Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Řešení problému evidence skal se zákazem lezení na Skalních oblastech ČR.
vystaveno: 15. 1. 2013 , last update: 15.1.2013,

Koncem minulého roku se nám vynořil problém co se skalami, na které je z nějakého důvodu vyhlášen trvalý zákaz lezení. O tomto problému víme již mnoho let a zatím jsme jej vždy řešili spíše individuálně, dle místní situace a konstelace vztahů s místními lidmi z OP.

Názory na evidenci a zveřejňování zakázaných skal na SO se dost liší a oscilují mezi krajními polohami "vůbec je nazapisovat" a "zapisovat a dělat jako by nic". Po určitých diskusích jsem nakonec zvolil kompromisní řešení, které vychází z těchto principů a pravidel:

- skály se zákazem lezení se budou na SO zapisovat i nadále (tím je splněn požadavek na co možná nejúplnější evidenci skalních objektů na území ČR)

- zakázané skály na SO budou nově označeny zákazem lezení (doposud se zakazovaly cesty, jen jedna nebo i všechny)

- běžný návštěvník SO má v seznamech skal zakázané skály vypsány červeně bez možnosti rozkliknout si cesty (tím je splněn požadavak nedráždit OP výpisem cest na zakázané skály)

- přihlášený uživatel SO má pak zakázané skály vypsány taky červeně, ale i nadále má možnost si vypsat cesty a připadně skálu i cesty normálně editovat (tím je splněn požadavek držet popisy cest na zakázané skály jednak pro historický pohled a jednak jako výchozí stav po případném povolení lezení na danou skálu).

- nepřihlášený uživatel nyní nemá možnost zadat novou cestu na zakázanou skálu (tím je splněn požadavek, aby se zapisováním dalších a dalších cest na zakázané skály problémy dále neprohlubovaly).

Označování zakázaných skal bude na SO prováděno průběžně členy místních OVK nebo správci skal (v editaci skály je nyní položka Zákaz lezení ANO/NE, v případě ANO lze zapsat krátký text KDO a PROČ to zakázal).

V bibliografii knižně vydaných horolezeckých průvodců na SO budou i nadále uváděny všechny vydané průvodce bez ohledu na jejich obsah, za který nese odpovědnost autor, resp. vydavatel. Dlouhodobou strategií místních OVK by měla být úzká spolupráce s autory tak, aby nedocházelo k nejasnostem třeba právě okolo zakázaných skal.

A nyní nějaké příklady:

Bílá paní na Novoborsku, skála vypsaná červěně, když si nepřihlášený uživatel klikne na název skály, tak se cesty již nevypíší a dostane hlášení, kdo a proč skálu pro lezení uzavřel.

Ve skalním sektoru Apolena na Hruboskalsku, kde je pro extrémní měkkost pískovce lezení již trvale zakázané, jsou skoro všechny skály vypsány červeně, takže tam si moc nezalezete.

Z úhlu pohledu zakázaných skal na SO je momentálně aktuální oblast Českého Švýcarska, kde na příkladu Hřenska lze ukázat, že mnoho věží je na SO označeno zákazem lezení z důvodů, že leží na území NPČŠ kde je zákaz lezení. V posledním tiskem vydaném průvodci  toto vůbec není řešeno (jsou tam všechny skály), ale Jeník Pleticha situaci řeší a případné korekce dle skutečné polohy skal na SO doplní.

15.1.2013

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.