Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Zdeněk Strnad:
Apokalyptická katastrofa v Českosaském Švýcarsku.
vystaveno: 27. 7. 2022 , last update: 30.7.2022, , 7 komentářů
Související sektory: Hřensko, Na Tokání, Vysoká Lípa, Schmilka, Großer Zschand, Kleiner Zschand,


30. července 2022:

K zásadní změně nedošlo, stále se objevují další ohniska (červené body), ale zasažená plocha se nezvětšuje:



Důležité je, že začalo pršet, takže už to necháme být. Jakmile budou k dispozici přesnější mapové podklady, tak je promítneme do mapy se skalami. Už teď je ale jasné, že např. celý skalní sektor Hřensko bude "mimo provoz" možná i několik let.

29. července 2022:

Podle satelitů projektu EFFIS se dá odhadnout, že na české straně je původní plocha požáru v podstatě vyhořelá . Další nová ohniska však postupují podél hranic východním směrem, zasaženy už mohou být první skály v sektoru Vysoká Lípa (červené body jsou nová ohniska za posledních 24 hodin): 



Pro lezeckou veřejnost je dobrá zpráva ta, že na saské straně je oheň uhašen a dále nešíří a významné skupiny skal v lezeckých oblastech "Šramy", "Šmilka", "Čandy" a "Afíky" nebyly nějak zásadně zasaženy!

Na saské straně platí zákaz vstupu do NP, na české straně nakonec neplatí ("můžeš, ale nesmíš kouřit"), česká klasika ... prosakují zprávy, proč se to vlastně tak rozhořelo, to se ještě dozvíme věci.

Dnes mají přijít bouřky, tak snad ...

28. července 2022:

Situace dnes v 6. hodin ráno už je relativně lepší (oranžová barva), čtverečky a trojúhelníky ukazují ohniska (od sebe se liší jen metodou určení):



Fialové body ukazují ohniska mladší než 6 hodin a je vidět několik zcela nových ohnisek v NPČŠ směrem na západ, takže ještě není posekáno:



Z našeho pohledu je podstatné, že dle německých serverů hoří již i v okolí Goldsteinu a Friensteinu v "Čandech". 
 
Včera byl vyhlášen zákaz vstupu jak do české, tak do saské části NP. Místní autority se nechaly slyšet, že na rok, dva, tři, nikdo neví. Zdá se tedy, že podzimní lezecká sezona v Sasku (zase) nebude.

Ale dobrá zpráva je, že když jsem viděl videa padající vodní masy ze zasahujících vrtulníků, tak musím uznat, že přirovnání k plivnutí do táboráku nebylo úplně korektní, vody je opravdu hodně ... "a to už by mohlo pomoci", jak říká J.P.B. v jednom  svém filmu!

27. července 2022:

Původní název "Dočasná omezení přístupu k horolezeckým objektům v klidových územích NP a požáry na území NPČŠ." již ztratil smysl a byl změněn.

Omezení přístupu ke skalám se stalo bezpředmětné, protože brodit se po kotníky ve žhavém popelu nikdo nebude a seznam dole necháváme jen proto, že přece jen část skal (zatím) nebyla ohněm zasažena.

Mnohem horší ale je, že dle satelitních snímků oheň přešel již i na saskou stranu NP, například hoří i v údolí pod Lolaturmem ve Schmilce:



Obr.: Toto je snímek z 27. července 2022 v 6. hodin ráno ze systému EFFIS (European Forest Fire Information System)  Aktuální situaci si můžete sledovat sami, jděte na speciální page EFFISna mapě si vyberte plochu NPČŠ  a volby mapy si nastavte asi takto:


Prognóza dalšího vývoje je bohužel velmi špatná, na řadě jsou nejspíše malé i velké "Čandy", část "Šramů" a "Afíků". Musíme doufat, že brzy hodně zaprší (prognóza je zde). Terén tam znám a vůbec nevím, jestli se to vůbec dá nějak hasit, ty vrtulníky jsou fajn, ale je to jako když plivu do táboráku ...

Dle serveru NP Saské Švýcarsko je od 26. 7. 2022 vyhlášem zákaz vstupu do lesů v celém národním parku Saské Švýcarsko, a to včetně dalších přiléhajících lesů! Zcela je také uzavřen vstup do celého údolí Kirnitzschtal. Připomínám, že silnice podél Labe z Děčína do Bad Schandau a silnice Hřensko - Janov jsou uzavřeny také.


Obr.: více na https://www.saechsische.de/

A ještě bych požádal, abyste se zde na SO zdrželi svých "odborných stanovisek", rozumím vašim pocitům zmaru, mám je taky, ale sem to nepatří. Z pohledu lezeckého vlastně zatím není ani o čem diskutovat. Správný čas nastane, až popel vychladne a pak budou velmi užitečné informace typu "kam se dá nebo nedá dojít a kde se dá nebo nedá lézt".

------------------------------------
Původní text:

Z důvodů velkoplošného rozpadu uschlých smrkových porostů NPČŠ dočasně uzavřela některé značené turistické trasy (přehled: 
https://www.npcs.cz/bezpecnost).

