Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
ČR  Česká republika
region  Českomoravská vrchovina
oblast  Žďárské vrchy
sektor  Drátník
skála:
ORLÍ VĚŽ - ORLÍ STĚNA
Na tuto skálu není žádné omezení lezení. Prvovýstupy jsou možné jen po předchozím souhlasu OP. Zákaz lezení s magnesiem nebo jinými chemickými prostředky!
poznámka: Mohutná západní stěna Orlí věže, 28m vysoká, svislá a prostoupená četnými převisy. Vrcholí v levé části a odtud se hřeben snižuje doprava přes štrbinu Orlíka k bloku Zákusek. Za štrbinou Padáku na samém okraji stojí volně ohromný hranatý blok zvaný Seismograf. Od něho padá dolů ostrá převislá hrana, tvořící pravý bok stěny.
Sestup slaněním ze Sedýlka nebo dolezu Jestřába, kde jsou osazeny slaňovací kruhy.
oblast: Žďárské vrchy, sektor: Drátník, skála: ORLÍ VĚŽ - ORLÍ STĚNA
Obr.1: ORLÍ VĚŽ - ORLÍ STĚNA (DRÁTNÍK), zstrnad , vystaveno: 2021


cesty:
[29.] PEKELNÍK, 5- A1 (UIAA), 6- RP (UIAA), 30. 7. 1966, Miroslav Schwarz stř. Jiří Krejčí. Mechovitou stěnou těsně vlevo od kouta na hlinitou lávku, po hladkých plotýnkách pod převislý kout.Tímto n.t. na skloněnou plošinku nad ním a pod převislý okrouhlý blok. Zleva t. nad něj, plotýnkou na hřeben a po něm doprava na vrchol.
Poznámka:čistě J.Maštera - P.Fiala 8.1982
11 [30] MECHAŘ, 4 (UIAA), 9. 8. 1959, K. Mládek. Nástup 1m vpravo od levého rohu stěny. Přes hladký blok nebo lehčeji koutem zprava pod převislý roh, kolem něj překrok šikmo doleva za hranu, stěnou a ostrou hranou na malou kazatelnu (jištění). Z ní přímo vzhůru přes mohutný převis a po římsách pod strop. Přes něj vzhůru a doleva na úzkou římsu a z ní poněkud zprava přes převisek na plošinku těsné pod vrcholem. Krásná, vzdušná cesta, nejmohutnější na Drátníku.
Varianta: 4
Na kazatelnu přímo středem hladké stěnky.
F.Roučka-V.Štefánek 1974
Poznámka:horní polovina J.Foltánek - M.Zavřel 1960
1
10 [31.] ORLÍK, 4+ (UIAA), 23. 9. 1956, V. Vorlíček , Aleš Zavadil. "Historická cesta" - první průstup Orlí stěnou. Přes převislý rožek na římsu, krok doprava a přes vysoký stupeň a šikmé plotýnky pod převislou stěnu. Trhlinkou šikmo doprava (sokolíkem) nebo jemnou stěnkou vpravo na začátek římsy, po ní v expozici šikmo doleva na malou kazatelnu pod převislým koutem (jištění společné s Mechařem). Podél mělké trhliny šikmo doprava přes těžký převis, svislým vhloubením po římsách pod převislou vrcholovou stěnu a pravou stěnkou kouta šikmo doprava do štrbiny v hřebeni. 1
8 [32.] ROREJS, 5 (UIAA), 8. 6. 1968, Vladimír Pipal , Petr Bořil. Jako Orlík až k začátku římsy. Odtud šikmo doprava n.t. převislým výklenkem (ne koutem vlevo) do ploten, jimi v.t. nejprve přímo vzhůru a pak šikmo doprava na hřeben vpravo od zubu. Lezecky nejvelkorysejší cesta na Drátníku a jedna z nejvelkorysejších na Vysočině. 1
1 [33] MAHULENA, 7 (UIAA), 1964, A. Špinar, Z. Tománek . Jako Orlík na horní plošinku, z ní doleva spárou v převislé stěně vzhůru asi 4m, krátký traverz šikmo doleva a vzhůru do kouta v hřebenu.
