Sektory, skály, cesty
Sektory, skály, cesty
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Fotogalerie
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Severní Morava
 oblast  Rychlebské hory
 sektor
 SKÁLY V OKOLÍ ŽULOVÉ třídit dle abecedy  
rank: počet cest: výška skal: hornina: klasifikace:
197 <15 Žula UIAA
skála
bez
omezení
s časovým
omezením
celoroční
zákaz
zákaz cest
Smolný (Venušiny misky)
Oblast Smolný se nachází na kopci Smolný vrch severně od obce Černá Voda.Sklaní oblast tvoří dvě věže zpřístupněné jako rozhledna a několik okrajových skla. Skála je pevná z monolitické hrubozrnné žuly připomínající pískovcový útvar. Cesty jsou jištěny kruhy a nýty. Skála dosahuje výšky do 15 metrů. Nástupy cest jsou označeny šipkou a číslem. Vrcholová část Smolného je chráněný přírodní útvar pod názvem Venušiny misky. počátek už v 60. letech, nové cesty a později i bouldery koncem 90. let a především v roce 2008 tvořené členy LK JAVAANES.Z Černé Vody asi tři kilometry po zelené turistické značce až ke skalám.
HLAVNÍ VĚŽ 12
KLOUZAČKA 1
BOROVÁ VĚŽ 11
KONÍKOVA - B 3
HŘEBÍNEK - B 11
SFINGA - B 1
VANIČKY - B 2
PUZZLE - B 5
BUKAČ - B 3
ČLUNEK - B 6
Větrná hůrka
Oblast je tvořena několika věžičkami a balvany. Skála poskytuje především lezení v hladkých stěnách na tření a dosahuje výšky do 9 metrů. Nástupy cest jsou označeny šipkou. Oblast objevil a první směry vytyčil David Fencl s druhy na přelomu milénia. O dalších osm let později pak v tvorbě nových směrů pokračovali lezci především z LK Javaanes.Cesty vznikají od roku 2008.Z Kobylé přes pole ke skalám v remízkách.
PALCÁT 0
HVĚZDÁŘ 14
LATRÍNA 9
BÝČÍ SKALKA 0
JOHANDA 2
Skály u nádraží v Žulové
Několik cest bouldrového charakteru.
ŽLEMBL 0
ŽLABABA 0
ŽERBLE 0
Princovy skály
Oblast je tvořena pásem skal z hrubozrnné žuly dosahující výšky do 15 metrů a poskytující především lezení na tření v hladkých plotnách a několik silových cest v převisech. Cesty jsou jištěny borháky, na dojištění se občas hodí vyjímatelné jisticí prostředky. První cesty už v druhé polovině 20. stol., přejištěno a nové cesty v roce 1994-95 Z. Tazbírkem ze Žulové. Skály nalezneme u potoka za fotbalovým hřištěm v Žulové.
PRINCOVA SKÁLA 26
Suchý vrch (Kóta 436)
Oblast je tvořena několika věžičkami a balvany z hrubozrnné žuly s výškou do 8 metrů. Jedná se o bouldrovou lokalitu a je zakázáno osazování fixního jištění. Vzhledem k jedinečnosti oblasti je omezeno používání magnézia.Starší výstupy provedli v roce 1970 členové HO Jeseník.Po červené značce z Žulové směr Černá voda asi 2 km pod Suchý vrch. Z Černé vody od Nového lomu opačným směrem asi 600 m.
ZEVLÁK 0
BŘEZOVÁ 0
KOTNÍ­K 0
VYKULENEC 0
CIMBUŘÍ 0
ŠUTR 0
HAVAJSKÁ PLÁŽ 0
RECIDIVISTA 0
SKALNÍ­ OKNO 0
KOPÝTKO 0
ŠIKMÁ 0
STOČENÁ 0
BANKÉŘ 0
KOBLIHA 0
FUTURISTA 0
DRUID 0
Sedm skal
Skalní oblast je tvořena třemi malými věžičkami a několika balvany z hrubozrnné žuly. Skála je pevná a poskytuje především cesty boulderingového charakteru do výšky 8 metrů. Na vrcholu Hlavní věžičky je umístěna vrcholová knížka. Renesanci boulderingu zažila oblast na přelomu milénia, kdy zde začal přelézat nové cesty David Fencl s druhy. O dalších osm let později pak v tvorbě nových směrů pokračovali lezci především z LK Javaanes. První cesty v roce 1993, nové v roce 2008.
