce Tokáně, Aleš Kohák, správce Všemil a Srbské Kamenice, Pavel Henke, Stanislav Feigl, Vladislav Nehasil a Jan Smejkal.

Jan Pleticha informoval o tom, jaká jednání a úřední postupy proběhly a dále budou probíhat ve věci Žlebské Jehly na Levém břehu v Labském údolí.

Správce Jetřichovic, Karel Hofman, předal vrcholové knížky z věží Rohlík (1979-2013) a  Malé Žluté Cimbuří (1996-2013) pro archiv OVK LP v Děčíně (vrcholová knížka z věže Rohlík bude odborně opravena, zajistí Jan Pleticha).

Jan Pleticha informoval o školení správců, které by se mělo konat v březnu nebo dubnu v oblasti OVK Jizerské a Lužické hory, místo a datum upřesní Karel Berndt.
Zápis z jednání OVK Praha a Středočeský kraj
Zdeněk Strnad, 17.12.2013

V sekci CVK/OVK je vystaven nový Zápis z jednání OVK Praha a Středočeský kraj konané 7.11.2013. V rychlosti hlavní body:

- Sklad materiálu pro prvovýstupce doplněn o 500ks bh, 10 vrtáků a kartáčů, 200 ampulí, 10 lepidel FIS a 40 špiček, z toho si 5 zájemců zatím zakoupilo 310x bh, 60 ampulí, 1 lepidlo FIS a 5 špiček. Pro rok 2014 by měla být další rezerva asi 200x bh. Požadavky prvovýstupců jsou možné směrovat na K. Berndta nebo M. Tučku.

- V Srbsku proběhla další údržba jištění v Alkazaru, na Pupku, Červených převisech, Blážině stěně… chybí některé řetězy na Bláže a cca 10 nových řetězů nad Červenými převisy (řeší správci).

- Oblast Prokopského údolí - proběhlo jednání na Magistrátu o úpravě přístupu v suťovém kuželu s minimálními zásahy do terénu. Sanační firma (Magistrát) odlámala volné desky, pod skálou je nyní kamení, proběhla kontrola a výměna poškozeného jištění. Magistrát monitoruje sesuvy a řícení skal dále také i na Branických skalách a v Divoké Šárce.

- Poděkování za brigády ve skalách, mimo jiné: Branické skály - HO Hokas (Město dodalo rukavice, pytle a přistavilo bikramovou vanu); Zásmucko (Kolín) - Franta Pašek; Roviště, Zvírotice-město a Lomy nad Velkou - KHS Hobrdy Příbram, Holajs a Ježour; Hlubočepy - Lukáš B. Další brigády po domluvě se správci skal, termíny na jaro budou na únorové schůzi OVK.

- Dokončení aktuální údržby v jednotlivých oblastech a kontrola všech cest v roce 2014, především: Divoká Šárka, Hlubočepy, Srbsko (Alkazar-Štítek, zatím kromě stěny Kotlů), Branické skály, Kotýz,…

- Vadné jištění v konkrétních cestách je možno i nadále hlásit zde na Skalních oblastech ČR (SO), nebo jednotlivým správcům! Informace o jednotlivých skalních sektorech jsou na SO stále aktualizovány a zpřesňovány.

- OVK odsouhlasila správcovství u "nových" oblastí ve Středním Povltaví a v Posázaví:
Bohostice, Nečín - M. Tučka;
Zvírotice-město - F. Mezera,
Bílá stěna, Budčice - P. Novák

- Schvalování prvovýstupů - na příští OVK předloží správci skal k projednání seznamy nových cest za celé oblasti nebo části, které nejsou v průvodcích (úkol trvá). P. Novák dodal seznam cca 2x30 cest - Bílá stěna, Budčice (Posázaví) - doplní datumy a údaje o prvovýstupcích, ostatní členové OVK mají možnost oblast navštívit (k projednání na příští OVK).

- Připravované nové knižní průvodce (zejména Vltavská žula, Okolí Prahy západ, Český kras) - jedná se o nejvíce navštěvované oblasti, průvodce jsou staré, neaktuální a k pořízení už jen v antikvariátech nebo knihovnách. OVK doporučuje CVK a VV ČHS podpořit jejich vydání, v případě že o toto autoři nebo vydavatelé požádají.


Zápis ze schůze OVK Dubské skály konané dne 9.11.2013
Zdeněk Strnad, 2.12.2013

Výběr nejdůležitějších bodů (plné znění najdete v sekci CVK/OVK nebo zde):

- Lezení na Stříbrném vrchu je povoleno na dalších 10 let s podmínkou, že v lanovém družstvu mohou lézt jen 3 lezci.

