Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Kdysi dávno lezené skály u hradu Valečov (3. vydání)
vystaveno: 11. 5. 2021 , last update: 11.5.2021, , 9 komentářů
Související sektory: Valečov,


Josef "Pepis" Koudelka při svých průzkumných výpravách nalezl v okolí hradu Valečov několik "okruhovaných" skal, které dosud nikde nebyly registrovány. Podle stáří kruhů soudíme, že jsou někdy ze 70.let, na některých jsou krabičky s vrcholovkami, co tam po roce 2000 dali Němci.

Na Valečově jsou dnes prvovýstupy zakázány a dlouhá léta se mohlo lézt jen na 3 skály v blízkém okolí hradu, a proto jsme trochu váhali, zda je na SO zapsat nebo nezapsat. Po konzultaci s CHKO je Pepis zapsal, postupně připojí fotky a během léta dopíše i polohy. Co s nimi dál se bude řešit během léta.

Doplnění 1.4.2021:
---------------------------------------------------
Aby diskuse mohla mít racionální základ, tak sem dávám linky na vydané dokumenty CHKO Český ráj:

Povolení 2006
Povolení 2008
Povolení 2011
Povolení 2016

Doplnění 11.5.2021:
---------------------------------------------------
Na SO se objevila další kolekce "nových" skal u Valečova, tentokráte s fotkami a polohami. Po konzultaci s autorem je jasné, že jsou to většinou zdublované již zapsané skalky bez polohy a bez fotky. Během léta se v tom, v součinnosti s CHKO, bude muset udělat pořádek, berte to tedy jen jako "studijní materiál" pro finální depistáž.




Obr.1: Hradní jehla, jedna z nich ... (foto: Josef Koudelka, 2020)
11.5.2021

Komentáře, reakce:
Lezení je asi OK, prváče sice schvaluje CHKO, ale to by neměl být problém, jako Marbulínek (kdepak je?). Skály jsou mimo PR, skoro ve vsi. Takových obvodů je víc...

Mára, 27.3.2021.

Pro upřesnění:

V povolení z roku 2006 je u Valečova poznámka, že lezení je povoleno jen na 3 skalách a prvovýstupy na ně jen po předchozím souhlasu CHKO.

V povolení z roku 2008 je u Valečova stále poznámka, že lezení je povoleno jen na 3 skalách a Valečov není uveden tam, kde jsou prvovýstupy jen v kompetenci VK ani tam, kde se musí žádat CHKO, takže prváče zde úplně zakázané.

V povolení z roku 2011 je to ponechané beze změn.

V povolení z roku 2016 u Valečova omezení na 3 skály zmizelo, ale ani zde u prvovýstupů není Valečov uveden, takže zákaz prváčů stále platí.

K tomu PP: Jako PP se označuje Přírodní památka (třeba Borecké skály) a NPP Národní přírodní památka (třeba Sušky), u Valečova ale vyhlášeno nic takového není, avšak leží na území CHKO, a proto na ni CHKO má "gebír".

Věc je třeba chápat v kontextu toho, že letos končí Povolení lezení v Českém ráji a bude se vyjednávat nové. CHKO se nijak netají tím, že u prvovýstupů chce výrazně přitvrdit a jde o to, aby nezvolila pro ni tu nejjednodušší variantu, a to prvovýstupy úplně zakázat stejně, jako to například udělal NPČŠ v Tisé. Takže uklízíme stůj a řešíme "staré zátěže".

zs, 28.3.2021.

Jestli to chápu, tak podle platné výjimky se tam smí lézt na 4 věže ze Seznamu (přibyla Věžička u Valečova), a prvovýstupy zakázané nejsou, ale musí je předem schvalovat i CHKO. Není to v PR Příhrazské skály, v CHKO to je, ale nevypadá to na nějak hodnotnou část, kde by prvovýstupy neprošly.

Mára, 30.3.2021.

Na Valečově prvovýstupy nejsou povoleny, přečti si Povolení z roku 2016.

jiřík, 31.3.2021.

Takže podle Tebe jsi cestu na Marbulínka udělal ilegálně a ještě se k tomu veřejně přiznáváš? Text "povolení" já teda chápu tak, že na prvovýstupy v než vyjmenovaných oblastech a na nové skály (mimo ten velký seznam) musíš mít předem schválení CHKO.

Mára, 31.3.2021.

Tam je to jako když se jde na houby - každou chvíli člověk najde novou skálu, to je neuvěřitelný...

Mára, 12.5.2021.

Za to můžou letošní vydatné deště....:-)

jéňa, 13.5.2021.

A jestli ty deště "tisíciletýho sucha" budou takhle pokračovat, tak za pár let vyroste z podmíráků tak dalších 10 věží...

M., 15.5.2021.

Tady to zas žije. To v tom M. Hradišti jen kalíte a lezete na Drábkách...?

M., 17.5.2021.

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.