Aktuální lezecké podmínky jsou
 v zimním období vypnuty.
Radar
(ČHMÚ)
Numerický model
ALADIN (ČHMÚ)
Norská předpověď
Sektory, skály, cesty
hledat:
 Aktuální lokální omezení lezení na skalách ČR
Sektory,skály,cesty
Správci skal, VK, dokumenty VK
Pravidla lezení pro
nepískovcové skály
v ČR
Pravidla lezení pro
pískovcové skály
v ČR
Zákazy
používání magnezia
na skalách ČR
Zjistíte-li někde problém, tak neváhejte, skálu nebo cestu dohledejte
v Přehledu sektorů, skal a cest a tuto informaci tam zapište!
Aktuální informace lezcům
archív
Zákaz vstupu do lesa v Českém Švýcarsku!
(17.11.2017 , 1 komentář diskuse)

Z důvodů akutního nebezpečí pádu stromů po nedávné vichřici na žádost Státních lesů vyhlásilo město Děčín zákaz vzstupu do lesa v oblasti Českého Švýcarska. Zákaz platí od 16. listopadu 2017 do až do 31. ledna 2018. Není sice lezecká pískařská sezóna, ale pátrači po nových možnostech již vyrazili ... tak pozor.

Několik poznámek k poslední kauze ČHS.
(17.11.2017 diskuse)

Ačkoliv jsem se před časem zařekl, že něco jako ČHS mi může být ukradené (spíše lidi ve VV, se svazem jako takovým problém nemám), tak u této věci mi to přece jen nedá. 

V této věci jde o to, že Jakub Turek požádal tajemnici ČHS paní Valentovou, aby mu, jakožto členovi ČHS, ukázala smlouvu mezi ČHS a Seznamem.cz ohledně předávání dat ČHS k použití na serverech Seznamu.cz. A protože Seznam.cz dělá byznys, kde se točí opravdu velké peníze, tak obsahem smlouvy určitě jsou i ujednání o penězích.

Že by ČHS poskytoval data, pořízená svými členy, Seznamu.cz  zadarmo nevěřím, to by udělal jen úplný začátečník.

Spíše si myslím, že za to nějaký peníz od Seznamu.cz přece jen přichází a pak je velkou otázkou, v čí kapse skončí, resp. v čích kapsách skončí.

Obecná neochota ČHS ukázovat své členské základně uzavřené smluvy dlouhodobě vyvolává pochybnosti o čistotě úmyslů členů VV ČHS. Třeba právě na kauze odluky ČHS od Skalních oblastí ČR (SO), které byly řadu let vyvíjeny jako základní svazový managerský systém a po smrti Z. Hrubého pak byly skupinou J. Bloudek, P. Resh a B. Valentová "zrušeny", lze ukázat minimálně na podezření z klasického tunelování svazového rozpočtu.

Když J. Bloudek s P. Reshem zmanipulovali členy CVK, aby jim navrhli, že SO nechtějí a pak si to na VV nechali odhlasovat, tak jako hlavní důvod uvedli, že: "...  je to moc složité a že to vlastně ani nikdo nechce a že zpřehlednění toků materiálu a peněz není tak důležité a že mají jiné priority".  

To vše by bylo v pořádku, pokud by ale ani ne týden po vypovězení smlouvy ČSH nezadalo P. Jandíkovi zakázku vytvořit Skály ČR a začalo mu za to platit mnohonásobně více pěněz, než dávalo na provoz SO (za provoz, údržbu dat a vývoj dostával provozovatel SO od ČHS 5 tis.Kč měsíčně, což bylo tak asi na holé zaplacení faktur za náklady na provoz). Kolik přesně za to dostává pan Jandík nikdo neví, smlouvy jsou tajné! A kolik dostává VIZUS s.r.o. za provoz webu se Skály ČR zase nikdo neví.

A nyní k podstatě věci, proč jsem se vlastně k této kauze ozval. V poslední době úspěšně rozšiřujeme tým lidí, kteří s SO pomáhají. Dlouhodobým cílem je SO vytrvale posouvat dál, v této fázi zejména v oblasti mobilních aplikací a ve spolupráce s "dotčenými" státními institucemi.

A abychom posílili stabilitu SO i z pohledu nezbytných nákladů, tak jsme postupně začali využívat zdrojů z reklamních bannerů (jsou to sice jen drobné, ale káď na dešťovou vodu se přece taky plní kapku po kapce). Jako první jsme oslovili Seznam.cz, a to proto, že jde o českou firmu, která zaměstnává naše lidi a zisk (doufám) nevyvádí ven. Z počátku šlo vše hladce, pár dnů to fungovalo ... a najednou bannery zmizely a místo nich zůstaly jen prázdná místa:

Kontaktní lidi od Seznamu.cz si nás přehazují jako horký brambor, vymlouvají se, že jim to nefunguje a že na tom pracují. Ale nefunguje to už mnoho dní, což už není normální. Nevěřím tomu, že by firma, která se živí přeprodáváním reklam na webech, nedokázala podobný problém v řádu hodin odstranit a spíše se začínám klonit k názoru, že jde o úmysl.

