Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
ČR  Česká republika
region  Lužické hory
oblast  Okolí Horního sedla
sektor  Horní skály
skála:
LIBERECKÁ
Na tuto skálu není žádné omezení lezení. Prvovýstupy jsou povoleny. Zákaz lezení s magnesiem nebo jinými chemickými prostředky!
poznámka: Slaňovací kruh umístěn nad převisem v dolezu SV cesty, 2m V pod vrcholem jsou velké hodiny.
oblast: Okolí Horního sedla, sektor: Horní skály, skála: LIBERECKÁ
Obr.1: Údolní stěna (Z.Strnad, 2017), zstrnad , vystaveno: 2017


oblast: Okolí Horního sedla, sektor: Horní skály, skála: LIBERECKÁ
Obr.2: Liberecká - Z stěna (Horní skály), zstrnad , vystaveno: 2010


oblast: Okolí Horního sedla, sektor: Horní skály, skála: LIBERECKÁ
Obr.3: Liberecká (Horní skály, foto: Z.Strnad, 2003), zstrnad , vystaveno: 2010


oblast: Okolí Horního sedla, sektor: Horní skály, skála: LIBERECKÁ
Obr.4: LIBERECKÁ (HORNÍ SKÁLY) - topo: Radek Černický, zstrnad , vystaveno: 2022