- nové cesty musí být předem odsouhlaseny jednotlivými správci daných oblastí nebo samotnou OVK a osazeny materiálem schváleným MK ČHS. Prvovýstupce si zajistí materiál ze zásob ČHS na vlastní náklady, ceny jsou velmi přijatelné. 

- Vlhošť:  žádné úpravy, ani dodělávky prvovýstupù nejsou přípustné!  Správce skal u dvou projektů cest  odstraní stávající jistící body a tím se zamezí všem snahám tyto cesty dokončit.

- slaňovací kruhy budou jen velkého typu a návrh na 2 nové typy dobíracích kruhů. 

Zápis č.2/2013 z jednání OVK Jizerské a Lužické hory
Zdeněk Strnad, 5.11.2013

Zápis s nesouhlasným stanoviskem OVK Jizerské a Lužické hory k záměru vytvořit zajištěnou cestu typu via ferrata v oblasti Frýdlantského cimbuří podle návrhu, prezentovaného občanským sdružením Vodní brána (detaily najdete v  Zápisu).
 

Správci skal na Mužském.
Zdeněk Strnad, 29.10.2013

Dle sdělení Petra Wallera, předsedy OVK Skály na Mužském, jsou skály v této oblasti aktuálně spravovány těmito správci:

Petr Waller (Valečov, Plakánek, Příhrazská údolíčka)
Jaroslav Štumpf a Miloslav Zedník (Drábské světničky)
Aleš Jonáš (Příhrazy)


Na SO zapsány prvovýstupy Karla Běliny v Ostrově!
Zdeněk Strnad, 30.8.2013

Z dílny Josefa Nežerky mladšího, který pro svého připravovaného průvodce vytrvale shromažďuje popisy cest v Ostrově, přišel unikátní seznam 365 dosud nikde nezapsaných prvovýstupů dělníka skal Karla Běliny (když na tento odkaz kliknete, musíte chvilku počkat, sestavení a vypsání 4300 prvovýstupů této pískovcové frézy už nějakou dobu trvá). Porovnat to bylo práce jak na kostele, ale k dnešnímu dni jsou všechny tyto cesty na SO zapsané. Pepíno, díky!


Zápis ze schůze VK Dubské skály konané dne 18.5.2013
Zdeněk Strnad, 13.8.2013

V sekci CVK/OVK - Zápisy je lezecké veřejnosti k dispozici i poslední Zápis OVK Dubské skály z května letošního roku. V rychlosti jen hlavní body: 
- v Dubských skalách lze používat UFO,
- bude požádáno o prodloužení povolení lezení na Stříbrném vrchu, 
- materiál do skal,
- bouldery v oblasti Dubské skály (s žádnými bouldery se nepočítá)
- v oblasti oblast Vlhošť je zákaz dělání nových cest.

Zápis z posledního zasedání OVK Moravské pískovce
Zdeněk Strnad, 1.8.2013

V Zápise jsou v podstatě dvě věci:

a) Převedení správy Valovy skály pod 155. horolezecký oddíl Vsetín. 

b) Rozhodnutím OVK z 15. 8. 2008 byla zrušena Cesta na památku Honzy Mynaříka na Valově skále. Cesta,
která je vtlačená do pásu na rozpětí rukou mezi dvě klasické cesty byla dlouhodbě terčem kritiky lezců. Vzhledem k následujícímu vývoji – dojištění cest v této lokalitě pro potřeby výcviku začínajících lezců – považuje v současnosti OVK Moravské pískovce – Vsetínsko zrušení cesty za zbytečné. Rozhodnutí o zrušení cesty nechává OVK v kompetenci 155. horolezeckého oddílu Vsetín s tím, že její zrušení za současného stavu nedoporučuje.

Zápisy z jednání OVK Moravské pískovce.
Zdeněk Strnad, 25.7.2013

V sekci CVK/OVK / Zápisy z jednání je nově k dispozici sada sedmi Zápisů z jednání OVK Moravské pískovce z let 2006 až 2013, které k vystavení připravil Vladimír Skýpala, předseda této OVK.


