Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
ČR  Česká republika
region  Střední Čechy
oblast  Praha a okolí
sektor  Čertovy skály u Černolic
skála:
STŘEDNÍ VĚŽ
Na tuto skálu není žádné omezení lezení. Prvovýstupy jsou povoleny.
poznámka: Asi nejhodnotnější lezení zde. Většina lezců míří právě sem. Ovšem i zde může skála překvapit utrženým chytem, anebo kusem kamene přistavším na hlavě. Jako i jinde, ani tady se nemusíte bát vlastní invence. Není nutné lézt jen tudy a tak, jak někdo někde napsal. I kombinace cest je možná. Ostatně ve starších materiálech jsou uvedeny traverzy celou stěnou. Co třeba nastoupit spárou ještě vlevo vedle Panikáře a dolézt ke kruhu Panikáře. Odtud traverzovat kolem kruhu Ploten do Rysu a pokračovat stále dál. Anebo, myslím lépe, od toho kruhu popolézt o patro výš a odtraverzovat směrem ke knížce Tří převisů, a pak nahoru. No a pak třeba slézt o jedno patro Panikářem a přejít...etc Na vrcholu jsou dva dobírací borháky a jeden kruh. Na konci Jižního rysu je další borhák a nýt, vhodné pro dobírání, nebo slanění (borhák!)
oblast: Praha a okolí, sektor: Čertovy skály u Černolic, skála: STŘEDNÍ VĚŽ
Obr.1: Traverz a výlez Tří převisů, Velký převis, Destrukce, Proč ne a Žába, jpus , vystaveno: 2007


oblast: Praha a okolí, sektor: Čertovy skály u Černolic, skála: STŘEDNÍ VĚŽ
Obr.2: Jižní údolní stěna Střední věže. Foto: Kuba Turek - Horydoly 2018 , vystaveno: 2018


oblast: Praha a okolí, sektor: Čertovy skály u Černolic, skála: STŘEDNÍ VĚŽ
Obr.3: Bezejmená, Panikář, Plotny, Jižní rys a Tři převisy s některými variantami. Nahoře je klasičtější a zajímavější varianta traverzem., jpus , vystaveno: 2007


