Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
ČR  Česká republika
region  Severní Morava
oblast  Severní Morava - ostatní sektory
sektor  Štramberk
skála:
DALLAS
Na tuto skálu není žádné omezení lezení. Prvovýstupy jsou povoleny.
poznámka: Z hlediska obtížnosti nejvýznamnější skalní celek oblasti Štramberka objevený v 80. letech. Jde o převislou asi patnáctimetrovou stěnu se specifickou strukturou skály a dvě přilehlé menší stěny. Převažující orientace skal je na západ.
oblast: Severní Morava - ostatní sektory, sektor: Štramberk, skála: DALLAS
Obr.1: DALLAS (ŠTRAMBERK), foto: Jiří Babača , vystaveno: 2011


cesty:
1 MARTYRIUM, 5+ RP (UIAA), 2010, Martin Slíva, M. Guňka, Rostislav Staněk.
1 LEVITI, 6+/7- RP (UIAA), 1990, Martin Slíva, A. Foldyna.
1 EXODUS, 6+ RP (UIAA), 1989, Martin Slíva, J. Konečná.
GENESIS, 7 RP (UIAA), 1991, Martin Slíva, J. Šindler.
MATĚJ, 8/8+ RP (UIAA), 1988, Josef Novotný.
Poznámka:Lezecké obtíže jsou od nástupu k vrcholu vyvážené. Pěkná cesta.
VLAŠTOVKA, 9- (UIAA), 1995, Jiří Babača, Luděk Šebek. Nástup cesty je pod pamětní deskou. U čtvrtého jištění cesta křižuje "Vzpomínku na Cyrilka"
Poznámka:Lezení po drobných ostrých lištách s tecnickým boulderem na závěr.
VZPOMÍNKA NA CYRILKA, 7+/8- RP (UIAA), 1987, Libor Bordovský, Zdeněk Holubek. Nástup cesty je nalevo od pamětní desky. Od třetího jištění doprava, nahoru a teprve posléze šikmo doleva ke slaňáku. Odtud lze pokračovat cestou "Hrana".
Poznámka:Pěkná vyvážená cesta. (Síly ušetří vynechání prvního jištění ;-)
HRANA, 8+ RP (UIAA), 1999, Luděk Šebek, Jiří Babača. Nástup buďto cestou "Vzpomínka na Cyrilka" nebo cestou "Ne-dallas". Odtut po hraně až ke slaňáku od "Memory of Jeňa"
Poznámka:Vyvážená vytrvalostní cesta bez boulderových kroků. Vhodná na tréning.
PAROSTROJ, 9-/9 RP (UIAA), 1997, Jiří Babača.
Poznámka:Po úvodních silových krocích přes ostré nástupové lišty přechází ceta ve vytrvalostní lezení. Pěkná cesta s gradující obtížností.
NE-DALLAS, 7 RP (UIAA), 1986, Libor Bordovský, M. Celnar, M. Kožík.
Poznámka:Touto cestou byla zahájena éra lezení na této skále. - Kultovní cesta.
HAPPY BIRTHDAY, 10- (UIAA), 1991, Nástup cesty je nalevo od "Ne-dallasu". Od čtvrtého jištění doprava, pak cca 3m vzhůru ke hraně a poní doleva ke slaňáku.
Poznámka:1. RP Josef Novotný (9+) posléze vylomený klíčový chyt a od té doby není znám RP přelez, (Po vylomení klíčového chytu cestu zkoušel také T. Pilka, ale byl úspěšný pouze AF. Obtížnost pro RP odhadl na 10-)
MEMORY OF JEŇA, 9- RP (UIAA), 1990, Libor Bordovský, M. Celnar, M. Kožík.
Poznámka:Lezci nad 185cm jsou v klíčové pasáži ve výhodě. Kultovní cesta.
OTEVŘENÝ PROJEKT, Linii v devadesátých letech otevřel M. Slíva. Pro nečekané obtíže jej nakonec nechal otevřený.
Poznámka:Asi patnáctimetrová převislá plotna s převislostí cca 4m. Po nástupové pasáži (max do 8 stupně UIAA) přechází linie v asi desetimetrovou pasáž po oblinách. Obtížnost je odhadována v horní části desátého stupně UIAA) Žeby Čarodějův učeň severu? (V projektu jsou osazené pouze první dvě jištění a slaňák - nutno dojistit)
