Sektory, skály, cesty
OVK a správci skal
Vyhledávání cest
Rejstřík skal
Rejstřík cest
Přeskoky
Geologie
Klasifikační stupnice
 ČR  Česká republika
 region  Severní Morava
 oblast  Severní Morava - ostatní sektory
 sektor
 SKÁLY U LIPNÍKU NAD BEČVOU
Skály vypisovat dle abecedy  
rank: počet cest: výška skal: hornina: klasifikace:
179 12 Slepenec UIAA
skála
bez
omezení
s časovým
omezením
celoroční
zákaz
zákaz
lezení
cest
Helfštýn

Skály leží na severozápadním úbočí svahu pod hradem Helfštýnem, nad vesnicí Týn nad Bečvou u města Lipník nad Bečvou. Jsou charakteristické svými plotnami (průměrný sklon 70 stupňů), které místy leží terasovitě nad sebou. Převážně složeny z ruly, slepence a čediče. Výška skal se pohybuje od 15 do 40 m. Leze se po lištách a bočácích. Jištění: Všechny sektory jsou dobře zajištěny převážně nerezovými borháhy. Z nádraží v Lipníku nad Bečvou po červené značce směrem na Týn nad Bečvou a hrad Helfštýn. Z návsi vesnice silnicí nahoru, odbočkou vlevo, po pěšince úbočím pod skalami.
4 14 PRVNÍ PLOTNA - U OKNA 26
3 22 DRUHÁ PLOTNA - BEZEJMENNÁ 29
3 12 TŘETÍ PLOTNA - ODMÍTAVÁ 13
1 3 CAPLÍK 3
3 27 ČTVRTÁ PLOTNA - MATTERHORNEK 23
Gabrielka
3 14 PŘEDNÍ ČÁST 41
STŘEDNÍ ČÁST 10
ZADNÍ ČÁST 26
Lipová skalka

Z geologického hlediska náleží k Českému masivu, starým zvrásněným sedimentům kulmského stáří. Sestává se z kulmských desek, drobových slepenců a jílovitých břidlic tvořící 2–12 m vysoké skalky vzniklé jako mrazové sruby. Droby jsou tmavou odrůdou pískovce, jsou tvořeny převahou křemene, dále pak živců a úlomky jiných hornin i nerostů. Skalka byla nově osazena jištěním v roce 2013.Kolo: Z Hranic na kole po cyklostezce kolem Bečvy až k odpočívadlu u Rybářů, odbočit po zelené značce přímo nahoru až na vrstevnici modré značky Gabrielka, po ní doprava k Lipové skalce – celkem cca 5 km. Auto: Z Hranic po hlavní silnici do Drahotuš, na kruhovém objezdu výjezd směr Rybáře. Na Rybářích nechat auto u lávky přes Bečvu a dále pokračovat pěšky. Za lávkou po žluté značce doprava, po 300 metrech stále po žluté značce odbočit nahoru mírným stoupáním až na vrstevnici Gabrielka. Odtud doprava cca 200 m je Lipová Skalka zřetelně vidět přímo u cesty – pěšky cca 1,5 km.
2 LIPOVÁ SKALKA 8
Novou skálu do tohoto sektoru můžete přidat po přihlášení se do SO.
foto, soubor: Skalní oblasti ČR
Článek
k sektoru:
Plotny pod Helfštýnem
V rámci turné po moravských skalách, jsme si po kolmých cestách na Rabštejně chtěli trochu odpočinout a vyrazili jsme na plotny pod hradem Helfštýn

Věděli jsme, že jde o čtyři velké plotny, z průvodce a mapy jsme zhruba věděli, kde jsou. Těsně za odbočkou z hlavní sílnice, za domkem neurčitého poslání, je velký rovný plac (asi by se tu dalo i parkovat, žádný zákaz tam není) a v lese nad ním velká, hodně kolmá, nejméně třicetimetrová plotna ... ale totálně zarostlá! V prvním okamžiku zděšení, že je to ta první plotna, ale konfrontace s mapou ukazuje, že plotny jsou ještě mnohem dál. 

Jdeme dál a asi po 200 metrech, dost vysoko vpravo ve stráni, konečně nějaké plotny vydíme. Když se k nim v suti doplahočíme, tak borháky a kruhy naznačují, že jsme u prvních, opravdu lezeckých, skal. 

První plotna - Okno

Jsme zklamaní, plotny (spíše tedy plotýnky) mají tak do 15 metrů, pravá část je sice čistá, ale levá část je dost zarostlá. 



