Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Konec hnízdění na Suchých skálách.
vystaveno: 24. 6. 2016 , last update: 24.6.2016,

Oznamuji tímto lezecké veřejnosti, že počínaje dnešním dnem (23.6.2016) končí uzávěra z důvodu hnízdění na části Sokolí a Střední věže v Národní přírodní památce Suché skály.

Po více než padesáti letech se zde opět podařilo úspěšně vyhnízdit sokolímu páru a vyvést tři mláďata. Sokolí rodina se nadále na Suškách zdržuje, takže ačkoli již opustili konkrétní hnízdní dutinu, je stále namístě zvýšená ohleduplnost ze strany lezců a dodržování co největšího klidu. Nemám přitom žádné pochybnosti o tom, že se návštěvníci budou chovat stejně (tedy dobře) jako doposud. Bez aktivní spolupráce horolezců s ochranou přírody by rozhodně nebylo sokolům dopřáno mláďata odchovat. Na rozdíl od měkkých písků, kde začíná lezecká sezóna za dobrých podmínek počátkem dubna, kdy na hnízdě už bývají vylíhlí mladí sokolíci, na Suškách je největší frmol právě v předjaří a časném jaru. Tehdy sokoli tokají, zakládají hnízdo a sedí na vejcích, což znamená z pohledu úspěšnosti hnízdění nejcitlivější období.

Děkuji tedy jménem svým, jménem Agentury ochrany přírody a krajiny i jménem sokolů za dodržování omezujících podmínek všem lezcům a jmenovitě pak Honzovi Kuskovi jako správci oblasti, bez jehož nasazení při vyznačení a údržbě uzávěry a trvalého dohledu by vše bylo mnohem složitější.

Výsledkem je to, že oproti původně zamýšlené uzávěře minimálně do konce června bylo s ohledem na současný stav možné Sušky plně otevřít pro veškeré lezení alespoň o několik dnů dříve. Ověřili jsme si přitom, že při respektování podmínek je možné vyhovět oběma stranám a pro úspěšné hnízdění i v takto extrémně navštěvované oblasti postačí uzavření relativně velmi omezené části skal. Přeju pěkné lezecké zážitky.

Jiří Hušek st.,
AOPK ČR, Regionální pracoviště Liberecko 
24.6.2016

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.