Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Aktuální lezecké podmínky na Hruboskalsku (3. září 2019)
vystaveno: 3. 9. 2018 , last update: 3.9.2018, , 4 komentáře

Prvních pár týdnů provozu stanice na měření vlhkosti skal na Hrubé Skále přineslo řadu poznatků, které jsme museli vzít na vědomí a učinit některé změny (podrobnný popis řešení najdete zde)
 
Vyměnili jsme kámen
 
Ten původní byl sice místní, ale z extrémně měkkého pískovce, takže hloubkově nasával vodu mnohem ochotněji, než většina skal okolo. Našli jsme jiný místní kámen, ale z tvrdšího pískovce a zároveň jsme kámen zdvihli od země, čímž jsme eliminovali možnost, že nasává vlhkost z podloží.
 
Měřící čidlo jsme usadili jinak
 
Původní čidlo bylo zapuštěno kolmo do skály, takže měřilo spíše hloubkovou vlhkost, což za určitých podmínek dávalo příliš pesimistická čísla. Čidlo totiž dávalo hodnoty vlhkosti z hlubších vrstev, přičemž na povrchu již bylo relativně sucho.. 
 
Čidlo jsme proto usadili tak, aby jeho měřící část šla vodorovně s povrchem skály v hloubce asi 3 cm. Tím eliminujeme hloubkovou vlhkost a měříme jen vlhkost povrchové vrstvy, čísla z měření jsou tedy blíže subjektivnímu pocitu, že skála je suchá.
 
Je ale jasné, že jde o krok bokem, protože vlhkost skály na povrchu způsobuje křehkost malých chytů, ale hloubková vlhkost způsobuje křehkost celých velkých talířů, což je problém možná větší. Ideální by bylo mít čidla dvě, jedno pro hloubkovou a jedno pro podpovrchovou vlhkost, udělat by se to určitě dalo.
 



Interpretace dat
 
Z mnoha důvodů se nepouštíme do interpretace dat na úrovni reálných hodnot, ale pouze se snažíme říci, že aktuální vlhkost měřeného kamene spadá do jednoho ze čtyř pásem Aktuálních lezeckých podmínek na Hruboskalsku (zelené, žluté,oranžov a červené):
 
zelené         = skály jsou suché, lezení povoleno
 
žluté            = skály jsou místy mokré, lezení povoleno jen tam, kde je skála opravdu suchá
 
oranžové    = i když už neprší, tak skály jsou po deštích mokré a lezené je zakázané
 
červená      = prší, všude stojí voda, lezení zakázané
 
A ještě připomínáme, že tímto nám nejde o nějaké zakazování něčeho někomu, ale berte to jako naši službu pro vás, abyste měli k dispozici základní informaci o místních lezeckých podmínkách a mohli minimalizovat riziko úrazu, při lezení na mokrém pískovci je totiž objektivní nebezpečí řádově větší!

Zdeněk Strnad
3.9.2018

Komentáře, reakce:
Všechna čest Vaší práci.

Kýsa, 3.9.2018.

Zdá se, že jste se zase o kus přiblížili reálné situaci, paráda!

Jiřík, 4.9.2018.

Jednou na to určitě dojde - vlastní měřák bude mít každá stěna (nebo dokonce cesta?) každé věže. :)

Vtípkem to rozhodně nechci snižovat, je to pěkná ukázka toho, jak technologie může být opravdu k něčemu užitečná.

Tomáš Hruš, 5.9.2018.

Pro Tomáše: To přece nikdo nechce! Hlavním cílem celého projektu měřící stanice je připravit se na situaci, kdy už neseženeme nikoho místního, kdo by byl ochoten každé ráno Aktuální lezecké podmínky stanovit a zapsat. Do té doby má hlavní slovo člověk a je dost času si výstupy ze stanice ověřit a nakalibrovat.

Pokrok v delším časovém horizontu stejně asi půjde jinudy. Umím si představit, že třeba půjde o vyhodnocování detailních satelitních snímků, kde se v nějakém vhodném spektru záření bude odečítat vlhkost skal. Dokonce si myslím, že by to šlo už dnes, ale jde o zcela okrajovou úlohu, kterou se zatím nikdo nezabývá zejména proto, že by to bylo zcela mimo reálné finanční možnosti.

zs, 5.9.2018.

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.