1 ÓDA NA BOLATICE, 7+ RP (UIAA), 1991, Josef Novotný. Cesta vede výrazným koutem a dále stěnou v levé části hlavní stěny.
Poznámka:Název cesty vznikl jako pocta lanům vyráběným v Bolaticích, neb v době svého vzniku nebyla opatřena slaňákem a po dolezení na konec cety následovalo odskočení do podomácku vyrobeného nýtu s hasičskou karabinou na konci koutu.
NUMERI, 8- RP (UIAA), 1993, Martin Slíva.
1 FARSIDE, 5 RP (UIAA), 1995, Luděk Šebek. Cesta vede komínem odělujícím hlavní a horní stěnu.
JESTLI CHCEME, TAK BYCHOM MĚLI, 8 RP (UIAA), 1995, Jiří Babača, Luděk Šebek.
Poznámka:Jedna z mála cest zdejšího sektoru, jež vznikla klasiciky "odspodu".
TAK JSME DOŠLI, 8- RP (UIAA), 1994, Jiří Babača.
Poznámka:Vytrvalostní cesta zakončená silovým boulderem. Propojením se začátkem cesty "Jestli chceme, tak bychom měli" lze docílit pěkné vytrvalostní tréningové varianty.
PÁTÁ KNIHA, 7- RP (UIAA), 1993, Martin Slíva, L. Chmura, V. Šulc.
BALADA, 7 RP (UIAA), 1994, Jiří Babača.
ULTRALIGHT SAC - B, 1991, Petr Piechovicz.
THE ORB SAC - B,
KRAKONOŠOVA ZAHRÁDKA, 6+ RP (UIAA), 2000, Luděk Šebek, Jiří Babača. Nejdelší cesta v sektoru. Cesta se nastupuje trhlinou v převislé části spodní stěny pod výraznou kolmou stěnku, kterou oblézá z prava. Cca 5m nad stěnkou je štand. Odtud po hřebínku pod vklíněný balvan a přes něj ke druhému štandu v levé části horní stěny. Sestup slaněním na úpatí horní stěny.
Poznámka:Jedna z mála cest zdejšího sektoru, jež vznikla klasiciky odspodu.(Výjma štandů jištěno pouze vklíněnci, ministopery a abalaky) Doposud není známo opakování cesty dalšími lezci. (Vcelku morálové lezení)
KRAKONOŠOVA ZAHRÁDKA - VARIANTA, 7+ RP (UIAA), 2000, Jiří Babača, Luděk Šebek. Narovnávací varianta středem výrazné stěnky, která se u původní cesty oblézá z prava.
Poznámka:Jedna z mála linií zdejšího sektoru, jež vznikla klasiciky odspodu.(Výjma štandů jištěno pouze vklíněnci, ministopery a abalaky.) Doposud není známo opakování cesty dalšími lezci. (Vcelku morálové lezení.)
PLATEAU, 6- (UIAA),
Novou cestu k této skále můžete přidat po přihlášení se do SO.
lokalizace:
Údržba:
Stav:
Poznámky ke skále
Dallas je uplně mimo areal botanické zahrady. Je to na druhé straně vesnice, proto předpokládám, že zákaz pro tuto lokalitu naplatí. V případě potřeby se obrátím na pana Babaču. Děkuji.
(Zahradník / 26.10.2018 09:15:00)
Situace zde je nepřehledná, místní OP tam buduje nějakou botanickou zahradu, celý areál lomu oplotila a nechává tam lézt snad jen o víkendech a ještě ne všude. Obrať se na Jiřího Babaču, ten má přesné aktuální informace.
(zstrnad / 25.10.2018 21:51:38)
Dobrý den,

Tento sektor je opravdu zakázaný? Nikde jsem nenašel danou vyhlášku pro jakékoliv omezení.

Děkuji
(Zahradník / 24.10.2018 11:15:59)

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.