Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Lužické hory
 oblast  Novoborsko
 sektor  Skály u Radvance
 podsektor  Havraní skály
 skála:  ROZEKLANÁ
cesta:
MODERNÍ DOBA
popis: VI (JPK), 19. 9. 2018, Michal Strnad, Zdeněk Strnad(2). Zprava do stěny JZ pilíře a šikmo vlevo nahoru pod pás solivých převisů (1. pískovcový borhák). Na hranu a vzhůru (vpravo velký solivý hrot) na poličku a levou spárkou (2. pískovcový borhák) do malého vhloubení a zprava na vrchol.
5 (UIAA), VI (saská), 5a (francouzská)
Zdeněk Strnad(2) Michal Strnad

Zdeněk Strnad(2)

Michal Strnad
foto: oblast: Novoborsko, sektor: Skály u Radvance, podsektor: Havraní skály, skála: ROZEKLANÁ, cesta: MODERNÍ DOBA
Obr.1: Moderní doba (topo: Z.Strnad, 2018), , Zdeněk Strnad vloženo: 2018


oblast: Novoborsko, sektor: Skály u Radvance, podsektor: Havraní skály, skála: ROZEKLANÁ, cesta: MODERNÍ DOBA
Obr.2: Moderní doba (foto: Z.Strnad, 2018), , Zdeněk Strnad vloženo: 2018


Co všechno zde u cesty mohu udělat?
     
     
Na tmavá tlačítka musíte být přihlášeni.


 Údržba:
Materiál: Počet: Datum: Poznámka:
Písk.borhák nerez 30cm-Raveltik lepený 2 19. 9. 2018
Opravil: Zapsal: telefon: e:mail:
Michal Strnad Zdeněk Strnad 737988571 zstrnad@netsystemas.com
 Článek
 k cestě:
Moderní doba
Provýstupci to mají stále těžší a těžší, skály nepřibývají, logické(!) volné směry rovněž a ochránci přírody jsou již sešikováni. Přesto se nám podařilo jednu další cestu udělat ...  a až teď se dostávám k pointě, a tou je název "Moderní doba". Myslím, že je na místě zopakovat, jaká kritéria by měl prvovýstup v moderní době splňovat.

Především by to měla být logická linie! Bohužel dnes několik nenasytných prvovýstupců (řádově do desítky) podniká doslova kobercové nálety a vrtá kdekoliv, kde je ještě jen trochu místa. Tyto cesty jsou stejně  jen do počtu, a protože jim chybí krása a logika, tak je nikdo neleze a ze skály jen trčí hafo železa, ale " ... hlavně, že je to udělané!"

Druhou věcí je používaný materiál. Nechápu, proč drtivá většina výše uvedených stále používá pozinkované nebo nerezové kruhy, které pak ze stěny doslova svítí, když zásluhou ČHS jsou prvovýstupcům k dispozici speciální pískovcové nerezové borháky, které mají dříky stejně dlouhé a široké, jako to bývalo u kruhů a díky bronzovému odstínu ve stěně nejsou tak nápadné a neruší. Mnoho borců stále vrtá kruhy schválně tak, aby je bylo vidět co nejvíce a dav mohl náležitě obdivovat jejich statečnost. Ve skutečnosti věci škodí, protože tím jen prohlubují přirozený konflikt s OP, která by ze skal všechno železo nejraději odstranila. 

Třetí věcí je míra zajištěnosti pískovcových cest. V dnešní době je trend si vše ulehčovat, což se projevuje i při diskusích o tom, jak moc cesty na písku zajišťovat fixními jistícími prostředky, nic nového, je to evergreen každé generace dozadu, už se o tom bavíme desítky let. Existují dva protichůdné názory:

- tradicionalistický, který říká dávat železa co nejméně a kdo na to nemá, tak ať tam neleze,
- modernistický, který říká, že když jde o zdraví, tak by vše ostatní by mělo jít bokem

Střet těchto idejí nemá jasného vítěze, přesto se v dnešní moderní době trend začíná přiklánět k lepšímu zajišťování, a to zejména u nových cest. V kombinaci s UFO a mnohem lepším materiálem smyček a lan by se riziko "zrakvení se" mohlo snížit, jen je třeba dát pozor na to, aby tam stále nějaká ta psychická složka zůstala (že to jde, ukazuje situace na Oybině, kde i po masivním dojišťování cest se psychická stránka věci nevytratila, jen se těch borců už nepoláme tolik). 

Takže "Moderní doba" je logický směr, odjištěný lepenými pískovcovými borháky, první v 8 metrech, druhý v 15 metrech, přesně tak, jak to asi v moderní době má být.



Obr.: Pískovcový borhák Raveltic, 30cm pro lepení

Zdeněk Strnad

PS: nejspíše se strhne mela, ale je to můj pohled z Hruboskalska a širokého okolí, v Labáku to tak v podstatě už je, ale jde mi o vystižení očekávaných posunů i v "měkkých" oblastech.
zapsáno: 20.9.2018

Virtuální vrcholová kniha - záznamy o přelezech cesty z Lezeckých deníků
datum lezec styl poznámka
19.9.2018 privátní záznam
Poznámka:
Abyste si mohli zapsat svůj přelez cesty, tak musíte mít založen svůj Lezecký deník, všechny potřebné informace najdete v sekci Lezecké deníky. Jestliže máte svůj LD otevřen, pak se vám pod každou cestou ukáže formulář pro zapsání přelezu. Je dobré vědět, že přelezy lze dopisovat i zpětně a i s neúplným datumem, třeba jen rokem přelezu.
Aktuální omezení
Cesta nemá zapsané žádné
omezení lezení z důvodů
ochrany přírody.


Poznámky k cestě
Cesta nemá zapsanou žádnou poznámku.


Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.