Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Východní Čechy
 oblast  Ostatní sektory východních Čech
 sektor
 ŠKROVÁD
Skály vypisovat dle abecedy  
rank: počet cest: výška skal: hornina: klasifikace:
279 12 Pískovec Písk.Sasko
skála
bez
omezení
s časovým
omezením
celoroční
zákaz
zákaz
lezení
cest
Centrální lom
3 U CHATY 6
3 KAZATELNY 17
3 U SOKOLÍKŮ 11
2 NAD HŘIŠTĚM 13
3 U CIK CAKU 17
1 ŘÍMSY 11
4 2 CENTRÁL 25
2 U ZUZANY 19
2 V ROKLI 14
2 U BOŽSKÝHO TRAVERZU 9
U PARDUBICKÉ SPÁRY 17
POPELÁŘŮ 7
5 SARAJEVO 29
3 3 ZBYTEČNÝCH LAN 36
3 PATER-NOSTER 14
2 MUČÍRNA 27
Zapomenutý lom
ZAPOMENUTÝ LOM 0
Úvoz
ÚVOZ 0
Zničený lom
ZNIČENÝ LOM 0
Lom na Borku
NA BORKU 7
Skály u Brusů
SKÁLY U BRUSŮ 0
Novou skálu do tohoto sektoru můžete přidat po přihlášení se do SO.
foto, soubor: Skalní oblasti ČR
Obr.1: ŠKROVÁD (OSTATNÍ SEKTORY VÝCHODNÍCH ČECH)

Skalní oblasti ČR
Obr.1: ŠKROVÁD (OSTATNÍ SEKTORY VÝCHODNÍCH ČECH)

poznámka+: V průvodcích opomíjená, ale zajímavá oblast. Pevný pískovec se spoustou cest v bývalém lomu je ideálem na bouldrování i lezení s lanem. Škrovád je spíše stěnové lezení, občas s převískem. Stěny jsou vysoké od 4 do 15 metrů. Cesty jsou osazeny kruhy, skobami, borháky i nýty, je dobré mít s sebou smyčky. Vzdálenosti mezi jištěním jsou spíš pískovcové.
přístup: V městské části Škrovád v městě Slatiňany, které sousedí s Chrudimí. Při jízdě z Chrudimi přes Slatiňany na jih (silnice č. 37) na konci Slatiňan odbočit doprava a pak šikmo vlevo. Po asi dvou stech metrech se nachází kulaté náměstíčko, kde je možno zaparkovat. Pak po cestě mezi domky proti směru toku Chrudimky asi po 100 metrech začínají vlevo stěny lomu. Nebo z náměstíčka přes most na druhou stranu Chrudimky, kde je protější strana lomu.
Článek
k sektoru:
Škrovád (2023)
Hodně jsem o něm slyšel, ale nikdy jsem tam nebyl. Jednak to z Liberce máme trochu z ruky a jednak se tradovalo / traduje, že tam stejně nic nevylezeme, tak proč tam jezdit. Ale jak čas letí a nepoznaných skal máme čím dál méně, tak nakonec došlo i na Škrovád.

Základní popisy skal a cest Škrovádu, v tzv. Centrálním lomu (ostatní možnosti jsou zcela nevýznamné) máme na SO zapsané, v neznámé oblasti se hodí nějaký průvodce, máme asi toho posledního vydaného: Kolektiv HO Škrovád (2008): Škrovád - Lom u Slatiňan.

Jak se tam jede přeskočím, to dnes už umí každý, důležité je vědět, kde nechat auto. Na fotce a mapce dole je místo pro asi 12 aut, kde se obvykle vejdete (chataři jednou dál ke svému a cizích zase až tak moc není). První skály Centrálního lomu jsou odtud jen asi 150m, tak není třeba se někomu stavět na dvorek.


Obr.1: Parkování při hospodě u Půhoných.

