Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
ČR  Česká republika
region  Českomoravská vrchovina
oblast  Žďárské vrchy
sektor  Pasecké skály
skála:
KOZÍ VĚŽ
Na tuto skálu není žádné omezení lezení. Prvovýstupy jsou možné jen po předchozím souhlasu OP.
poznámka: SV stěna proti Vyhlídce
cesty:
[4] STRÝCŮV ODKAZ, 4+ (UIAA), 6. 8. 1969, Petr Bořil, Aleš Zavadil. Nástup ve spádnici tenké, doleva zahýbající spárky. Přes vysoký stupeň na plošinku, šikmo doprava svislou stěnkou a přes tři stupínky na lávku pod tenkou spárkou. Podél ní (pro menší lidi n.t.) na dvojitou skloněnou římsu, mírně převislým koutem na lávku (Strýcova lavička) a po širokém žebru na vrchol.
[5] THE WALL, 6- (UIAA), 18. 9. 1995, Pavel Hartmann, Miroslava Hartmannová. Přímo pod plotnu, pak mírně vpravo a do plotny k nýtu. Znovu mírně vlevo ke hraně a dále šikmo doprava a přímo přes římsu na vrchol.
[6] RAUBÍŘ, 4- (UIAA), 30. 9. 1968, Karel Bělina - Aleš Zavadil. Dva metry vlevo od tmavého úzkého komínku přes vysoký stupeň a římsy na horní lávku. Přes převislý stupeň pod oválnou plotnu. Přes ni poněkud zleva n.t. na skloněnou římsu Ovčí lávka a z jejího pravého okraje vzhůru po odštěpu ke kruhu. Od něho traverz asi 1.5m doleva - rukama po hladkém okraji římsy, nohy na tření a pak po spodní římse - pod odštěpy, po nich vzhůru na římsu a vlevo od velkého zobáku přes vysoký převislý stupeň na vrchol. Krásná cesta.
[7] OVČÍ LÁVKA (OVČÁK), 2 (UIAA), 31. 7. 1959, Aleš Zavadil. Přes stupínek do hlubokého kouta, žlábkem doleva na zelené římsy a po nich pod levý bok oválné plotny. Nad ni šikmo doprava po skloněné odtlačující římse (vlastní Ovčí lávka), krátkým žlábkem na hlinitou plošinku. Přes několik stupňů na vrchol.
[8] SEJR, 2 (UIAA), 1951, Aleš Zavadil. Vlevo od hlubokého kouta úzkým tmavým komínkem na zelené římsy a po nich šikmo doleva pod oválnou plotnu (křížíme cestu Ovčí lávka). Vpravo do oválné plotny členitým vhloubením do žlábku a na hlinitou plošinku (tíže přes převisek přímo na plošinku). Přes stupínek na plošinu a jako Ovčí lávka přes vysoký a nízký stupeň na vrchol.
[9] ČERTOVA CESTA, 6+ (UIAA), 4 A1 (UIAA), 29. 5. 1969, Petr Bořil, Aleš Zavadil. Podél zářezu v převislé stěnce tzv. Fasádě na její temeno (dolez středem n.t., zprava snadnější). Odtud pod levou hranu převislého pilíře, touto hranou (pomocí umělého stupu) n.t. na římsu, z ní na další římsu a převislou stěnkou zleva na plošinu. Přes vysoký a nižší stupeň na vrchol.
Poznámka:(nástupní stěnka Fasáda Z.Kysilka 1957), čistě P.Jonák a druh 7.1987
1
[10] OLTÁŘ, 4 (UIAA), 3. 7. 1968, Miroslav Schwarz, P. Sejrek, Petr Bořil, Aleš Zavadil. Přes převisek do nápadného členitého vhloubení a jím na skloněnou plošinku. Přes výklenek a převislé žebro na další skloněnou plošinku a šikmo doprava mírně převislou stěnkou na plošinu. Přes vysoký a nižší stupeň na vrchol.
[11] STÁTNICE, 4 (UIAA), 1958, M. Sekanina, Aleš Zavadil. Převislou stěnkou po tupých odštěpech a výše přes odtlačující břicho v.t. na šikmou plošinu pod převislá žebra. Přes prostřední z nich na skloněné římsičky pod horními převislými žebry. Opět po prostředním žebru na plošinu a přes stupně na vrchol.
Poznámka: (1956?), spodní polovina po převis tzv. Maturita , A.Zavadil 1951
[12] RIGO, 4+ (UIAA), 1978, Jan Kaplan, Dobroslav Novák. Převislou stěnkou podél pravého odštěpu a výše po mělkých chytech n.t. na šikmou plošinu. K.t. převislým zářezem a přes převislé bloky do kouta, jím kousek vzhůru, pak doprava mírně převislou stěnkou na plošinku a po stupních na vrchol.
Varianta: Oblinky 4-
Převislou stěnkou po oblých chytech na šikmou plošinu.
Pavel Hartmann 5.10.1997
[13] SCHŮDKY, 3 (UIAA), 1952, Aleš Zavadil. Po čelistech úzkého převislého komínku na levý okraj spodní šikmé plošiny.
[14] ODVEDENECKÁ, 4+ A3 (UIAA), 7- (UIAA), 24. 9. 1970, Petr Bořil . Vpravo od komínku Schůdky přes převislý roh a stupínky na spodní plošinku. Z ní na horní plošinku pod pravý (mělčí) převislý zářez. Tímto v.t. na levý okraj špičatého bloku (Zub času) pod levý mohutný převis. Po uzlících (vklíněncích) v absolutně převislé lomené spárce n.t. ke skobě a z ní (pomocí umělého stupu) n.t. přes převis na plošinku. Po stupních na vrchol.
Poznámka:čistě P.Jonák, T.Neumann 6.1988
[15] NEBÍČKO, 3+ (UIAA), 23. 10. 1956, V. Vorlíček, Aleš Zavadil. Převislým koutem na skloněnou plošinu, doprava stěnkou na temeno bloku pod špičatý blok (Zub času) a zleva přes převisek na jeho ploché temeno. Odtud šikmo doleva do otevřeného převislého komínku (vstup v.t.), jím vzhůru na písčitou plošinku. Po oblém žebru a přes stupínek na vrchol. 1
[16] ZUB ČASU, 5+ (UIAA), 15. 6. 1997, Pavel Hartmann, Miroslava Hartmannová, Libor Kotva, Vladimír Bárta. Po pilířku pod převis, přes něj do plotýnky a na vrchol.
Novou cestu k této skále můžete přidat po přihlášení se do SO.
Údržba:
Stav:
Poznámky ke skále

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.