Dnešní lezecké podmínky na pískovcích
Sumace srážek
v sektorech (-24h)
Radar
(ČHMÚ)
Informace mají pouze orientační
hodnotu, rozhodující jsou
skutečné podmínky na místě!
Předpověď lezeckých podmínek na zítra
Numerický model ALADIN
(ČHMÚ)
Norská předpověď pro Čechy
Sektory, skály, cesty
hledat:
 Aktuální lokální omezení lezení na skalách ČR
Sektory,skály,cesty
Správci skal, VK, dokumenty VK
Pravidla lezení pro
nepískovcové skály
v ČR
Pravidla lezení pro
pískovcové skály
v ČR
Zákazy
používání magnezia
na skalách ČR
Zjistíte-li někde problém, tak neváhejte, skálu nebo cestu dohledejte
v Přehledu sektorů, skal a cest a tuto informaci tam zapište!
Aktuální informace lezcům
archív
Skalní oblasti ČR jako aplikace pro mobilní platformy je hotova!
(26.7.2016 diskuse)

Skalní oblasti ČR jako aplikace pro mobilní platformy je hotova a lezecká veřejnost si ji může stáhnout a začít používat. A to vše zadarmo, neděláme to na kšeft, ale pro dobro lidem. Veškeré informace k ní najdete v nové sekci Skalní oblasti ČR - mobilní aplikace.

S vědomou trochou neskromnosti konstatuji, že tato aplikace představuje stejný posun jako když se po knižně vydávaných průvodcích objevily první weby s popisy skal a cest. 

Nebylo to vůbec jednoduché! S vizí jednotného systému pro všechny platformy jsme zvolili trnitou cestu hybridního řešení, což nám pak přineslo nejednu bezesnou noc (laikovi to může být jedno, ale zasvěcený ví dobře, o čem mluvím).

Navíc jsme nikoho nekopírovali, ono vlastně ani nebylo "koho co" kopírovat. Formu a styl jednotlivých modulů jsme vymýšleli jako zcela originální řešení, vždy s ohledem na očekávané postupy používání  v terénu. Vše jsme hned průběžně testovali a to nikoliv u zeleného(sic) stolu, ale přímo v terénu ve skalách. Proto např. ty neobyčejně velké fonty na černém pozadí ... a taky to trvalo déle, než jsme mysleli.

Zdeněk "Zelenej" Strnad

 

 

Správné zapisování jmen prvolezců a připojení cest k jejich kartám.
(25.7.2016 diskuse)

V posledních dnech se seběhlo se hned několik dotazů ohledně párování cest s kartami lezců. Pro vazbu cesta - karta lezce platí na SO tato pravidla:

- aby se spárovaly karty lezců s jejich cestami, tak celé jméno a příjmení lezce v popisu cesty musí odpovídat celému jménu a příjmení na kartě lezce (v pořadí jméno a příjmení),
 
- pro párování cesta – lezec není důležité, zda je cesta zapsaná ve veřejné nebo administrativní části,
 
- u stejných jmen a příjmení je třeba za příjmení dopisovat číslo z karet, např. Miroslav Děděk(2), ale není to klíčové, to se pak dá rychle a hromadně opravit
 
- refreš synchronizace cest a karet se dělá automaticky jednou denně ve 3. hodiny
 
- jestliže kombinace jméno – příjmení není nalezena, založí se pro ni nová karta, nedůsledným zapisování jmen do popisů cest tak vznikají duplicitní karty jednoho a téhož lezce, co pak administrátoři SO musí opravit,
 
- neopravují to denně, ale až když to uzraje, obvykle na upozornění, že někde něco nesedí
 
Obecně na SO ale platí, i v případě pochybností je lepší cestu zapsat a to třeba i s neúplnými jmény, než ji nezapsat vůbec.
Zopakování základních otázek k ferratám a ferratistům v ČR.
(15.7.2016 , 11 komentářů diskuse)

Správci skal velmi zásadně nesouhlasí se sbližovacími aktivitami vedení ČHS s ferratisty, obě strany si stále dokola něco veřejně sdělují a možná by bylo dobře si zopakovat pár základních otázek:

Proč se vlastně ferratisti chtějí připojovat k ČHS?

Ferratisty dělím na dvě skupiny. Na ty, kteří ferraty stavějí a ty, kteří po nich šplhají (všimněte si, že odlišuji termíny "šplhat na něčem" a "lézt po něčem"). Kromě ferrát mají společné to, že jim jde o prachy, ostatně jak jinak. 

Ferratisti stavitelé potřebují prachy na své železo a celkem logicky je napadlo, že by se mohli přisát na peníze, co na svoji činnost dostávají od státu horolezci. A ferratistům šplhajícím by se líbilo, kdyby jako členové ČHS měli slevy na chatách nebo pojištění za babku (cha cha, to by koukali!). Ale nejsem si jist, zda se ferratisti šplhající vůbec sdružovat chtějí, spíše bych v tom viděl jen ty stavitele. 

A proč vlastně normální horolezci ferratisty tak nechtějí?

