Sektory, skály, cesty
Sektory, skály, cesty
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Fotogalerie
Geologie
Klasifikační stupnice
******
ČR  Česká republika
region  Jizerské hory
oblast  Jizerské hory
sektor  Jizerské hory
skála:
SEDLO

Obr.1: SEDLO, T. Kajínek 11/2011

cesty:
VNITŘNÍ KOMÍN, II (Jizerská st.), 1914, frýdlantští lezci. Od S průchodem do vnitřku skály a prvním nebo snáze druhým vnitřním komínem vzhůru a doprava na vrchol.
SEVERNÍ KOMÍN, III (Jizerská st.), frýdlantští lezci. Ze začátku průchodu do Vnitřního komína komínem přímo vzhůru.
SEVERNÍ SOKOLÍK, IV (Jizerská st.), 14. 9. 1991, David Hons, Jaroslav Hons. Krátkým sokolíkem vlevo od Severní spáry kolem břízy na zarostlou polici a na vrchol.
SEVERNÍ SPÁRA, III (Jizerská st.), 15. 8. 1954, Emil Novák, Josef Ebert. Krátkou, šikmou spárou vpravo od S komína.
ROZPORNÝ KOMÍN, III (Jizerská st.), 29. 8. 1970, Ladislav Hamáček. Komínem mezi Sedlem a masivem Homole cukru.
PŘESKOK, Přeskok 1 (Jizerská st.), 17. 9. 1970, Martin Maštálko. Z masivu Homole cukru na vrchol.
BALVAN A KYVADLO, VIc (Jizerská st.), 24. 7. 1985, Petr Prachtel, Zorka Prachtelová, Iva Vojtíšková. V Z stěně vodorovnou trhlinou přes K vpravo na JZ hranu. Vpravo od ní sokolíkem ke 2. kruhu. Vlevo korýtkem na vrchol. Protokol o prvovýstupu
BALVAN A KYVADLO - VARIANTA PŘÍMÝ NÁSTUP, VII (Jizerská st.), 1988, Jemným sokolíkem přímo ke K.
Poznámka:autorství a klasifikace neověřeny
Protokol o prvovýstupu
ZÁPADNÍ KOMÍN, IV (Jizerská st.), 1965, Ladislav Hamáček, Josef David. Od JZ převisem do širokého komína a levou spárou na vrchol.
ZÁPADNÍ DVOJSPÁRA, VI (Jizerská st.), 24. 3. 1974, Petr Němec, Ladislav Hamáček. Od JZ vpravo od Z komína převislou spárou.
NEDĚLNÍ DÝCHÁNEK, VIc (Jizerská st.), 22. 5. 1976, Petr Němec stř. Petr Plachecký, Ladislav Hamáček. Vlevo od JZ koutu podél sokolíka přes K.
JIŽNÍ KOUT, VI (Jizerská st.), 17. 5. 1966, Miroslav Machovič, Jindřich Wurm, Ladislav Hamáček. Středem JV stěny pod převis, traverz vlevo a vzhůru převislým koutem přes hrot (smyčka) na vrchol.
JIŽNÍ SPÁRA, VIc (Jizerská st.), 15. 8. 1974, Petr Němec . Středem JV stěny pod převis (smyčka). Úkrok doprava a trhlinami pod převislou spáru (smyčka) a tou na vrchol.
OTESÁNKŮV SOKOLÍK, IV-V (Jizerská st.), 24. 3. 1968, Josef David, Ladislav Hamáček. Komínem vlevo od JV hrany, podél zářezu do kouta uprostřed V stěny a převislou spárkou na vrchol.
VÝCHODNÍ STĚNA, III (Jizerská st.), 1965, Jindřich Wurm, Jan Šmerda. Po stupních a vlevo od spáry na vrchol.
VÝCHODNÍ SPÁRA, V (Jizerská st.), 30. 3. 1974, Ladislav Kořínek, Jan Kadlec(3). Vpravo od V stěny spárou, nahoře převislou.
SVATÝ JIŘÍ, VIb (Jizerská st.), 29. 4. 1988, Zorka Prachtelová, Petr Prachtel. Z nástupu V spáry vpravo dunivým sokolíkem ke K a vlevo na vrchol. Protokol o prvovýstupu
ROHOVÁ CESTA, III-IV (Jizerská st.), 17. 5. 1966, Miroslav Machovič, Jindřich Wurm, Ladislav Hamáček. Komínem 2 m vlevo od S komína na ostruhu, překrok doprava za hranu a dvojitým zářezem na vrchol.
JIŽNÍ SPÁRA - VARIANTA, VIb (Jizerská st.), Vladimír Sojka. Pod převislou spárou vlevo úzkou spárou na v.
VARIANTA BLEJTA, VIb RP (Jizerská st.), 9. 6. 2013, David Obročník, Michal Sylla. Za traverzem cesty Jižní Kout spárami vpravo přes převis a spárou na vrchol.
Poznámka:schváleno 7.12.13

VARIANTA ROZÁRČINA SPÁRKA, VIb (Jizerská st.), 23. 11. 2013, David Obročník, Michal Sylla, Jana Obročníková. Přímou Jižní variantou přes první převis. Vlevo a úzkou spárou na vrchol
Poznámka:Cesta schválena 21.1.14. Domnívaný konflikt s již lezenou cestou nebyl potvrzen.
VARIANTA Z DVOJSPÁRY - VEDLEJŠÍ KOLEJ, VII (Jizerská st.), 17. 6. 2017, Vladimír Sojka, Ondřej Sojka. U cesty Západní dvojspára pravou spárou velice obtížně na vrchol.
Poznámka:Západní dvojspára se vždy lezla pouze levou spárou. Při lezení pravé spáry nelze nijak používat levou spáru k výstupu.
Protokol o prvovýstupu
Zapsat prvovýstup nebo chybějící cestu:
kolik je 3*2

Poznámka: Při uvažovaném prvovýstupu na skálu, která na SO není zapsána, je dobré ještě před lezením vše zkonzultovat s místním správcem skal.
Údržba:
Opravil: Zapsal: Email: Kdy:
J.Hušek ml. Doudleba 3jdoubravovi@seznam.cz 14. 11. 2017 12:19:36
Materiál: Počet: Datum: Poznámka:
Knížka ČHS - malá 1 11. 11. 2017
Stav:
Poznámky ke skále

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR© Copyright 2004–2018 NETSYSTEM Int., a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu NETSYSTEM Int., a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru skalnioblasti.cz je NETSYSTEM Int, a. s., se sídlem Holého 936/10, 460 01 Liberec 1.

Informace o reklamních plochách na serveru Skalní oblasti ČR