Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Střední Čechy
 oblast  Praha a okolí
 sektor
 ČERTOVY SKÁLY U ČERNOLIC
Skály vypisovat dle abecedy  
Roku 2002 jsou skály vyhlášeny chráněnou přírodní památkou (zákaz rozdělávání ohně, lezení po skalách bez povolení, zákaz vjezdu motorových vozidel apod.).
rank: počet cest: výška skal: hornina: klasifikace:
44 10-20 Křemenec UIAA
skála
bez
omezení
s časovým
omezením
celoroční
zákaz
zákaz
lezení
cest
4 16 DVOJITÁ VĚŽ 15
1
BOULDERBLOK 4
3 28 STŘEDNÍ VĚŽ 14
1 8 SV VĚŽ 11
Novou skálu do tohoto sektoru můžete přidat po přihlášení se do SO.
foto, soubor:
poznámka+: Tradiční lezecká oblast. Skály probíhají od JZ k SV, netvoří souvislý hřeben, ale několik na sebe navazujících skalních útvarů oddělených žlaby spadajícími k J a JV. K JV spadají skály kolmými a místy převislými stěnami, v nejvyšších bodech vysokými přes 20m. K SZ jsou stěny nízké a spadají na podélný terénní val. Oblast je často navštěvovaná na podzim (první lezení horoškol), v zimě a na jaře, atraktivní zejména za slunných dní, kdy jsou jižní svahy příjemně nasvícené. Najdeme zde lehčí a středně obtížné cesty.
Charakter: členité věže a polověže se stěnovými a spárovými výstupy, četné převisy.



Pozor! Staré fixní jištění není důvěryhodné! Staré skoby byly ponechány jen z důvodů historických a také proto, že lámavá skála by při jejich vytloukání byla devastována! Terén těchto skal je především terénem na nácvik zakládání vlastního jištění.
(historická mapa)
historie: Pověst o vzniku skal
Když byl sv. Ivan ve skalách nad Berounem, byl v klášteře na Ostrově u Davle současně sv. Jan Kilián. Oba světci se spolu velmi dobře znali a sv. Kilián poustevníka Ivana často navštěvoval. Při jedné takové návštěvě stěžoval si sv. Ivan sv. Kiliánu, že satanáš ho příliš obtěžuje. Sv. Kilián se nabídl, že mu od toho pekelníka pomůže. K tomu ovšem ochotně dostal povolení a ujednáno, že v budoucnu, až navštíví Kilian svého přítele, pekelníka vyžene. Při slíbené návštěvě stalo se, že též satanáš přišel sv. Ivana pokoušeti.

Sv. Kilián přinesl s sebou Kristův kříž a zvěděv od sv. Ivana, že satanáš v jeskyni mešká, uchopil kříž a odebral se do jeskyně. Vchod do jeskyně byl nízký a úzký, takže musel kříž před sebou strkati a po rukou i nohou lézti, čímž celý vchod byl vyplněn. I ucítil nezvanec příchod toho, jehož jest mu nejvíce se báti, a chtěl se kříži rychle vyhnouti. Ježto kolem kříže nemohl a jiného východu nebylo, prorazil hlavou tvrdou skálu a vyletěl stropem ven. Jest to pověstná díra nazvaná "cestou ďáblovou".

Ale při tomto nezvyklém díle pošramotil si svoji lebku a jsa pln hněvu, přísahal pomstu sv. vyháněči řka: "Toho nikdy tobě nezapomenu a tvůj klášter, tu boudu na Ostrově vytopím a všecek tento kámen, který hlavou svou vytlouci jsem musel, tobě také na hlavu vmetám". "Dokážeš-li to dřív než kohout zazpívá, smíš tak učiniti", odvětil sv. Kilián. Podle slibu svého a svolení světcova, chtěl tak ďábel v brzku vykonati. Aby snáze mohl hrozbu svou vykonati, skoupil ve všech vsích, na cestě od skal k Davli jsoucích, kohouty, chtěje bez přerušení hrozbu uskutečniti. Všude se mu povedlo kohouty skoupiti, jedině v chalupě v Nových Dvořích, stojící nad křížem vpravo, se mu to nepodařilo. Jakás moudrá babička schovala kohouta pod necky a když ďábel přišel, pravila, že žádného nemá. Tušila v tom totiž nějakou čertovinu. I počal ďábel své zhoubné dílo, čelící ke zkáze kláštera na Ostrově. Naloživ si ve skalách, spěchal k Davli, kdež dodnes jsou skály, které tam ďábel přinesl, bylo to však příliš málo a na záhubu kláštera to nestačilo. I spěchá, aby hrozbu svou ukončil, ještě jednou zpět. Pomstou však zaslepen mnoho si naložil a tak jen zvolna kupředu bráti se mohl. A tu, když byl skoro nad samým Novým Dvorem, zakokrhal kohout, babičkou uschovaný a ďábel od své hrozby upustiti musel. Ve hněvu mrštil balvanem, který nesl, o zem, skoro za samou chalupou. Tak zůstaly zde skály ony - a ďábel nemohl pak více hrozbu svou učiniti.
Doslovný přepis z písemného zdroje (hasičské kroniky) Památní kniha darována sboru dobrovolných hasičů v Černolicích, založena v roce 1908 Převzato z http://www.cernolice.cz .
přístup: Skály jsou v obci Černolice, mezi Všenorami a Řitkou. Vlakem nejlépe právě do Všenor (trať Praha - Beroun), a potom vzhůru do kopce směrem na Hřebeny. Nezahnout po žluté doprava, ale pokračovat traverzem až na silničku. Tam vlevo a po spatření louky touto vpravo vzhůru ku skaliskům. Nebo po hlavní silnici směrem na Jíloviště a Řitku a zavčas uhnout doprava. A nebo se zeptat. Z Dobřichovic jezdí také autobus až do Černolic. Autem tam pochopitelně jde dojet rovněž. Nejlépe dálnicí na Strakonice, pak odbočit na Řitku a za chvíli jste tam.
ubytování: Tábořiště v Dobřichovicích. Pitná voda je ve vsi, restaurace ve Všenorech.
Vrcholová komise
OVK Praha a střední Čechy
Správci skal
Mandák Martin
tel. 728521003,  email
Prvovýstupy
Ochrana přírody
Na všech 4 skalách sektoru je lezení možné bez omezení.
Orgány OP
nespecifikován, ,
Průvodce sektoru

Jiný web
http://dagles.klenot.c ...

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.