Skalní oblasti ČR
Sektory, skály, cesty
Sektory, skály, cesty
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Fotogalerie
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Lužické hory
 oblast  Okolí Horního sedla
 sektor  FELLEROVKA

rank: počet cest: výška skal: hornina: klasifikace:
85 10-25 Pískovec JPK
skála
bez
omezení
s časovým
omezením
celoroční
zákaz
zákaz cest
1 2 MALÁ HRUŠKA 9
1
1 6 HRUŠKA 10
1 4 ŠACHTOVÁ VĚŽ - VÝCHODNÍ 11
2 1
5 ŠACHTOVÁ VĚŽ - ZÁPADNÍ 12
2
1 3 KRKAVČÍ HNÍZDO 5
2
1 2 KRKAVCOVÁ 5
2 2 FELLEROVA VĚŽ 24
1 1 KRKAVEC 9
foto, soubor:
Obr.1: Fellerovka v celé své výšce, a to ve skutečnosti je to ještě lepší (2002)

Obr.2: Fellerova věž (zdroj: www.tulak.cz)

Obr.3: Náčrt půdorysu Krkavčích skal (zdroj: Pískovcové skály v Čechách - 2. Severní Čechy, 1980)
poznámka: Krkavčí skály (Vraní skály) jsou významnou skupinou skal (500 m), vystupující z lesů nad Krásným dolem, asi 1 km západně od Horního Sedla a 1 km jihovýchodně od Popovy skály. Skály jsou tvořeny velmi pevným pískovcem se slepencovými polohami, prostoupeným na jižních stěnách horizontálními i vertikálními puklinami. Zpevnění pískovce snad způsobila čedičová hornina, o níž někteří autoři předpokládají, že kdysi vyplňovala hlubokou a postupně se zužující skalní rozsedlinu, která rozděluje skalní masiv podélně od severovýchodu k jihozápadu na dvě mohutné, rovnoběžně stojící řady skal. V jihovýchodní řadě je nejrozsáhlejší skalní blok, na jehož severovýchodním okraji vyčnívají dva vrcholky Šachtových věží, severovýchodně od něj je dvojvrcholová skála Hruška a skále na jihozápadě se říká Krkavčí hnízdo. V severozápadní řadě skal je největší Fellerova věž a západně od ní Krkavec.

Nejmohutnější Fellerova věž je morfologicky i historicky nejcennější horolezeckou věží Lužických hor. Pojmenována je po žitavském profesoru Theodoru Fellerovi, který spolu s libereckým fotografem Adolfem Gahlerem a Ferdinandem Siegmundem vystoupil na její vrchol již 17. června 1894, ale za pomoci provazového žebříku. Horolezecký prvovýstup uskutečnili 21. května 1904 Karl Kirchhof a Franz Salomon.

Bez horolezeckého vybavení se dá vystoupit na jižní část Vraních skal pod vrcholky Šachtových věží, odkud je výhled přes Krásný důl na Popovu skálu a nejbližší lesnaté vrchy. K severu je vidět do údolí Lužické Nisy s Hrádkem nad Nisou, na německou Žitavu a do výběžku polského území, jemuž dominuje elektrárna Turów. Z lesů na západní straně vyčnívá protáhlý Hvozd a vzdálenější kupa Luže.
historie: Pro svou velkou členitost a pevnost jsou již od konce 19. století hojně vyhledávané horolezci, kteří je označují jako Krkavčí skály.
přístup: Orientačně nejjednodušší je přístup po zelené značce od Horních skal. Praktičtější je následující přístup: Od rozcestníku značených cest u kapličky na nejvyšším místě silnice jedeme asi 400 m směrem na Hrádek nad Nisou, odbočíme doleva po tenké asfaltce a jedem asi 300 m až na její konec, možnost zaparkovat (nebo pěšky či na bicyklu od kapličky zkratkou po červené značce vlevo od silnice). Doleva po lesní vozové cestě (závora) asi 600 m ke skalám.
Tento sektor lze natáhnout do mobilní aplikace!
Vrcholová komise
OVK Jizerské a Lužické hory
Správci skal
Černický Radek
tel. 777938590,  email
Průvodce k sektoru
ONDŘEJ SOJKA (2017): 
Císařské údolí

KOLEKTIV (2006): 
Lužické hory

 (1988): 
Lužické hory

VLADIMÍR SLOUKA A KOL. (1980): 
Pískovcové skály v Čechách - díl 2 - Severní Čechy

MIROSLAV JEDLIČKA (1961): 
Pískovcové skalní oblasti v Čechách

Prvovýstupy
na věže:jen se souhlasem VK
na masivy:jen se souhlasem VK

upřesnění:
Nebo správcem oblasti Radek Černický.

MG
ZAKÁZANÉ (zákaz od VK)
Orgány OP
CHKO Lužické hory , 487762356, luzhory@schkocr.cz

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR© Copyright 2004–2017 NETSYSTEM Int., a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu NETSYSTEM Int., a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru skalnioblasti.cz je NETSYSTEM Int, a. s., se sídlem Holého 936/10, 460 01 Liberec 1.

Informace o reklamních plochách na serveru Skalní oblasti ČR