Člověk je od přírody tvor neposedný a brzy po narození se ze zvědavosti (později z nutnosti) začne pohybovat z bodu A do bodu B. Někoho to postupně začne bavit a stává se z něj turista. Když mu rovina nestačí a zamíří do hor, stává se z něj vysokohorský turista. A když ani to mu nestačí, koupí set a vyrazí na ferráty ... a je z něj ferratista. Horolezci však nějaké chození po pěšinách nebo šplhání po železe berou jen jako nutné zlo, když se v horách potřebují někam nebo odněkud dostat a nejde to jinak.

Toto vše říkám proto, že ferratisti přirozeně patří do skupiny turistů a ne do skupiny horolezců. A když tedy mají potřebu se sdružovat, tak by pro ně bylo přirozené se připojit k turistům, kteří na ně budou shlížet jako na odvážnou elitu, zatímco u horolezců jsou za ustrašené šašky, kteří si něco dokazují ne zcela chlapským způsobem (formulace je sice až zbytečně expresivní a neplatí vždy a pro každého, ale jde mi o podstatu).

Proč vlastně stávající vedení ČHS o ně stojí až tak, že riskuje další rozvrat ve vlastních řadách?

Na tuto otázku by předseda odpověděl nejspíše takto: " ... když bude mít ČHS více členů, bude dostávat více peněž od státu a o to nám přece všem jde". Když přeskočím věčné téma, o co komu jde, tak při bližším pohledu to ztrácí smysl, protože o těch "více peněz" by se hned strhla řežba mezi závodníky a horolezci (to ostatně známe dobře) a nově i ferratisty. Pro stávající členskou základnu by to nic nepřineslo, naopak reálně lze očekávat, že by na ně zbylo méně. Tak tedy proč?

Instituci jako ČHS by ale mělo jít o něco jiného než zisk, nota bene zisk někoho jiného, nebo je to jinak?

V této souvislosti je také zajímavá otázka motivace, proč vlastně ferratisti stavitelé ferraty stavějí. Jedni proto, aby si postavili pomník (např. ferrata u Semil nebo v Děčíně), druzí aby nalákali více hostů do svých nebo spřátelených hospod (klasickou ukázkou je ferrata Spitzberk u Žitavy nebo Kočičí kameny v Jizerkách). 

Patří vůbec ferraty do skal v České republice?

To je kruciální otázka s jasnou odpovědí: "nepatří"! V Alpách jsou ferraty velmi populární, je jich hodně a obvykle jsou i dobře udržované místními spolky nebo obcemi.

Zásadní je ale to, že tam jsou postaveny v rozlehlých stěnách vysokých hor, zatímco u nás po malých skalách (české a saské ferraty ostatně nejsou žádné ferraty, ale krátké "opičí dráhy"). Vhodné vysoké hory nemáme a ničení těch několika málo našich skal železnými lany a kramlemi je něco jako svatokrádež.

A když toto předseda a jeho společníci nechápou, tak, slovy Hamleta, je "něco shnilého v království Dánském".

Zdeněk Strnad
Nové poznámky k cestám
přehled
Labské údolí / Levý břeh / BLEŠÍ TRH - M: LEVÁ JIŽNÍ CESTA
8c
zapsal: z aplikace anonymní aplikace (24.7.2016 22:10:03)
Nové nebo editované skály