Výroční zprávy severočeských horolezeckých oddílů z roku 1969
Zdeněk Strnad, 27.5.2013

Z pozůstalosti Miroslava "Puňti" Machoviče pro budoucnost zachraňujeme archivní výroční zprávy o činnosti několika horolezeckých oddílů z okolí Liberce z roku 1969:

HO Sokol Turnov (1968)
HO TJ Jiskra Železný Brod (1968)
HO TJ Spojené závody Česká Lípa (1968)
HO TJ Slovan Frýdlandt v Čechách (1968)
HO TJ Slovan Hrádek nad Nisou (1968)
HO LIAZ Jablonec nad Nisou (1968)

Dík zejména Jirkovi Huškovi ml., že si dal tu práci a strčil to do skeneru.


Zápisy z jednání OVK Dubské skály
Zdeněk Strnad, 7.5.2013

V sekci CVK/OVK a Zápisy jsou nyní k dispozici další čtyři "novodobé" Zápisy s jednání OVK Dubské skály:

OVK_Dubske_skaly_17_11_2012.PDF
OVK_Dubske_skaly_18_05_2012.PDF
OVK_Dubske_skaly_5_11_2011.PDF
OVK_Dubske_skaly_14_05_2011.PDF

a zároveň se ze dna šuplíků vynořilo dalších devět Zápisů z let 2000 až 2003:

OVK_Dubske_skaly_2000_03_25.PDF
OVK_Dubske_skaly_2000_07_15.PDF
OVK_Dubske_skaly_2000_10_29.PDF
OVK_Dubske_skaly_2001_05_05.PDF
OVK_Dubske_skaly_2001_11_03.PDF
OVK_Dubske_skaly_2002_03_24.PDF
OVK_Dubske_skaly_2002_11_10.PDF
OVK_Dubske_skaly_2003_03_15.PDF
OVK_Dubske_skaly_2003_11_08.PDF

Za poznamenání stojí, že historickými Zápisy OVK Dubské skály se jako červená nit táhne problém nekvalitních kruhů bratří Coubalů, které byly tak špatné, že se postupně musely všechny vyměnit. Byla to draze zaplacená zkušenost a je to také jeden z důvodů, proč se nyní tak dbá na kvalitu používaného jisticího materiálu a ČHS prvovýstupcům poskytuje dotovaný materiál, protože to nakonec vyjde levněji, než pak ze stěn vytloukat "kruhy na uvazování krav" a nahrazovat je moderními nerez lepenými kruhy.


Historické Zápisy z jednáních VK Český ráj z let 1971 až 1973 (2. vydání)
Zdeněk Strnad, 6.5.2013

 
Veškeré dostupné dokumenty jsou stále přístupné v sekci CVK/OVK. Když někdo doma v šuplíku objevíte cokoliv, co se váže k činnostem bývalých VK, tak se prosím ozvěte a zachráníme to.

Zápis č. 1/2013 z jednání OVK Jizerské a Lužické hory
Zdeněk Strnad, 2.5.2013

V sekci Zápisy CVK,OVK najdete nejnovější Zápis z jednání OVK Jizerské a Lužické hory ze dne 7.4.2013. V rychlosti jen uvádím hlaví body:

Agenda okolo správy skalních sektorů (Havran u Jítravy, Frýdštejn, Milštejn, Zbirohy, Císařské údolí, OVK Jizerské a Lužické hory, Horní skály, Jizerské hory).

Správa oblastí (Měsíční údolí pod Kozákovem, Děvínské polesí - správce Vladimír Výtiska, tel. 606621377, vytiska@koop.cz, odvolání proti zrušení cesty Chytač Snů na Svojkově).

Proces povolování a schvalování prvovýstupů půjde přes Skalní oblasti ČR (celé problematice se budeme věnovat v samostatném článku).

Distribuce materiálu (proběhla distribuce první várky materiálu určeného k údržbě skal, stále platí možnost prodeje dotovaného materiálu prvovýstupcům za 30,- Kč za borháky a 75,- Kč za kruh, na Skalních oblastech ČR bude modul „Sklad OVK Jizerské a Lužické hory“, kde bude evidován materiál, který je momentálně k dispozici).

Ostatní (průkazy správců oblastí, náležitosti protokolů, u nových lezeckých objektů je důležité uvést co nejpřesněji jejich polohu (GPS), metodická pomoc pro výměnu fixního jištění, jednání o nových pravidlech pro lezení na skalách Jizerských hor, projednání situace na skalách u Černé Studnice a další).


