Sektory, skály, cesty
Sektory, skály, cesty
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Fotogalerie
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Severní Morava
 oblast  Branecko
 sektor
 BRANECKO třídit dle abecedy  
rank: počet cest: výška skal: hornina: klasifikace:
376 do 35m Břidlice UIAA
skála
bez
omezení
s časovým
omezením
celoroční
zákaz
zákaz cest
Banja Luka
Oblast tvoří pás nízkých břidlicových skal s výraznými převisy. Cesty jsou zajištěny nýty a jsou vhodné především pro zimní drytooling. V létě zde však bylo vylezeno i několik bouldrů. Pod okrajovou hranou jsou nýty s oky použitelné na slanění. Od mostu v Branné, pod železniční stanicí, půjdeme po asfaltové silnici podél říčky Branná. Po asi 10 minutách chůze, ještě před železničním mostem, je nutné vystoupat šikmo doprava pěšinou (nad opraveným kamenným propustkem) ke trati a přejít ji. Pokračujeme smrkovým lesem nad tratí k pásu skal.
LEVÁ ČÁST 3
PRAVÁ ČÁST 4
Josefovské skály
Oblast je tvořena pevnou ortorulou a poskytuje převážně plotnové lezení. Cesty jsou jištěny borháky a kruhy. Výška skal do 20 metrů. Ze železniční zastávky Branná čtyři kilometry po zelené značce před osadu Josefová. Skály nalezneme po pravé straně v lese, 200 metrů před náspem bývalé lesní lanové dráhy. Oblast se nachází v CHKO Jeseníky. Lezení zakázáno od 1.2 do 30.6.
KÁMEN ČARODĚJNIC 13
BERNARDÝN 2
SEDÁTKO 4
L.O.M.
Oblast tvoří tři umělé vytvořené jeskyně a lomová stěna s výškou do dvaceti metrů. Skála je místy zvětralá, nutná je zvýšená opatrnost při oblézaní některých bloků. Oblast je vzhledem ke svému charakteru vhodná pouze pro zimní drytoolové lezení. Na jištění jsou nezbytné vyjímatelné jisticí prostředky. Oblast nalezneme po pravé straně za posledním domem v Branné směrem na Vikantice.
CLIFF 12
ŠEDÁ STĚNA 5
DĚTSKÝ KOUTEK 3
Ostružná
Skálu tvoří dva výrazné pilíře a několik menších masivů. Lezení převážně v kolmých stěnách s několika převisy. Výška stěn do 15 metrů. Cesty místy zajištěny borháky, na dojištění nutné vyjimatelné jisticí prostředky. Původní cesty patrně brněnští lezci, nové cesty HO JESENÍK. Z nádraží Ostružná podél kolejí asi 200 metrů směrem na Hanušovice a doprava do lesa k prvnímu sektoru.
U NÁDRAŽÍ 28
ZŘÍCENÉ BLOKY 15
PROŤATÁ 7
NAD TRATÍ 6
Pasák
Oblast je tvořena krystalickou břidlicí, místy zvětralou, s velkým množstvím hodin. Cesty dosahují délky do 30 metrů. Na dojištění jsou nutné vyjímatelné jisticí prostředky a doporučuje se použití přilby. Je zakázáno tvořit nové cesty a lézt na věžičku Pasák. Většina nástupů je označena šipkou a číslem. Zákaz lezení na věžičku Pasák, zákaz tvorby nových cest.
PASTÝŘSKÁ 7
VĚŽIČKA
STOLIČKA 2
PASÁK 6
DOLNÍ SKÁLA
KOVADLINA 5
VELKÝ PILÍŘ 9
TULÁCKÁ 7
OVCE 5
BERAN 11
JEHNĚ 3
Podzámčí