Jizerské hory / Odlehlé skály :  BLOUD  (kturpis,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) :  KRKAVCOVÁ  (zstrnad,26.7.2016)
Labské údolí / Pravý břeh - U hranic (Na Výsluní) :  BŘEČŤANOVÁ VĚŽ  (zstrnad,26.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  POSTÝLKA - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  BLUEBERRY HILL - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  GILOTINA - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  TEE PEE - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  TOTEM - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  INDIÁNKA (JUBILEJNÍ VĚŽ)   (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  SIERA MADRE - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  INDIÁN   (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  SICILSKÁ STĚNA - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  MISTR - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  ĎÁBLOVA STĚNA - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  BALDRIC - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  DIKTÁTOR - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  TVÁŘ - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  ČERNÝ PETR - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  VĚŽ JÍLOVÉHO POTOKA   (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  BIVÁČEK - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  BRUSINKOVÁ VĚŽ   (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  CIMRMAN - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  SAMSON - M  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  MALÝ ĎÁBEL  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  KRABICE NA SUŠENKY  (z aplikace,24.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh :  LABSKÝ NIC - M  (z aplikace,24.7.2016)Nové nebo editované cesty
Rač / Skály na Rači / KOTLOVÁ STĚNA:  VÁNOČNÍ ŠAVLE  JPK VI ,  Luboš Martínek, Tomáš Gut, Libor Gut,  26.2000 (zstrnad,26.7.2016)
České Švýcarsko / Srbská Kamenice, Všemily / VLČICE:  NÁHORNÍ PRAVÁ  Písk.Sasko VIIa ,  Petr Hartig,  20.7.2016 (anonym,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / KRKAVEC:  STARÁ CESTA  Písk.Sasko III ,  Rudolf Kauschka ,  1904 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / KRKAVEC:  PRAVÁ JIŽNÍ CESTA  Písk.Sasko V ,  Miroslav Machovič, Josef Čihula,  1958 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / KRKAVEC:  JIŽNÍ CESTA STŘEDEM (KRAJKOVÁ)  Písk.Sasko VI ,  Josef Čihula, Miroslav Machovič,  1958 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / KRKAVEC:  TRAVERZOVÁ  Písk.Sasko IV ,  Jan Šedina, F. Volkert,  1963 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / KRKAVCOVÁ:  ALOE VERA  JPK V ,  Ondřej Sojka,  2.4.2012 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / KRKAVCOVÁ:  BIFIDUS ACTIV  JPK VI ,  Ondřej Sojka,  1.4.2012 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / KRKAVČÍ HNÍZDO:  CESTA STŘEDEM  Písk.Sasko VI ,  Petr Binhák, Milan Kulda, V. Trostz, B. Binhák,  8.12.1985 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / KRKAVČÍ HNÍZDO:  TALÍŘOVÁ STĚNA  Písk.Sasko IV ,  ,  (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / KRKAVČÍ HNÍZDO:  KRACHLOVÉ ORGIE  Písk.Sasko III ,  Tomáš Ramseidl, Zdeněk Strnad(2),  10.6.2012 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / HRUŠKA:  ZDÁNÍ KLAME  Písk.Sasko VIIIc ,  Petr Slanina(2), Vratislav Votýpka,  26.6.1986 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / ŠACHTOVÁ VĚŽ - VÝCHODNÍ:  JIHOVÝCHODNÍ HŘBET  Písk.Sasko V ,  ,  (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / ŠACHTOVÁ VĚŽ - VÝCHODNÍ:  JÍZDA KRÁLŮ  Písk.Sasko VIIc ,  Jan Šimon, Ladislav Škalda,  10.5.1977 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / HRUŠKA:  NĚMECKÁ CESTA (KOUTOVÁ)  Písk.Sasko VIIb ,  němečtí lezci,  1930 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / HRUŠKA:  STARÁ CESTA  Písk.Sasko VIIa ,  němečtí lezci,  1910 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / HRUŠKA:  TŘETÍ NA ŘADĚ  Písk.Sasko VIIIc ,  Petr Slanina(2), Jiří Svatoš,  7.8.1988 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / HRUŠKA:  BOŽÍ HNĚV  Písk.Sasko IXb ,  Petr Slanina(2), Vratislav Votýpka,  26.6.1986 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / MALÁ HRUŠKA:  SESTUPOVÁ  Písk.Sasko III ,  ,  (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / MALÁ HRUŠKA:  JIŽNÍ CESTA  Písk.Sasko V ,  Miroslav Machovič, B. Čechlovský,  20.6.1973 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / MALÁ HRUŠKA:  RÁĎOVA CESTA  Písk.Sasko VIIIb ,  Radek Černický, Kamil Krečman,  14.8.2000 (z aplikace,26.7.2016)
Okolí Horního sedla / Krkavčí skály (Fellerovka) / MALÁ HRUŠKA:  ÚDOLNÍ CESTA  Písk.Sasko VI ,  Jiří Novák(4), Jiří Paseka,  23.5.1986 (z aplikace,26.7.2016)
Labské údolí / Pravý břeh - U hranic (Na Výsluní) / BŘEČŤANOVÁ VĚŽ:  JIŽNÍ STĚNA  Písk.Sasko VIIc ,  Vlastimil Peroutka, M. Dařbuján,  1.5.2006 (zstrnad,26.7.2016)
