Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
ČR  Česká republika
region  Severozápadní Čechy
oblast  Bořeň
sektor  Bořeň
podsektor  Západní prostor
skála:
STĚNY NEBES
Na tuto skálu není žádné omezení lezení. Prvovýstupy jsou možné jen po předchozím souhlasu OP a předchozím souhlasu OVK.
poznámka: Mohutné, místy položené skalní plotny přímo nad Turistickou chatou. Délka cest se pohybuje od 60 do 100 m. Na pravou a levou část jí dělí skalní žlab, kterým vede též sestup. Z levé Stěny nebes je také možno slanit přes kruh cesty UFO.
oblast: Bořeň, sektor: Bořeň, podsektor: Západní prostor, skála: STĚNY NEBES
Obr.1: Stěna nebes, fotil Michael Vaněček & Spolek Siberia, září 2009 , vystaveno: 2012


oblast: Bořeň, sektor: Bořeň, podsektor: Západní prostor, skála: STĚNY NEBES
Obr.2: , zstrnad , vystaveno: 2018


cesty:
[1] DIRETISSIMA, V A3 (Welzenbach), 1975, Václav Skokan . Cesta vede nejdelší částí stěny, vpr. od ostatních cest.
Poznámka:V A3
[2] STŘEDEM STĚNY NEBES, 4 (UIAA), 9. 1965, Rudolf Stuchlík, Jaroslav Hanuš (2). N je vpr. od 'Staré cesty' přes převis. Stále vzhůru nepatrnou trhlinou až pod horní převis. Přes převis a rozbitým vhloubením n.v. Vzdušné lezení, špatně jištěno.
[3] ŽALUDOVÉ RALLYE, 5 (UIAA), 22. 9. 2011, Jaroslav Ploch, Ladislav Vörös. N na kazatelnu pod stěnou.Výše přes převis pomocí spáry (bh). Přímo vzhůru pod převísek který obejdeme mírně zprava ke 2. borháku, poté přímo vzhůru pod vrcholový převis. Odtud buď vpravo do výlezu cesty Středem Stěny nebes nebo vlevo na hřeben a n.v.
[4] STARÁ CESTA, 4 (UIAA), 9. 1965, Jaromír Rada, J. Cighard. N na kazatelnu pod stěnou. T pod převisy asi 8 m dol. a stěnou kolem břízy na hřeben.
[5] LÁĎOVA CESTA, 4 (UIAA), 13. 4. 2003, Ladislav Vörös, Jaroslav Vlasák, Stanislav Emingr,. N je v místech kde ze stěny vystupuje "Nástupová rampa k cestám 'Středem Stěny nebes' a 'Stará cesta' (kazatelna). Nevýrazným, plochým pilířem (2 x nýt), výše přímo stěnou (3.nýt) na hřeben.
[6] ZBYTEK UMYL DÉŠŤ, 5+ RP (UIAA), 5. 8. 2012, Leoš Dvořáček, Veronika Dvořáková, Ladislav Vörös, Daniel Hölzl. Mezi cestami Láďova a Jardova rozrušenou trhlinou k 1. BH. Přes převis a dále ke 2. BH cesty Láďova. Tou dále k VK.
[7] JARDOVA, 5+ (UIAA), 29. 5. 2011, Jaroslav Ploch, Ladislav Vörös. Mezi Mírovo a Láďovo cestou přes 3 bh na hřeben.
1 [8] MÍROVA CESTA, 5 (UIAA), N je asi 6m od levé hrany Stěny nebes. Přímo stěnou přes 3 nýty, výše přímo přes převis a krátce na hřeben ke SK (30m).
1 [9] LEVÁ MÍROVA CESTA, 5- (UIAA), N je 4m od hrany Stěny nebes. Přímo stěnou k nýtu, nad nýtem mírně vpr. nad 2.nýt Mírovo cesty a dále touto cestou n.v.
