Sektory, skály, cesty
Sektory, skály, cesty
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Fotogalerie
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Českomoravská vrchovina
 oblast  Žďárské vrchy
 sektor  DRÁTNÍK
rank: počet cest: výška skal: hornina: klasifikace:
118 35m Rula UIAA
skála
bez
omezení
s časovým
omezením
celoroční
zákaz
zákaz cest
1, 2 SOKOLÍ STĚNA 26
ŠEDÁ STĚNA 7
3 ORLÍ VĚŽ - ORLÍ STĚNA 10
ORLÍ VĚŽ - JIŽNÍ VÝŠVIH 2
ORLÍ VĚŽ - KRAKONOŠOVA ZAHRÁDKA  celoročně  4
VÝCHODNÍ STĚNY SOKOLÍ VĚŽE 2
STĚNKY ZA TUNELEM 2
4 KOSÁ VĚŽKA 3
5 OPIČÍ VĚŽKA 4
6 INDIÁNSKÁ VĚŽ 11
7 ZBOJNICKÁ VĚŽ 14
ZBOJNICKÁ VĚŽ - OTOVA STĚNA 2
10 PAŠERÁK 5
11 ZASTRČENÁ SKALKA 4
9 ARCHA 4
8 PAGODA 18
foto, soubor:
Obr.1: Drátník - půdorys 1

Obr.2: Drátník - půdorys 2

Obr.3: Drátník, Sokolí - Z stěna

Obr.4: Drátník - půdorys 4

Obr.5: Drátník, Orlí - Z stěna

Obr.6: Drátník - půdorys 3

Obr.7: Drátník, Sokolí - JZ stěna
poznámka: Hřebenovitý útvar asi 200m dlouhý, táhnoucí se ve směru J-S, je na vrcholu zalesněného kopce mezi obcemi Blatiny a Samotín (775 m n. m.). Leží v centru CHKO Žďárské vrchy a pro svou polohu a pro blízkost "horolezeckých chalup" je nejnavštěvovanějším terénem Žďárských vrchů. Drátník tvoří několik věží v jižní části se stěnami 30-35m vysokými. Severní část tvoří menší věže se stěnami 6-12m vysokými. Na všech věžích jsou lezecké cesty převážně ve strmých až svislých západních stěnách. Východní stěny jsou (s výjimkou Orla) povolnější. Severně od hlavního hřebene jsou dvě věže Archa a Pagoda. Západně asi 50m od hlavního hřebene je dvojvěžka Pašerák a Zastrčená skalka. Pod západními stěnami Drátníku vede červená turistická značka ze Sněžného k Devíti skalám.
historie: Název Drátník nebo též Dráteničky pochází z doby, kdy ještě na Mílovech a v okolí byly hamry na výrobu kovového zboží.
přístup: Přístup: a) Z Nového Města na Moravě autobusem do Sněžného, dále po červené značce přes Blatiny ke skále (3km). Tímto autobusem také lze na zastávku Blatiny, po silničce do osady Blatiny 1,5km a doprava po červené značce a pěšinou k jižnímu cípu skály.
b) Přístup též z další zastávky autobusu Milovy, kolem Milovského rybníka (koupání), přes veřejné tábořiště (táboření) na lesní silničku. Po ní 2km lesem - zelená značka - na rozcestí a doleva po červené značce ke skále. Z Milov 35 minut.
c) Ze Žďáru nad Sázavou autobusem Žďár nad Sáz.-Sněžné na zastávku Kadov, po zelené značce lesem přes Samotín a dále přes ploché sedlo ke skále (45 minut). Toutéž linkou lze na zastávku Krátká, odkud po silničce přes Samotín nebo kolem kravína přes Blatiny až na červenou značku těsně pod skálou.
ubytování: Veřejné tábořiště.
Při příjezdu autem parkovat na Mílovech nebo na jiných vyhrazených parkovištích. Neparkovat na louce mezi Blatinami a Samotínem nebo v lese!!!
Vrcholová komise
OVK Českomoravská vrchovina
Správci skal
Juda Jaroslav
tel. 605546135,  email
Průvodce k sektoru
 (2009): 
Drátník

FERDINAND DOLEŽAL A FRANTIŠEK TREFULKA (2007): 
Žďárské Vrchy

FERDINAND DOLEŽAL A FRANTIŠEK TREFULKA (1999): 
Žďárské Vrchy

DOLEŽAL FERDINAND A KOL. (1988): 
Cvičné skály na Moravě

MANFRED KOLB (1987): 
Ždárské vrchy

FERDINAND DOLEŽAL (1983): 
Žďárské vrchy

IVAN SITAŘ (1960): 
Horolezecké terény na Moravě

Prvovýstupy
na věže:zakázány
na masivy:zakázány
Ochrana přírody
Drátník je chráněný přírodní výtvor, horolezecká činnost není omezena kromě průstupů Krakonošovou zahrádkou, kde je lezení celoročně zakázáno.
MG
ZAKÁZANÉ (zákaz od OP)
Orgány OP
CHKO Žďárské vrchy , 566653111, zdarvrch@schkocr.cz
Dokumenty OP
Zápis z jednání mezi CHKO Žďárské vrchy a ČHS (31. 5. 2004 CHKO Žďárské vrchy )
Jiný web
link

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR© Copyright 2004–2018 NETSYSTEM Int., a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu NETSYSTEM Int., a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru skalnioblasti.cz je NETSYSTEM Int, a. s., se sídlem Holého 936/10, 460 01 Liberec 1.

Informace o reklamních plochách na serveru Skalní oblasti ČR