Skály na Mužském / Drábské světničky / DRÁBSKÝ MASÍV - M:  CESTA PRO ANIČKU  Písk.Sasko VIIa ,  Jan Šindelka, T. Dolenský,  26.4.2007 (anonym,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / OTEC:  PÍSEČNÁ BOUŘE  Písk.Sasko IXa ,  Richard Litochleb, Petr Laštovička(2),  29.9.1991 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / MONOLIT - M:  GUMA GUAR  Písk.Sasko Xa ,  Jiří Novák(2), Jiří Slavík,  12.8.2000 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / INDIÁNKA (JUBILEJNÍ VĚŽ) :  VYŠŠÍ PRINCIP  Písk.Sasko IXc RP,  Richard Litochleb a Petr Laštovička(2) ,  20.9.2003 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / SICILSKÁ STĚNA - M:  BESTSELLER  Písk.Sasko Xa ,  Richard Litochleb, Petr Laštovička(2) , Jiří Souček,  1994 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / SICILSKÁ STĚNA - M:  NEBEZPEČNÉ STOUPÁNÍ  Písk.Sasko Xb ,  Richard Litochleb, Petr Laštovička(2) ,  1994 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / SICILSKÁ STĚNA - M:  BEZZUBÝ YUCHEN  Písk.Sasko Xa ,  Martin Červenka, František Hochwalder, Martin Rýva,  4.9.1994 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / ĎÁBLOVA STĚNA - M:  PEKELNÝ REJ  Písk.Sasko VIIIc ,  Jindřich Hudeček, Michal Burda, Rostislav Sedliský,  20.8.1997 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / ĎÁBLOVA STĚNA - M:  DOČASNÉ ZRYCHLENÍ  Písk.Sasko VIIc ,  Vladislav Nehasil, Michal Novák,  10.8.1989 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / BALDRIC - M:  VÍTĚZNÝ OBLOUK  Písk.Sasko Xa ,  Richard Litochleb,  12.7.1997 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / DIKTÁTOR - M:  NEJSLABŠÍ, MÁTE PADÁKA  Písk.Sasko XIa RP,  Ondřej Beneš stř. Tomáš Sobotka stř. Jindřich Hudeček,  3.6.2003 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / DIKTÁTOR - M:  ŠPINAVÁ HOLKA  Písk.Sasko VIIa ,  Petr Laštovička(2), Pavel Černý(2), Jiří Chára,  2.12.2006 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / TVÁŘ - M:  PRVNÍ VRÁSKA  Písk.Sasko IXc ,  Richard Litochleb, František Hochwalder,  19.8.1994 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / ČERNÝ PETR - M:  EL NIŇO  Písk.Sasko IXc ,  František Hochwalder, Petr Laštovička(2) ,  13.6.1998 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / ČERNÝ PETR - M:  HOP NEBO TROP  Písk.Sasko Xa ,  Pavel Černý(2), Richard Litochleb,  27.7.1996 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / MALÝ ĎÁBEL:  ZLATÉ LISTÍ  Písk.Sasko VIIIa ,  Pavel Černý(2), František Hochwalder, Petr Laštovička(2),  25.9.1992 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / MALÝ ĎÁBEL:  TVRDOLÍN  Písk.Sasko IXc ,  Richard Litochleb, Petr Laštovička(2) ,  10.8.1994 (z aplikace,25.7.2016)
Labské údolí / Levý břeh / KRABICE NA SUŠENKY:  PAPÍROVÝ MĚSÍC  Písk.Sasko XIIa ,  Rostislav Štefánek,  9.2000 (z aplikace,25.7.2016)
Skály na Mužském / Příhrazy / SIR WINSTON - M:  PEPA MELEN  JPK VII ,  Zdeněk Hák, Josef Koudelka, Marián Kučera,  9.6.2016 (jkoudelka,25.7.2016)
Skály na Mužském / Příhrazy / SIR WINSTON - M:  VÁLEČNÝ DOPISOVATEL  JPK VIIb ,  Josef Koudelka, Vladimír Výtiska, Svatopluk Tarasov, Daniel Miklaš,  23.7.2016 (jkoudelka,25.7.2016)
Skály na Mužském / Příhrazy / SIR WINSTON - M:  NEPLAČ MOCHOMŮRKO  JPK V ,  Josef Koudelka, Zdeněk Hák,  29.5.2016 (jkoudelka,25.7.2016)
Hruboskalsko / Hadí údolí / MATOUŠ:  INSEMINATOR  Martin Sitta stř. Miroslav Dědek(2), Tomáš Hördler,  4.6.2016 (zstrnad,25.7.2016)
Hruboskalsko / Bukovina / HADOVKA:  CHLUPY ZA VOBRAZAMA  JPK VIIc ,  Miroslav Dědek(2) stř. Martin Klonfar,  8.7.2016 (zstrnad,25.7.2016)
Hruboskalsko / Hadí údolí / BOBEK:  HRUBOSKALSKÝ NEKTAR 16°  JPK VIIc ,  Martin Klonfar stř. Miroslav Dědek(2),  21.7.2016 (zstrnad,25.7.2016)
Hruboskalsko / Hadí údolí / ROZDVOJENÁ:  SMYKY GUMY  JPK VIII ,  Miroslav Dědek(2) stř. Martin Klonfar,  21.7.2016 (zstrnad,25.7.2016)
Skály na Mužském / Drábské světničky / MASIV STARÝCH ČASŮ - M:  KOŘALKOVÝ SMYK JARDY RUMRÁDA  Písk.Sasko VIIIc RP,  Jaroslav Štumpf, Jiří Vltavský, Miloslav Zedník,  8.7.2013 (zstrnad,25.7.2016)
Skály na Mužském / Drábské světničky / MASIV STARÝCH ČASŮ - M:  DRSOŇ  Písk.Sasko IXb RP,  Jaroslav Štumpf, Miloslav Zedník,  15.8.2013 (zstrnad,25.7.2016)
Skály na Mužském / Drábské světničky / HLÁSKA (CLAMORNA):  ÚDOLNÍ CESTA  Písk.Sasko IXa RP,  Jaroslav Štumpf, Miloslav Zedník,  20.4.2012 (zstrnad,25.7.2016)
Skály na Mužském / Drábské světničky / TUČŇÁK:  DRŽME P. PALCE  Písk.Sasko IXb RP,  Jaroslav Štumpf, Miloslav Zedník,  16.6.2012 (zstrnad,25.7.2016)
Skály na Mužském / Drábské světničky / MASIV STARÝCH ČASŮ - M:  THE EXPLOITED  Písk.Sasko Xa RP,  Jaroslav Štumpf, Jiří Vltavský,  10.9.2014 (zstrnad,25.7.2016)
Ostatní sektory Lužických hor / Děvínské polesí - Hamr na Jezeře / MIJNHEER:  NÁHORNÍ STĚNA  Písk.Sasko VI ,  Petr Hartig,  22.7.2016 (anonym,25.7.2016)
Ještědský hřeben / Ještěd / VYHLÍDKA KAROLÍNY SVĚTLÉ - MASIV:  FRANTINA  UIAA 5 ,  Karel Turpiš, Eva Turpišová,  21.7.2016 (anonym,23.7.2016)
Severní oblasti Českého Ráje / Pantheon / MNICH:  PRO MOJI ŽENSKOU  Písk.Sasko VIIa RP,  Dalibor Motl, Vojtěch Laurin, Václav Švarc, Martina Motlová,  23.7.2016 (anonym,23.7.2016)
Severní oblasti Českého Ráje / Chléviště / KOTRMELEC:  PŘEMET  Písk.Sasko IV ,  Ondřej Sojka,  3.5.2015 (zstrnad,23.7.2016)
Severní oblasti Českého Ráje / Chléviště / KOTRMELEC:  PARAKOTEL  Písk.Sasko V ,  Ondřej Sojka,  3.6.2015 (zstrnad,23.7.2016)
Severní oblasti Českého Ráje / Chléviště / KOTRMELEC:  VZAD  Písk.Sasko III ,  Ondřej Sojka,  2.5.2015 (zstrnad,23.7.2016)
Severní oblasti Českého Ráje / Pantheon / MNICH:  ÚVAHY O TRESTU SMRTI  Písk.Sasko VIIIa RP,  Dalibor Motl, Vojtěch Laurin,  23.7.2016 (anonym,23.7.2016)
Skály na Mužském / Příhrazy / SIR WINSTON - M:  HORALKA  JPK III ,  Petr Waller, Miroslav Perlík,  21.5.2011 (anonym,23.7.2016)Nově zapsaná údržba skal
přehled

