Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Semafor s Aktuálními lezeckými podmínkami ver. 2020 (4. vydání)
vystaveno: 21. 8. 2020 , last update: 21.8.2020, , 10 komentářů

Mapy s Aktuálními lezeckými podmínkami ver. 2020 (tzv. "semafory") jsme, po docela poctivém ověřování, konečně uvolnili k dlouhodobějšímu ověřovacímu provozu. 

Ačkoliv se to na první pohled nezdá (design výstupních map jsme záměrně nechali úplně stejný), tak jde o zcela novou verzi, napojenou na jeden, velmi vzdálený, datový zdroj. Zatím se zdá, že to je v pořádku, definitivní závěry však budeme moci učinit až po měsících provozu. Jakmile se celý projekt trochu usadí, tak ho popíšeme více.

Aktualizace 18.7.2020: 

Porovnáním dat o srážkách z družic s reálnou vlhkostí kamene s čidlem ve Skaláku a zároveň v kombinaci s reálnou sílou deště (stál jsem u kamene s čidlem, když 20 minut drobně pršelo) se ukázalo, že barvení "semaforu" bylo zbytečně moc přísné, a proto jsme hranice barev posunuli. Nová data průběžně porovnáváme, stále jsme teprve ve fázi nastavování parametrů s cílem, aby barva plus minus odpovídala realitě. 

Aktualizace 18.8.2020:

Měli jsme štěstí, protože za minulé dny radarová data umožnila vysledovat limit, do kterého jsou "radarové" srážky zanedbatelné, resp. falešné, resp. tak malé, že nedopadnou ani na zem. Proto nyní do sumací srážek za 12, 24 a 48 hodin hodnoty pod 0.75mm nezapočítáváme.

O tuto hodnotu jsme také zároveň posunuli "barvení" semaforu takto:
- sumace v daném podešťovém limitu pod 1,75mm = zelená,
- sumace v daném podešťovém limitu mezi 1,75 a 5.75 = žlutá,
- sumace v daném podešťovém limitu mezi 5.75 a 15 = oranžová,
- sumace v daném podešťovém limitu nad 15mm srážek za hodinu = červená

Kromě toho jsme do sledování srážek přidali dalších 10 sektorů, jakmile budou mít data za 48 hodin dozadu, začneme je v mapách ukazovat.

Aktualizace 21.8.2020:

Do grafu, kde je primární informace o míře nasycení pískovce vodou, jsme přidali i vykreslování dalších souvisejících dat z externího zdroje: teplotu vzduchu (°C),  pocitovou teplotu vzduchu (°C), hodinová sumace srážek (mm), vlhkost vzduchu (%), míru pokrytí oblohy mraky (% pokrytí oblohy)  a vítr (m/sec).

Hledání hlubších souvislostí mezi ukazateli s cílem naučit se předpovídat se pochopitelně nabízí, počítáme s tím, ale zatím jsme stále ve fázi sbírání dat za různých povětrnostních situací.


21.8.2020

Komentáře, reakce:
Super! Díky:-)

Šp., 7.7.2020.

Mezitím jsem ještě zredukoval počty sledovaných bodů (sektorů). Jednak už jsme se dostávali přes povolený limit stahování dat z externího meteorologického serveru a jednak se sektory až téměř překrývaly, což bylo zbytečné, protože velikost (resp.přesnost) dat v bodě X,Y odpovídá zhruba čtverci 10 km2, tj. například nemá cenu samostatně sledovat Klokočky a vedle toho Betlémky. Nyní tedy máme "pod kontrolou" 25 hlavních pískovcových sektorů, což by mělo stačit.

zs, 8.7.2020.

Ještě se mi zdálo, že data mají zpoždění, což bylo divné (tomu, kdo si zaplatí, hodně zaplatí, dává server data i po minutách) ... zkoumám to ... no jasně, je to v UTC, tak to vše posouvám o dvě hodiny do našeho pásma.

zs, 8.7.2020.

Ahoj, základá se ten 'semafor' na skutečných údejích o srážkách nebo na modelových datech?

paetz, 8.7.2020.

Ještě se na toto téma na pozadí diskutovalo více a možná bych měl odpovědět takto: aktuální data jsou naměřená, data předpovědi vycházejí z modelu.

zs, 8.7.2020.

ahoj, jsou nové převratné zprávy o vývoji měření vlhkosti čidlem v šutru? určitě by bylo zajímavé sledovat "korelaci" s "aktuálními podmínkami"

Lukas B., 13.7.2020.

Vypadá to, ze nová verze bude lépe odpovídat realitě než původní. Nicméně tento víkend v českém ráji ukázal slabinu odečítání družicových dat. Srážky se ve vzduchu rozpustily a nedopadly na zem, což radar/satelit neumí rozlišit. Pak vznikl umělý rozpor mezi ručně psaným zeleným skalákem a oranžovým zbytkem ráje.
Další poznámku mám k trochu rychlému přechodu z červené do zelené. K vysychání dochází příliš skokově. Např. v Tise poslední déšť před 35 hodinami ukazuje oranžovou, nikoliv žlutou nebo zelenou, což by více odpovídalo skutečnosti (především pro převážnou část Tise, kde by měl být limit spíše 24 hod).
Jinak jsem rád, že se Semafor po odstavce na stránky zase vrátil.

Pavel M., 27.7.2020.

Ano, máme vysledované, že hodnoty pod 1mm mohou být “démoni” ... problém ale je, že nemusí. Chce to více dat z více situací, pracujeme na tom.

zs, 27.7.2020.

kluci Labák jste z měření vyhodili záměrně? Nebo co je důvodem, že se tam nezobrazuje?

Luboš, 24.8.2020.

Už ho (a řadu dalších) ukazujeme taky. Byly schované, protože jsme načítali časové řady pro 48-hodinové sumace ... a pak jsem na to nějak zapomněl.

zs, 31.8.2020.

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.