Proč by to ale Seznam.cz dělal? A zde se velkým obloukem dostávám zpět ke smlouvě Seznamu.cz a ČHS, kde může být i něco takového, jako zákaz komunikace s konkurenty ČHS nebo Seznamu.cz a to už by pak dávalo smysl. Je-li tomu skutečně tak, tak ČHS už začíná lezecké veřejnosti přímo škodit a to už by bylo na pováženou (a nezaměňujte lezeckou veřejnost se členy ČSH, členů ČHS je stále míň a dnes nepředstavují ani jednu třetinu aktivně lezoucích lidí).

Zdeněk Strnad
Aktuální lezecké podmínky na zimu vypnuty!
(7.11.2017 diskuse)

S nezadržitelně postupujícím podzimem letošní pískařská sezóna končí, a proto byly vypnuty i mapy s lezeckými podmínkami na českých pískovcových skalách. Zapnuty budou zase až 1. dubna 2018 a jen doufáme, že sníh ve skalách nebude ležet do poloviny května!Zajímavý pohled na uplynulou pískařskou sezónu na Hruboskalsku (detailní pohled zde). Na tomto dceřiném serveru SO jsou aktuální lezecké podmínky denně zapisovány již od roku 2005 a vznikl tak zcela unikátní vzorek dat, ze kterého už je leccos patrné. Za toto období byl zatím nejhorším rok 2010, kdy se dalo lézt jen 57 dnů z 214 možných (cca 25%), nejlepší pak byl rok 2015 se 112 lezeckými dny (cca 50%). Končící rok 2017 pak lze označit za průměrný, žádný extrém.

Zdeněk Strnad
Nové nebo editované skály

Ostatní sektory Labských pískovců / Labské údolí - pravý břeh :  DOUTNÍČEK  (jpaul,17.11.2017)


Nové nebo editované cesty
Ostatní sektory Labských pískovců / Labské údolí - pravý břeh / ČETAŘ - M:  DEVĚŤÁCKÁ VARIANTA  Písk.Sasko IV ,  Josef Koudelka, František Charvát, Petr Waller,  29.9.2012 (anonym,17.11.2017)
Ostatní sektory Labských pískovců / Labské údolí - pravý břeh / ČETAŘ - M:  ZARAŽENÝ POSTUP  Písk.Sasko V ,  Petr Waller, Josef Koudelka,  17.6.2012 (anonym,17.11.2017)
Ostatní sektory Labských pískovců / Labské údolí - pravý břeh / ČETAŘ - M:  VARIANTA BASEWAY  Písk.Sasko V ,  František Charvát, Petr Waller, Ladislav Hanzlík,  21.7.2012 (anonym,17.11.2017)
Ostatní sektory Labských pískovců / Labské údolí - pravý břeh / ČETAŘ - M:  BASEWAY  Písk.Sasko VI ,  František Charvát, Petr Waller, Ladislav Hanzlík,  21.7.2012 (anonym,17.11.2017)
Ostatní sektory Labských pískovců / Labské údolí - levý břeh / TRDELNÍK:  MLSNÁ HRANA  Písk.Sasko VIIc ,  Vladislav Nehasil, Jan Paul,  18.11.2016 (jpaul,17.11.2017)
Ostatní sektory Labských pískovců / Labské údolí - pravý břeh / DOUTNÍČEK:  MŮJ POSLEDNÍ  Písk.Sasko Přeskok 1 ,  Jan Paul,  26.10.2017 (jpaul,17.11.2017)
Ostatní sektory Labských pískovců / Labské údolí - pravý břeh / DOUTNÍČEK:  KOMÍN  Písk.Sasko II ,  Dirk Mahnert,  22.10.2017 (jpaul,17.11.2017)
Ostatní sektory Labských pískovců / Labské údolí - pravý břeh / DOUTNÍČEK:  ÚDOLNÍ  Písk.Sasko V ,  Vladislav Nehasil, David Nehasil, Zuzana Plačková,  3.10.1995 (jpaul,17.11.2017)
Ostatní sektory Labských pískovců / Labské údolí - pravý břeh / DOUTNÍČEK:  STARÁ CESTA  Písk.Sasko I ,  ,  (jpaul,17.11.2017)
NP České Švýcarsko / Hřensko / KÁMEN ERIKY:  HORSKÁ CESTA  Písk.Sasko Přeskok 2 ,  Bernd Klein,  30.10.1988 (anonym,17.11.2017)
+ dalších 23 editovaných cest za D - 4 ...