Vystaveny 4 Zápisy z jednání OVK Broumovsko z let 2012 a 2013.
Zdeněk Strnad, 25.4.2013

Předseda OVK Broumovsko Jiří Škop zaslal k vystavení 4 nové Zápisy z jednání OVK Broumovsko: Zápis z 12.4.2013,  Zápis z 6.11.2012Zápis z 8.4.2012 a Zápis z  11.5.2013. Všechny Zápisy této OVK jsou k nehlédnutí v sekci Zápisy CVK/OVK.


Tři nové Zápisy z jednání OVKček.
Zdeněk Strnad, 27.3.2013

V sekci CVK/OVK jsou vystaveny tři nové zápisy z jednání OVKček: OVK Praha a středočeský kraj (28.2.2013), OVK Prachov (5.2.2012) a OVK Prachov (24.3.2013).


Tisková zpráva k 125. výročím sportovního lezení v pískovcových skalých Českého Švýcarska.
Zdeněk Strnad, 23.3.2013

V agendě Zápisů CVK/OVK je k dispozici tisková zpráva NP ČŠ v souvislosti se 125. výročím ohleduplného sportovního lezení v pískovcových skalých Českého Švýcarska .


P.R.A.C.H.T.E.L. - Život na niti.
Zdeněk Strnad, 23.3.2013

Boris Hlaváček organizuje akci pro shromáždění finančních prostředků na vydání knihy o životní pouti významného lezce Petra Prachtela a neméně významné lezkyně Zorky Prachtelové. Všechny informace najdete zde.


CAO News a Mantana do systému Pohledy do historie lezení na skalách ČR!
Zdeněk Strnad, 27.2.2013

S Jiřích Chárou je domluveno, že kompletní archív všech čísel jeho CAO News bude vystaven i na HISTORY. To samé je domluveno i s Pavlem Suchopárkem a občasníkem Mantana. K jednotlivým číslům pak budou zapsány a příslušně prolinkovány všechny články v nich, které se týkají skal na území ČR a lezců na nich (jde tedy o výběrovou tématickou bibliografii jen některých článků).


Zápis z jednání OVK Praha a Středočeský kraj ze dne 23.2.2012.
Zdeněk Strnad, 22.2.2013

Do sekce CVK/OVK byl doplněn Zápis z jednání OVK Praha a Středočeský kraj ze dne 23.2.2012 (celý dokument je zde). 


Zápis ze schůze OVK Praha a Středočeský kraj ze dne 25.10.2012.
Zdeněk Strnad, 12.2.2013

Dne 25.10.2012 v Praze na Strahově proběhlo zasedání OVK Praha a Středočeský kraj, kde byly projednány tyto body (celý Zápis najdete zde):

1) Kontrola zápisu z minulé schůze - bez připomínek, pouze bod týkající se revize členů OVK pokračuje do konce roku.

2) Byl představen nový správce Čertových skal u Černolic - Martin Mandák. Po schválení ostatními členy OVK byl tento do funkce přijat. Předseda OVK poděkoval za dosavadní činost odstupujícím správci J. Pušovi.

3) Nová cesta na Blážině stěně v Srbsku - s problémem a podrobnostmi seznámil autor Ondřej Běhal. OVK ustanovila tříčlennou skupinu, která situaci přešetří, posoudí na místě a závěr zveřejní.

4) Oblast Prokopského údolí - Občanské sdružení rozporovalo původní rozhodnutí Magistrátu hl.m. Prahy, odvolání řešil příslušný odbor. Výsledek dopadl kladně v náš prospěch. Podkladové materiály byly předány správci oblasti.

5) Křivoklátsko - v oblasti byly nedodrženy požadavky ochrany přírody, jedná se o nevhodně řešená slaňovací místa. OVK rozhodla a uložila správci skal, aby zjednal nápravu.

6) OVK odsouhlasila návrh na odměnu pro správce skal Františka Mezeru a Martina Tučku.

7) Materiál na rok 2013

Zapsal: Karel Berndt, předseda OVK


Zápis z jednání OVK Labské pískovce ze dne 9.2.2013.
Zdeněk Strnad, 11.2.2013

Dne 9.2.2013 v Dolním Žlebu proběhlo zasedání OVK Labské pískovce, kde byly projednány zejména tyto body (celý Zápis najdete v sekci CVK/OVK - Zápisy nebo přímo zde):

1) Intenzivnější spolupráce při využívání Skalních oblastí ČR pro evidenci nových prvovýstupů a údržby jištění.

2) Informace o grantu Českého horolezeckého svazu v roce 2012 ve výši 30.000,-Kč na archivaci vrcholových knih.

