Aktuality, historie - archiv článků z titulní strany
Pravidla pro stanovení hranic působnosti sousedících OKV.
vystaveno: 29. 1. 2010 , last update: 29.1.2010,

V souvislosti s aktivitami J.Pletichy, který konsoliduje OVK Labské pískovce, se objevila otázka, podle čeho se vlastně stanovují hranice působnosti mezi dvěmi sousedícími OVK. Není to sice klíčový problém dnešních dnů, ale nějaké zásady by měly být, alespoň rámcově, vymezeny tak, aby se lidi měli čeho chytit. Takže:

a) Stávající hranice působností OVK vznikly historicky z jejich orientace na některou významnou skalní oblast a pokryly i její bližší či vzdálenější okolí. Typicky OVK Hruboskalsko, OVK Dubské skály atd.

b) Hranice působností OVK by primárně měly být dány nějakým geografickým rozhraním, jako příklad údolí nebo naopak hřbet kopců, vodní toky, silnice apod.

c) V odůvodněných případech, a vždy po dohodě, lze hranici stanovit i dle jiného kritéria (např. podle působnosti správce skal - jestliže se někdo stará o 5 skalních sektorů v rámci OVK X a o jeden v působnosti OVK Y, pak je možné tento sektor přesunout z kompetence OVK X do kompetence OVK Y).

d) Přesné hranice mezi OVK nejsou malovány do map, ale jsou definovány tak, že každý sektor má na SO určenu OVK, pod kterou spadá.

e) Detailní stanovení hranice mezi sousedícími OVK je v kompetenci dotčených OVK, které pak zajistí aktualizaci přiřazení sektorů na SO (někdo mi pošle mail s popisem KDO a CO má být pod KTEROU OVK).

Celá diskuse nevyplynula z toho, že by se OVK přetahovaly o sektory, ale spíše naopak. Posun priorit ČHS k údržbě skal v ČR se projevil i posílením rozpočtu CVK, což ale s sebou nese více práce a více zodpovědnosti a OVK pak mají snahu spíše se sektorů zbavovat. Z tohoto úhlu pohledu je dobře připomenout, že ne pro každý sektor se podařilo sehnat fyzického správce skal, ale ani to by neměl být důvod přesouvat  tyto sektory jinam. Prostě to tak momentálně je a je lepší to "neřešit" a nechat to v klidu dozrát. Každých 5-10 let se objeví nová generace správců, tak naděje stále žije.

 

 

 

29.1.2010

Nový komentář nebo reakce:
Autor:





Kodex diskutujících

Cílem diskusí je poskytnout prostor, kde si návštěvníci mohou vyměňovat své názory či postřehy k danému článku.

Aby se však tento prostor nestal něčím, co nechceme, musí v něm platit určitá pravidla. Tím, že člověk vstupuje do diskuse, vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat. V opačném případě si administrátoři Skalních oblastí ČR vyhrazují právo bez předchozího upozornění nevhodné příspěvky z diskusí odstraňovat.

Kodex diskutujících staví na třech základních principech: dodržování zákonů, zákaz zneužívání tohoto prostoru ke spamování či komerčním aktivitám a slušnost.

Prosíme vás, abyste k ostatním přistupovali s úctou, neútočili na ně, nezneužívali diskusí k výhrůžkám, obtěžování, nevnucovali své názory ostatním.

Příspěvky podněcující k násilí a nenávist ke konkrétním lidem, skupinám obyvatelstva, zejména pak k etnickým či náboženským skupinám, jakož i příspěvky obsahující obscenity a vulgarismy jsou zakázány.

Texty hrubě urážlivé, agresívní, nadávky a zjevné provokace budou bezodkladně smazány.

Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem či falešnou identitou.

Není dovoleno zaplavovat diskuse neustále stejným textem či textem s tím samým věcným obsahem. To platí i pro opakované odkazy na stejnou webovou stránku a pro grafické ztvárnění, jehož cílem je přitáhnout zvláštní pozornost (např. psaní textů velkými písmeny).

V případě citací je třeba uvádět autora či odkaz na zdroj.

Materiály zveřejněné na Skalních oblastech ČR jsou chráněny autorským zákonem a jejich další šíření je možné jen se souhlasem vydavatele. Pokud je chcete použít, kontaktujte nás, prosím, na našich internetových stránkách.

Skalní oblasti ČR nepřebírají odpovědnost za obsah jednotlivých příspěvků. Pokud máte podezření, že někteří diskutující porušují zákony či tento kodex, upozornětě nás na to.



Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR



© Copyright 2004–2024 Dr. Zdeněk Strnad
Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií bez předchozího souhlasu je zakázáno.