Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Pavel Ščevlík:
Miroslav Černý
vystaveno: 4. 9. 2019 , last update: 28.12.2021,
Související karty lezců: Miroslav Černý, Pavel Ščevlík,
Související cesty: BLUES VŠEDNÍHO DNE, BRÁCHOVA CESTA, SVOBODNÁ CESTA, KASKADÉRSKÁ, VYHLÍDKOVÁ HRANA, BRÁCHOVA CESTA,


Mirek Černý (nar. 04 09.1946) začal lézt s bratrem Milanem. Měli chalupu v Pelešanech, proto bylo logické, že to zkoušeli už jako malí kluci. Nejprve bez lana, později s provazem, kterým děda přivazoval kozu. První opravdové lano dostali od Jardy Kysely a poté to vypuklo naostro. Cesta za cestou, věž za věží a je jich málo, na které by nestál.
 
Měl velký lezecký talent, který, brzy ukázal při svých prvovýstupech. Bezesporu patřil ve své době k absolutní špičce, která na písku lezla. Jeho smělé prvovýstupy,  vzbuzují obdiv i dnes. Ve Skaláku lze za všechny jmenovat Blues všedního dne na Křemenovou, Bráchova cesta na Mariáš, Svobodná cesta na Dominstein, s Láďou Mejsnarem Vyhlídkovou hranu na Ottovky a jistě bych si vzpomněl na další. Po přelezení jeho Bráchově cesty na Mariáš v roce 1967 jsme se s Petrem Dieškou shodli, že je to nejtěžší cesta, co jsme zatím lezli.
 


Obr. Mirek Černý leze Radanovu stěnu na Ottovy věže ve Skaláku    
 
Nesmím zapomenout také na jeho dodnes vyhlášený prvovýstup s Jaroslavem Krecbachem  Kaskadérskou cestou  na Čarostřelce v Adršpachu. Název cesty nám jasně říká, o co v ní jde.
 


Obr. Mirek Černý leze Radanovu stěnu na Ottovy věže ve Skaláku


Pořádný pád ve svém aktivním lezení měl jen jeden a to v Barthově spáře na Dračí zub, ale naštěstí dopadl dobře.

Má za sebou také řadu vynikajících  letních i zimních výstupů v Tatrách a v mnoha zahraničních  horách,  které by stály za zaznamenání.

Škoda, že po tragické smrti bratra Milana omezil lezecké aktivity. Mohl jistě ještě udělat na Hruboskalsku řadu pěkných cest.

Psáno pro horolezeckou expozici Muzea Českého ráje v Turnově.
 
28.12.2021

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.