Nástupová varianta: ?
Vpravo od nástupu Orlíka obtížně přes boule do stěny.
R.Lienerth ?
Poznámka:(4+, A1), čistě J.Šustr, A.Piňos 4.4.1981, J.Šustr, R.Jaroš 1982
5 [34] JESTŘÁB, 4+ (UIAA), 5. 8. 1962, Aleš Zavadil , J. Macháček. Jako Orlík přes převislý rožek na vysoký stupeň, odtud šikmo doprava po plotnách na plošinku, z ní převislým odštěpem na další plošinku. Z ní přímo vzhůru přes převislý blok do převislé hrany a šikmo doleva převislou stěnkou na římsu pod vodorovnou spárou. Odtud n.t. šikmo doprava převislou stěnkou na římsu a vzporem na temeno bloku Zákusek.
Původní varianta: Starý jestřáb
Z horní plošinky doprava vyvažující stěnkou do žlábku a jím do štrbiny Padáku za balvanem Seismograf.
A.Zavadil-F.Blažek 5.7.1957
Nástupová varianta: 5+
Stěnkou vlevo od nástupu Hlinecké spáry přes 2 bórky přímo vzhůru.
P.Jonák?, R.Lienerth?
1
3 [35.] HLINECKÁ SPÁRA, 5 A0 (UIAA), 5+ RP (UIAA), 16. 6. 1963, J. Sodomka, Joachim Braun. Z předskalí podél spárky doleva přes převisek s chycením kruhu, vzhůru a doprava na malou lávku, stěnkou vzhůru, 2m doprava ke 2.kruhu a ke 3.kruhu pod převislým zářezem. Tímto zářezem n.t. na malou kazatelnu, z ní n.t. podél převislé spáry, která se výše lomí doleva. Stále podél spáry po lištách na vrchol bloku Seismograf. Krásná vzdušná cesta.
Poznámka:čistě J. Rybička 9.5.1972
[36] LOKOTKA, 6 (UIAA), 31. 5. 1980, Petr Bednařík , Ivan Hýsek. Nástup napravo od Hlinecké spáry. Převislou stěnkou se spárou ke druhému kruhu Hlinecké spáry. Dále mírně šikmo vlevo pod převis a přes něj přímo na vrchol.
Novoměstská varianta (Famfulák): 5+
Z poličky doprava ke 3.kruhu Hlinecké spáry, od něj sokolíkem po ostré liště na její konec a pod 1m široký strůpek. Překrok doleva (ve vodorovné spáře skoba) a šikmo doprava po tmavých žilách, dále po velkých chytech pod hranu Seismografu a po ní na vrchol.
P.Fiala-M.Popelka-O.Fiala 11.9.1982
1 [36a] VRAHOVA HYGIENA, 7+ (UIAA), 21. 7. 2001, P. Orság , J. Ondrák.
5 [37] ŠVEC, 6 (UIAA), 7. 8. 1965, M. Jochman , Jaroslav Přibyl(2) . Po levé hraně na mohutný odštípnutý blok. Z levého okraje bloku přes převislý trojúhelníkový blok na převislou hranu a po ní (pomocí skob) na římsu vpravo od hrany. Z ní (opět po skobách) převislou hranou na Seismograf. Vzdušná cesta.
Varianty: Švícko
Nástup středem bloku.
J.Vostrčil 16.6.1979
Žebrova varianta
Poznámka:(J.Kuchovský 27.10.1957?, J.Ševčík?) 4, A2, čistě P.Brych, I.Straka 1983
Novou cestu k této skále můžete přidat po přihlášení se do SO.
lokalizace:
Údržba:
Stav:
Poznámky ke skále

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.