cesty:
9 [1] NORMÁLNÍ CESTA, IV (Písk.Sasko), 30. 7. 1905, Rudolf Kauschka, M. Tischer, R. Haeusler, W. Gärtner. Stěnkou na JV hraně, doleva do spáry, pod převis a vpravo podél něj do sedélka, překrok doleva a po stupních na vrchol. 1
1 [1b] NORMÁLNÍ CESTA - DOLNÍ SPÁROVÁ VAR., IV (Písk.Sasko), Z jeskyňky přímo do spáry.
3 [1a] NORMÁLNÍ CESTA - SPÁROVÁ VAR., IV (Písk.Sasko), 6. 8. 1908, Karl Kirchhof, Franz Salomon. Pod převisem doleva spárou a komínem na vrchol.
1 [1c] NORMÁLNÍ CESTA - PŘÍMÁ VAR., V (Písk.Sasko), Od nástupové stěnky přímo do sedélka.
[1d] NORMÁLNÍ CESTA - VARIANTA VARIANTY, VI (Písk.Sasko), Vlevo od SZ hrany přes převis.
[2] ŠAVLOVÁ SPÁRA, VIIIa (Písk.Sasko), 1962, Josef Čihula. Žlábkem ve V stěně pod převis a širokou převislou spárou.
[3] KRVAVÁ SPÁRA, V (Písk.Sasko), 5 m vlevo od Šavlové spáry mělkou spárou, širokým žlabem a lámavou spárou na hřeben.
[4] KLIKATÁ SPÁRA, V (Písk.Sasko), 6. 5. 1972, Miroslav Machovič, F. Volkert, Tomáš Schreier. Úplněvlevo ve JV stěně doleva na tření a klikatou spárou na hřeben.
[5] KAŠPAŘINY, VIIa (Písk.Sasko), 17. 6. 1990, Milan Kulda, Petr Slanina(2), Petr Červeň, Zdena Slaninová. Z plotny pilířkem (kruh) na hřeben a "Hřebenovkou" na vrchol. 1
[5a] KAŠPAŘINY - ÚNIKOVÁ VARIANTA, VIIa (Písk.Sasko), Od kruhu traverz po jemných chytech vpravo a žlabem do Hřebenovky.
6 [6] HŘEBENOVKA, VI (Písk.Sasko), VIIa RP (Písk.Sasko), 30. 10. 1904, Rudolf Kauschka, F. Steppes, M. Tischer. Od západní hrany doleva ubíhajícím žebrem a spárou na hřeben a stěnou na polici (smyčka). Postavením při hraně (nebo čistě doprava do žlábku) a dále podél hrany na vrchol
Poznámka:V místě stavění dodatečně dodán borhák správcem oblasti.
4
3 [6b] HŘEBENOVKA - JIŽNÍ PLOTNY, VI (Písk.Sasko), VIIa RP (Písk.Sasko), 9. 10. 1943, Richard Hübner, Wigg Skolnik. Od nejnižšího bodu údolní stěny na tření do koutka. Doleva spárou na hřeben (původně jištěno skobou).
[6a] HŘEBENOVKA - VÝCHODNÍ VARIANTA, VI (Písk.Sasko), VIIa RP (Písk.Sasko), Vlevo v údolní stěně stěnou a převislou spárou na hřeben.
[6c] HŘEBENOVKA - ZÁPADNÍ VARIANTA, VI (Písk.Sasko), VIIa RP (Písk.Sasko), 2 m vpravo od šikmé spáry spárou na hřeben
[6e] HŘEBENOVKA - UČESANÁ VARIANTA, VII (JPK), 2017, Nástup vpravo od nástupu podél spárky do sokola (1. borhák) a přímo po hraně (2. borhák) do Hřebenovky.
1 [7a] PRAVÁ VĚTEV, VIIa (Písk.Sasko), Rechts des SCHRÄGEN RISSES Riss zu Verzweigung und rechten Ast zum Grat. GRATWEG zG.
Poznámka:1 kruh
[7b] PŘÍMÁ VĚTEV, VIIa (Písk.Sasko), Linken Ast zum Grat.
Poznámka:1 kruh
1 [8] ŠIKMÁ SPÁRA, VIIa (Písk.Sasko), 1961, Miroslav Machovič. Vpravo v Z stěně spárou na hřeben a "Hřebenovkou" na vrchol.
[9] BEZ ROUŠKY A NA POHODU, VII (JPK), 27. 4. 2020, Radek Černický, Petra Hornová. Středem pilíře mezi Břízovou a Šikmou spárou přímo k borháku. Od BHu přímo rovně ke spáře (jištění) poté přes vodorovnou spáru a horní rajbas na hřeben. Učesnou variantou na vrchol. Celá linie je úplně přímo rovně přes borhák. 1 3
2 [10] BŘÍZOVÁ CESTA, VIIb (Písk.Sasko), 13. 5. 1967, Tomáš Schreier, Frank Richter. Vpravo od lomené spáry podél spáry (kruh) na hřeben. 2