3) Požadavky správců oblastí na počet fixního jištění, lepidel a vrcholových knížek.

4) Zjednodušení podávání protokolů o prvovýstupu v oblastech zasahujících do Národního parku České Švýcarsko: v případě, že se skalní objekt nenachází na území národního parku, bude podán standardní protokol o prvovýstupu;  do protokolu prvovýstupce výslovně uvede, že „skalní objekt se nenachází na území národního parku“ a uvede přibližnou polohu skalního objektu.

5) Správci oblastí vypracují návrh na úpravu spravovaných skalních oblastí tak, aby lépe kopírovaly hranice Národního parku České Švýcarsko.

6) Správce Brtníků a Kyjovského údolí, Jiří Chaloupka, nemůže z důvodu časové zaneprázdněnosti dále vykonávat správcovskou činnost. Za dosavadní činnost vrcholová komise děkuje. Nový správce bude neprodleně jmenován.

7) Předseda OVK LP převzal od správců tyto vrcholové knihy k archivaci: Strážce liščího potoka, Lesní kaplička, Železná hlava, Velký Plačtivý kámen, Malý Plačtivý kámen, Tetzelův sloup

8) OVK LP vyzývá všechny lezce, kteří vlastní vrcholové knihy ze spravovaných oblastí, aby tyto předali vrcholové komisi (např. prostřednictvím správců oblastí). Knihy budou uloženy v Oblastním archivu v Děčíně.

9) Proběhnou jednání se správou Národního parku České Švýcarsko ohledně změny pravidel pískovcového lezení, citovaných v Návštěvním řádu NPČŠ.
 


Údržba skal v působnosti OVK Labské pískovce v letech 2009-2012
Zdeněk Strnad, 21.1.2013

Zásluhou sponsorů Hudy sport, Rock empire a ČHS se v letech 2009 - 20012 v oblastech Labských pískovců udělalo mnoho práce na údržbě fixních stěnových a vrcholových prostředků.

V jednotivých sektorech pomáhali zejména tito lezci:

Oblast Bělá (správce oblasti Jan Pacina): Mario Witte a Jorg Nescheida (sasští lezci)

Oblast Labské údolí (pravý břeh správce Pavel Černý, levý břeh Jeník Pleticha): Petr Laštovička, Jirka Chocholoušek, Tomáš Sobotka, Robert Hes, Pavel Randák, František Pohl, Pavel Rýva, Filip Rýva (nejmladší pomocník), Jarda Cach, Míra Dunovský, Joska Rakoncaj, Hary -Vaclav Hes, Jan Rejf, Pepis Koudelka, František Charvát, Petr Waller, Zdeněk Hubka,Vilém Pavlata, Jaroslav Kukla, Michal Aulický, Jirka Slavík, Zbyněk Homola, David Obermann, Pavel Henke, Ríša Litochleb, Jirous Přibil, Andrej Chrastina, Jan Hlaváček, Thomas Kuntscher, Chris – Jan Stiller, Kondrád Schlenkrich, Stefan Hille, Jeans Manka, Jorg Andreas.

Hřensko (správce Vlastík Peroutka):  Jan Smejkal

Vysoká Lípa (správce oblasti Eda Puncman): Vláda a David Nehasilové, Jéňa Paul

Jetřichovice (správce oblasti Karel Hofman)

Tokán (správce oblasti Aleš Kohák): Stanislav Feigl

Všemily a Srbská Kamenice (správce oblasti Pavel Henke)

Mařeničky
(správce oblasti Pavel Bechyně)

OVK Labské pískovce získala grant od ČHS na opravu vrcholových knížek, které jsou uloženy archívu v Děčíně a v rozsahu prací za 30 000,- Kč se již opravilo nebo opraví na 120 vrcholových knížek.

Za lezce a OVK Labské pískovce všem děkuju, bez vaší pomoci by to správci oblastí měli s údržbou skal o hodně těžší.

Jeník Pleticha 


Skončil rok 2012, ať žije rok 2013!
Zdeněk Strnad, 31.12.2012

Všem lezkyním a lezcům všeho věku, druhu a kvalit přejeme do roku 2013 mnoho zdraví a dobrého lezení na prosluněné suché skále, jedno či v zapadlých údolíčkách Dubských skal nebo v kilometrových kolmých stěnách někde na druhé straně zeměkoule! Tak ať se daří ... Hore zdar!


