Sektory, skály, cesty
Sektory, skály, cesty
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Fotogalerie
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Lužické hory
 oblast  Novoborsko
 sektor  ČEDIČOVÁ SKÁLA U ARNULTOVIC
rank: počet cest: výška skal: hornina: klasifikace:
15 10-28 Bazalt (Čedič) UIAA
skála
bez
omezení
s časovým
omezením
celoroční
zákaz
zákaz cest
8 ČEDIČOVÁ SKÁLA 15
foto, soubor:
Obr.1: Čedičová skalka u Arnultovic (Lužické hory)
poznámka: Čedičový vršek Borské skalka (479 m), vyčnívající nad severozápadním okrajem Nového Boru při silnici do Polevska. Kopec, ležící na rozhraní Dolních a Horních Arnultovic, se dříve nazýval Zaječí vrch a jeho vrchol tvoří výrazná v minulosti částečně odlámaná čedičová skála, které se říkalo Drasslerův kámen. Přes koruny stromů se z ní otevírá pěkný výhled jižním směrem na Nový Bor s Chotovickým vrchem, Skalický vrch, Ortel a další kopce v okolí Sloupu, na vzdálenější Ralsko nebo protáhlý hřbet Kozla. Za jasného počasí je vidět i Ještědský hřbet, Bezděz a méně výrazné kopce Kokořínska nebo Českého středohoří. Téměř stejný výhled se nabízí také z louky na severovýchodní straně vršku. Charakteristika Čedičová Skalka v Arnultovicích v Novém Boru je v podstatě jednohubka. Chuťovka propíchnutá železnou konstrukcí na jejím vrcholu. Výška masivu je od paty údolní stěny 28 metrů. Lezení je stěnové, najde se tu i pár hezkých koutů. Jako každá přírodní skála podléhá erozi, takže vylomený kámen není rarita. Popis cest Každá cesta je na nástupu označena číslicí nebo písmenem podle popisu v průvodci a končí štandem s řetězem. Jištění cest je perfektní a maximálně bezpečné, provedené borháky a expanzními šrouby s plaketami. Tvůrci cest se snažili vyházet, vylámat, zalepit i zafixovat volné kameny, ale jistící by měl mít helmu. Čert nikdy nespí. Upozornění Majitel skály i celého pozemku ohraničeného přilehlými cestami si výslovně nepřeje, aby se auty jezdilo až ke skále. Prosím, respektujte to . Následné problémy jsou zbytečné a odnášejí je vždy ti nepraví. PROSBA Nedělejte, prosím, u skály ani v okolí nepořádek. Své odpadky si, prosím, odneste s sebou. Místní lidé už dávno nejsou k horolezcům vstřícní a tolerantní, bylo by hloupé navíc dráždit i vlastníka. Je potřeba dodržovat nastavená pravidla. Předem děkuji. Připomínky Připomínky jsou akceptovány a respektovány pouze v diskuzi ohledně klasy. Ohledně realizace to nikoho nezajímá. V Novém Boru 11.4.2017 Josef Beňo správce skály +420 608 210 089 komben@komben.cz
historie: Skalka byla vždy hojně lezena lezci všech kategorií - od amatérů i německých lezců až po lezce ve své době nejlepší. Není tajemstvím, že zde si brousil drápky i novoborský lezec Jiří Šmíd před výpravou do severní stěny Eigeru. Proto cesty mají jen kolektivní tvůrce - Michal Barys Barda, Josef Beňo, Michal Theo Král, Ladislav Ládin Moučka a Aleš Ali Petrův.
přístup: Skalka je při průjezdu obchvatu Nového Boru (hlavní tah I/13 Děčín - Liberec) nepřehlédnutelná. ● od supermarketu Lidlu v Novém Boru na ulici B. Egermana se dáte uličkou Lipová, která odbočuje z hlavní ulice před supermarketem (cestou z města je to odbočka doprava, cestou od DC doleva) ● po asi 300 m dojedete na téčko a tady se dáte doleva ulicí Gen. Svobody ● podjedete pod mostem (hlavní tah DC – LB) - tady můžete nechat auto (GPS 50.7733233N, 14.5435589E) ● nebo jedete dát směr na Polevsko a první smysluplnou odbočkou (tou úplně první ne, vede k někomu na dvorek) se dáte doprava ulicí Havlíčkova ● vyjedete do kopce – nalevo domky, napravo louka, přes kterou vede polní cesta ke skalce. Auto nechat u silnice naproti č.p.243 nebo č.p. 333 (GPS 50.7771497N, 14.5467131E)
Tento sektor lze stáhnout do mobilní aplikace!
Vrcholová komise
OVK Jizerské a Lužické hory
Správci skal
Beňo Josef
tel. 608210089,  email
Průvodce k sektoru
JOSEF BEŇO, FILIP KŘIVINKA (2017): 
Arnultovická skalka

JAN NOVOTNÝ A KOLEKTIV (1987): 
Nepískovcové skály v Čechách horolezecký průvodce (2)

Prvovýstupy
na věže:povoleny bez omezení
na masivy:povoleny bez omezení
Orgány OP
CHKO Lužické hory , 487762356, luzhory@schkocr.cz

Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR© Copyright 2004–2018 NETSYSTEM Int., a. s.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu NETSYSTEM Int., a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru skalnioblasti.cz je NETSYSTEM Int, a. s., se sídlem Holého 936/10, 460 01 Liberec 1.

Informace o reklamních plochách na serveru Skalní oblasti ČR