Oblast je tvořena okrajovou stěnou, přerušenou terasou. Skála je vcelku pevná, místy zarostlá. Výstupy jsou vhodné k zimnímu lezení a jsou jištěny původními skobami, doporučuje se při výstupech používat přilbu.Pod hradem v Branné u potoka.
PODZÁMČÍ 16
Údolí k Jindřichovu
Oblast Údolí k Jindřichovu se nachází na pravém břehu potoka Branná, vedle hlavní silnice Jeseník–Hanušovice. Tvoří ji mnoho okrajových skal. Skála je z krystalické břidlice, místy zvětralá a dosahuje výšky až 50 metrů. Charakter: Skála je bohatě členěná, poskytuje lezení převážně v kolmých stěnách. Jištění: Cesty jištěny nýty a fixními skobami většinou z prvovýstupu, proto je nutné považovat oblast za nevyskobovanou. Nejbližší obchod a hospoda je v Branné
SUCHÁ 2
KOBYLKA 1
ZELENÁ VĚŽ 4
DVOJČE 1
BOŽÍ PRST 4
SMRKOVÁ SKÁLA 4
MOZAIKA 5
LOUPEŽNÍK 1
LESNÍ STĚNA 5
GRAVITAČNÍ 11
HRAD 16
HRANATÁ 4
VEČERNÍ RADOVÁNKY 4
KANČÍ STĚNA 2
ŠEDÁ VĚŽ 6
STĚNA SV. JANA 17
FRANTIŠKOVSKÁ STĚNA
Tři kameny u Nových Losin
Tři kameny se nacházejí západně od města Kouty nad Desnou na stejnojmenném kopci. Z geologického hlediska jsou skály tvořeny z krystalické břidlice místy prorostlé křemenem. Skála je pevná, dostatečně členěná a poskytuje silové a technické lezení v kolmých stěnách, převisech a komínech. Popisované cesty jsou označeny šipkou a číslem. Cesty jsou jištěny skobami. Tato oblast slouží pro místní horolezce k nácviku lezení na horách. Skály dosahují výšky až 20 metrů. Skála je hodně zvětralá, a proto doporučujeme při lezení používat přilbu. Pozor na volné bloky a kameny !
1 TŘI KAMENY U NOVÝCH LOSIN 42
Údolí k Ostružné
STRÁŽCE 6
OSTRUHA 1
POCESTNÝ 2
JEŠTĚR 1
PRAVÝ PILÍŘ 3
LEVOBOČEK 2
PROSTŘEDNÍ PILÍŘ 1
VELKÝ PILÍŘ 3
PŘÍPOTOČNÍ 3
MARIÁNSKÁ 2
TURNERSKÁ 7
ROHATÁ 7
Alojzov
Oblast je tvořena řadou okrajových skal z krystalické břidlice s výškou do 15 metrů. Poskytuje nenáročné letní i zimní výstupy v pevné skále. Cesty jsou jištěny především skobami z prvovýstupů.Z nádraží Branná asi pět minut po zelené značce směr Přední Alojzov.Oblast se nachází v CHKO Jeseníky. Lezení bez omezení.
U PAVOUKA 2
FRIŠTENSKÉHO SKOK 2
ŽABÍ STĚNA 4
JEŠTĚRKA 4
SLUNEČNÁ 4
JESTŘÁB 5
LETECKÁ 3
HARMONIUM 2
LUČNÍ 3
PÁLAVSKÁ 3
INDIÁNKA 1
BUKOVÁ 1
POSLEDNÍ 2
Tento sektor lze stáhnout do mobilní aplikace!
Vrcholová komise
OVK Jeseníky a Rychlebské hory
Správci skal
Průvodce k sektoru
SKÝPALA VLADIMÍR A WOLF VLADIMÍR (2010): 
Moravské skály

Prvovýstupy
na věže:zakázány
na masivy:zakázány
Orgány OP
nespecifikován, ,
Jiný web
link

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR© Copyright 2004–2018 NETSYSTEM Int., a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu NETSYSTEM Int., a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru skalnioblasti.cz je NETSYSTEM Int, a. s., se sídlem Holého 936/10, 460 01 Liberec 1.

Informace o reklamních plochách na serveru Skalní oblasti ČR