Grafy s časovou osou prvovýstupů nyní i v iPadech/iPhonech.
Zdeněk Strnad, 13.11.2012

Všechny grafy v systému Pohledy do historie lezení na skalách ČR, které byly udělány s využitím technologie flash a v Apple mašinkách typu iPad a iPhone se nezobrazovaly, jsou nyní předělány tak, že se již vykreslují na všech platformách. Malý krok, ale správným směrem ...


Zápis z jednání OVK Lužické a Jizerské hory ze dne 6.10.2012.
Zdeněk Strnad, 18.10.2012

Agenda okolo správy cest v sektorech Havran u Jítravy, Frýdštejn, Milštejn, Zbirohy, Panteon (OVK dále rozhoduje, že spodní patro Panteonu, tj. úsek mezi cestami Panta Rhei a Stůl rejpalů, je nadále uzavřeno pro vytváření prvovýstupů), Císařské údolí, Suché skály a Jizerské hory.

Noví nebo staronoví správci sektorů: Josef Beňo (Čedičová skála u Arnultovic), Zdeněk Novák (Ortel a lom Střelnice), Ondřej Horáček (Císařské údolí), Radek Černický (Havran, Kozí hřbety, Ostrý vrch, Horní skály, Krkavčí skály). Dohled nad situací na Havranu a práce související s naplňováním rozhodnutí OVK (viz zápis 1/2012) bude dočasně vykonávat Roman Živný.

Odvolání proti zrušení cesty Chytač Snů ve Svojkově (OVK hlasováním potvrdila své původní rozhodnutí, které dává jasně najevo nepřípustnost vytváření cest v hrubém rozporu s platnými pravidly. V opodstatněných
případech je možné požádat OVK o udělení výjimky z pravidel. Tato žádost však musí předcházet samotné tvorbě zamýšleného prvovýstupu a není možné jejím prostřednictvím legitimizovat hotový prvovýstup, který byl vytvořen v rozporu s pravidly).

Protokoly o prvovýstupech - OVK souhlasí s podáváním protokolů o prvovýstupech jak papírovou, tak i elektronickou cestou na Skalních oblastech ČR).

Celý text najdete zde.


Zápis z jednání OVK Tisá konaného dne 25. 9. 2012 v Tisé
Zdeněk Strnad, 15.10.2012

Na programu jednání OVK Tisá, konaného dne 25. 9. 2012 v Tisé, byly probrány zejména tyto body (celý Zápis je ke stažení zde):

Přehlášení PP Tisá
Před schůzí OVK proběhlo jednání se Správou CHKO Labské pískovce o přehlášení, z kterého bude pořízen zápis. Byly navrženy následující náměty na omezení nevhodné formy lezení: zakázat lezení na rybu (TR) minimálně na Vyhlídku, Pevnost, Zlatou stěnu, Žabí korunku …, zákaz lezení na Trůn (většina cest hodně vysolených), při lezení na rybu (TR) zakázat omotávání celých věží a masivů lanem.
 
Žádosti o prvovýstupy v PP Tisá

Schválení nových lezeckých cest

Zamítnutí nových lezeckých cest


Stanovisko k navrženým změnám pravidel lezení v pískovcích oblastech
(ponechat současnou vzdálenost fixního jištění od navrtáku i směrem nahoru, snížit vzdálenost dvou cest na 2m nebo to dát do pravomoci OVK)

Požadavky na materiál pro údržbu a na prvovýstupy na rok 2013


Archiv vrcholových knih v Děčíně


Omezení prvovýstupů v Ostrově
(všechny logické směry pro lezecké cesty již byly vyčerpány na následující věže a masivy: Hříbek na hranici, Lesní kámen, Obelisk, Sírová věž, Hranol, Obr, Císař, Komorník, Nedělní věž, Hastrman, Kořenáč, Palcát, Rohová věž, Prostřední rohová věž, Západní rohová věž, Malá a Velká Ostrovská stěna, Popravčí kámen, Hamlet, Orel, Káča, Čert, Široká věž, Soudek, Turecká stěna, Netopýří stěna, Vztyčená jehla a věž, Severní a Jižní plotnová věž, Sluneční věž, Velká - , Prostření - , Malá nebeská stěna, Zelená stěna, Přepadlý blok, Mys dobré naděje, Tělocvična, Komáří věž, Stínovec, Soví věž, Sova, Rebeka, Tovární vrata, Mala a Velká tovární věž, Sokol, Trpaslík, Zarostlá věž, Zarostlý kužel a stěna, Panenská věž, Mrzák, Kachna, Srpnová věž, Čaroděj, Schůdná věž, Malá jehla).
 


