Sektory, skály, cesty
Sektory, skály, cesty
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Fotogalerie
Geologie
Klasifikační stupnice
******
ČR  Česká republika
region  Lužické hory
oblast  Okolí Rynoltic
sektor  Skály u Jítravy
skála:
HAVRAN
poznámka: Osamocená skalní věž, kterou nalezneme v Lužických horách, kousek od hlavní silnice na Liberec, blíže obce Jitrava. Zájem o tuto oblast se datuje na začátek minulého století, kdy zde němečtí lezci vykonali první výstupy (Kirchhofova cesta a Koutová). Impozantní je zejména 50 m vysoká údolní stěna, kudy vedou nejtěžší výstupy z 60 a 70 let. Havran je z tvrdých cenomanských pískovců a podobně jako i v jiných oblastech Lužických hor snese lezení i za mokra. Fixního jištění mnoho nenajdeme, což na písku ani nepřekvapí. Na vrcholu je slaňovací kruh. Stěnová knížka je v údolní stěně asi 7 m pod vrcholem. Od skalního masivu je při náhorní stěně úzkým komímen oddělená menší skalka zvaná Malý Havran. Vrcholová kniha je umístněna na polici pod dolezem Staré údolní cesty.

Obr.1: Havran - půdorys (M.Homolka)


Obr.2: Údolní stěna Havrana (Luž.hory, Venca z H.K.Stáří / květen 2008)


Obr.3: Krásné, vzdušné, lehké - Jarní hrana VII, Jéňa 17


Obr.4: Havran u Jítravy - mapka z německého samizdatového průvodce Jizershé hory (1988)


Obr.5: Havran - 60m údolní stěny (Skály u Jítravy, foto: Z.Strnad, 2009)


Obr.6: Západní stěna Havrana (Luž.hory, Z.Strnad, 2010)

