Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
ČR  Česká republika
region  Severozápadní Čechy
oblast  Bořeň
sektor  Bořeň
podsektor  Severní prostor
skála:
SEVERNÍ STĚNA
Na tuto skálu právě nyní platí sezónní omezení lezení, lezení je povoleno v období 1.7.-31.1 Prvovýstupy jsou možné jen po předchozím souhlasu OP a předchozím souhlasu OVK.
poznámka: Spolu se Severním pilířem a okolními skalními útvary tvoří jednu z největších a nejvyšších stěn v celé České republice. Tato 100 m vysoká a místy převislá stěna působí mohutným dojmem. Charakter cest je obdobný jako u předešlého skalního útvaru, zde navíc umocněn několika převislými partiemi.
oblast: Bořeň, sektor: Bořeň, podsektor: Severní prostor, skála: SEVERNÍ STĚNA
Obr.1: , zstrnad , vystaveno: 2018


oblast: Bořeň, sektor: Bořeň, podsektor: Severní prostor, skála: SEVERNÍ STĚNA
Obr.2: SEVERNÍ STĚNA , vystaveno: 2020


cesty:
EXPEDIČNÍ CESTA, 7+ (UIAA), Pr. spárou skal. necek přes převis do okna v Sev. pilíři. Dále libovolně. Jištěno borháky.
Poznámka:původně - VI A2-3 (K. Bělina, A. Olexa, J. Kejřová, Z. Hubka, 6.3.1971)
KÁRČIHO CESTA, 7 (UIAA), 14. 3. 1971, Karel Bělina, Ivan Horčík, Zdeněk Hubka. Vpr. pd vhloubení (skal. necek) předešlých cest spárkou na plošinu (vrt. hák). Z plošiny T vl. na pilíř a jím až na stanoviště. Libovolně n.v.
Poznámka:původně VI A1-2, 1. RP - Josef Nestler (2001)
HLAVNÍ KULOÁR, 6+ (UIAA), Vpr. od "Bílinského věšáku" je nad rampou bílý přev. kout. Jím na balkón. Z něho vpr. pod výrazný převis a přes něj na kazatelnu. Odtud vl. do okna v Sev. pilíři a vhloubením mezi tímto pilířem a (S) stěnou až pod vrchol. převis. T dopr. do úzkého komínku a jím n.v. Exp.
Poznámka:původně - VI A2 (M. Matras, K. Johanovský)
ÚSTECKÁ CESTA, 7 (UIAA), 26. 2. 1967, Karel Plechač, František Grunt. V levé části stěny trav. koutem a komínkem kolem stromu na pohodlné stanoviště pod kolmou úzkou spárou. Jí na skal. stupeň pod kolmým koutem (od N cca 40 m). Koutem vzhůru pod převis. Přes převis př. na kazatelnu cesty "Hlavní kuloár". Nyní 3 m dol. do skal. okna, jím vzhůru, později spárou a komínem n.v.
Poznámka:1. RP - Jos. Nestler, 2001, původně - VI A2 (K. Plechač, F. Grunt)
ŠPALKOVÁ, 6+ (UIAA), Výrazným koutem zhruba ve středu (S) stěny na kazatelnu. Odtud dopr. se ohýbající přev. spárou vzhůru. V místech, kde se spára lomí dopr. a dol., je možnost 2 variant : buď dol. vzhůru n.v., anebo T dopr. na polici se stěn. kn. a dále jako "Teplická" nebo "Velikonoční".
Poznámka:původně - VI A2 ( M. Matras s druhy )
TEPLICKÁ, 8 (UIAA), Na kazatelnu jako "Špalková" nebo "Radovo variantou". Dále z kazatelny cesta pokračuje poněkud vpr. vzhůru pod první převis, který zdoláme zl., druhý pak trhlinou stř. a výstup dokončujeme levou přev. spárou. Velmi exp. a krásná cesta. Nástup. varianta - viz nákres Severní stěny.
Poznámka:původně - V A1 (G. Tschunko, R. Wokržínek, M. Jancsín )
RADOVA VARIANTA, 7- (UIAA), Koutovou spárou mezi "Špalkovou" a "Velikonoční" až do výše kazatelny.
Poznámka:původně - V A2 (J. Rada )
STŘEDEM (SUPERDIRETISSIMA), VI A2 (Welzenbach), N je mezi "Radovou variantou" a "Velikonoční". Výše stěnou př. pod převis. Stř. převisu na balkón se stěn. kn. Dále libovolně.
BÍLINSKÝ VĚŠÁK, 7- (UIAA), V místech, kde se stýká Severní pilíř se Severní stěnou, se zdvihají asi 50 m vysoké skal. necky. Jejich levou spárou až pod skal. okno v Severním pilíři. Dále vpr., koutem tvořeným stěnou a Sev. pilířem, stejně jako cesta "Hlavní kuloár".
Poznámka:původně - V A1 (V. Černík, R. Stuchlík 1963)
VELIKONOČNÍ M + M, 6 (UIAA), 1959, Vlastimil Matěcha, Miloš Matras. Z dolní rampy vyrůstá dobře patrný pilíř, z jehož levé spáry vyrůstá bříza. Tudy vede výstup. Z vrcholku pilířku levou spárou pod první převis a přes něj vl. na polici (knížka), nad níž se zvedá vrchol. převis rozťatý komínovou spárou. Přes převis na lehčí terén a n.v.
SANTA CRUZ, 8- (UIAA), 2001, Josef Nestler, Richard Hamak, Petr Herian. Pilířem přes 3 kr. a 3 nýty (7/7+ RP) na stanoviště. Vpr. nad stanovištěm je výrazná plotna proťatá dopr. se lomící spárou. Přes 2 sk. do zalomené spáry a jí vzhůru (8- RP) pod přev. blok. Mírně vl. koutkem př. na stanoviště.
NEZNÁMÁ, 6- (UIAA), Cesta vede podél stejného pilíře jako "Velikonoční", jenže z pr. strany. Z vrcholu pilíře pak postupujeme mírně zpr. přes převis a n.v. vylézáme vpr. od "Velikonoční".
Poznámka:původně - V A1(J.Budín, R.Torn) / Dolní spárová varianta - 4+ (Šarkovský)
ZNÁMÁ, 5 (UIAA), Vpr. od vhloubení "Neznámé" spárou (asi 25 m) a pak sokolíkem na velký balkón. Zde se cesta napojuje na cestu "Neznámá".
ROKLE - PŘÍMO, 5- (UIAA), William Kubinec. Vl. od Ostré věžičky spárou přes plošinku (40 m) pod převis. Dopr. a koutovým sokolíkem pod velký vrchol. kout. Úzkým komínkem n.v. Cesta má něk. variant.
Novou cestu k této skále můžete přidat po přihlášení se do SO.
lokalizace:
Údržba:
Stav:
Omezení lezení

Sezónní zákaz lezení
od 2.měsíce do 6.měsíce včetně.


Poznámky ke skále

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.