Lužické hory / Ostatní sektory Lužických hor / Děvínské polesí - Hamr na Jezeře / ERGÁTUS
opravil: Hartig, zapsáno: 26.7.2016 8:36:34
Kontrola stavu vrcholů
SOUDEK (Ostrov - 3 - východní část)
 Slaňák:  chybí
 Hrazdička:  netřeba
 Krabice:  výborný
 Tyčka:  výborný
 Kniha:  nová
 Dobírák:  výborný
 Poznámka:  Slaňák pořád chybí,stahování lana z dobíráku teda nic moc.
 Nově připojené fotky skal

KRKAVCOVÁ
(Krkavčí skály (Fellerovka)):
KRKAVCOVÁ (Krkavčí skály (Fellerovka)), foto z aplikace Zdenek Strnad iPhone6+
PIVNÍ KÁMEN
(Levý břeh):
PIVNÍ KÁMEN (Levý břeh), foto z aplikace
MARIÁŠ - M
(Levý břeh):
MARIÁŠ - M (Levý břeh), foto z aplikace
PANENKA
(Levý břeh):
PANENKA (Levý břeh), foto z aplikace
POSTÝLKA - M
(Levý břeh):
POSTÝLKA - M (Levý břeh), foto z aplikace
OTEC
(Levý břeh):
OTEC (Levý břeh), foto z aplikace
SMOLAŘ - M
(Levý břeh):
SMOLAŘ - M (Levý břeh), foto z aplikace
MONOLIT - M
(Levý břeh):
MONOLIT - M (Levý břeh), foto z aplikace
MONOLIT - M
(Levý břeh):
MONOLIT - M (Levý břeh), foto z aplikace
BLUEBERRY HILL - M
(Levý břeh):
BLUEBERRY HILL - M (Levý břeh), foto z aplikace
GILOTINA - M
(Levý břeh):
GILOTINA - M (Levý břeh), foto z aplikace
TEE PEE - M
(Levý břeh):
TEE PEE - M (Levý břeh), foto z aplikace
TOTEM - M
(Levý břeh):
TOTEM - M (Levý břeh), foto z aplikace
INDIÁNKA (JUBILEJNÍ VĚŽ)
(Levý břeh):
INDIÁNKA (JUBILEJNÍ VĚŽ) (Levý břeh), foto z aplikace
INDIÁNKA (JUBILEJNÍ VĚŽ)
(Levý břeh):
INDIÁNKA (JUBILEJNÍ VĚŽ) (Levý břeh), foto z aplikace
SIERA MADRE - M
(Levý břeh):
SIERA MADRE - M (Levý břeh), foto z aplikace
INDIÁN
(Levý břeh):
INDIÁN (Levý břeh), foto z aplikace
SICILSKÁ STĚNA - M
(Levý břeh):
SICILSKÁ STĚNA - M (Levý břeh), foto z aplikace
MISTR - M
(Levý břeh):
MISTR - M (Levý břeh), foto z aplikace
ĎÁBLOVA STĚNA - M
(Levý břeh):
ĎÁBLOVA STĚNA - M (Levý břeh), foto z aplikace
BALDRIC - M
(Levý břeh):
BALDRIC - M (Levý břeh), foto z aplikace
DIKTÁTOR - M
(Levý břeh):
DIKTÁTOR - M (Levý břeh), foto z aplikace
TVÁŘ - M
(Levý břeh):
TVÁŘ - M (Levý břeh), foto z aplikace
ČERNÝ PETR - M
(Levý břeh):
ČERNÝ PETR - M (Levý břeh), foto z aplikace
VĚŽ JÍLOVÉHO POTOKA
(Levý břeh):
VĚŽ JÍLOVÉHO POTOKA (Levý břeh), foto z aplikace
BIVÁČEK - M
(Levý břeh):
BIVÁČEK - M (Levý břeh), foto z aplikace
BRUSINKOVÁ VĚŽ
(Levý břeh):
BRUSINKOVÁ VĚŽ (Levý břeh), foto z aplikace
CIMRMAN - M
(Levý břeh):
CIMRMAN - M (Levý břeh), foto z aplikace
SAMSON - M
(Levý břeh):
SAMSON - M (Levý břeh), foto z aplikace
MALÝ ĎÁBEL
(Levý břeh):
MALÝ ĎÁBEL (Levý břeh), foto z aplikace
KRABICE NA SUŠENKY
(Levý břeh):
KRABICE NA SUŠENKY (Levý břeh), foto z aplikace
LABSKÝ NIC - M
(Levý břeh):
LABSKÝ NIC - M (Levý břeh), foto z aplikace
BLEŠÍ TRH - M
(Levý břeh):
BLEŠÍ TRH - M (Levý břeh), foto z aplikace
BLOUD
(Odlehlé skály):
Bloud, K. Turpiš, 7.2016