Ze stejného důvodu byl, na dočasnou dobu, omezen i přístup k velké části horolezecky využívaných skal v příhraniční oblasti NP. Omezení se týká těchto skal:

Hřensko
Benátská věž, Citadela, Čtyřče, Erichova věž, Hlavička, Horská zvonička, Hrot Stříbrné stěny, Malíček, Malý tetřev, Matzseidelova stěna, Matzseidelova věž, Mřenka, Oddílová věž, Pravčická stěna, Rozpolcený roh, Řádový hrad,Říjnová věž, Smrkový kámen, Sokolí hrad, Stará Václavská stěna, Strážce Stříbrné stěny, Stříbrná stěna, Stříbrňák, Stříbrný masív, Stříbrný roh, Tetřeví výspa, Václavská věž, Velký tetřev, Věž Dlouhého dolu, VěžStříbrné stěny, Vysoký roh, Želva
 
Na Tokání
Ama Dablam, Bašta Růžové zahrady, Bílinský kámen, Březová věžička, Černá paní, Černý kužel, Čertovo kvítko, Döbelnský erb, Dolní hrádek, Hlava, Hrot, Jedový zub, Ještědská věž, Jizerská věž, Koňský zub, Krkonošská věž,Křesadlo, Křinická věž, Letní kámen, Malá věž Růžové zahrady, Melzerova jehla, Orlická věž, Poustevna, Požárník, Pytlácký kámen, Pytlák, Řádný občan, Skylla, Spálený hrad, Sršeň, Starosta, Strážce Mostků, Strážce Pryskyřičného dolu, Strážce Vosího vrchu, Střílna, Sýrový plátek, Šikmá věž, Špendlík, Velká věž Růžové zahrady, Věž Mostkového dolu, Věž Pryskyřičného dolu, Vlasatice, Vosa, Želva
 
Vysoká Lípa
Davidův kámen, Dlouhá stěna, Drážďanský kužel, Křinický trpaslík, Mechový císař, Pašerák, Rysí věž, Zadní Jetřichovický kužel, Zelená jehla
Situace bude v pravidelných intervalech (jednou za tři měsíce) vyhodnocována a Správa NP bude průběžně reagovat nazměny v dotčených lesních porostech.
 
Navíc v posledních dnech v okolí Hřenska propukly velké lesní požáry, které situaci dále zhoršují a jsou vyhlašovány další místní zákazy vstupu, a proto asi není dobře sem teď jezdit.



Obr.: To co jsme vídávali na snímch z Yosemit máme najednou ve Hřensku! 





30.7.2022

Komentáře, reakce:
Katastrofa ty kůrovcové soušky ponechané v lese a s tím související požár. Už loni když jsem projížděl a koukal na ty uschlé kusy lesa jsem si říkal co z toho bude. No doufám že vedení správy NP bude odsouzeno k exemplárním trestům v řádu desítek let odnětí svobody za obecné ohrožení a další trestné činy.

Black , 26.7.2022.

Katastrofa tihle „Blackové“, co mají ve všem jasno a vynášejí kvalifikované soudy. Už loni projížděl po silnici a to mu stačilo, aby úplně pochopil problematiku Národních parků. Něco jako asi když ruskej šváb Zeman proletěl vrtulníkem nad Černým jezerem a rázem byl schopen řešit management NP Šumava. Pokud bude někdo souzen, tak snad ten, kdo požár způsobil, nebo snad dokonce založil. To ale jaksi „Blackům“ uniká, nebo si možná spletl server, kde se vyjádřil. Pozdravuj v hospodě, dej si ještě ruma a doma si otevři Parlamentní listy, tam jsi doma.

White, 26.7.2022.

Děkuji ti za vlídná slova. Musíš mě omluvit, jsem jen obyčejný pobíječ much který probkematice NP nerozumí. Například včera jsem se dozvěděl od pí. ministryně životního prostředí že kůrovcové soušky za požár a jeho šíření nemohou jelikož nehoří ani zdaleka tak dobře jako zdravé živé stromy. Tím pádem jsem zjistil že to celý život dělám špatně protože na oheň používám suché nikoli mokré čerstvé dřevo. Takže přesně takových odborníků nám třeba. Btw nejsi ty také z MŽP???

Black , 27.7.2022.

S vedením NPČS jednám a spolupracuji, již 12 let ohledně lezení v oblastech na území NPČS a CHKO a určitě jsi nemyslím, že vedení NPČS patří do vězení,jak bylo uvedeno komentáři od p.Blacka . Problém s kůrovcem je dost složitý a řešení není jednoduché. Momentálně jsi přeji,aby se povedlo požár uhasit a hlavně, aby se nikomu nic nestalo.
OVK LP
Jan Pleticha

Jenik Pleticha, 27.7.2022.

Oheň přírodě jen prospěje, ale hlavně aby nespadla žádná věž. Zelené stromy hoří samozřejmě hůř, ale hořící jehličí požár šíří...

Mára, 29.7.2022.

Pokud se na fotce objevují nová ohniska vpravo, oheň postupuje na VÝCHOD.

Láďa, 29.7.2022.

... jasně že na východ, v textu opraveno, dík!

zs, 29.7.2022.

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.