Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Pavel Ščevlík:
Petr Macnar
vystaveno: 4. 9. 2019 , last update: 28.12.2021,
Související karty lezců: Petr Macnar,


Petr Macnar začal lézt přirozeně už jako malý kluk. Bydlel totiž v Troskovicích a skály měl za domem. Narodil se roku 1945. V učení v Turnově se sešel Bojsou Dědkem a Vaškem Chlumem. Není proto divu, že to byli v mládí jeho nejčastější spolulezci.
 

     
Obr. : Před hostincem na Suchých skalách, zleva: P. Macnar, Mil. Černý, V. Chlum      
 
Byl velkým znalcem Českého ráje, měl prolezlé kdejaké údíčko a objevil řadu do té doby nelezených věží. Takových znalců tu zatím moc nebylo. Jak mohl, byl ve skalách. Jeho kamarádská povaha bez žádného nadřazování a přirozená autorita nás k němu připoutala. Jako mladí lezci jsme ho přijali do role svého  učitele. Ukázal nám, že i ti nejlepší jsou jen normální lidé. Poradil jak na to a my s ním mohli začít lézt těžké cesty.  

Mezi jeho nejznámnější prvovýstupy s Bojsou Dědkem patří: první výstup na nelezenou věž Zvěd u Trosek a Sarkofág Bojsovou cestou. S Vaškem Chlumem ml.: první výstup na nelezenou věž Džbánek a první cesta na nelezenou věž Sáhir v Příhrazech. S Honzou Ometákem vylezl těžkou cestu na Jičínskou věž na Věžáku. Zajímavá je i Bratrská cesta na Peklo ve Skaláku s Jardou Křepelkou. 

Po osmašedesátém roce odešel trvale do Norska a pískovcové lezení v něm ztratilo jednoho z nejlepších lezců své doby. Zůstala po něm velká díra v oblasti Apoléna, kde hodně lezl a dokonale ji znal. Bez něj a Bojsy Dědka se nám historicky zmapovat tato místa podaří už jen velmi těžko. Byl jsem jeho velkým obdivovatelem.

Psáno pro horolezeckou expozici Muzea českého ráje v Turnově.
                                                                                                 
28.12.2021

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.