Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Bílý kříž - klenot Jevíšovické pahorkatiny.
vystaveno: 8. 11. 2018 , last update: 8.11.2018,
Související karty lezců: Vladimír Wolf, Ilja Březina,
Související sektory: Bílý kříž,
Související skály: STĚNA POHRANIČNÍ STRÁŽE


V rámci turné po skalách na Moravě jsme dorazili na, pro nás zcela neznámý, Bílý kříž. Vladimír "Vlk" Wolf, který to tam s Iljou Březinou lezecky zpracoval, píše v průvodci něco o až 50 metrové monumentální stěně. Moc tomu nevěříme, známe to ... prvních deset metrů v roští, pak dvacet metrů stěny a posledních 15 metrů ve vrcholové šotolině, dohromady oněch pětačtyřicet, ale uvidíme ...

Přijíždíme večer, místo avizovaného parkoviště u kapličky nacházíme jen trochu širší krajnici a jako na potvoru tam už jedno auto stojí, tam se nevejdeme, vracíme se asi kilometr zpět k mostu přes Dyji, tam už to jde.



Obr. 1: Tady jsou lezecké stěny, Bílý kříž je ještě asi 500 metrů dál.

Ráno vyrážíme podél Dyje ke stěnám, celou dobu v dálce vidíme velkou stěnu s křížem na vrcholu, věříme, že to je ten Bílý kříž. Z louky přecházíme pod vzrostlé stromy u břehu Dyje a najednou jsme pod stěnou jako krá...! Je trochu za rohem a z dálky vůbec nebyla vidět. Je to naprostá paráda, z rovného zelené palouku u řeky se zdvihá kolmá zeď nejméně na dvě délky!

Pouštíme mobilní SO a kontrolujeme polohu, jasně, jsme pod Stěnou pohraniční stráže. A hned taky hledáme kde jsou jaké cesty, rychle se orientujeme v nástupech a pak už jen počítáme borháky a odhaduje, kudy co vede.



Obr. 2: Stěna pohraniční stráže



Obr. 3: Stěna pohraniční stráže z boku, kdy metry více vyniknou.

Ještě než vyndáme věci, tak, aby nám něco neuniklo, tak jdeme prozkoumat navazující stěnu Tora Bora. Je trochu nižší, skoro celá převislá, navíc s nepříznivě vrstvenou skálou, dole u úpatí je krátká štola (v pravém Tora Bora toho prý jsou kilometry).



Obr. 4: Tora Bora .

Vracíme se pod hlavní stěnu, vyndaváme matroš a začínáme pracovat. Je krásný podzim, sluníčko, dvacet stupňů, nikde nikdo ... jen ta skála je nějaká divná. To, co ze zdola vypadalo jako jasná spára na "žábu", je ve skutečnosti plytký žlábek s oblými hranami, kam teda ruku fakt nedáte. Vodorovné trhlinky, ze zdola jasný žebřík typu ... levá - pravá - friend - levá - pravá - friend ... najednou taky moc neberou, všechny hrany jsou jakoby pilníkem zaoblené. Lezba nám připadá docela těžká, rozhodně je to těžší, než to vypadá ze země.

Dobrou službu, ostatně jako vždy, dělají trojkloubové Omegy, "obyčejné" friendy by se asi zakládaly hůř. Čas od času cvakáme borhák, někdy ani nevíme, od které cesty, lezeme víceméně na oko. Zdá se nám, že popisy cest končí někde v polovině stěny, borháky však vedou dál, tak člověk neví. 

Je jasné, že od vydání posledního průvodce Moravské skály v roce 2010 již uplynulo mnoho vody a hoši ve stěně hodně popracovali, a tak je tam mnohem více borháků, než je popsané a asi i mnohem více cest. V dohledné době má vyjít nové vydání, tak tam to asi všechno bude.

Když bych to měl shrnout, tak stěny jsou parádní, cesty dlouhý, lezení hodně atletické a rozhodně to stojí za návštěvu. Jen, když jsme odjížděli, tak jsem vzpomněl na název Oskarového filmu "Tahle země není pro starý" a napadlo mě přirovnání "Tyto skály nejsou pro starý". 

Zdeněk Strnad
8.11.2018

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.