cesty:
NORMÁLNÍ CESTA, I (JPK), 19. 9. 1892, Willy Kahl, Hans-Joachim Scholze, R. Kašpar. Z průchodu mezi věžemi na balkon ve V stěně, koutem na plošinu a přes stupně na vrchol.
Poznámka:První výstup pravděpodobně už Theodor Feller před rokem 1890 (viz. německý samizdat Lužické hory, 1988).
NORMÁLNÍ CESTA - TUNELOVÁ VAR., I (JPK), z průchodu stále doprava za rok k ůstí úzkého průlezového komína, tím prolezeme na balkon ve V stěně.
JIŽNÍ SPÁRKA, IV (JPK), Přes převis a vlevo spárou na plošinu a na vrchol.
POSLEDNÍ ŠTYCH, VIIc (Písk.Sasko), Vondrouch. Stěnou šikmo vlevo (kruh) na hranu a štenkou k vrcholu.
LOS SKETOS, VIIIb (Písk.Sasko), 21. 8. 2005, Martin Vrkoslav, J. Havel, Václav Šatava, Luděk Šlechta, Petr Slanina(2). V levé části náhorní stěny přímo k borháku, mírně zprava pod strop a přímo přes něj n.v.
Poznámka:Borhák Raveltik 14 cm.
RUSKÁ RULETA, VII (JPK), 6. 9. 1991, Jiří Rajský, M. Loudová. Z předskalí přes převis ke kruhu a stěnou mírně vpravo na vrchol.
KRÁÁ ČI KRÁÁ, VIIb (JPK), 9. 1. 2001, Pavel Homolka. Zleva v římse pod spáru, tou přes velký převis na balkón a na vrchol.
Poznámka:nejištěno
nebezpečná, nejištěná, lámavá cesta
ZÁPADNÍ PRAVÁ CESTA, IV (JPK), 1950, František Komárek(1). Komínem, výše převislou stěnkou na plošinu a na vrchol. cesta vhodná pro výcvik
ZÁPADNÍ STŘEDNÍ, V (JPK), 1965, Miroslav Machovič, Josef Čihula. Po stupních (nK), výše vhloubením do díry (nK). Spárou doprava přes převis, nebo vlevo a spárou na vrchol.
KIRCHHOFOVA CESTA, IV (JPK), 1905, Karl Kirchhof, Franz Salomon. Vhloubením po stupních pod převis, nad ním vpr. spárou nebo traverz vl. do údolní stěny a na vrchol. klasický výstup
cesta vhodná pro výcvik
DÁREK DĚTEM, III (JPK), 20. 8. 2000, Pavel Mrázek. Nástupem ze SZ předskalí traverz šikmo doprava nahoru na plošinku, dále přímo přes vklíněné balvany na vrchol.
Poznámka:U této cesty není přesně jasné. kudy vede. Prosíme prvovýstupce, aby nám poslal půdorys skály s vyznačením nástupu a podrobný popis!
projekt
KLASICKÁ ÚDOLNÍ CESTA, VIIb (JPK), 14. 8. 1965, Josef Čihula, Miroslav Machovič. Z police převisem do šikmého zářezu v hladké stěně. Tím na konec a vlevo převislou spárou na plošinu. Stěnkou přes balkónek na vrchol.
KLASICKÁ ÚDOLNÍ CESTA - VAR. KRKAVČÍCH OTCŮ, VI (JPK), 26. 9. 2009, Lukáš Bludský stř. Christian Ziegs, Petr Daniš. Od SZ hrany doleva (1.kruh), spárou, komínem a stěnou (2.kruh) do kouta a doleva na polici a hranou (stejně jako Klasická údolní), pod převislým výšvihem doprava do levé var. Kirhofovy cesty. Protokol o prvovýstupu
STARÁ ÚDOLNÍ CESTA, VI (JPK), 1955, Ladislav Školník, Vlastimil Bulíř. Z nejvyššího bodu police vlevo, spárou přes převis 3m vzhůru, překrok vpravo a zářezem ke kruhu. Spárkou a ustupující stěnou do kouta pod převisem (stanoviště, skoba - dobírání). Po římse šikmo vlevo ke spáoe a tou k vrcholu. klasický výstup
STARÁ ÚDOLNÍ CESTA - VARIANTA, VII (JPK), 2002, Petr Resch. Ze stanoviště vpravo a šikmou spárou na hranu. Ustupující stěnou za ní k vrcholu.
VYSNĚNÁ CESTA, VII (JPK), 24. 8. 1969, Miroslav Machovič, Zdeněk Strnad(1) . Levou spárou 5m a vpravo, nebo pravou spárou pod střechu a vpravo spárkou do plotny ke stromku. V římse traverz vlevo a přes převísek ke kruhu. Stinou mírně vpr. (křížíme "St. úd. c.") ke konci pravé koutové spáry. Vhloubením nebo hranou na vrchol.
VYSNĚNÁ CESTA - PTAČÍ VARIANTA, VIIb (JPK), 9. 1970, Miroslav Machovič. Od kruhu vl. vzhůru do hnízda, traverz za hranu a "Nebeskou c." na vrchol.
VÝMYK, Xb RP (Písk.Sasko), 28. 10. 2005, Václav Šatava a Luděk Šlechta, J. Havel. "Údolní cestou" přes 1. bh a plotnou přes 2. bh pod kout. Hranou přes další 2 bh na polici a libovolně n.v.
Poznámka:Borhák Raveltik 14 cm.
DACHÓZA UKRUTNÁ, VIIIc (Písk.Sasko), 21. 8. 2005, Petr Slanina(2) a Václav Šatava a J. Havel, Luděk Šlechta, Martin Vrkoslav. Převisem v údolní stěně k borháku a vpravo podél trhliny do plotny (jištění). Přes další převis mírně zprava (2. bh) do kouta (3. bh) a vpravo převislou stěnou přes kruh na balkón a libovolně na vrchol.
Poznámka:Borháky Raveltik 14 cm.
ROZSUDEK SMRTI VYKONÁN, VIIIc (Písk.Sasko), 21. 9. 1985, Milan Kulda - Vratislav Votýpka. Stěnou při tupé hraně (2k) ke 3.kruhu. Přes strop k zářezu (4.k) a plotnou do traversu "Staré údolní cesty".
Poznámka:nesportovní výstup