 Nově připojené fotky cest

NÁHORNÍ PRAVÁ
(VLČICE - Srbská Kamenice, Všemily):
Náhorní pravá, 5.7.2016
ALOE VERA
(KRKAVCOVÁ - Krkavčí skály (Fellerovka)):
Aloe vera (KRKAVCOVÁ), foto: z aplikace Zdenek Strnad iPhone6+
BIFIDUS ACTIV
(KRKAVCOVÁ - Krkavčí skály (Fellerovka)):
Bifidus activ (KRKAVCOVÁ), foto: z aplikace Zdenek Strnad iPhone6+
KRACHLOVÉ ORGIE
(KRKAVČÍ HNÍZDO - Krkavčí skály (Fellerovka)):
KRACHLOVÉ ORGIE (KRKAVČÍ HNÍZDO), foto: z aplikace Zdenek Strnad iPhone6+
KRACHLOVÉ ORGIE
(KRKAVČÍ HNÍZDO - Krkavčí skály (Fellerovka)):
KRACHLOVÉ ORGIE (KRKAVČÍ HNÍZDO), foto: z aplikace Zdenek Strnad iPhone6+
ZDÁNÍ KLAME
(HRUŠKA - Krkavčí skály (Fellerovka)):
ZDÁNÍ KLAME (HRUŠKA), foto: z aplikace Zdenek Strnad iPhone6+
STARÁ CESTA
(HRUŠKA - Krkavčí skály (Fellerovka)):
STARÁ CESTA (HRUŠKA), foto: z aplikace Zdenek Strnad iPhone6+
JIŽNÍ CESTA
(MALÁ HRUŠKA - Krkavčí skály (Fellerovka)):
JIŽNÍ CESTA (MALÁ HRUŠKA), foto: z aplikace Zdenek Strnad iPhone6+
JIŽNÍ CESTA
(MALÁ HRUŠKA - Krkavčí skály (Fellerovka)):
JIŽNÍ CESTA (MALÁ HRUŠKA), foto: z aplikace Zdenek Strnad iPhone6+
VÁLEČNÝ DOPISOVATEL
(SIR WINSTON - M - Příhrazy):

VÁLEČNÝ DOPISOVATEL
(SIR WINSTON - M - Příhrazy):

NEPLAČ MOCHOMŮRKO
(SIR WINSTON - M - Příhrazy):

NEPLAČ MOCHOMŮRKO
(SIR WINSTON - M - Příhrazy):

PEPA MELEN
(SIR WINSTON - M - Příhrazy):

PEPA MELEN
(SIR WINSTON - M - Příhrazy):