1 [11] LOMENÁ SPÁRA, VI (Písk.Sasko), 1926, . Uprostřed Z stěny spárou na hřeben.
7 [121] VELKÁ VODA, VII (JPK), 11. 8. 2010, Jan Duchoň(1), Jan Sedláček, Jana Junková. Vpravo od Stínové spáry převislou stěnou přes 3 kruhy na vrchol. 1 1
4 [13] STÍNOVÁ SPÁRA, VIIa (Písk.Sasko), Vlevo od "Lomené spáry" spárou (kruh), spárou a koutkem vpravo na vrchol
3 [13b] STÍNOVÁ SPÁRA - KRAJKOVÁ VARIANTA, VIIa (Písk.Sasko), 1961, Josef Čihula. Od kruhu doleva stěnou a levým koutem přímo na vrchol.
5 [14] KLASICKÁ CESTA, VIIa (Písk.Sasko), 3. 7. 1956, Adolf Mai, Wolfgang Ginzel. Vlevo v Z stěně nejdelší spárou na vrchol (vpravo nad „kapličkou“ hodiny). 3 1
[15] ZÁPADNÍ LEVÁ SPÁRA, VI (Písk.Sasko), 4. 7. 1907, Eduard Hiebel, F. Sagasser. Vlevo v Z stěně stěnou a spárou k převísku. Doprava komínem do sedélka a na vrchol.
4 [16] ZELENÁ MÍLE, VIIb (JPK), 11. 9. 2010, Jan Duchoň(1), Jan Sedláček. Vpravo od cesty Samá voda převislou stěnou přes 2 kruhy, zeleným žlabem a při hraně na vrchol.
Poznámka:Mezi kruhy kříží cestu Samá voda.
[17] SEVERNÍ CESTA, VIIa (Písk.Sasko), 4. 6. 1971, Jiří Šplíchal(1), Karel Benedikt(2). 2 m vpravo od SZ hrany převislou stěnou a spárou na polici. Stěnou doleva na 2. polici a jako SV cesta na vrchol.
2 [18] SAMÁ VODA, VIIb (Písk.Sasko), 29. 8. 1987, Petr Slanina(2), Milan Kulda. SZ hranou (kruh) na polici, doprava převislou stěnou a po stupních na vrchol.
[19] JASNÁ HRANA, VIIa (Písk.Sasko), Vom Abs. Nordkante zG.
Novou cestu k této skále můžete přidat po přihlášení se do SO.
lokalizace:
Fixní
jištění:
Jisticí prostředek počet dotace
Písk.kruh ČHS-nerez,lepený,25 cm 1 ANO
Sl. kruh ČHS - malý 1 NE
Dobírák ČHS 3 oka 1 NE
Údržba:
Opravil: Zapsal: Email: Kdy:
Černický Radek Černický Radek cernicky.r@seznam.cz 30. 6. 2015 11:13:37
Materiál: Počet: Datum: Poznámka:
Sl. kruh ČHS - velký, pozink 1 Provedena výměna
Stav:
Datum: Slaňák Hrazdiča: Krabice: Tyčka: Kniha: Popsání: Dobírák: Zapsal:
29.04.2012 výborný výborná zachovalá není výborný Tomáš Kasl
21.10.2019 dobrý netřeba dobrá dobrá k popsaná 100% dobrý Trylc
Doklad knížky je už popsáno.
18.03.2019 výborný netřeba výborná výborná k popsaná 100% výborný Trylc
Historické VK
LIBERECKÁ, výstupy od roku 2021 do 2022 (2,8Mb).
Poznámky ke skále
VK tam už je a nový vrcholový dobírák je v úžlabí přímo na vrcholu. Osobně bych zvažoval přesunout slaňák k vrcholu, viděl jsem borce, co se z toho BH nechával jistit, když slézal z vrcholu ke slaňáku ... a to skála na vrcholu zpívala hodně zlou píseň.
(zs / 10.09.2022 07:41:35)
Kampak se zatoulala vrcholová knížka. Již tam nějakou dobu není 🤔 Dík On
(On Mašt / 02.01.2021 23:58:17)
hele, a přetlučeš jinam taky slaňák na gahlerovi, aby se nerybařila normálka? a nebude se pak rybařit třeba cvičitelská? a na smrtce kam dát slaňák, to bude oříšek. neprožíval bych to tak moc. rybaří se a rybařit se bude, pokud to nebude přímo přes oko, ale s přiměřeným prodloužením pod hranu a bez blokování slaňáku, tak bych to nechal koňovi. ostatně, s malými dětmi, kdy bylo lezení podmíněno bezpečným terénem pod skálou a nutností, aby jeden dospělý byl furt dole, a tedy možností rybařit nebo vybrat ze slanění jsem si taky občas zarybařil.