cesty:
14 PANIKÁŘ, 3 (UIAA), Mělkou spárou v 1. části stěny pod malý pře­vis a přes něj do hnízda Odtud: a) Přímo přes přev. balvan vzpíráním na plošinku, kon­tem do zářezu a z něho na vrchol. b) Kolem přev. balvanu dol. po římse, dále dopr. na plo­šinku nad balvanem a jako u předcházející varianty na vrchol.
Poznámka:Pěkná cesta rozmanitých kroků pro horolezce začínající, končící a nebo odpočívající. Ke kruhu, spárkou na plošinu a dlouhým krokem na další skalní desku. Koutem do vrcholového minikomínka, anebo vpravo ke štandu Ploten.
6 1
20 PLOTNY, 5 (UIAA), Nástup asi 2 m od předcházející cesty pod třemi pásy hladkých šikmých ploten. Přímo přes nejnižší z nich a první převis na střední plotnu a traversem dopr. Vysokým krokem na třetí plotnu, z ní do kolmé stěny a tou pod vrcholový blok , přes který na vrchol.
Poznámka:Cesta klasická a přitom odjištěná. Její obtížnost se mění léty tak, jak se chyty vylamují a ulamují k plus i mínus, a také tím, kudy to vezmete. Ale těch V to bude. Ke kruhu, přes převis, dalším převisem do kouta a trochu vlevo vytlačující stěnkou k vrcholu.
2
19 JIŽNÍ RYS, 3 (UIAA), Výraznou trhlinou ve středu stěny na balkónek. Šikmo dopr. vzhůru členitou skálou ke krátkému koutu a jím na vrchol.
Poznámka:Klasika všech klasik a III. Dobrá cesta na nácvik zakládání jištění.
7 1
9 TŘI PŘEVISY, 5 (UIAA), Klasická, velice klasická cesta. Výstup v pr. části stěny. Přes dvě la­vice pod přev. stěnkou a tou přímo vzhůru na balkónek nad prvním převisem. Odtud vl. na příkrou hladkou plot­nu a koutem vpr. kolem přev. výběžku na další balkón. Vysokým krokem přes poslední převis, vodorovným tra­versem dopr. kolem vystupujícího kamene (tzv. Příčný kámen, za ním skoba) a kolmým koutem na vrchol.
Poznámka:Pokud nastupujete přes převis přímo, jde dobře přehodit plochou smyčku přes zobák. Zejména chlupatá smyce perfektně drží. Jenom jestli drží ten kámen? Po překonání převisu je na polici u břízky vpravo horizontální spára na opravdu důvěryhodného frienda (je-li flex, tedy i do horizontálek, jinak třeba hexentr) a několik spár přímo v koutku na vklíněnce. U kruhu je dobré zaštandovat, anebo lézt metodou polovičních lan se střídavým procvakáváním. Jinak, vzhledem ke klikacení, nahoře s lanem nehnete..
5 1
CESTA PRO BIMBOŠKU, 7+ (UIAA), 22. 9. 2001, Vojtěch Frohlich, Karel Mašek. SV stěna. Nástup od spodní cestičky, nevýrazným koutem pod převis a tím přes první nýt lehce doleva k druhému a od něj přímo ke knížce. Od knížky klasicky na vrchol. (vede mezi cestami Tři převisy a Velký převis)
1 VELKÝ PŘEVIS, 6 (UIAA), Nad předskalím po pr. okraji stěny tvoří skála vysoký kout, který přechází v převis. Koutem k balkónku vystupujícímu ze stěny vpr. Přechod do stěny vl., stále šikmo dol. vzhůru na hranu a po ní k. t. až k plotně přímo nad převisem k vystupujícímu balvanu. Jako u předcházející cesty na vrchol.
Poznámka:VI určitě. Náročné na sílu, větší část cesty stále vytlačuje.
1
4 DESTRUKCE, 6+ (UIAA), Z pravého koutu předskalí přes tři nýty k vrcholu.
1 PROČ NE, 4 (UIAA), Nástup středem stěnky skály, vystupující zcela vpravo na Střední věži. Lámavou stěnkou ke spáře (jištění velkým abalakem a nebo friendem) a na plošinu v místě nástupu Velkého převisu a Destrukce. Odtud vpravo od Destrukce, přes dva převísky pod kolmou stěnku a tou na vrchol.
Poznámka:Starý směr, který pro kompletaci cest přelezli - Jan Puš a Helena Říhová, 1996 (nejedná se o prvovýstup, leze se to jistě už víc, nežli 100 let).
1
ŽÁBA, 3 (UIAA), Po náhorní hraně. 1
3 DABL, 5 (UIAA), Z náhorní strany k převisu a přes skobu a nýt.
3 ŠIKMÁ SPÁRA, 4+ (UIAA), Spárou k vrcholu.
Poznámka:Vytlačuje. Spíš těžší IV. Špatně zajistitelné.
1
11 SEVERNÍ PŘEVIS (KOČANOVA), 4 (UIAA), Přes převis a kruh k vrcholu. 2 1
8 MALÝ CHYTY (STISKÁTKO), 5 (UIAA), 1890, Přes převis, skobu a borhák.
Poznámka:Borhák byl osazený do místa zdravé skály, tedy poněkud výš. Stará skoba ponechaná z důvodů ochrany skály (k jištění nevhodná).
2
1 NC (SESTUPOVKA), 1 (UIAA), Z náhorní strany věže a překrokem komínku na vrchol. 1
Novou cestu k této skále můžete přidat po přihlášení se do SO.
lokalizace:
Fixní
jištění:
Jisticí prostředek počet dotace
Sl. kruh ČHS - malý 1 NE
Dobírák ČHS 3 oka 2 NE
Údržba:
Stav:
Poznámky ke skále

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.