1 [10] PANKÁČSKÁ, 5 (UIAA), 5+ (UIAA), 14. 5. 2003, Ladislav Vörös, Richard Hamak. Nad první nýt jako předešlá cesta. Výše přímo stěnou (2 x nýt), přes převis na hřeben a ke SK..
2 [11] ZAKRYTÁ CESTA (HRANA STĚNY NEBES), 4 (UIAA), Gerhard Tschunko, Rudolf Ponocný, Petr Jirko. Výrazným pilířem,který tvoří levé žebro Stěny nebes n.v. (2 x nýt, sk.).
[12] RANDEBUDE, 6- (UIAA), 16. 7. 2007, Jaroslav Zetek, Leoš Dvořáček, R. Paul. Středem stěny vlevo za hranou PRAVÉ STĚNY NEBES. Přes 2 nýty na vrchol.
[1] CESTA STARÝCH MILCŮ, 5 (UIAA), 5. 6. 2010, Pavel Princ stř. Ladislav Vörös. Nástup v pravé části Levé stěny nebes (vpravo 3m od Sestupového skalního žlabu). Hladkou stěnou a spárkou k 1. borháku. Mírně vpravo přes skalní stupně pod převis ke 2. borháku. Hladkou stěnou mírně vlevo do kouta ke 3. borháku. Přímo vzhůru k 1. štandu (L1 - 25m). Přímo stěnou vzhůru na travnatou polici (bříza). Mírně vlevo do kouta . Potom přímo ke 2. štandu (L2 - 30m) přes 2 borháky. Od 2. štandu mírně vlevo (borhák) poté přímo vzhůru přes 2 borháky ke 3. štandu (L3 - 26m).
[2] STUDENÝ KROCAN, 5+ RP (UIAA), 5. 8. 2012, Ladislav Vörös stř. Daniel Hölzl, Leoš Dvořáček, Veronika Dvořáková. Vlevo od nástupu „Cesty starých milců“ stěnou přímo přes 2 bh ke štandu (L1 – 20m). Přímo stěnou přes 2 bh pod převis. Přímo přes převis a ukloněnou plotnou přes 3. bh ke štandu (L2 – 28m). Přímo vzhůru kolmou stěnou do široké spáry (bh). Ukloněnou stěnou a spárou přes 2 bh „cesty Starých milců“ ke štandu (L3 – 20m)
[3] RUMUN A BAKALÁŘ, 5+ (UIAA), 27. 6. 2012, Ladislav Vörös, Pavel Princ. Nástup z pravé části terasy vpravo 6m od cesty UFO koutem a stěnou přímo k 1. štandu (L1 - 14m). Přímo stěnou vzhůru k 1. bh. odtud úkrok vlevo do položené stěny a do kouta (2. bh). Poté pokračujeme mírně vpravo po plotnách ke 2. štandu (L2 - 28m). Přímo vzhůru spárou (bh) a stěnou na šikmo ukloněné plotny (2. bh). Přímo ke štandu (L3 – 24m)
[4] JARNÍ POUŤ, 5 (UIAA), 21. 2. 1971, Karel Bělina, M. Džurban, Miloslava Skořepová, Ivan Horčík,. První známý přelez: Jaroslav Ploch, Ladislav Vörös, 9. 8. 2012. Vpravo od cesty UFO ukloněnou stěnou k 1.bh. Od něj mírně vlevo ke 2.bh a dále přímo vzhůru sokolíkovým žebrem k 3.bh. Poté přímo vzhůru po ukloněné plotně ke 4.bh. Přímo vzhůru ke štandu (L2 – cesty UFO) Od štandu přímo vzhůru do kouta (bh) a spárou opět do výrazného kouta. Vpravo n.v. ke štandu (L3 – cesty UFO nebo Rumun a bakalář)
Poznámka:LEVÁ STĚNA NEBES Vpravo od cesty UFO, bez podrobnějších informací.
