Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Mixová klasifikace pro cesty na území ČR
vystaveno: 17. 2. 2010 , last update: 17.2.2010,

Na podnět Lukáše Abta, předsedy OVK Jeseníky a Rychlebské hory a správce desítek skalních sektorů, se na pozadí prodiskutovala problematika evidence mixových a drytoolingových cest na skalách České republiky na SO. Konečné slovo měl Vladimír Wolf, předseda CVK a souhrnné stanovisko je obsaženo v dalších odstavcích.

Budou evidovány pouze cesty přírodní a bude pro ně použita samostatná mixová klasifikace. Termínem přírodní máme na mysli cesty, které nebyly vytvořeny uměle, například přesměrováním potoka na hranu nějakého kolmějšího svahu apod.

Jestliže se bude jednat o cesty lezitelné i volně (tj. bez zbraní všeho druhu), měly by mít primárně uvedenu klasifikaci v UIAA a až pak, jako druhotnou a pro zimní podmínky, klasifikaci mixovou. Pouze cesty lezitelné jen za specifických podmínek budou mít klasifikaci jen mixovou (M1 ... M13).

Tato mixová klasifikace se vztahuje na lezení buď po skále či v kombinaci skála-led s cepíny a mačkami. Dá se srovnávat v podstatě se stupnicí UIAA (má stejné členění, jen před číslo se uvádí značka M – mixed) a to zejména z hlediska tělesné náročnosti (fyzický výkon) a technické náročnosti (čím vyšší číslo, tím více do převisů a po horších chytech a stupech).

Častěji se zde používají speciální grify jako je např. „figura 4“ ( u nás též nazývaná šuka grif) a v dřívějších letech časté používání patních hrotů, které značně ulehčovaly výstup. Proto se v některých oblastech uváděly dvě obtížnosti (jedna s patními hroty a druhá bez nich). V současné době se již patní hroty nepoužívají a leze se bez nich (vloni je zakázali i na SP v lezení v ledech). Podle historie oblasti a místních zvyklostí  je používáno i jištění, najdou se vynýtované cesty (zejména vyšších stupňů), ale člověk se setká i s cestami, kde si musí zakládat hlavně různé stopery, friendy apod.
 
Vzhledem k našim podmínkám jsem nazahrnuli číslování přechodných stupňů typu "7-/7". Takhle úchylně číslované to občas potkáte v Rakousku, ale je to nesmysl, protože rozdíl není moc poznat a navíc se každá cesta každým přelezem mění.
17.2.2010

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.