Celá levá část (ve směru příchodu od auta, proti proudu řeky Chrudimky) je prošpikovaná chatkami různé velikosti, kvality a stáří, které jsou lemovány opuštěnými lomovými stěnami. Kdysi v minulosti byly stěny lomu důkladně oklofány do hladkých stěn a šancí něčeho rozumného se chytnout nebo na něco stoupnout je pomálu. Pravá část za řekou je ještě hladší a cest je zde mnohem méně, a přesto jsou po celé oblasti Centrálního lomu vyšší desítky stěnových kruhů, od hodně pamětních až po nové svítivé nerezáky, v průvodci z roku 2008 se píše něco o 265 cestách v 16 sektorech. 


Obr.2: Parkování, levá a pravá část Centrálního lomu.

Jakmile po příchodu po levé straně uvidíte první stěny, tak je lepší nepodlehnout pokušení "si na skálu sáhnout" a pokračovat jen pár desítek metrů dále k místnímu klíčovému bodu, kterou je osvěžovna "Kůlna", název neodpovídá realitě, na můj vkus je to až moc nové a moderní:


Obr.3: "Kůlna" na příchodu ...


Obr.4: ... a "Kůlna" po odhození kletru, vypadá to dobře.

Je zde plac na rozložení "base campu", hlavní skály v Centrálu máte asi 30 metrů za zády. My se však vrátíme zpět na začátek a vezmeme to sektor po sektoru.

Levá část Centrálního lomu

První stěny vlevo od cesty směrem ke "Kůlně" místní nazvali "U chaty". Stěny hladké, dole zarostlé křovím, do jedné z mála trhlin místní zabetonovali kabel ... ani bych sem nechodil.


Obr.5: Střední část sektoru "U chaty".

Vpravo navazující sektor je ale jiná káva, jde o sektor "Kazatelna". Jediný sektor, který alespoň trochu připomíná normální pískovcovou skálu. Zde najdete místní pecky typu "Biolit", "Moucha na zdi", "Moucha Tse-Tse" nebo "Vlásečnice" z rukou Marcela Tomana.  


Obr.6: Sektor "Kazatelna" s vysokou koncentrací cest nejvyššího levelu.

Vedle Kazatelny vpravo je pás stěn sektoru "U sokolíků". Název vychází ze specifického vrstvení skály, které umožňuje stoupat vzhůru podél svislých sokolíků (bohužel vše na levou ruku, někomu to sedne, u nás praváků je to horší).


Obr.7: Sektor "U sokolíků".


Obr.8: Sektor "U sokolíků" končí ostrou hranou a koutem, stěna vpravo už patří dalšímu sektoru "Nad hřištěm".

Na tomto místě jen malá poznámka k tomu, co vidíme výše, co píší autoři průvodce z roku 2008 a co se píše na ceduli pod Centrálem o místních pravidlech lezení: "Výstupy byly vytvořeny lezením zdola a tak by měly být také lezeny. Lezte takové cesty, aby odpovídaly Vaší výkonnosti".

Od koutu vpravo je sektor "Nad hřištěm". V mapce v průvodce z roku 2008 je pod stěnou zakreslen tenisový kurt, v roce 2023 po něm není ani památky.


Obr.9: Pravá část sektoru "Nad hřištěm" .

Za rohem je pás nižších stěn sektoru "U Cik Caku" (Cik-Cak je jedna z cest, od výrazného koutku uprostřed stěny šikmý traverz vzhůru vlevo přes hodiny na hranu a na vrchol).


Obr.10: Nižší stěny sektoru "U Cik Caku" .

Na sektor Cik-Cak plynule navazuje sektor "Římsy", na místní poměry jeden z méně významných.


Obr.11: Nízké stěnky sektoru "Římsy" .

A jsme u hlavních skal levé části Škrovádu, u sektoru "Centrál". Je v centru skal a hned u nálevny, skála je vysoká až 12 metrů (okolní stěny mají do 10 metrů) a je zda řada významných směrů.


Obr.12: Levá část sektoru "Centrál" .


Obr.13: Pravá část sektoru "Centrál" .


Obr.14 Detail skály v sektoru "Centrál", skála není "posra..." od ptáků, ale "omágovaná" od lidí.