PÍSEČNÁ BOUŘE
(OTEC - Levý břeh):
PÍSEČNÁ BOUŘE (OTEC), foto: z aplikace
GUMA GUAR
(MONOLIT - M - Levý břeh):
GUMA GUAR (MONOLIT - M), foto: z aplikace
ŽALUDEČNÍ LIKÉR
(MONOLIT - M - Levý břeh):
ŽALUDEČNÍ LIKÉR (MONOLIT - M), foto: z aplikace
VYŠŠÍ PRINCIP
(INDIÁNKA (JUBILEJNÍ VĚŽ) - Levý břeh):
Vyšší princip (INDIÁNKA (JUBILEJNÍ VĚŽ) ), foto: z aplikace
SUPOVE MEXIKA
(SIERA MADRE - M - Levý břeh):
SUPOVE MEXIKA (SIERA MADRE - M), foto: z aplikace
BESTSELLER
(SICILSKÁ STĚNA - M - Levý břeh):
BESTSELLER (SICILSKÁ STĚNA - M), foto: z aplikace
NEBEZPEČNÉ STOUPÁNÍ
(SICILSKÁ STĚNA - M - Levý břeh):
NEBEZPEČNÉ STOUPÁNÍ (SICILSKÁ STĚNA - M), foto: z aplikace
BEZZUBÝ YUCHEN
(SICILSKÁ STĚNA - M - Levý břeh):
BEZZUBÝ YUCHEN (SICILSKÁ STĚNA - M), foto: z aplikace
PEKELNÝ REJ
(ĎÁBLOVA STĚNA - M - Levý břeh):
PEKELNÝ REJ (ĎÁBLOVA STĚNA - M), foto: z aplikace
DOČASNÉ ZRYCHLENÍ
(ĎÁBLOVA STĚNA - M - Levý břeh):
DOČASNÉ ZRYCHLENÍ (ĎÁBLOVA STĚNA - M), foto: z aplikace
VÍTĚZNÝ OBLOUK
(BALDRIC - M - Levý břeh):
VÍTĚZNÝ OBLOUK (BALDRIC - M), foto: z aplikace
SLEPÁ ULIČKA
(BALDRIC - M - Levý břeh):
SLEPÁ ULIČKA (BALDRIC - M), foto: z aplikace
NEJSLABŠÍ, MÁTE PADÁKA
(DIKTÁTOR - M - Levý břeh):
Nejslabší, máte padáka (DIKTÁTOR - M), foto: z aplikace
ŠPINAVÁ HOLKA
(DIKTÁTOR - M - Levý břeh):
ŠPINAVÁ HOLKA (DIKTÁTOR - M), foto: z aplikace
EL NIŇO
(ČERNÝ PETR - M - Levý břeh):
EL NIŇO (ČERNÝ PETR - M), foto: z aplikace
HOP NEBO TROP
(ČERNÝ PETR - M - Levý břeh):
HOP NEBO TROP (ČERNÝ PETR - M), foto: z aplikace
ZLATÉ LISTÍ
(MALÝ ĎÁBEL - Levý břeh):
ZLATÉ LISTÍ (MALÝ ĎÁBEL), foto: z aplikace
TVRDOLÍN
(MALÝ ĎÁBEL - Levý břeh):
TVRDOLÍN (MALÝ ĎÁBEL), foto: z aplikace
PAPÍROVÝ MĚSÍC
(KRABICE NA SUŠENKY - Levý břeh):
PAPÍROVÝ MĚSÍC (KRABICE NA SUŠENKY), foto: z aplikace
POSTAVENÍ MIMO HRU
(BLEŠÍ TRH - M - Levý břeh):
POSTAVENÍ MIMO HRU (BLEŠÍ TRH - M), foto: z aplikace
FRANTINA
(VYHLÍDKA KAROLÍNY SVĚTLÉ - MASIV - Ještěd):
Frantina,K. Turpiš, 7.2016
ÚVAHY O TRESTU SMRTI
(MNICH - Pantheon):
Varianty koutové cesty
PRO MOJI ŽENSKOU
(MNICH - Pantheon):

PŘEMET
(KOTRMELEC - Chléviště):

PARAKOTEL
(KOTRMELEC - Chléviště):

VZAD
(KOTRMELEC - Chléviště):