POSLEDNÍ­ VĚŽIČKA 9
HOPÍ­K 7
PLACKA 10
RAJBASOVÁ VĚŽIČKA 5
ZAROSTLA VĚŽIČKA 9
KŘESÍ­LKO 3
PŘESKOKOVÁ VĚŽIČKA 5
HODINOVÁ SKÁLA 7
NORNÍK 1
HLAVNÍ­ VĚŽIČKA 12
Superflow
ROZPOLCENÝ - B 0
GARGANTUA - B 0
MEFISTO - B 0
BIEDRUNKA - B 0
HLÍDKA - B 0
VEDLEJŠÍ KOLEJ - B 0
BRAND - B 0
Bílé kameny
Skála je tvořena kvarcitem a poskytuje lezení v kolmých a převislých stěnách. Některé stěny dosahují výšky až do 15 metrů.Původní směry vylezl v 70. letech 20. století Mirek Pekárek s druhy.Po modré turistické značce asi dva kilometry od jeskyní Na Špičáku.
PRVNÍ - B 0
SCESTÍ - B 0
JOUMA - B 0
BOJÁCNÁ - B 0
HAKISÁK - B 0
ODPADLÍK - B 0
POCHYBOVAČ - B 0
ŠEDIVÁK - B 0
POSLUHOVAČ - B 0
KURÁŽNÍK - B 0
ZÍDKA - B 0
Sokolí vrch
Oblast je tvořená balvany z hrubozrnné žuly a poskytuje především technické a silové lezení v hladkých plotnách a na oblých hranách.
HABANA - B 0
MENHIR - B 0
DŽUMANDŽÍ - B 0
SUCHAR - B 0
WELLNESS - B 0
ORNITOLOG - B 0
JONGI - B 0
STÍNOVRHNA - B 0
FANATIK - B 0
DŮM NEKLIDU - B 0
PRAMENÍK - B 0
MACHINÁTOR - B 0
SRDCE - B 0
PLECHÁČ - B 0
MILOVNÍK - B 0
OCELOT - B 0
EC7 - B 0
EC8 - B 0
PODDAJNÝ - B 0
UZURPÁTOR - B 0
DUEL - B 0
HARABURDÍ - B 0
BOKOVKA - B 0
ČERVENKA - B 0
ŽABOŽROUT - B 0
JESKYŇÁK - B 0
ČOBOLÁK - B 0
UVÍTACÍ VÝBOR - B 0
NÁMĚSTÍČKO - B 0
BUKVICE - B 0
LÉTAJÍCÍ TALÍŘ - B 0
PĚŠINKA - B 0
SEKERELA - B 0
BROUSEK - B 0
Píšťala
Oblast Píšťala se nachází na kopci mezi obcemi Žulová a Černá Voda. Skalní oblast tvoří osamocená skalní věž z monolitické hrubozrnné žuly připomínající pískovcový útvar. Skála je pevná a poskytuje krásné lezení na tření. Cesty jsou jištěny nýty, kruhy a skobami. Skála dosahuje výšky do 15 m. Nástupy cest jsou označeny číslem a šipkou. Výstupy uskutečněny v 80. letech místními lezci. Z železniční stanice Vápenná na trati Lipová Lázně-Vidnava se vydáme po silnici kolem Vycpálkova lomu k prvnímu stavení ve Starém Podhradí (Černá Voda) a doleva dolů ke skále. Nebo z autobusové zastávky Černá Voda-lom po červené tur. značce do osady Andělské domky a u zatopeného lomu Na rampě přes louky ke skále.
PÍŠŤALA 23
Borový vrch
Cesty bouldrového charakteru.Z důvodů ochrany přírody lezení přísně zakázáno!
PRVNÍ
historie: počátek už v 60. letech, nové cesty a později i bouldery koncem 90. let a především v roce 2008 tvořené členy LK JAVAANES
Tento sektor lze stáhnout do mobilní aplikace SO!
Vrcholová komise
OVK Jeseníky a Rychlebské hory
Správci skal
Průvodce k sektoru
SKÝPALA VLADIMÍR A WOLF VLADIMÍR (2010): 
Moravské skály

JIŘÍ VOGEL (2000): 
Jeseníky - Jesenická oblast

Prvovýstupy
na věže:povoleny bez omezení
na masivy:povoleny bez omezení
Orgány OP
nespecifikován, ,

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR© Copyright 2004–2018 NETSYSTEM Int., a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu NETSYSTEM Int., a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru skalnioblasti.cz je NETSYSTEM Int, a. s., se sídlem Holého 936/10, 460 01 Liberec 1.

Informace o reklamních plochách na serveru Skalní oblasti ČR