Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Jak jsem vypnuli ... pak zase zapnuli ... a nakonec na zimu zase vypnuli Aktuální lezecké podmínky na pískovcích.
vystaveno: 6. 11. 2018 , last update: 6.11.2018, , 3 komentáře

Když jsme 1. listopadu na titulní straně SO vypnuli Aktuální lezecké podmínky na pískovcích, tak se, ostatně jako každý rok, ozvaly hlasy, proč to nenecháme běžet, když se sezónní zákaz lezení (vyplývající "ze zákona") týká vlastně jen Českého ráje, jinde že je lezení povolené až do konce roku (např. Ádr) a jinde to zase není omezeno vůbec (paradoxně naprostá většina Dubských skal, kde je pískovec opravdu hodně písčitý).

A protože se snažíme SO stále posouvat směrem k lezcům, tak jejich reakce nikdy nezahazujeme, jejich podstatu zkoumáme a jsou-li relevantní, tak podle nich SO doplňujeme.

Takže jsme udělali celkem jednoduchou věc. U sektorů s platnými sezonními zákazy lezení jsme do mapy Aktuálních lezeckých podmínek začali dávat modrý čtverec (modrá je tedy "zimní období"), vypadá to takto (on-line vykreslení "zimní" mapy Aktuálních podmínek najdete zde):
 

Na první pohled se dílo podařilo, ale jakmile začneme blíže zkoumat, jestli zelené sektory Dubských skal opravdu znamenají, že se dam dá lézt (viz, Pravidla " ... zákaz lezení na vlhkém pískovci ..."), tak máme velké pochybnosti.

Do dneška tyto pochybnosti vycházely z více či méně subjektivních pohledů, ale dnes máme možnost exaktně ověřit, jak to vlastně s tou vlhkostí měkkých pískovců v pokročilém podzimu je.

Na Hrubé Skále jsme cíleně i po 1. listopadu nechali běžet měřící stanici vlhkosti pískovce. Máme štěstí, že je suchý, teplý podzim a prší minimálně (opakem by bylo, kdyby pršelo každý druhý den) a data tedy lze dobře interpretovat. Situace na Hruboskalsku je minimálně srovatelná s ostatními oblastmi měkkých pískovců a lze ji tedy brát obecně. 

A na datech ze stanice dnes (tj. v úterý 6.11.2018) vidíme, že pískovec, ačkoliv několik minulých dnů přes den bylo teplo až k 18 stupňům a naposledy trochu zapršelo před 4 dny, tak skála je stále velmi mokrá a téměř již nevysychá!




Šťoural řekne: "A co jste čekali, .... ", nová kvalita je ale v tom, že toto tvrzení nyní stojí na tvrdých datech (koho to zajímá, může si to prohlížet na on-line výpisu historie měření vlhkosti pískovce v lokalitě Hrubá Skála)!

Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že ukazovat v listopadu "zelené" sektory měkkých pískovců v Aktuálních podmínkách by bylo zavádějící a bude lepší je neukazovat vůbec!

Takže jsme se vrátili k tomu, že v zimním období na titulní straně SO Aktuální lezecké podmínky neukazujeme, jen zde necháváme linky na měřící stanici na Hrubé Skále (když už jsme ji nechali běžet) a linky na "radar, Aladina a Nory".
6.11.2018

Komentáře, reakce:
Udělali jste dobře, stačí se podívat jak je po ránu mokrá silnice, i když vůbec nepršelo.

Boban, 6.11.2018.

Zdeňku, souhlas a díky za veškerou práci kolem tohoto.
Lezení po vlhké skále považuji za největší problém současného pískovcového lezení...
Tatuš

Tatuš, 6.11.2018.

ono je to všechno složité. suchost skály není funkcí jen úhrnu posledních srážek a uplynulého času, ale velmi multiparametrická záležitost síly a směru větru, rosného bodu, expozice skal, aktuálního olistění přilehlého buku atakdále. nedělejme si iluze, že ty "lezecké podmínky" nějak zázračně fungují i v normálním létě. je to furt jen hrubě orientační údaj.
samozřejmě by se to dalo částečně řešit nějakým "koeficientem měsíce", ale je otázka, jestli by to přineslo zásadní zpřesnění. nepřineslo.
furt nakonec nejlíp rozhoduje zásadní poučka, suchá silnice = velmi tvrdý pískovec, suché hroudy na poli = měkký pískovec. ono by stačilo někde u nádraží otočit webkameru někam do pole.

Lukas B., 6.11.2018.

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.