(Lukas B. / 20.06.2018 15:06:14)
Magor co použije k jakemukoli jištění tyčku od vrcholove knihy bych přál ať si rozbije hubu.Nicméně jsou to pořád skály a kdo nemá koule na to se sam zajistit ať chodí na překližku. Lepší je se naučit jistit na skalách. Zkusím vymyslet kam ho dat aby se nedalo z něj rybářit.
(Radek Černický / 20.06.2018 11:31:07)
nojo, ale to je problém obrvégrů obecně, akála je natolik členitá a přátelská, že není slanění, pod kterým by nevedla cesta a kde by se nedalo rybařit. ostatně, pod originál slaňákem na Liberecké je taky žlábek, dílem od stahování lana a dílem od rybaření normálky a její (obtížně zajistitelné) přímé varianty. na gahlerovi furt někdo rybaří v normálce a žlábek je jak prase. na sokolovi jakbysmet. na smrtce na přímé jižní se od osazení dobíracího borháku rybaří ostošest.

vytlučením dobíráku dosáhneš akorát toho, že se bude zase rybařit přes anténku vrcholovky a skála se bude dřít furt. za mě tam na vrchol vrznout plnotučnej slaňák a na hranu hrazdičku. rybáři jsou a budou. neuděláš nic.
(Lukas B. / 18.06.2018 09:21:06)
Sestup k slanaku a dobirat na vrcholu neni problem.
(Trylč / 16.06.2018 07:44:15)
Dobírák z vrcholu odstranil místní správce skal, Radek Černický, protože se z něj rybařilo a do skály je lanem vyřezán zářez. Doslova píše "Nejsme ještě připravení na takovéto dojištění vrcholů, škoda mojí práce."
(zstrnad / 16.06.2018 06:50:52)
no to je těžký, tohleto. slaňák je na tradičním kauškovském místě z dob, kdy na věže stoupali odvážní divočáci s krátkým lanem. ty hodiny dva metry východně od vršku (a dobíráku) jsou věc značně tutová (nejsou to pravé hodiny, ale styčná plocha mnohatunových šutrů), a bezpečnost dobírání zas tak moc netrpí (pro jakžtakž zkušenější) . jiná věc je, že liberecká je velká a krásná skála s lehkými a krásnými cestami (normálka a kirchhofova spárová varianta), a často lezená se začátečníky (třeba moje děti byly na vršku ve věku značně předškolním). a pro takové druholezce je škoda nebejt na vršku a zůstat u slaňáku, a pro dobírání a posezení s třemi neposednými dětmi je dobírák pravé požehnání.
samozřejmě jsou takoví, co dobírák používali k zajištění lezení na rybu (třeba proto aby furt někdo byl u batohu nebo u dětí dole, nemusíme hned rybářům  podsouvat zlé a zbabělé motivy). bohužel asi někteří z rybářů neuměli prodloužit dobírák smycí. někteří po ukončení dobírání neuměli nebo byli léní slézt ke slaňáku a slanit. ale furt to vnímám jako lepší, než rybaření za tyčku vrcholové knížky (mnohokrát jsem na této věži dříve vídal, tyčka působí solidním dojmem, ale já bych to nedělal).
(Lukas B. / 14.06.2018 09:43:09)
Díky za odpověď Michale. Trochu se tím komplikuje dobírání druholezce, buď fixem ke slaňáku, což když je nahoře víc lidí, znamená zakopávání o změť lan natažených přes celou věž nebo za né úplně nejlepší hodiny/obhozy...Jestli je teda důvod šetření skály, tak ani jedno z toho k němu moc nepřispívá, navíc je to i krok zpět z hlediska bezpečnosti. S tímhle přístupem by se rovnou mohli zrušit dobíráky na všech věžích :) No moc to nechápu, ale bylo by fajn, aby když už někdo něco vytluče, tak by se o tom mohl aspoň někde zmínit, aby byly informace aktuální...
(Štěpán S. / 13.06.2018 12:19:54)
Štěpáne odhaduji, že správce oblasti už přestalo bavit, jak z něj všichni slaňovali přes hranu do západní stěny. Taky jsem ho měl rád, ale je pravda, že slaňák je nedaleko a tak dobírák nic moc neřešil.
(mstrnad / 12.06.2018 21:31:02)
Dobírák z vrcholu někdo zřejmě odstranil :( Zajímalo by mě proč...
(Štěpán S. / 10.06.2018 09:38:26)
na vrcholu osazen správcem oblasti dobírák
(Lukas B. / 05.03.2009 08:20:05)

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.