Nové Protokoly o prvovýstupu
Protokol o prvovýstupu České Švýcarsko / Srbská Kamenice, Všemily / VLČICE:  NÁHORNÍ PRAVÁ  Písk.Sasko VIIa ,  Petr Hartig,  20.7.2016 (anonym,26.7.2016)
Protokol o prvovýstupu Skály na Mužském / Příhrazy / SIR WINSTON - M:  PEPA MELEN  JPK VII ,  Zdeněk Hák, Josef Koudelka, Marián Kučera,  9.6.2016 (jkoudelka,25.7.2016)
Protokol o prvovýstupu Skály na Mužském / Příhrazy / SIR WINSTON - M:  VÁLEČNÝ DOPISOVATEL  JPK VIIb ,  Josef Koudelka, Vladimír Výtiska, Svatopluk Tarasov, Daniel Miklaš,  23.7.2016 (jkoudelka,25.7.2016)
Protokol o prvovýstupu Skály na Mužském / Příhrazy / SIR WINSTON - M:  NEPLAČ MOCHOMŮRKO  JPK V ,  Josef Koudelka, Zdeněk Hák,  29.5.2016 (jkoudelka,25.7.2016)
Protokol o prvovýstupu Ostatní sektory Lužických hor / Děvínské polesí - Hamr na Jezeře / MIJNHEER:  NÁHORNÍ STĚNA  Písk.Sasko VI ,  Petr Hartig,  22.7.2016 (anonym,25.7.2016)
Protokol o prvovýstupu Severní oblasti Českého Ráje / Pantheon / MNICH:  PRO MOJI ŽENSKOU  Písk.Sasko VIIa RP,  Dalibor Motl, Vojtěch Laurin, Václav Švarc, Martina Motlová,  23.7.2016 (anonym,23.7.2016)
Protokol o prvovýstupu Severní oblasti Českého Ráje / Chléviště / KOTRMELEC:  PŘEMET  Písk.Sasko IV ,  Ondřej Sojka,  3.5.2015 (zstrnad,23.7.2016)
Protokol o prvovýstupu Severní oblasti Českého Ráje / Chléviště / KOTRMELEC:  PARAKOTEL  Písk.Sasko V ,  Ondřej Sojka,  3.6.2015 (zstrnad,23.7.2016)
Protokol o prvovýstupu Severní oblasti Českého Ráje / Chléviště / KOTRMELEC:  VZAD  Písk.Sasko III ,  Ondřej Sojka,  2.5.2015 (zstrnad,23.7.2016)
Protokol o prvovýstupu Severní oblasti Českého Ráje / Pantheon / MNICH:  ÚVAHY O TRESTU SMRTI  Písk.Sasko VIIIa RP,  Dalibor Motl, Vojtěch Laurin,  23.7.2016 (anonym,23.7.2016)
 Novinky v pohledech do historie

Gut Dalibor
(nová nebo editovaná karta lezce)
Další nové nebo editované karty lezců:

Gut Tomáš, Gut Libor, Šindelka Jan,
 Co je nového okolo (-48 hodin)?

Uzavírka v Prokopském údolí ve dnech 26. a 27.7.2016 - Hlubočepské plotny

Hlubočepské plotny v Prokopském údolí v Praze jsou dnes a zítra nepřístupné veřejnosti, informoval včera web ČHS. "Ve dnech 26. a 27. července 2016 bude v pražské lokalitě Prokopské údolí - Vysoká (plotny) probíhat kontrola stavu skalního masivu ...

 lezec.cz (26.Jul.2016)
Nebezpečná Černá skála u Řevnic

Nešťasná sobotaČerná skála u Řevnic je nebezpečnější, než se zdá. V sobotu došlo k vážnému úrazu vinou spadlého kamene.

 horyinfo.cz (26.Jul.2016)
MČR v lezení bude na mobilní stěně v nákupním centru v Praze - NC Zličín 22.-23. 10. 2016

Mistrovství České republiky v lezení na obtížnost se letos chystá o víkendu 22.-23. října na mobilní stěně postavené uprostřed vstupní haly Nákupního centra Metropole na pražském Zličíně. Oznámil to dnes na facebooku ČHS. Kromě dospělých tam mají ...

 lezec.cz (26.Jul.2016)
Britský horosvaz si má změnit jméno z BMC na Climb Britain

Britský horolezecký svaz oznámil, že si změní jméno z British Mountaineering Council (BMC - Britská horolezecká rada) na Climb Britain. Jak uvedl na svých stránkách, chce do názvu zahrnout slovo, které spojuje všechny aktivity členů: lezců, ...

 lezec.cz (26.Jul.2016)

Mobilní aplikace
Základní informace o mobilní aplikaci Skalní oblasti ČR

Skalní oblasti ČR

 • Systematická evidence skalních objektů a lezeckých cest na území ČR

 • Informace o aktuálních lezeckých podmínkách na pískovcových skalách ČR

 • Informace o aktuálních dočasných omezeních lezení na skalách ČR

 • Systematická podpora činností správců skal

 • Platforma pro všeobecnou komunikaci lezecké veřejnosti na témata, týkající se skal ČR, jejich údržby a dění kolem nich. • Skalní oblasti ČR, jako off-line aplikace pro mobilní platformy, se již vaří!
 • Administrace
  Zde jste byli zvyklí na vstup do administrace a nejednou tu nic není. Nepodléhejte panice, pro přihlášení použijte link "Přihlásit se" v pravém horním rohu.
  Databáze
  951 skalních sektorů
  13657 skalních objektů
  Dynamika počtu skal
  70231 evidovaných cest
  Dynamika počtu cest
  195 správců dababáze
  6973 záznamů o údržbě skal
  7928 fotek skal a cest
  1088 bibliografických záznamů
  477 lezeckých deníků
  949 protokolů
  251 správců skal
  222 zápisů CVK,OVK

  Potřebujete-li něco opravit
  nebo poradit, ozvěte se na
  zstrnad@netsystemas.com


  Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí | 
  © Copyright 2004–2016 NETSYSTEM Int., a. s. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu NETSYSTEM Int., a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru skalnioblasti.cz je NETSYSTEM Int, a. s., se sídlem Holého 936/10, 460 01 Liberec 1.