Nově zapsaná údržba skal
přehled

Jizerské hory / Jizerské hory / Jizerské hory / SEDLO
opravil: J.Hušek ml., zapsáno: 14. 11. 2017 12:19:36 Nově připojené fotky skal

LAŇKA
(Hruboskalská údolíčka):
LAŇKA, 2017_11, FOTO P. FAJGL
DOUTNÍK
(Hruboskalská údolíčka):
DOUTNÍK, 2017_11, FOTO P. FAJGL

 Nově sdílené fotky skal

VĚŽ FRÁNI ŠRÁMKA (Plakánek)

 Nově připojené fotky cest

VHLOUBENÍ
(JIZERSKÝ KOSTELÍK - Jizerské hory):


Nové Protokoly o prvovýstupu
Protokol o prvovýstupu Kokořínsko / Rač / BOBŘÍK - M:  ŠMARJÁKOMÍN  JPK III ,  Josef Koudelka, Jiří Vltavský, Tomáš Jeřábek,  12.11.2017 (anonym,13.11.2017)
Protokol o prvovýstupu Kokořínsko / Chudolazy, Beškov, Dražejov, Osinalice, Vidim / ADJUTANT:  ZAPÁLENÁ LÝTKA  JPK IV ,  Jiří Vltavský, Tomáš Jeřábek,  2.6.2017 (anonym,8.11.2017)
 Novinky v pohledech do historie

 Co je nového okolo (-48 hodin)?

Miro Peťo: prvosjezd z Ušby na Kavkaze

Výkon mimořádného významu předvedl na jaře na Kavkaze slovenský horolezec a skialpinista Miro Peťo. Podařil se mu prvosjezd z Ušby. Jaké to bylo? Zde jsme od něj dostali popis, který vypracoval pro svůj domovský oddíl Horolezecký klub Jasná ...
5. volný přelez The Nose na El Capa

Japonec Keita Kurakami oznámil, že se mu podařil 5. volný přelez cesty The Nose na El Capitana. Napsal to včera na Instagramu. Poprvé to volně vylezla Lynn Hill v roce 1993. Wooooow!! My mission has done!!! I grabbed the 5th free ascent of The ...

Mobilní aplikace


Základní informace o mobilní aplikaci Skalní oblasti ČR
Víte, že mobilní aplikaci si stáhlo již
975
uživatelů mobilních zařízení?
Nově uvolněné nebo aktualizované sektory pro mobilní aplikaci:
Adršpašské skály (Adršpašsko-teplické skály, D-2)
Rájec (Ostatní sektory Labských pískovců, D-2)
Bělá (Ostatní sektory Labských pískovců, D-2)
Labské údolí - pravý břeh (Ostatní sektory Labských pískovců, D-2)
Labské údolí - levý břeh (Ostatní sektory Labských pískovců, D-2)
Česká Lípa (Severní sektory Dubských skal, D-2)
Rač (Kokořínsko, D-2)
Chudolazy, Beškov, Dražejov, Osinalice, Vidim (Kokořínsko, D-2)

Server Skalní oblasti ČR

 • Systematická evidence skalních objektů a lezeckých cest na území ČR s profesionální podporou

 • Galerie horolezců, bibliografie průvodců, historie lezení v ČR.

 • Informace o aktuálních lezeckých podmínkách na pískovcových skalách ČR

 • Informace o aktuálních dočasných omezeních lezení na skalách ČR

 • Systematická podpora činností správců skal

 • Platforma pro všeobecnou komunikaci lezecké veřejnosti na témata, týkající se skal ČR, jejich údržby a dění kolem nich.

 • Nadstavbová aplikace pro mobilní platformy je zdarma k dispozici na AppleStore i GooglePlay (podrobnosti zde)!
 • Databáze
  15883 skalních objektů
  83469 evidovaných cest
  198 správců dababáze
  7069 záznamů o údržbě skal
  10896 fotek skal a cest
  1101 bibliografických záznamů
  518 lezeckých deníků
  949 protokolů
  253 správců skal

  Potřebujete-li něco opravit
  nebo poradit, ozvěte se na
  zstrnad@netsystemas.com  Aktuální informace lezcům |  Aktuálně platná omezení lezení |  Databáze sektorů, skal a cest na území ČR |  Dokumenty ochrany přírody |  Galerie horolezců |  Horolezecká bibliografie |  Metodické video k údržbě skal |  Orgány ochrany přírody |  Pravidla lezení pro nepískovcové skály v ČR |  Pravidla lezení pro pískovcové skály v ČR |  Přehled údržby skal |  Sektory se zákazy lezení |  Sezónní omezení lezení |  Správci skal |  Srážky v sektorech za posledních 24 hodin |  Teritoriální působnost vrcholových komisí |  Zákazy MG na skalách ČR |  Zápisy z jednání vrcholových komisí |  Mobilní aplikace Skalní oblasti ČR  © Copyright 2004–2017 NETSYSTEM Int., a. s.
  Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu NETSYSTEM Int., a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru skalnioblasti.cz je NETSYSTEM Int, a. s., se sídlem Holého 936/10, 460 01 Liberec 1.

  Informace o reklamních plochách na serveru Skalní oblasti ČR