Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Moravské pískovce
 oblast  Moravské pískovce
 sektor
 CHŘIBY
Skály vypisovat dle abecedy  
rank: počet cest: výška skal: hornina: klasifikace:
562 Pískovec UIAA
skála
bez
omezení
s časovým
omezením
celoroční
zákaz
zákaz
lezení
cest
Skalka

Skála se nachází na území stejnojmené dědinky poblíž obce Vřesovice.
SKALKA 9
Kozel a Rozštípená skála

Dvacetimetrová bizardní skalní věž na hlavním hřebenu Chřibů 1km jižně od zříceniny hradu Cimburk. V roce 1997 byla celá oblast přejištěna. Skála se vyznačuje vynikající strukturou horniny. Převážná většina cest je střední a vyšší obtížnosti ve svislé a převislé skále. Lezecky nově objevenou skalkou v blízkosti Kozla je útvar nazvaný Zlobivá skála, ležící na hřbetu vrcholu Bradlo poblíž Koryčanské kaple. Silnici vedoucí přes hřeben Chřibů mezi obcemi Koryčany Vřesovice křižuje turistická značka - rozcestí U Křížku (parkoviště). Po této červeně značené lesní cestě směrem studánka U Mísy (10 min.) přímo ke skále.
5 1 KOZEL 39
3 ROZŠTÍPENÁ SKÁLA 14
Osvětimanské skály

Malebná skupina skal ležící v bukovém lese na nevýrazné rozsoše hlavního hřebene Chřibů 2km východně od vrchu Ocásek. Oblast byla v roce 1997 přejištěna. Z Osvětiman asfaltovou cestou přes Osvětimanské paseky směrem k rekreačnímu středisku Vlčák. Po cca 3km cesty z Osvětiman je na silnici zákaz vjezdu. Bezprostředně před ním odbočuje doprava cesta do nepříliš výrazného údolíčka. Cesta ke skalám vede směrem do údolíčka, v něm pak odbočuje doleva na stoupající lesní cestu. Po 250m zabočíme doprava, po 20m doleva lesní cestou sledující levou stranu údolí a 400m ke skalám. Od zákazu vjezdu asi 15 min. k Jestřábí skále od Osvětimanských skal 400 metrů JZ směrem, přes bezejmenný vrchol (449m) na odvrácený svah, stále stejným směrem.

Obr.1: OSVĚTIMANSKÉ SKÁLY (CHŘIBY)
TANK 13
DRUHÁ VĚŽ 10
HLAVA 5
OSVĚTIMANSKÁ JEHLA 9
JEHELNÍČEK 3
JESTŘÁBÍ SKÁLA 5
Stupavské skály (Teniska)

Skupina menších věží a jedné patnáctimetrové stěny ukrytých v lese nad okresní silnicí mezi Stupavou a Koryčanskou přehradou. Lokalita byla lezecky kultivována v roce 2008. Zákaz prvovýstupů bez předchozí dohody se správcem skal.

Obr.1: STUPAVSKÉ SKÁLY (TENISKA) (CHŘIBY)
1 HLAVNÍ STĚNA - M 11
1 PRVNÍ SKÁLA - M 1
1 DRUHÁ SKÁLA 6
TŘETÍ SKÁLA 8
1 ČTVRTÁ SKÁLA 0
Zbojník a Karlova skála

Zbojník je osmnáct metrů vysoká plotnovitá okrajová skála v bukovém lese na návrší jižně (1,5km) od Holého kopce. Starý pískovcový lom. Délka cest až 18 metrů. Těžší cesty jištěny nýty, většina cest nejištěna.
3 ZBOJNÍK 22
2 KARLOVA SKÁLA 25
Cvičitelská skála
2 CVIČITELSKÁ SKÁLA 28
Barborka

Skály se nachází nedaleko Uherského Hradiště u hradu Buchlova. Skály jsou tvořeny deseti bloky a věžemi. Celá oblast byla v roce 1997 přejištěna. Skály patří do lokality moravských pískovců. Jde o velice pevný a kompaktní kámen. Podobně jako na ostatních skalkách je lezení příjemné na polo­že­ných plotnách. Naproti tomu převislé strany mají povrch hrubého a ostrého pískovce až slepence. Z parkoviště pod hradem Buchlov alejí ke kapli svaté Barbory (zelená značka) a na jih ke skalám. Z Buchlovic (autobus) po žluté k hájence (směrem na Buchlov) a odtud přímo vzhůru do listnatého lesa 150 metrů ke skalám. Přístup je možný i z Břestku z rozcestí pod Břesteckou skálou po červené nebo zelené značce.