HARD ROCK, IXb (Písk.Sasko), 20. 8. 2008, Roman Kašpárek, Jan Duchoň, Jiří Rajský. Hladkou údolní stěnou (4 bh.) přímo přez strop v jeho nejširší části (5.bh.) ke kruhu (stanoviště) a spárkou ke kruhu Vysněné cesty a libovolně na vrchol.
GREAT ROOF, IXc (Písk.Sasko), 27. 8. 2008, Jan Duchoň. Cestou Hard Rock pod strop, traverz pod stropem doleva a koutem nad strop ke kruhu a libovolně na vrchol.
JITČINA CESTA PRO PLASTIKY, IXa (Písk.Sasko), Petr Dostál, Robert Výtiska. Od nástupu "Nebeské cesty" přímo přes 3 kruhy do jejího traverzu, a tou na vrchol.
Poznámka:ve schématu "IX"
NEBESKÁ CESTA, VIIc (JPK), 1965, Josef Čihula, Miroslav Machovič. Plotnou k malé díře a vpravo ke kruhu. Trhlinou pod převis, traverz vl. do kouta a tím pod převislou hranu. Ručkováním na hranu a tou na vrchol. klasický výstup
HRA NA HAVRANA, IXb (Písk.Sasko), 10. 9. 2008, Roman Kašpárek, Jan Duchoň, Jakub Frič. Levou údolní hranou (3 bh).
KOUTOVÁ CESTA, V (JPK), 1909, Rudolf Kauschka . Koutem ke kruhu pod převisem. (Stavěním) do kouta, tím přes další převis až na balkón "N. c." Tou, nebo přímo vhloubením k vrcholu.
Poznámka:bez stavění: VI
klasický výstup
LIŠAJNÍK SMRDIHLAV, VIIIc (Písk.Sasko), Jan Duchoň, Eva Bártová. Ve východní stěně vlevo od převislého koutu přes 3 bh. do cesty „ Delegáti z východu”.
Poznámka:Pikantní boulder
VÝCHODNÍ PRAVÁ, VII (JPK), 28. 7. 1975, Miroslav Machovič, Vladimír Maděra, Tomáš Melichar(1),. Koutem nad převis a vpravo ke kruhu.Stěnou a trhlinou na balkón a vpravo při hraně.
ČAPA, VIIb (Písk.Sasko), 23. 8. 2008, Jan Duchoň, Hynek Cholasta, Pavel Sikorski, Jiří Rajský. V pravé části východní stěny koutem k 1.bh, převislým sokolem a hranou (2.bh.) na polici ke kruhu cesty Východní pravá a přímo pilířem přes 3.bh.ke slaň.bh.
VÝCHODNÍ STŘEDNÍ, V (JPK), 31. 7. 1974, Miroslav Machovič, František Šída. Převislým koutem s kyzy 3m nad vklíněný balvan a šikmo vpr. na polici. Středem stěnky na balkón, pravou hranou komína a vpravo stěnkou.
DELEGÁTI Z VÝCHODU, VIIb (Písk.Sasko), 9. 7. 2008, Jan Duchoň, Marek Palcůt. Ve východní stěně sokolíčky pod výrazný převislý kout (smyčka) a vzhůru převislou stěnou přez 3 bh.na poličku a stěnkou šikmo doleva ke slaň.bh.
PŘECHODOVÁ, IV (JPK), 26. 8. 1982, Weinhold Jens, H. Weinhold. Z Malého havrana přechod a vlevo koutovou spárou.
Poznámka:Tato cesta je uvedena v německém samizdatu Lužické hory (1988), ale bude třeba je na místě ověřit.
VÝCHODNÍ LEVÁ, V (JPK), 4. 4. 1975, Vladislav Hanzl, Tomáš Melichar(1), Miroslav Machovič. Převislým koutem na vklíněný balvan, zarostlou stěnou na ochoz v "N. c." a převislou spárou.
ČIHULOVO NEBE, IXb (JPK), 2011, Jan Duchoň. Přímým nástupen (1. bh) do Nebeské cesty. Tou přes kruh (a příp. smyce) až do kouta pod strop (bh) a prstovou trhlinkou nad strop ke kruhu.
Poznámka:Bouldřík na nástupu (kolem 1. bh) a pak samozřejmě nahoře v převisu.
FONTAINEBLEAU, VIIIc (JPK), 23. 8. 2010, Jan Duchoň. Vpravo od "Frankenjury" přes smyčku a bh na polici.
FRANKENJURA, IX (JPK), 2010, Jan Duchoň. Hranou a převisem přes 3 bh na polici.
POGO, VIIc (JPK), VIIIc (JPK), 2011, Jan Duchoň. Z ochozu ve V stěně u levé hrany.
Poznámka:Dvě varianty přelezu. Od 1. Bh vpravo do oblé police a po ní ke 2. Bh -> VIIIc. Od 1. Bh zleva po hraně ke 2. Bh -> VIIc.
EL CHORRO, VIIIb (JPK), 2010, Jan Duchoň. Od 2. bh cesty Frankenjura doleva.
PALERMO, VIII (JPK), 2011, Jan Duchoň. Z balkónu slaněním ke štandu cesty Údolní kout, nebo přímo odspodu touto cestou. Dále přímo vzhůru převislou stěnou přes 1. bh ke spáře (2. bh), spárou do hnízda (3. bh) a přímo převislou stěnkou na vrchol. (slaňovací bh).
ŠPAGETA, VII (JPK), 29. 3. 2011, Jan Duchoň, Jan Štýbr. Průrvou a komínem na terasu v údolní stěně pod nástup. Prstovou spárou a stěnou u pravé hrany v levé stěně na vrchol.
SANITA, VII (JPK), 2011, Jan Duchoň. Nástup v levé části V stěny po hraně předskalí a dále středem pilíře přes 1. bh ke slaňovacímu bh.
FÉROVKA, VII (JPK), 2011, Jan Duchoň. V levé části V stěny hranou na předskalí a po pravé hraně pilíře přes 2. bh ke slaňovacímu Bh.
MALEJ PRCEK, VI (JPK), 7. 4. 2011, Jan Duchoň, Jakub Měkota. Průrvou na balkon v údolní stěně k nástupu. Středem koutové stěny na vrchol.
ŽLUTÁ PONORKA, VI (JPK), 23. 5. 2011, Jan Duchoň, Petr Ferda. V levé části východní stěny žlutým koutem, pod střech (1.bh). Vzhůru na poličku a dále po stupních, pod vrcholovou stěnku a tou přes 2 bh na vrchol.
Zapsat prvovýstup nebo chybějící cestu:
kolik je 3*2