Znovu se zastavím u místních pravidel: "Použití magnésia je tolerováno. Ale používejte ho co nejméně a jen na těžkých cestách". Fajn, rozumím. Problém nastane v okamžiku, když místní vyrazí třeba do Prachova a bez "mága" nedají ani ránu.

Za rohem je pás stěn sektoru "U Zuzany", vpravo pěkná hrana:


Obr.15: Pravá část sektoru "U Zuzany".

Níže v rokli je velká stěna sektoru "V rokli", skála zde není tak pevná jako jinde, nicměně některé cesty vypadají docela lezitelně.


Obr.16: Pěkná stěna sektoru "V rokli".

Poslední viditelný sektor vpravo je "U božského traverzu" (název opět podle jedné z cest).


Obr.17: To podstatné ze sektoru "U božského traverzu".

Pravá část Centrálního lomu

U hospody po Centrálem je přes řeku Chrudimku solidní lávka, po které se dá přejít do pravé části Centrálního lomu. Zdejší sektory nejsou přímo u vody, ale musí se k nim vyjít trochu do kopce. Při pohledu od hospody přes vodu to vezmeme zleva doprava (v průvodci je to opačně).

Nejzažší sektor je "Mučírna" s několika velkými stěnami. Kameníci si zde dali obvzláště záležet, aby pískovec vyhladili co nejvíce a tak pro normálního "sedmového" lezce toho tady moc není. Za poznámku stojí trenažer na chytání pádů, podle stavu asi moc používaný není. Nad pneumatikou vpravo nahoru jsou vyvrtané a pak vycementované dírky na prsty (cesty Mučírna I. a II.), je to jediné místo na celém Škrovádě, kde jsem to viděl. Díky za to, jak jinak by to zde taky mohlo dopadnout je vidět na Střelnici u Svojkova v Lužických horách.


Obr.18: Trenažer chytání pádů v jedné ze stěn sektoru "Mučírna".

Další je široký sektor "Pater Noster" s několika cestami ze 60: a 70.let 20. století především z dílny mistra Petra Mocka a Miroslava Beny


Obr.19: Pravá část sektoru "Pater Noster".

Název sektoru vychází z cesty "Pater-noster", z roku 1974, kde je uvedena klasifikace "částečně A1" s popisem "podél soustavy trhlin (kruhy nic moc) do police, vlevo (kruh) a mělkým koutem na vrchol",

To "nic moc" vypadá asi takto:


Obr.20: Původní kruh v jedné z cest ze 70. let minulého století.

Pokračujeme sektorem "Zbytečných lan", stěny už nejsou tak kompaktní, problémem budou výlezy na vrchol.


Obr.21: Část sektoru "Zbytečných lan".

Poslední zaznamenaný sektor je opět velmi široké "Sarajevo", u země je skála uměle nasekána, což vyhledávají místní boulderisti. Směrem ke vsi je ještě sektor "Popelářů", který jsem přeskočil.


Obr.22: Levá část sektoru "Sarajevo".


Obr.23: Střední část sektoru "Sarajevo".


Obr.24: Pravá část sektoru "Sarajevo".

Když jste došli až sem, tak podle fotek máte hrubou představu, o co zde jde. Levá část Centrálního lomu za návštěvu stojí, minimálě jeden slunný(!) den se zde i rodinkou strávit dá, nálevna v dosahu, k autu ani ne 10 minut po rovině. Pravá část Centrálního lomu pro normálního lezce zajímavá moc není, lezitelných cest maloučko a i když bych se někde dostal metr pod vršek, tak bych měl velký problém vylézt nahoru k nějakému stromu.
 
Mnoho dalších fotografií sektorů najdete v popisu skal a cest Škrovádu zde na SO.
zapsáno: 9.4.2023

Vrcholová komise
OVK Broumovsko
Správci skal
Prvovýstupy
Ochrana přírody
Na všech 21 skalách sektoru je lezení možné bez omezení.
Orgány OP
nespecifikován, ,
Průvodce sektoru

Jiný web
http://lezeniatd.cz/vi ...

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.