Obr.1: První plotna - Dolní kulisa



Obr.2: První plotna - Dolní kulisa, levá část

Podle průvodce jde o Dolní kulisu, nad ní je ještě další pás Horní kulisy. I když vypadají trochu větší, tak k nim ani nejdeme, konstatujeme, že dál by to mohlo být lepší a zde bychom jen plýtvali časem   

Druhá plotna - Bezejmenná

Asi po 300 metrech po vrstevnici dorážíme ke Druhé plotně. To už je jiná kávička! Pěkná, asi 20 metrová kompaktní plotna, čistá, pevná a tak akorát ukloněná. Na asi 100 metrech je mnoho linií borháků, končících mailonkami na slanění. 



Obr.3: Druhá plotna - Bezejmenná



Obr.4: Druhá plotna - Bezejmenná

Když jsme sem jeli, tak dva měsíce nepršelo, ale jak jsme došli ke Druhé plotně, tak pršet začalo. Nezdržuji se tím, že bych v hlavě hledal Murphyho zákon, který tuto schválnost popisuje a abychom, než se rozprší definitivně, stihli alespoň jednu cestu, rychle vyndaváme matroš a spěchám cvaknout první bh ...nakonec se nerozpršelo a těch cest bylo více.

Začínáme zleva pětkovou Nedělní (protože u nástupu ze sotva zřetelného nápisu alespoň víme, kde jsme). Hladká místa připomínají cesty na Slunečních plotnách v Arco, snažíme se nechytat trhliny cesty vpravo a na pětku nám to přijde dost přísné. Slanění, neprší a tak začínáme odškrtávat cesty vpravo, jednu za druhou, ale asi po páté nás to přestává bavit, je to stále stejné. 

Musím souhlasit s Vladimírem Skýpalou, který místní skály popisuje v jeho (a Vlkově, zdravím do Brna) průvodci Moravské skály, jako lezení dost specifické a s nejasnou klasifikací.

Musím říci, že skála je místy dost vyhlazená, ale v plotně je hafo nových bh, takže je vždy co cvaknout (tak nějak vypadá norské E0). Názvy cest a klasifikace není třeba zkoumat, když se leze v plotně, je to tak něco mezi 5 a 6 UIAA, když se leze po trhlinách, je to tak mezi 3 až 4 UIAA. Jen bych doporučil tvrdší boty, měl jsem měkké na písek a ty se neosvědčily.



Obr.5: Druhá plotna - typický charakter skály a cest

Ačkoliv Druhá plotna se nám libila, tak balíme a jdeme hledat Třetí a Čtvrtou plotnu, podle průvodce by měly být ještě větší a nově přejištěné. A protože jsem již zjistili, že po vrstevnici v listí to není nic moc, tak scházíme dolu na cestu a bereme směr na sever. Brzy se vpravo ve stráni objevuje další velká plotna, tak k ní zabočujeme a začínáme stoupat, nakonec zjišťujeme, že nejsme u Třetí, ale až u Čtvrté plotny.

Čtvrtá plotna

Už když přicházíme, všimnu si, že na stromě pod skálou je na špagátu přivázaná stará špachtle a obroušený ůzký drátěný kartáč. Zprvu si říkám, proč si to lidi nevyhodí doma do popelnice a nechávají to v lese, ale když jsme došli pod skálu, rychle mi to dochází. 

V roce 2010 byla plotna vyčištěna a odjištěna (tzv. lezecky zkultivována), ale příroda (zase) zvítězila. Většina cest je dnes (2018) zarostlá zeleným mechem, dole křovíčka, místy pramínky, co to všechno napájí ... ani nevyndaváme věci.
A přitom by to asi byly hezké směry!



Obr.6: Čtvrtá plotna 



Obr.7: Čtvrtá plotna 

Po vrstevnici se vracíme zpět ke Třetí plotně, ale ta je ještě horší. Ani zde člověk nezvítězil a cesty jsou dnes v podstatě nelezitelné. Ony by se asi daly vylézt i dnes, kartáč je po ruce, ale kdo by se plahočil. Nechme to kvakerům a vyčkejme ohlašovaného globálního oteplení a doufejme, že to časem zase vyschne.



Obr.8: Třetí plotna 

Když bych plotny pod Helfštýnem chtěl shrnout do jedné věty: "Je to tak na jeden den, smysl má jen Druhá plotna, pro vytrvalé i První plotna, chce to tvrdší boty, asi 8 press a sucho.".

Zdeněk Strnad
 
zapsáno: 29.10.2018


Tento sektor lze stáhnout
do mobilní aplikace SO!



Správci skal
Prvovýstupy
Ochrana přírody
Na všech 9 skalách sektoru je lezení možné bez omezení.
Orgány OP
nespecifikován, ,
Průvodce sektoru


Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.