Rukopisný průvodce skal v okolí Sloupu z roku 1937!
Zdeněk Strnad, 15.10.2012

Saský lezec Matthias Großer zaslal archiváři TJ Český ráj Zdeňkovi Konrádovi (a ten nelenil a poslal to zase mě) kopie prvních dvou stran ručně psaného německého průvodce po skalách v okolí Sloupu (Novoborsko, Lužické hory), z pera předválečného lezce Waltera Kleinera (na území dnešní ČR má 47 prvovýstupů z období let 1930 až 1940, další informace o tomto lezci zde). Z textu titulní strany navíc vyplývá, že už se jedná o 3. vydání!



Druhou stranu si prohlédnete zde. Jedná skutečně o unikátní dokument, jen škoda, že máme jen první dvě stránky!

 


Staré vrcholové knihy patří na věže! (2. vydání)
Zdeněk Strnad, 31.8.2012

Velké vzrušení v místních lezeckých kruzích způsobil článek Historická vrcholovka z Laňky na www.horyinfo.cz. Jádrem problému je, že stará vrcholová kniha byla pod záminkou nutnosti archivace z věže odnesena, což je zcela proti staré zásadě, že vrcholovka se vyměňuje až když je popsaná nebo povětrnostními vlivy zničená. Další nepřekročitelnou zásadou je, že vrcholové knihy zásadně vyměňuje správce skal(!), který taky zajistí případné potřebné opravy, vynešení na vrchol a posléze i archivaci. Toto je potřeba striktně dodržovat, jinak v tom bude totální bordel (s prominutím), jen trochu starší vrcholovky z věží zmizí jak pára nad hrncem a další z tradic bude zničena.
 
Tento konkrétní případ je již v tichosti a s noblesou na pozadí vyřešen, kniha se vrací zpět na skálu a jen doufáme, že se to již nebude stávat.


Rozšíření systému HISTORY
Zdeněk Strnad, 23.7.2012

Na podnět předsedy OVK pro severozápadní Čechy Pavla Suchopárka z chomutovského horolezeckého oddílu byly do sekce BIBLIOGRAFIE systému HISTORY přidány možnosti zapisovat i PERIODIKA a SBORNÍKY. Periodikem se např. rozumí tiskem pravidelně vydávaná Montana nebo na webu nepravidělně vystavovaná Mantana chomutovského HO.


Zápis z jednání OVK Labské pískovce a NPČŠ
Zdeněk Strnad, 20.4.2012

Zápis z jednání OVK Labské pískovce s NP České Švýcarsko o problematice povolování a provádění prvovýstupů na území NPČŠ ze dne 14.4.2012 je k dispozici v sekci CVK/OVK (lenochům opět usnadňujeme život tím, že si mohou kliknout přímo zde). 


Zápis z jarního jednání OVK Jizerské a Lužické hory.
Zdeněk Strnad, 19.4.2012

S mírným zpožděním je vystaven Zápis z jednání OVK Jizerské a Lužické hory ze dne 10.3.2012, který obsahuje mnoho nových informací. Zápis je k dispozici v sekci CVK,OVK nebo pro lenochy zde.


Nového HISTORY si všimli i v Namibii ...
Zdeněk Strnad, 3.4.2012

Ahoj Zdenek!
Ich bin nun schon 13 Jahre in Afrika aber mein Herz ist immer noch in Böhmen (Cechy). Mein Tschechisch ist zu schlecht zum schreiben, darum in Deutsch. Eure Seite ist wunderbar! Wenn Du ein aktuelles bild von mir haben willst, gerne! H. gantze, Heinz gantze, hasso gantze, helmut Gantze, das bin alles ich! Es liegt nur an der fehlerhaften Abschreibung aus dem vrcholova knizka. Freue mich von Dir zu hören!
Pozdrav od Namibie,
Hasso


Spuštěn nový systém Pohledy do historie lezení na skalách ČR
Zdeněk Strnad, 15.3.2012

Dnes 14. března 2012 jsem na doméně www.historielezeni.cz  veřejně spustil nový systém "Pohledy do historie lezení na skalách ČR".  A protože na skalách a podskalí se to agenty jen hemží, tak, abych jim usnadnil život, jsem pro tento systém zavedl kódové označení HISTORY (stejně jako dříve pro Skalní oblasti ČR vzniklo již zavedené označení SO).