Poznámka: Při uvažovaném prvovýstupu na skálu, která na SO není zapsána, je dobré ještě před lezením vše zkonzultovat s místním správcem skal.
Fixní
jištění:
Jisticí prostředek počet dotace
Písk. kruh-nestand., temovaný 1 NE
Písk.kruh ČHS-nerez,lepený,25 cm 1 ANO
Sl. kruh ČHS - malý 1 NE
Údržba:
Opravil: Zapsal: Email: Kdy:
Cernicky Radek Cernický Radek cernicky.r@seznam.cz 17. 5. 2015 19:39:04
Materiál: Počet: Datum: Poznámka:
Knížka ČHS - velká 1 17. 5. 2015 Byla odcizena
Stav:
Poznámky ke skále
Do slanovaciho BH v cestě Delegáti z východu přidána ocelova karabina. Prosim nebrat. Pozor slanění na dvakrát! !!
(Radek Cernicky / 08.07.2015 12:34:39)
Ahoj..mám dotaz ohledně cest v západní stěně: Jde mi konkrétně o cestu vpravo od Kirchhofovy..vede žlábkem přes dva kruhy..je toto Západní střední? Pokud ano, tak pak je chyba v průvodci od Mouchy, kde cesta Západní střední dle fotky v průvodci vede vpravo od zmiňovaného žlábku. Osobně si myslím, že Moucha to má správně. Cesta na fotce odpovídá popisu cesty Záp. střední.
Co je to potom za cestu? Kirchhofova těžko, tam není o kruhu ani zmínka..píše se tu sice o vhloubení ale taky o stupních a ty tedy ve žlábku s kruhama nejsou.
Možná to zbytečně řeším, omlouvám se, ale rád bych v tom měl jasno:)

Díky za případné vysvětlení.

Skrbla
(Skrbek Jan / 21.09.2015 19:51:01)
cesta vpravo od Kirchhofovy žlábkem přes dva kruhy (rezatý a nerezák) s krásně stupovatým žlábkem pod druhým je "Corax" od tuším Luboše Martínka, asi deset let stará, klasifikace něco mezi pětkou a šestkou (za ten krok u druhého kruhu). spletení se s klasickou západní střední je logické a časté, s přesvědčením že se jedná o západní střední jsem to lezl poprvé někdy kolem roku 1983 (to mi bylo devět let, vyváděl to můj táta, který nikdy moc nelezl, lezla spíš máma, přemluvili jsme ho že půjdeme na skály, a tak nechal omítku omítkou, slezl na chalupě z lešení a v těch křuskách se směle pustil do stěny. strávil tam dobrou půlhodinu a to, jak se odhodlal a přelezl to považuje dodnes za jeden z nejstrašidelnějších okamžiků které kdy zažil). pak jsem to lezl několikrát, vždycky jsem se musel zatrsakr rozdejchat abych ten krok udělal, a pak jednou koukám že se tam blyští dva kruhy (teda blyští se druhej, první rezne) a považoval jsem to tenkrát za svévolné dojištění klasické cesty.
(Lukas B. / 22.09.2015 11:12:58)
Ahoj Děkuju za objasnění..i za zajímavou historku. Skrbla
(Skrbek Jan / 22.09.2015 22:03:13)
Tak koukam ze nějaký hovadko ma zapotřebí krást ocelovou karabiu kterou jsem dal do slaňovacího borhaku aby se nebrousil.Koukam že co není přivarené dostane nožičky.
(Radek Cernicky / 13.10.2015 11:41:48)
Fotky skal jindeAktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR© Copyright 2004–2018 NETSYSTEM Int., a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu NETSYSTEM Int., a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru skalnioblasti.cz je NETSYSTEM Int, a. s., se sídlem Holého 936/10, 460 01 Liberec 1.

Informace o reklamních plochách na serveru Skalní oblasti ČR