Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Optimalizace systému
vystaveno: 19. 10. 2007 , last update: 19.10.2007,

Z reakcí, poznámek a námětů jsme formulovali první zkušenosti z provozu systému Skalní oblasti ČR. Ukazuje se, že existují tyto okruhy problémů:

1) Naplnění databáze skal a cest
Ačkoliv máme již vloženo hodně, odhadujeme, že jsme někde těsně pod 50% finálních počtů skal a cest. Buď posílíme vkládací skupinu nebo se smíříme s dosavadním tempem, budeme o tom dále jednat a zvažovat možnosti.

2) Dohledatelnost existujících informací
Mnoho uživatelů není schopno v systému nalézt informace, o kterých si je jist, že tam jsou, ale neví, jak se k nim dostat. Proto se zaměříme na zjednodušení menu, zlepšení navigací mezi moduly a lepší upoutávky, kde co je.

3) Rychlost reakce systému na požadavek
Ačkoliv systém vyvíjíme pro dalších x-desítek let, kdy webová konektivita s kapacitou řádů stovek Mb už nebude limitujícím faktorem,ale dnes je situace stále ještě jiná. Uživatelé si dost stěžují, že se jim stránky natahují pomalu.

Abychom podporovali i uživatele s pomalejším připojením, zaměříme se na zmenšení počtu přenášených informací jen na nezbytně nutný rozsah (menší seznamy, menší obrázky a optimalizace kódu tak, aby přenášené soubory od serveru k browseru klienta byly co nejmenší).

Dalším balíkem požadavků je volání po vybudování zcela nové vrstvy systému, podporující možnost všeobecnou a ničím neomezenou komunikaci nad vším, co systém podporuje. Zatím jsme systém budovali na principech managerského systému, nyní tedy budeme celkovou filosofii systému pomalu odkloňovat směrem v něčemu, čemuž se dnes říka Web 2.00. Dobrým všeobecně známým příkladem je server lezec.cz, který si žije vlastním životem, aniž by se správci systému museli zabývat obsahem.

Začínají přicházet i ohlasy z cizích zemí. Zde je však limitující čeština. Tento, v širším kontextu poměrně exotický jazyk, odrazuje jinak mluvící uživatele. Pokusíme se získat finanční zdroje z EU na vytvoření jazykových vrstev (angličtina, němčina) pro cizojazyčné presentování obsahu databáze systému.

Máte-li i vy nějaké připomínky k čemukoliv, budeme vděčni, když se o ně s námi podělíte (mail).
19.10.2007

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.