Je to velké dílo, které je svým obsahem a rozsahem zcela srovnatelné s již několik let běžícími Skalními oblastmi ČR. Rodilo se dlouho, bolestně a lehce proti proudu, nicméně základ je položen a nyní naši pozornost přesouváme na dočištění databáze karet v Galerii lezců a zapsání prvních originálních článků do nového webového časopisu s orientací na historii lezení na skalách ČR.

Sluší se poděkovat všem, kdož se podíleli na hledání cesty a zejména Pavlu Ščevlíkovi, který přiložil ruku k dílu měrou opravdu nevídanou. Na pozadí se již formuje silný redakční team, který bude na vše dohlížet a hlídat, aby se nám to nerozplizlo a obsah se udržel v nastavených mantinelech.

Detaily nepopisuji, jednak to každý vidí a jednak se k některým z nich budeme postupně vracet, upozorňovat na ně a popisovat jejich vlastnosti.


Stanislav Šilhán (1954-2008)
Zdeněk Strnad, 16.11.2008

V naší malé české kotlině žije zhruba 8 milionů lidí. Z těchto 8 milionů jich asi 30 tisíc někdy zkusilo lézt na skály, ale jen asi 20 tisíc jich leze aktivně a jen 5 tisíc jich leze relativně dobře. Z těchto 5 tisíc jen asi kolem 500 lidí někdy udělalo alespoň jeden prvovýstup, jen asi 100 lidí udělalo více než 100 prvovýstupů a jen asi 20 lidí udělalo několik set prvovýstupů.

A mezi tu poslední dvacítku určitě patří i Standa "Vagon" Šilhán. A nejen to. Postupem času se úrovní svého lezení, v kombinaci se skromným vystupováním, stal velkou pískovcovou autoritou, která dlouhých 30 let byla u všeho podstatného, co se na českých píscích událo. Skalami prošly celé generace lezců, každá měla svá velká jména, ale od 70.let minulého století tam vždy bylo i jméno Standa Šilhán. A to až do konce, až do 1.listopadu 2008, kdy ve svých 55 letech odešel někam úplně jinam.

Dobrá zpráva je, že po jeho odchodu nevzniká vakuum a jsou zde další výrazné osobnosti, které se jistě postarají o jeho odkaz nejenom na skalách, ale i v myšlení lezců nastupujících generací. Mohl bych je začít jmenovat, ale nějak se bojím, abych nepřivolal nějaké neštěstí, letos toho je nějak moc.

Vagon vždycky říkal: "Proč přidávat kruh do cesty, když tu cestu vylezl borec s konopákem a bos před 80 lety? Proč si na písku mazat ruce maglajzem, když tu cestu před nimi vylezlo 100 lidí bez mága a taky to šlo? Proč na písku rybařit, vždyť to nemá absolutně žádný význam! Ať jdou cvičit na umělé stěny, jen ničí skálu!".

Byl zastáncem ryzího klasického pojetí pískovcového lezení a ostatním v tom šel vzorem. Když přišla řeč na všelijaké umělotiny, tak říkal: "Klid, to se časem poddá, vždyť nakonec koho by dnes napadlo lézt na Suškách po skobách a přitom to není tak dlouho, co zde byly takto udělány nové cesty."

Vnímejme tedy jeho odkaz jako návrat k tradicím a cestu k překonávání sama sebe bez všelijakých umělých šidítek, kterými nakonec balamutíme zase jen sami sebe.



Poslední rozloučení proběhlo v neděli 16. listopadu 2008 pod Puklým sluncem na symbolickém cintoríně na Hrubá skále. Za velké účasti asi 400 lezců z blízkého i vzdáleného okolí jsme si všichni přítomní připoměli pomíjivost své vlastní existence a až hmatatelně jsme se dotkli relativity všeho našeho snažení.
Pohledy do historie lezení na skalách ČR

  • Galerie lezců na skalách ČR

  • Bibliografie vydané beletrie, časopisů, horolezeckých průvodců, samostatných novinových i webových článků a videí o historii lezení na skalách ČR a faksimilí historických Vrcholových knih a Protokolů o prvovýstupech

  • Webový časopis s originálními články o historii lezení na skalách ČR

  • Časová osa prvovýstupů na skalách ČR

  •  Databáze
    21062lezců v Galerii lezců
    88vydaných knih
    181novinových článků
    25webů
    195webových článků
    1002Vrcholových knih
    4037Protokolů

    Potřebujete-li něco opravit
    nebo poradit, ozvěte se na
    zstrnad@netsystemas.com


    Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



    © Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
    Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.