Obr.1: BARBORKA (CHŘIBY)
KOHÚTIK 6
DUNIVÁ PLOTNA 2
PRCEK 3
1 SOUSEDNÍ 6
1 PELCOVA PLOTNA 8
1 HRADBY 6
1 PLOTNA POD BARBORKOU 13
1 HLAVNÍ KÁMEN 40
1
1 ČTVRTÁ SKÁLA (BABA) 17
1 PÁTÁ SKÁLA (DVOJITÁ) 21
Břestecká skála

Členitý skalní masív vystupující v jižním úbočí vrchu Komínku severozápadně od obce Břestek. Cesty většinou boulderového charakteru. Z obce Břestek (1km východně od Buchlovic) údolím severozápadním směrem po silnici směr osada Chabaně až k rozcestí červené a zelené značky vedoucích od Buchlova. Odtud 300 metrů doprava lesem ke skále.
STARÉ CESTY VEDOUCÍ CELÝM MASIVEM 6
1 TOBOLOVKA 15
HLAVNÍ KÁMEN 16
PATRO 7
2 PLOTNA 14
VÝCHODNÍ VĚŽKA 8
HŘEBEN POD TOBOLOVKOU 1
Buchlovský kámen
3 BUCHLOVSKÝ KÁMEN 18
Gavendova skála

2020: skály téměř zarostlé a skoro nelezitelné.

Obr.1: GAVENDOVA SKÁLA (CHŘIBY)

Obr.2: GAVENDOVA SKÁLA (CHŘIBY)
1 HLAVNÍ SKÁLA 14
2 EDLICHEROVA SKÁLA 3
1 ENDLICHEROVA SKÁLA - HORNÍ ČÁST 2
2 JANEČKOVA SKÁLA 5
2 VODOVA SKÁLA 5
Komínky
HORNÍ SKÁLY 9
DOLNÍ SKÁLY 11
Budačina

Dvě věže, Velká a Malá skála, stojí v jižním svahu závěru Kudlovické doliny ve východní části Chřibů západně od Otrokovic. Jde o terén nabízející lezeckou všehochuť jak z hlediska charakteru, tak i obtížnosti. Od technického lezení na tření všech stupňů po těžké cesty boulderového charakteru v ostrých dírkách. Délka cest se pohybuje od čtyř do patnácti metrů a většina z nich je v současnosti přejištěna.Dolinou po silnici z Babic až k rekreačnímu středisku (parkoviště). Po zelené značce lesní cestou východním směrem 10 min. až ke skalám.
1 2 VELKÁ SKÁLA 43
1
1 4 MALÁ SKÁLA 12
Košíkovské skály
1 HORNÍ SKÁLA 10
2 VĚŽ 5
2 DOLNÍ SKÁLY 7
Čertova skála
1 ČERTOVA SKÁLA 7
Miláčka

Nově očištěný masiv se dvěma cestami vylezenými už v 80.letech (Vzpomínka na Labák a Stará cesta). Ostatní cesty byly osazeny pevným jištěním ze slanění v r. 2020.
MILÁČKA - M 14
Novou skálu do tohoto sektoru můžete přidat po přihlášení se do SO.
poznámka+: Skupina menších věží a jedné patnáctimetrové stěny ukrytých v lese nad okresní silnicí mezi Stupavou a Koryčanskou přehradou. Lokalita byla lezecky kultivována v roce 2008. Zákaz prvovýstupů bez předchozí dohody se správcem skal.

Tento sektor lze stáhnout
do mobilní aplikace SO!



Vrcholová komise
OVK Moravské pískovce
Správci skal
Prvovýstupy
  • U 1 skal podsektoru Kozel a Rozštípená skála jsou prvovýstupy podmíněny předchozím souhlasem OVK.
  • Ochrana přírody
    Na 47 skalách sektoru je lezení možné bez omezení. U 2 skal je lezení zakázáno.
    Orgány OP
    nespecifikován, ,
    Průvodce sektoru


    Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



    © Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
    Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.