Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Integrovaný záchranný systém ve skalních oblastech ČR: Situační zpráva k 15. říjnu 2011.
vystaveno: 18. 10. 2011 , last update: 18.10.2011,

Jak jsme již oznámili, tak od 1. září 2011 je na doméně http://www.izsso.cz. k dispozici portál "Integrovaný záchranný systém ve skalních oblastech ČR" (stručnou anotaci projektu najdete zde ).

V létě Radek Meier zpracoval Dračky na Hruboskalsku, kdy bylo cílem na malé a kompaktní skupině skal ověřit základní nastavení systému, vzdálenou editaci jeho obsahu a hlavně propojení na systémy operačních středisek IZS.

Během srpna a září Karel Turpiš při reálné práci v terénu testoval použití systému IZS SO i pro Jizerské hory, které jsou pro nás vzorem geograficky mnohem rozlehlejší oblasti s komplikovaným terénem a s často velmi odlehlými skalami. Že odvedl pořádný kus práce, ukazuje tato tabulka:

 

Během zapisování dat pro Jizerky byl systém doplněn o některé nové funkcionality. Hlavně šlo o možnost připojit bod IZS i na skály ze sousedících sektorů a doladění mapových výstupů (viz. například tato výseč mapy okolí vrtulníkového nástupního bodu složek IZS pro skupinu skal v okolí Paličníku v Jizerských horách.

 

O institucionálním zakotvení celého projektu stále jednáme. Již před řadou týdnů jsme oslovili Český horolezecký svaz, jakožto přirozeného partnera pro projekty podobného typu, ale zatím žádná odpověď nepřišla, dokonce ani vůbec žádná reakce typu "dostali jsme to, jednáme, potřebujeme více času". (update k 17.10.2011: už se ozvali, že jde něco poštou, tak uvidíme).

Zkušenosti z mapování Jizerek ukázaly, že bude nezbytné navázat trvalou spolupráci s oblastními středisky Horské služby. V rajónech všech oblastních středisek jsou nějaké lezecké skály a například v Jizerkách lze očekávat, že členové HS se případných záchranných akcí ve skalním terénu budou aktivně zúčastňovat a bude oboustranně výhodné to mít předem připraveno.

Navázali jsme kontakt se Skalní záchranou službou Broumovsko, které aktivně pomáhá při záchraných akcích ve skalách na území CHKO Broumovsko. Určitě si dokážeme vzájemně pomoci a dle sdělení náčelníka Bohumila Šesteka je to jen otázka času (kterého máme všichni nějak málo). Aktivně se angažuje i Jiří Škop, předseda místního OVK ČHS. Tato spolupráce je pro nás velmi důležitá, protože zpracovat skalní labyrinty Ádru a Teplic je úkol zase o řád obtížnější a bez spolupráce s místními znalci se to neobejde.

A nakonec znovu vzkazuji, že jakoukoliv pomoc velmi vítáme, pro rychlý kontakt se můžete ozvat na eMail zstrnad@netsystemas.com.
 

18.10.2011

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.