Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
10. let provozu Skalních oblastí ČR, spuštění 5.verze SO a několik provozních poznámek
vystaveno: 30. 9. 2014 , last update: 30.9.2014,

Skalní oblasti ČR (SO) budou v říjnu slavit první velké kulaté výročí deseti let provozu. Nejstarší datum u záznamu zapsané cesty je 3.10.2004 u Normální cesty na Bráničku na Dračkách ve Skaláku, která byla zapsaná jako první a už ani nevím proč zrovna tato, možná proto, že ji mám hned za barákem na Hrubici.

Dnes je zapsaných přes 63 tisíc cest a každý den přibývají další a další, buď se dopisují staré existující, ale ještě nezapsané cesty nebo jde o nové prvovýstupy. Nad tímto základem jsou vystavěny další datové struktury tak, že dnes tvoří jeden velký, ucelý a navzájem pečlivě provázaný balík faktografických a historických informací okolo skal na území ČR.

Rozsah dat na SO daleko přesahuje možnosti jedince, a proto další podstatnou věcí je, že během těch deseti let se podařilo vytvořit tým mnoha desítek administrátorů, kteří se o data ze svých oblastí denně starají. Ti nejaktivnější z nich zároveň představují budoucnost SO a mojí snahou je, aby postupně převzali iniciativu, neboť čas nezastavíme a věci je potřeba promýšlet a připravovat i ve střednědobém časovém horizontu.

A protože s nárůstem obsahu databáze se stále musí vylepšovat i design a forma, tak dnes spouštíme již 5.verzi SO.

Na první pohled je zřejmé, že SO dostaly nový kabát. Ale ne zase moc, nemám rád, když jsem na něco zvyklý a najednou koukám na něco úplně jiného, z takových revolucí jsem zmaten, a proto sázím spíše na menší evoluční změny v horizontu řádově 2-3 let.

Největší novinkou je syntéza dosavadních samostatných systémů Skalní oblasti ČR, Pohledy do historie lezení na skalách ČR, Ochrana přírody ve skalách ČR a Integrovaný záchranný systém ve skalách ČR do jednoho homogenního celku pod hlavičkou SO.

Tyto systémy jsem původně koncipoval jako datově propojené podpůrné systémy pro jednotlivé odborné sekce ČHS s tím, že s nimi budou pracovat jak lidi ze strany ČSH, tak pracovníci příslušných státních institucí (např. AOPK nebo GŘ HZS) a z tohoto úhlu pohledu by bylo lepší je mít samostatné. Realita všedního dne však ukázala, že tyto "velké" myšlenky jsou pro "lidi ze Strahova" tak daleko za horizontem, že tam nedohlédnou a něco takového zásadně a vytrvale odmítají. Jako příklad, jak má kdo nastavené horizonty, lze použít třeba porovnání kapitoly "Osobnosti" z webu ČHS s jeho 29 záznamy a Galerii lezců z Pohledů do historie lezení na skalách ČR s 10226 záznamy lezců provázaných na jejich prvovýstupy a bibliografii.

Další změny SO ver.5 jsou již celkem malé a víceméně kosmetické, systém jsme např. pročistili, zlepšili proklikávání mezi souvisejícími položkami apod.

A nakonec mám několik prozovních poznámek:

  • Protože ČHS dne 24. září 2014 odstoupil od podpory provozu SO a brzy přestane fungovat link http://www.skalnioblasti.cz, bylo nutné Skalní oblasti ČR přesměrovat zpět na jejich původní doménu http://www.skalnioblasti.cz. Jinak se nic nemění, podpora provozu a další vývoj systému je plně zajištěn. Básník by řekl: "Směr dobrý, teď jen udržet kormidlo ..."
     
  • Protože nová verze je spuštěna lehce předčasně (museli jsme hodně spěchat), tak se asi někde vyskytnou problémy s linky nebo administrací obsahu. Chyby si odchytáváme na pozadí sami a hned to odlaďujeme.
     
  • Dosavadní domény www.historielezeni.cz, www.opso.cz a www.izsso.cz zůstávají platné a momentálně stále zůstávají nasměrovány na své samostatné verze (jakmile budou upraveny jejich administrativní části, budou i tyto domény přesměrovány na své sekce SO ver.5).


Zdeněk Strnad
hlavní administrátor a provozovatel systému

30.9.2014

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.