3 [5] UFO, 5- (UIAA), 14. 2. 1971, Karel Bělina, Jiří Havlák, Zdeněk Hubka. Výstup vede zhruba stř. stěny přes "kříž", (vodorovná hrana převisů a svislá linie zářezů a kouta tvoří útvar podobný kříži), který se nachází asi ve 2/3 výšky stěny. Orientačním bodem pro přístup k úpatí Stěny nebes je Cvičná stěna, která se nachází v (Z) prostoru nad chatou cca 20 m od turistické cesty, je vysoká asi 15 m a v její horní části je kovová konstrukce na nácvik pádů. Zl. či zpr. svahem dojdeme k vrcholu této stěny. Odtud se vydáme asi 20 m vl. vzhůru na trav. terasu se stromy. Zde je N cesty UFO. Ze středu terasy př. trav. stěnou asi 9 m k 1. kr. (1. stanoviště). (Sem též možno z levého okraje terasy 4 m koutkem vzhůru a 6 m T po trav. římse ke kr.). Dále položenou stěnou na tření šikmo dol. vzhůru asi 8 m k výraznému balvanu (jištění) pod pásem převisů a od něj 2 m T zpět dopr. do zářezu pod malý převísek (sk.). Př. 5 m přes něj ke 2. kr. (2. stanoviště). Od něj podél trhliny mírně vpr. asi 4 m ke 3. kr. Od něj zl. podél trhliny asi 5 m vzhůru (sk.) a T 2 m šikmo dopr. do kříže (kříž = vhloubení s policí) ke 4. kr. (3. stanoviště). Vhloubením asi 2 m vzhůru (sk.) a šikmou lávkou dol. kolem 5. kr. stěnou asi 8 m mírně vl. až do položené stěny. Zde se stáčíme zpět šikmo dopr. 15 m vzhůru do výrazného trav. kouta. Jím 5 m na jeho konec a dále mírně vpr. 8 m k výrazným skal. blokům k 6. kr. (4. stanoviště = slanění).
Poznámka:LEVÁ STĚNA NEBES
1
[6] BÍLEJ JEZDEC, 6- (UIAA), 9. 7. 2012, Jan Masár, Ladislav Vörös. Z levého okraje terasy koutkem a stěnou vzhůru ke štandu (L1 – 8m). Přímo stěnou pod převis 1.bh. Přímo vzhůru do převislého koutku 2.bh. Koutkem k 3.bh. úkrok doprava do stěny a jí přímo přes 4. a 5.bh. ke štandu (L2 – 30m). Od štandu vlevo do širokého kouta (komín), nad ním traverz vlevo (4m) ke štandu (L3 – 16m). Protokol o prvovýstupu
[7] LEVOU ČÁSTÍ STĚNY, V A1 (Welzenbach),
Poznámka:LEVÁ STĚNA NEBES
[8] DEŠTIVÁ, 4- (UIAA), Zpr. n.v. výrazné kazatelny (nad vrcholem Italské stěny), která je v levé části stěny. Odtud stěnou n.v.
Poznámka:LEVÁ STĚNA NEBES
Novou cestu k této skále můžete přidat po přihlášení se do SO.
Údržba:
Opravil: Zapsal: Email: Kdy:
Vörös Ladislav lvoros arbo@seznam.cz 26. 5. 2009 15:24:04
Materiál: Počet: Datum: Poznámka:
Chemická malta Fischer FIS V 360 S 1
Tyčka ČHS - pro vrch. krabici 1
Knížka ČHS - velká 1
Vrch. krabice ČHS - titanzinek, klasická s bočním uchycením 1
Stav:

Úrazy na skále:
(2005) Výpadek prvolezce v lámavé skále. Po založení druhého postupového jištění (friend) došlo výše k ulomení skalní lišty. Následoval pád zachycený v postupovém jištiní. Během pádu lezec zachytil o skalnatý výčnělek, následkem čehož utrpěl poranění levé nohy.
příčiny: lámavost terénu, chyba v orientaci
zdroj: Bezpečnostní komise ČHS : Hlášení o úrazech


Poznámky ke skále

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.